Zeeland 'Lekker rustig, Ojfïicier eist jaar celstraf voor steekpartij in Stromenwijk Vrije keus in wozoco Aagtekerke Krakers in Koningstraat mogen blijven tot hun huis gesloopt wordt 26 Dinsdag 18 september 2007 PZC iL. \J L/IIISUdg I O OCpLCI i iuci zuu r*.»_ vv .loif nee en vertrok naar huis waarna rise te beschuli Raadsman pleit voor vrijspraak omdat vrouw uit noodweer handelde. door Emile Calon middelburg - Officier van justitie J. Valente gaf het gisterochtend ronduit toe. „Een moeilijke zaak." Tot in de rechtszaal twijfelde hij hoe hij de steekpartij tussen twee vrouwen in de Middelburgse Stro menwijk moest aanpakken. Pas na het aanhoren van de verdachte (49) wist hij het. Hij vond haar schuldig en vroeg de rechtbank haar te veroordelen tot een celstraf van twaalf maanden. De versies die naar voren werden gebracht tijdens de zitting van de Middelburgse rechtbank verschil den hemelsbreed. Volgens de ver dachte kwam zij de ochtend van de 23e april bij haar collega thuis om een zalfje op te halen. Na een kort gesprek zou die bewoonster haar met een mes hebben aange vallen. Toen de vrouw zich ver weerde, zou de ander zichzelf heb ben gestoken waarna de verdachte 'ik was helemaal van de kaart' een tweede mes pakte en haar ook ging steken. Vervolgens pakte zij 'totaal in de war' een portemon nee en vertrok naar huis waarna zij twintig minuten later werd aan gehouden. Het slachtoffer overleefde de steek partij maar net. Na een lang ver blijf in het ziekenhuis is zij weer thuis. Wel blijft zij de rest van haar leven hinder ondervinden van die steekwonden. Uit de verklaring van het slachtof fer en het politieonderzoek blijkt volgens Valente, dat de belaagster geld had geleend aan de man van het slachtoffer. Toen zij dat kwam halen, en hij er niet was, ontaard de een gesprek in de steekpartij waarbij de verdachte zelf ook licht gewond raakte. Valente zei dat hij het moest doen met de verklaringen en het sporen onderzoek. Op basis daarvan is het verhaal van de 49-jarige niet ge loofwaardig, zo voerde hij aan. Hij vindt het bijvoorbeeld niet logisch dat het slachtoffer zomaar een mes pakte, haar kennis aanviel en vervolgens zichzelf verwondde. Hij zag echter geen reden de 49-ja- Officier van justitie gelooft de verdachte niet. Volgens hem is het niet logisch dat het slacht offer haar zomaar aanviel en ook nog zichzelf verwondde. Bewoners niet verplicht van reformatorische zorg gebruik te maken. door Henk Postma aagtekerke - De bouw van woon zorgcentrum De Waterwel in Aag tekerke begint op z'n vroegst in het eerste kwartaal van 2008. Maar wie er een appartement wil hu ren, kan zich het best nu al laten inschrijven als woningzoekende. De Woningstichting Walcheren, die de wooneenheden gaat verhu ren, geeft voorrang aan ouderen die het langst als woningzoekende staan ingeschreven. Dat bleek giste ren tijdens een informatiebijeen komst in verenigingsgebouw Ami- citia. Van de twintig appartemen ten worden er zes verhuurd aan 55-plussers die nog geen hulp no dig hebben. Ouderen uit Aagteker ke krijgen geen 'voorrang', maar de woningstichting geeft aan hen wel de 'Voorkeur'. De overige veertien wooneenhe den zijn bestemd voor ouderen die een zorgindicatie in de wacht hebben gesleept. Voor die zorg kunnen ze terecht bij de reforma torische Stichting Zorgverlening. Die vestigt zich namelijk in het woonzorgcentrum met een kan toor en een lokaal voor activitei tenbegeleiding. Bewoners zijn echter niet ver- rige te beschuldigen van poging tot doodslag, wel van zware mis handeling Advocaat D. Olie stelde dat het ver haal van zijn cliënte wel klopte. Volgens hem is zij ook slachtoffer omdat zij is aangevallen door haar collega en daarbij gewond raakte. Vervolgens verdedigde zij zich al leen maar en moet de rechtbank haar dan ook vrijspreken. „Zij han delde uit noodweer." Hij wees er ook op dat het technisch onder zoek door de politie gebrekkig is uitgevoerd. Zo is volgens