'Mooier krijg je het niet' 'Ik ga veilig naar bed' Muskens vertrekt op i december uit Breda Lange mars Kaart geeft raad bij knobbeltje in de borst PZC Dinsdag 18 september 2007 3 Overstap van tehuis naar zorgappartement bevalt goed. door Gino van den Broecke Na tien jaar wonen in 't ver zorgingstehuis van De Blaauwe Hoeve in Hulst, betrok Irene Leenknegt-Elias (90) twee jaar geleden een ruim woon zorgappartement van Stichting Cu- ramus aan de Trufïinoweg. „Ik was als voorzitster van de cliënten raad nauw betrokken bij de nieuw- bouwplannen. Ik wist dus wel een beetje wat me te wachten stond." Angst had de geboren Graauwse dan ook totaal niet, toen ze de sleutels kreeg van haar woning, die ruim twee keer zo groot was als haar vorige kamertje. „Ik voel me veel vrijer als toen ik in het ver zorgingstehuis woonde. Ik had al leen een beetje angst voor al die elektronische toeters en bellen, maar achteraf viel dat erg mee. Ie dereen krijgt de individuele zorg die hij of zij nodig heeft; zelfs nog persoonlijker dan in de oude situa tie. Voor mij staat vast, dat ik niet meer terug zou willen naar hoe het was." Alle voorzieningen die mevrouw Leenknegt zegt nodig te hebben, zijn op en rond het com plex te vinden. „Het geeft mij een veilig gevoel om zelfstandig te wo nen in een beschermde omgeving, zonder dat ik me zorgen hoef te maken. Eén druk op de knop is voldoende om de zorg te krijgen die ik nodig heb." Dat Curamus haar ondersteunende begeleiding kan geven, ervaart ze als een groot goed. „Wanneer ik een bezoekje aan iemand wil brengen in mijn eentje, wordt dat tot in de puntjes geregeld. Mooier kan je het toch niet hebben? Ik ben zeer tevreden zo mijn oude dag in te vullen." Het bevalt Salomon Simonse goed in Rustenburg. foto Ruben Oreel Salomon Simonse verhuisde onlangs naar een zorgcentrum. door Ernst Jan Rozendaal Tot drie maanden geleden woonde Salomon Simonse (91) nog zelfstandig in de Middelburgse Segeersstraat. Maar omdat hij zijn zicht vrijwel hele maal kwijt is, kon dat niet langer. Hij heeft nu een kamer in zorgcen trum Rustenburg. „Het bevalt me uitstekend. Het eten is goed en het personeel is voortreffelijk. Ik hoef maar op mijn belletje te drukken en ze staan er." Dat belletje op zijn borst, dat had hij in zijn eigen huis dus niet. Hij had wel een telefoon boven en be neden. Onlangs merkte hij hoe handig dat belletje is. Hij viel le lijk. „Ik liep op mijn sokken door de kamer. Stommerd." Binnen de korste keren stonden twee verzorg sters in zijn kamer om hem op te rapen. Zijn eten kreeg hij de laat ste jaren al van Tafeltje-dek-je. In Rustenburg gebeurt dat letterlijk: drie keer per dag wordt zijn tafel gedekt en het eten klaargezet. Want dat nuttigt hij het liefst al leen op zijn kamer. Douchen kan hij nog zelf, maar als hij wil, komt een zuster hem helpen, 's Morgens drinken de bewoners samen koffie en 's middags, na een dutje, zit Si monse ook vaak beneden, voor de gezelligheid, 's Nachts wordt zijn kamer twee keer gecontroleerd. „Om te kijken of ik nog leef." Een fijn idee, vindt de voormalige beroepsmilitair, vakbondsman en bestuurder van de voetbalclub. „Ik ga hier met een veilig gevoel naar bed. Ik dacht eerst: 'Potverdom- me, moet ik daar echt naartoe?' Maar ik heb geen enkele teden tot klagen." Bisschop wil als monnik genieten van stilte, rust en gebed. BREDA - Bisschop Tiny Muskens neemt op zaterdag 1 december af scheid van het bisdom Breda. Dat gebeurt tijdens een feestelijke eu charistieviering in de kathedrale Antoniuskerk. Dat heeft vicaris-generaal Vincent Schoenmakers aan de pastorale be roepskrachten en de parochiebe sturen laten weten, zo meldt het bisdom op zijn website. Muskens (71) bood paus Benedictus XVI dit voorjaar zijn ontslag aan. Het hoofd van