Zeeuwse oudere wil beschutting, geen betutteling Zeeland Ouders ongerust over 'pedofielen' Koningin PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Dinsdag 18 september 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT De nacht is al uren over het land gedaald. Haar volk slaapt. Ze heeft zojuist haar schoenen uitgeschopt. De afdruk van de schoenen staat in haar nylons. Ze legt haar benen op de voetenbank en bekijkt ze kritisch. Haar kuiten zijn wel erg dik. Die kuiten zijn van moeders kant. Van haar moeder komen de benen als eiken. Geen storm die ze omver kan blazen. Maar haar benen zijn zwaar nu en haar schouders zitten al dagen op slot. Ze is moe. De kleding voor morgen hangt klaar en de hoed staat op de speciale hoedenstandaard. Ze heeft ze zorgvuldig uitge zocht. Ze weet dat morgen alles onder het vergrootglas gaat. Tot in het kleinste detail zal haar uiterlijk worden besproken. Mor gen komen de kapper en de vi- Tnt in hot klpinsfp sa®iste om het 8eheel Perfect af net Kleinste te werkerL Haar i^eien Zjjn al detail zal haar uiterlijk uren naar bed- zijn trouwe dienaars. worden besproken Verder is het een eenzaam be staan, alleen de onvoorwaardelij ke liefde van het volk maakt het draaglijk. Daarover mag ze niet klagen. Haar volk draagt haar op handen. De plicht drukt soms zwaar, maar zij is de aangewezene om haar volk te lei den. Zij en geen ander. Ze heeft haar tekst zorgvuldig van buiten geleerd. De ochtend ligt al binnen handbereik. Alle aandacht zal voor haar zijn morgen. Bijna alle aandacht. Iets meer aandacht gaat nog steeds naar Beatrix en Maxima natuurlijk, dat is wel een beetje jammer. Een republiek biedt misschien meer perspectief. Van boven klinkt plots de vertrouwde stem van haar man: „Rita, kom nou naar boven, morgen kun je er niet uit". COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ouderen willen beschut wonen, in hun eigen huis zolang ze zich daar veilig en gesteund voelen, of in een aangepaste woning met zorg dichtbij. Maar de voorwaarden om oud te worden in welzijn staan onder druk. door Claudia Sondervan Het rapport van de on derzoekers van de Universiteit van Maastricht is helder in wat de Zeeuwse ouderen willen: 88 procent wil zelfstandig blijven wonen. Zo lang mogelijk, voor ze zich moeten overgeven aan de zorg. Maar ze willen zich in die tijd wel veilig we ten, met een wakend oog in geval van onheil en een helpende hand nabij. De Maastrichter onderzoekers ke ken naar de vraag of ouderen thuiswonen met extra welzijns diensten een goed alternatief vin den voor opname in het verzor gingshuis. De onderzoekers be vroegen in Zeeland bewoners van woonzorgcentrum de Blaauwe Hoeve in Hulst en de oudere wijk bewoners van de woonservicezo- ne in Middelburg naar hun welbe vinden en woonsituatie. Daar naast bevroegen ze ouderen in de Westelijke Mijnstreek in Limburg. 334 Ouderen (202 Zeeuwen) de den mee en ook nog eens 97 man- telzorgers (41 Zeeuwen). De gemid delde leeftijd van de ouderen was 83 jaar. De basis in Zeeland is goed, zo lijkt. Zeeuwse ouderen staan blijer in het leven dan hun leeftijdsgeno ten in de Limburgse Mijnstreek. Ze wonen vaker 'beschermd', in verzorgingshuis, aanleunwoning of serviceflat. Ze voelen zich zelf standiger en capabeler terwijl ze even vitaal blijken als de Limbur gers op leeftijd. En ze willen niet betutteld worden. De mantelzor- gers van Zeeuwse ouderen hebben veel vaker betaald werk, deson danks zijn de Zeeuwse ouderen te- vredener dan de Limburgers over het contact met hun kinderen. Zeeuwen gebruiken vaker zorg- hulp dan de Limburgers, maar als die eenmaal zorg behoeven doen zij dat veel intensiever dan de Zeeuwen. De onderzoekers kwamen na een jaar nog eens terug bij de onder vraagden, maar vonden veel min der mensen bereid om nog eens mee te doen: 99 Zeeuwse ouderen en 11 mantelzorgers. Van de overi gen was de gezondheid inmiddels te zeer verslechterd. Treffend von den de onderzoekers dat de overge bleven mensen niet vaker of meer gebruik maakten van welzijnsdien sten, maar dat hun waardering voor het leven dat zij leiden wel hoger was. Ouderen moeten veel beter geïn formeerd worden over wat er mo gelijk is aan diensten, zo blijkt. Be kendheid met voorzieningen zoals de mogelijkheid om aan 'open ta fels' in andere