hem in het geheel niet duidelijk waar het tweede mes is gebleven dat zijn cliënte gebruikt zou hebben. Valente vond dat er geen sprake was van noodweer. Volgens hem zat er een te groot tijdsverloop tus sen de aanval van de bewoonster en de aanval met het tweede mes door de verdachte. Olie bleef bij zijn verzoek tot vrij spraak. Volgens hem verkeerde zijn cliënte in een volstrekt verwar de toestand. In die toestand nam zij ook de portemonnee mee. „Dat deed zij niet bewust. Zij dacht dat het haar mobieltje was. Pas thuis ontdekte zij dat ze de portemon nee mee had genomen." Uitspraak 26 september plicht om gebruik te maken van de reformatorische zorg. Ze zijn vrij om te kiezen voor een andere zorgaanbieder, zo kreeg een van de vragenstellers tot haar opluch ting te horen. Ze maakt namelijk gebruik van de diensten van Zorg- stroom. Woordvoerder C. van Moolen- broek van de reformatorische zorg- stichting sprak wel de hoop uit dat zo veel mogelijk bewoners bij zijn instelling aankloppen. Want hoe meer klanten hij in de Waterwel kan bedienen, hoe hoger de kwali teit van de zorg, zo stelde hij. Naar verwachting kan het woon zorgcentrum half 2009 in gebruik worden genomen. Immobiele ouderen uit Sint Laurens kunnen niet in het dorp blijven. door Joeri Wisse sint laurens - Je zou maar stok oud moeten worden in Sint Lau rens. Woningen met een slaapka mer en de badkamer op de begane grond zijn er nauwelijks. En met je rollator naar de buurtsuper schuifelen, dat zit er niet in, sinds de supermarkt vijfjaar geleden de finitief de deuren sloot. Reden ge noeg voor de meeste ouderen in het dorp om op zeker moment de biezen te pakken en naar een ge rieflijk serviceappartement in Mid delburg te verkassen. Zo denken Piet en Nelly de Bree uit de Kasteelstraat er ook over. „Als ik hier wegga, ga ik naar Mid delburg. Ik heb me voor de zeker heid al ingeschreven voor een wo ning aan de Olmenlaan. Daar heb je wél supermarkten in de buurt. Als wij niet meer mobiel zouden zijn, zitten we hier helemaal opge sloten op het dorp." Niet dat ze staan te popelen om weg te gaan. Piet (82) is geboren in het dorp en heeft er, op vier Indi sche jaren na, altijd gewoond. Ze zijn de eerste bewoners van hun 43 jaar oude huis. „Wat wil je nog meer dan dit uitzicht", mijmert Nelly, kijkend op het weidse platte land richting Serooskerke. Piet, die vanmiddag nog een paar tuintjes moet spitten, is er voorlopig nog niet aan toe. „Maar als ik hier weg ga, moet ik nog wel goed zijn." Een supermarkt zou Aagje Mari- nussen (57) ook wel missen als ze niet meer zelfstandig het dorp uit zou kunnen. „De mensen hebben het zelf gewild, ze deden hun boodschappen alleen nog maar in de goedkope supermarkten in Mid delburg." Marinussen vestigt haar hoop voor later op vrijwilligers uit haar omgeving, want weg uit Sint Laurens, dat wil ze nooit meer. Jos en Joke den Hollander hebben vooruitgedacht. Ze zijn juist van uit Middelburg naar Sint Laurens verhuisd. In 1991 kochten ze een kavel aan De Meylaan om hun droomhuis te laten bouwen. Jos (70): „We hebben er toen meteen voor gekozen om de badkamer en de slaapkamer op de begane grond te realiseren. Als één van ons ooit geen trappen meer kan lopen, hoe ven we niet te verhuizen." Het echtpaar is nog vitaal te noemen. Jos heeft z'n handen vol aan de moestuin en als ze om boodschap pen gaan, pakken ze net zo makke lijk de fiets naar Middelburg. „We wonen hier heerlijk rustig, met 'Over vijfjaar zal de SRV-man ook wel stoppen. Dan is er niets meer' prachtig uitzicht. We willen hier voor altijd blijven, ook als ze ach ter ons huis aan bouwen. Verder heb je niks op dit dorp. SRV-man Chris Abrahamse is nu zestig, die zal over vijfjaar ook stoppen." De 59-jarige Gerie Luiten denkt ook al over 'later' na. „Op bepaal de leeftijd zal je alles gelijkvloers willen hebben. Laatst had ik het er met mijn man over dat er in het dorp woningen voor ouderen wor den gebouwd. Dat is misschien