Economie Europese Commissie boekt 'een bitterzoete zege' op Microsoft Startende bedrijven succesvol 14 I Dinsdag 18 september 2007 PZC Zeeland telde in 2006 Advocaat Brad Smith van Microsoft houdt een persconferentie bij het Gerecht van Eerste Aanleg. Dat oordeelde dat euro wel moet betalen, ondanks dat de softwarefabrikant daar bezwaar tegen aantekende. weer een record aantal nieuwe ondernemers. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De overlevingskans van startende bedrijven groeit. Ook de kans op succes is gestegen, doordat jonge ondernemers zich beter voorbereiden. In Zeeland werden vorig jaar 1742 nieuwe bedrijven opgericht. Daarmee wordt een trend voortgezet en is er opnieuw sprake van een re cord. Dat blijkt uit het rapport Bedrij- vendynamiek 2006 van de Kamer van Koophandel. Met de oprich ting van 85.000 bedrijven beleefde Nederland in 2006 een topjaar. Van alle opgerichte bedrijven staat na zes jaar nog zeker de helft over eind. Terwijl het aantal startende bedrijven de laatste jaren toe neemt, stabiliseert het aantal op heffingen zich sinds vier jaar op 60.000. Het totaal aantal bedrijven in Ne derland bedroeg met ingang van dit jaar bijna 1,1 miljoen. In alle provincies steeg vorig jaar het aantal nieuw opgerichte bedrij ven. Zuid-Holland (17.700) en Noord-Holland (14.700) tellen de meeste nieuwe ondernemers. Zeeland telde vorig jaar 1742 begin nend ondernemers. Een stijging van bijna 11 procent ten opzichte van 2005. Toch groeit het Zeeuwse bedrijfsleven het langzaamst van alle provincies, zo blijkt uit Bedrij- vendynamiek. 1200 Zeeuwse bedrijven werden in 2006 opgeheven; 56 gingen er fail liet. Opgeteld en afgetrokken telde Zeeland begin dit jaar 23.600 be drijven. In alle Zeeuwse regio's zijn nieuwe ondernemers bijgekomen. Schou- wen-Duiveland is koploper. Daar werden bijna 18 procent meer starters geteld dan het jaar er voor (+193). Op de voet gevolgd door de regio Tholen met een groei van iets meer dan 17 procent (+143). Op Walcheren kwamen er 492 jonge ondernemers bij (+10,8%). Zeeuws-Vlaanderen liet een stij ging met dubbele cijfers zien (+14,2%). Daar werden 450 starters geteld. Op de Bevelanden is een kleine groei te zien. Weliswaar kwamen daar in totaal de meeste starters bij (+494). Maar de groei van bijna 4% staat in schril con trast met de flinke stijging in de an dere Zeeuwse regio's. Uitgever VNU neemt Vacaturebank.nl over HAARLEM - De uitgever VNU Me dia heeft Vacaturebank.nl overge nomen. Dat maakte het bedrijf maandag bekend zonder finan ciële details te verstrekken. De site wordt ondergebracht bij Nationale Vacaturebank, dat al sinds 2004 in handen is van het concern. Vacaturebank.nl ver dwijnt als zelfstandig merk. VNU rekent erop dat het aan tal maandelijkse bezoekers van Na tionale Vacaturebank met 10 pro cent zal groeien door de overna me. Rechters: megaboete wegens misbruik monopolie was terecht. door onze correspondent Hans Gertsen LUXEMBURG - De al jaren slepende juridische strijd tussen de Europe se Commissie en de Amerikaanse softwaregigant Microsoft lijkt in het voordeel van Brussel te zijn be slecht. De dertien rechters van het Europese Hof van Eerste Aanleg in Luxemburg gaven de Europese Commissie gisteren op vrijwel alle punten gelijk. Volgens het Hof heeft Mario Mon ti, de voorganger van Neelie Kroes als Europees commissaris voor me dedinging, Microsoft in 2004 te recht een megaboete van 497 mil joen euro opgelegd omdat het be drijf jarenlang misbruik heeft ge maakt van zijn dominante markt positie. Het beroep dat Microsoft Sony wil chipdivisie aan Toshiba verkopen LONDEN - Elektronicagigant Sony wil zijn chipdivisie verkopen aan branchegenoot Toshiba. De Japan se ondernemingen zijn in gesprek over de mogelijke transactie, die Toshiba zo'n 100 miljard yen, circa 627 miljoen euro, zou gaan kosten. Beide bedrijen wilden niet reage ren op de berichtgeving. Toshiba bevestigde eerder wel dat het zijn productie van halfgeleiders wil ver sterken. De chipdivisie van Sony behelst ook de 'Cell' microproces sor die gebruikt wordt