de RK-Kerk heeft aange geven dat hij dat verzoek zal inwil ligen. De dag waarop het ontslag ingaat en Hans van den Hende Muskens opvolgt, is nog niet be kend. Van den Hende werd vorig jaar tot coadjutor (hulpbisschop met recht van opvolging) van het bisdom benoemd. Muskens maakte in maart, nog voor hij de paus zijn ontslag had aangeboden, bekend dat hij op 2 fe bruari intreedt in de Pauluscom- muniteit van de benedictijnen in Teteringen bij Breda. Hij wordt daar 'regulier oblaat', wat betekent dat hij deelneemt aan het leven van de monniken en het monni kenkleed zal dragen. Hij heeft ook bepaald dat hij in zijn habijt in het graf van zijn ouders in zijn geboor tedorp Elshout (Noord-Brabant) wordt begraven. De bisschop van Breda wilde al sinds zijn tienerjaren monnik wor den. Het laatste deel van zijn leven wil hij wijden aan rust, stilte, ge bed en broederschap. „Ik wil God naderen én het geheim van het le ven. Ik hoop zo te ervaren dat de eeuwigheid die God is, niet alleen iets is voor na de dood", zei hij in een interview in maart dit jaar. „Eeuwigheid begint niet bij de dood, eeuwigheid is er altijd. Om dat ik me daar steeds meer bewust van ben geworden, ben ik minder bang geworden fouten te maken." Muskens werd in juli 1994 tot bis schop van Breda benoemd. Daar voor werkte hij onder meer in In donesië. COMMENTAAR De WD moet de gifbeker tot en met de laatste slok leegdrinken. Tenminste, als het aan Rita Verdonk ligt. De dissidente politica dringt de liberalen een doemscenario op. Ze wil als Lid Verdonk, dus buiten de WD-fractie, in de TWeede Kamer blijven. En ze wil tevens haar WD-lidmaatschap behouden. Zo probeert Verdonk van twee walletjes te eten. Ze kan zichzelf in de Tweede Kamer profileren als alternatief voor de WD. En ze blijft stoorzender binnen de partij. Voor deze merkwaardige spagaat is maar één plausibele verklaring: Verdonk wil de WD tot het bittere eind pesten. De liberalen kunnen nu niet anders dan haar royeren. Dat zal de partij nog verder verscheuren. In de woorden van Verdonk: 'Dit is nog lang niet afgelopen'. De WD zal niet het laatste slachtoffer van Verdonk zijn. Gisteren noemde zij de aanpak van de files als een speerpunt van haar eenmansfractie. Natuurlijk naast immigratie Sc integratie. Dat klinkt mooi. Het past in de doorgaans zeer kordate taal van deze geachte afgevaardigde. Maar de kans dat dit haar lukt, is vrijwel nihil. Toch zullen veel kiezers echt verwachten dat zij de files kan keren. Het staat nu al vast dat deze mensen van een koude kermis thuis zullen komen. En er zal meer stoere taal volgen. Rita Verdonk is begonnen aan haar lange mars naar de volgende verkiezingen. Een reis van drie jaar. Als zij erin slaagt zolang in de aandacht te blijven, levert zij een prestatie van formaat. Over de vraag, of dat een reden is om op haar te stemmen, kunnen de Nederlandse kiezers nog even rustig nadenken. GOES - Wat te doen als je een knobbeltje in je borst ontdekt? Dat staat nu overzichtelijk op een kaart, die Ziekenhuis Walcheren en patiëntenplatform Het Klaver blad samen hebben ontwikkeld. Het informatieschema is gemaakt door studenten van Avans Hoge school. Het schema beschrijft de weg langs de verschillende hulp verleners en onderzoeken en geeft aan voor welke keuzes een patiënt op welk moment komt te staan. Het ziekenhuis en Het Klaverblad denken zulke kaarten volgend jaar ook te hebben voor mensen die mogelijk darmkanker, longkanker en prostaatkanker hebben. Het ver- wijsschema wordt verstuurd naar de Walcherse huisartsen, Borstkan- kervereniging Nederland en pa tiëntenverenigingen. Het staat ook op www.klaverbladzeeland.nl en www.zwv.nl. Irene Leenknegt voelt zich vrij in haar appartement, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3