wel wat. Maar in dit huis hebben we ruimte genoeg om te verbou wen. We hebben zestien kinderen, waarvan er negen uit huis zijn. Be neden hebben we nu ruimte zat om nog een badkamer te maken." Ouderen van Sint Laurens zijn tevreden, maar willen wel weg Negen op de tien vijftigplussers is tevreden over Sint Laurens en zijn of haar woning, toch wil driekwart binnenkort weg uit het dorp. Oorzaak: er zijn geen gelijkvloerse woningen en andere voorzieningen. De mensen die de enquête van Welzijn Middelburg hebben ingevuld, mis sen vooral een supermarkt, een postkantoor of bank en een huisarts. De gemeente Middelburg wil in elke wijk of kern een welzijnsvoorzie ning realiseren. In Sint Laurens is deze gepland in de nieuwbouwplannen. De dichtgetimmerde panden aan de Koningstraat in Middelburg. De kra kers mogen er blijven wonen tot er echt gesloopt wordt. foto Ruben Oreel Rechtszaak tegen krakers eindigt na een uurtje in een schikking. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De krakers van een pand in de Middelburgse Koning straat mogen daar blijven tot hun pand gesloopt wordt. Dat hebben de krakers en de gemeente giste ren met elkaar afgesproken tijdens een rechtszitting. De rechter stuur de tijdens de zitting aan op die af spraak. De gemeente Middelburg was een procedure begonnen om de krakers uit het pand te krijgen. Dat twee krakers afgelopen zomer zijn gearresteerd na de poging om een andere woning in de Koning straat te kraken, kwam gisteren niet ter sprake. Justitie moet nog beslissen of zij worden vervolgd voor vernieling. De gemeente Middelburg wil de woningen in de straat slopen, om dat er plannen zijn voor nieuw bouw. „Er moet duidelijkheid ko men wanneer de gemeente over de woningen kan beschikken", zei de advocaat van de gemeente. De advocaat van de krakers stelde dat de termijn die de gemeente aan houdt - sloop volgend jaar oktober - wel eens niet gehaald zou kun nen worden omdat er veel verzet is in de buurt. „De omwonenden zijn mordicus tegen het plan." Bo vendien is net een onteigenings procedure begonnen tegen de laat ste huiseigenaar die nog in de Ko ningstraat woont. Ook die proce dure kost tijd. Volgens de krakers is er in Middel burg te weinig goedkope woon ruimte beschikbaar. „Het zijn jon geren die van 262 euro studiefinan ciering rond moeten komen", zei hun advocaat. „Nog minder", mompelden de krakers. „Zelfstan dige woonruimte is heel erg moei lijk te vinden voor studenten", ging de advocaat verder. „Ze heb ben daar wel degelijk naar ge zocht." „En het Roggeveenhuis?", vroeg de rechter. „Die kamers daar zijn alleen bestemd voor studen ten van de Roosevelt Academy", al dus de krakers. De advocaat van de gemeente stel de dat er wel degelijk goedkope woonruimte voor jongeren is. Zij baseerde zich op uitlatingen van de directeur van woningcorporatie Woongoed in de PZC. Volgens hem hebben jongeren in Middel burg binnen drie maanden een huis. „De krakers staan niet inge schreven", zei ze. „Er is gewoon een woning gekraakt. Daar komt het op neer." De krakers benadrukten dat zij vanaf het begin af aan gezegd heb ben dat zij uit het huis gaan als de gemeente aan de slag wil in de Ko ningstraat. De gemeente wilde gis teren het liefst een vaste datum af spreken. De advocaat van de kra kers wilde dat dan weer niet. „Wel licht kunnen ze er blijven wonen als de planning tegen zit?" De rechter stelde uiteindelijk voor om af te spreken dat de krakers in principe in oktober volgend jaar het huis uit gaan. Als de gemeente dan nog niet klaar is met de voor bereidingen voor de sloop van de panden in de straat, mogen de kra kers blijven tot het moment dat er daadwerkelijk gesloopt wordt. Na wat overleg op de gang van het ge rechtsgebouw en een telefoontje naar het gemeentehuis stemde de gemeente daar uiteindelijk mee in. De afspraak werd meteen afge drukt en door alle partijen onder tekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28