zorgcentra gezamen lijk te eten, is cruciaal. Mensen kie zen voor de zorgvoorzieningen die zij kennen. Een aanzienlijk deel van de ouderen op de wachtlijsten voor een verzorgingshuis staat daar louter op om zeker te zijn van zorg wanneer die nodig blijkt. Dat betekent niet dat ze ook voor die voorziening gekozen zouden hebben als ze wisten dat het an ders kon. Wie zich goed voelt in de geva rieerd bevolkte omgeving van een wijk of dorp wil ter plekke kun nen blijven. Evengoed zijn er velen die hun wijk van karakter zien veranderen en zich er met hun hulpbehoevendheid niet meer veilig voelen. Dat geldt voor al voor mensen die hun partner verloren. Belangrijk is ook dat welzijnsdien sten mensen niet tegen gaan staan. Veranderingen die de schijn van verkapte bezuinigingen heb ben, wekken grote weerstanden. Het pakket ondersteunende dien sten dat ouderen in staat moet stel len om op eigen wijze voort te gaan, is nog niet goed afgestemd op wat ze nodig hebben. Ruim 56 procent zegt de bereikbaarheid van winkels of postkantoor een probleem te vinden. Dertien pro cent heeft zelf een auto. Ouderen die niet kunnen rekenen op steun van kinderen, buren of kennissen, zijn kwetsbaar. Al zijn er zaken als winkels vlakbij, als ze de deur niet op eigen gelegenheid uit durven blijven die onbereik baar. Er moet aandacht zijn voor belemmeringen die bij ouderen niet snel duidelijk worden, stelt Het Klaverblad. Op aandringen van het platform voor zorggebrui kers keken de onderzoekers naar de inkomenspositie van de oude ren. De verwachting was dat veel ouderen in financiële problemen komen doordat de eigen bijdragen zich opstapelen als ze meer zorg nodig hebben. Daardoor belanden mensen in situaties waarin ze moe ten kiezen tussen bijvoorbeeld eten in een sociaal restaurant of een taxirit voor familiebezoek, ver moedde Het Klaverblad. De bevin ding van de onderzoekers verraste: negentig procent van de ouderen zei voldoende inkomen te hebben voor hun levensstijl. Maar doorvra gen leerde dat maar weinig senio ren precies weten hoeveel ze aan inkomen hebben. Vergrijzing in Nederland relatief gering De vergrijzing in Nederland is nog gering vergeleken met de verwachtin gen die voor andere Europese landen gelden. In 2025 is 19 procent van de Nederlanders 65-plus, terwijl dat in het Verenigd Koninkrijk 33 pro cent zal zijn en in een land als Zweden 27 procent. Oudere Nederlanders wonen wel vaker in instellingen dan ouderen uit andere Europese landen. In Nederland is dat percentage 8,7, een tiende procent minder dan in koploper Finland. Ouderen die zo lang mogelijk uit het verzorgingshuis blijven, besparen enorm op de zorgkosten. Zelfstandige ouderen met vier tot vijf uur zorg per week thuis kosten per jaar tussen de 8500 tot 11500 euro, afhanke lijk van de soort zorg. Een verzorgingshuisplaats met acht a vijftien uur zorg kost 20 tot 37 mille. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hei colofon hell u nadere informatie Politie houdt situatie in het oog maar kan verder nog niets doen. door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Ouders met schoolgaande kinderen in Klooster- zande zijn ongerust over mogelijke pedofielenpraktijken in het dorp. „Het is het gesprek van de dag in het dorp. Ook onder de kinderen", zegt Ronnie Roctus, lid van de ouderraad van basisschool Ter Dui nen. Het bestuur van scholenstichting De Linie bracht de ouders afgelo pen vrijdag met een brief op de hoogte. Persoonlijk vindt Roctus dat een onverstandig besluit. „Ie dereen vraagt zich nu vanalles af. Bijvoorbeeld waarom de politie niets doet." Politiewoordvoerster Mirja Vis laat echter weten dat de politie al ge sprekken heeft gevoerd met enkele 'mannen met bedenkelijke bedoe lingen' die de laatste tijd schoolkin deren benaderen. „We houden de situatie verder nauwlettend in het oog. Alleen is optreden voor ons heel erg lastig. Er zijn namelijk geen strafbare fei ten gepleegd en zolang dat niet het geval is, kunnen wij niet veel doen." In zijn algemeenheid adviseert de politie aan ouders om hun kinde ren op het hart te drukken nooit mee te gaan met vreemde mensen en om niet alleen over straat te gaan. Volgens ouderraadslid Roctus vol gen de ouders dat advies ook mas saal op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2