in Sony's spelcomputer PlayStation 3. aantekende tegen die boete, is ver worpen. Bovendien moet Micro soft gegevens over zijn besturings systemen gaan delen met concur renten. Microsoft krijgt twee maanden de tijd om in hoger beroep te gaan. Het bedrijf kon gisteren nog niet zeggen of het daadwerkelijk in be roep gaat, omdat het eerst de 248 pagina's tellende uitspraak grondig wil bestuderen. Een duidelijk opge togen Neelie Kroes noemde de uit spraak van de Luxemburgse rech ters gisteren 'een bitterzoete over winning'. Ze zei blij te zijn dat het Hof van Eerste Aanleg de Europe se Commissie op de belangrijkste punten in het gelijk heeft gesteld. Maar ondertussen heeft Microsoft door misbruik te maken van de do minante marktpositie het markt aandeel nog aanzienlijk kunnen verhogen, vooral op het gebied van servers. Kroes zei te verwach ten dat Microsoft zich vanaf nu vol- 'Trio mag van Bos ABN Amro overnemen' BRUSSEL - Minister Bos van Finan ciën heeft geen bezwaar tegen een mogelijke overname van ABN Am ro door het bankentrio Fortis, Royal Bank of Scotland (RBS) en Banco Santander. De noodzakelij ke verklaring van geen bezwaar gaf hij gisteren af, na advies van De Nederlandsche Bank, meldde het consortium. Behalve het con sortium is ook de Britse bank Bar clays in de race voor ABN Amro. De Britse rivaal kreeg van de mi nister al eerder toestemming voor een eventuele overname. ledig aan zijn wettelijke verplich tingen gaat houden. Microsoft mag concurrenten niet langer uit de markt duwen door eigen soft wareprogramma's zoals mediaspe lers gratis in te bedden in bestu ringssystemen als Windows. Het mag hen ook geen technische gege vens meer onthouden die ze no dig hebben om software te ontwer pen die op besturingssystemen van Microsoft kan draaien. Mede door dat soort praktijken heeft Mi crosoft de afgelopen jaren een vrij wel totaal monopolie weten op te bouwen. Naar schatting 95 pro cent van alle personal computers ter wereld draait op Windows. Van de markt voor serversoftware heeft Microsoft inmiddels 80 pro wl Microsoft bijt in het stof in zijn beroep tegen een boete van 497 miljoen euro voor misbruik van zijn positie. Dat is een opsteker voor de Europese Commissie. Exact Software wil Longview overnemen DELFT - Softwarebedrijf Exact wil zijn Canadese branchegenoot Longview overnemen. Met de ac quisitie is een bedrag gemoeid van 51,5 miljoen dollar. Dat maakte het bedrijf gisteren be kend. Exact verwacht dat Longview di rect een bijdrage zal leveren aan de winst per aandeel. Gezien de verwachte afronding van de overname medio no vember, zal het effect op de re sultaten in 2007 evenwel gering zijn. Microsoft een boete van 497 miljoen foto Christophe Karaba/EPA cent in handen. Volgens de Neder landse Eurocommissaris is de uit spraak van het Hof een overwin ning voor het Europese mededin gingsbeleid en voor de consument. Die zal meer keuze krijgen als Mi crosoft meer ruimte moet geven aan concurrenten. Ze verwacht dat het marktaandeel van Microsoft daardoor gaat dalen. Kroes wilde gisteren niet ingaan op andere nog lopende rechtsza ken en meningsverschillen tussen Microsoft en de Europese Commis sie. Vorig jaar legde ze Microsoft nog een extra boete van 280 mil joen euro op omdat het bedrijf zich nog steeds niet volledig zou houden aan de afspraken en ver plichtingen die voortvloeien uit het vonnis van 2004. Onlangs dreigde ze die boete nog aanzien lijk te verhogen. Ze beloofde gisteren 'zeer bin nenkort' meer duidelijkheid te ge ven. Klant Vodafone kan bellen in vliegtuig MAASTRICHT - Klanten van Vodafo ne Nederland kunnen vanaf deze maand mobiel bellen in vliegtui gen van Air France. Dat maakte het Britse telecombedrijf maandag bekend. Aan bellen in de lucht hangt wel een stevig prijskaartje, Vodafone rekent tussen de 3,50 en 4,50 euro per minuut. Een sms'je kost 35 tot 55 cent. Bellen met de ingebouw de apparatuur vanuit een vliegtuig is evenwel een stuk duurder (11 dollar per minuut en 3 dollar per sms), aldus Vodafone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14