CITEERT NAAR HOOFDPRIJS AL OAIDA: 'Er zijn genoeg andere manieren om als cartoonist je doel te bereiken' Tom Janssen, cartoonist PZC Dinsdag 18 september 2007 13 i Volgens Van Dale is een cartoon (of spotprent of karikatuur) een 'geteken de mop' en een 'spotprent in krant of periodiek, waarin actuele gebeurtenis sen of mensen uit het nieuws worden gehekeld'. Het woord cartoon komt van het Italiaanse 'cartone' en het Nederlandse 'karton'. In oorsprong was een cartoon een studie op karton voor een schil derij of wandtapijt, vaak op ware grootte uitgevoerd. Leonardo da Vinei wordt door velen beschouwd als de eerste karikaturist. Hij zocht speciaal naar misvormde mensen om hen te kunnen tekenen. De kunstvorm nam een hoge vlucht in de vroege negentiende eeuw. Dagbla den waren in opkomst en zij illustreerden verhalen vaak met satirische teke ningen van politici. Het Britse Punch Magazine gebruikt het woord cartoon in 1843 voor het eerst om een spotprent aan te duiden. Zweedse cartoonrel De Zweedse krant Nerikes Allehanda publiceert op 17 augustus van dit jaar een spotprent waarop het hoofd van de profeet Mohammed op het lichaam van een hond staat. Iran roept de Zweedse zaakgelastigde op het matje. In verschillende Zweedse steden gaan moslims de straat op om te protesteren. Op internet is afgelopen zaterdag een oproep verschenen om de hoofdre dacteur van de krant en de tekenaar van de cartoon te vermoorden. Degene die de hoofdredacteur doodt, kan een beloning van 50.000 euro opstrijken en de moord op de tekenaar zou goed zijn voor 100.000 euro. De politie is op zoek naar degene die de oproep heeft geplaatst. Een Zweedse 'Al Qai- da-woordvoerder' verhoogt de beloning als de tekenaar 'als een lam' wordt geslacht. Deense cartoonrel Op 30 september 2005 publiceert het Deense dagblad Jyllands-Posten een serie cartoons over geweld en vrouwonvriendelijk gedrag van moslims, waarvan enkele afbeeldingen van de profeet Mohammed bevatten. Er volgt een wereldwijde rel; de krant weigert excuses aan te bieden, elf ambassadeurs van islamitische landen vragen de Deense regering in te grij pen, moslimorganisaties klagen de krant aan wegens godslastering (Jyl- lands-Posten wordt in oktober 2006 vrijgesproken), de Arabische Liga hekelt de houding van de Deense regering, er volgt een boycot van Deense produc ten. Saoedi-Arabië kondigt een handelsboycot af en Libië sluit zijn ambassa de in Denemarken. Ook worden in diverse landen Deense consulaten in brand gestoken. De Deense cartoonrel gaat ook niet onopgemerkt aan Nederland voorbij: er zijn demonstraties van moslims in Maastricht, Amsterdam en Utrecht. Politi cus Geert Wilders publiceert de cartoons op zijn website en als De Volks krant een cartoon afdrukt, ontvangt de krant een valse bommelding. De omstreden Deense cartoons worden als gevolg van de rel in 143 kranten in 56 landen opnieuw afgedrukt. In Nederland publiceert de Arabisch Euro pese Liga als reactie antisemitische cartoons. Ook in Iran vindt een expositie van anti-joodse prenten plaats. In Engeland zijn in juli vier moslims tot celstraffen van maximaal zes jaar ver oordeeld voor hun aandeel in anti-Deense demonstraties, waarin ze onder andere tot moord zouden hebben aangezet. Raad voor de Journalistiek De Raad voor de Journalistiek kent cartoonisten 'een grote vrijheid' in stijl middelen toe. Zelfs scheldwoorden passen daarin. Maar er zijn wel degelijk grenzen, vindt de raad. Ook makers van spotprenten moeten opereren bin nen wat 'gelet op hun journalistieke verantwoordelijkheid maatschappelijk aanvaardbaar is,' aldus de raad bij een uitspraak over Fokke Sukke. De twee tekenaars van Fokke Sukke worden in 2003 voor de Raad voor de Journalistiek gedaagd. In een drietal cartoons zouden ze slachtoffers van rassendicriminatie onnodig hebben gekwetst en Afrikanen hebben beledigd. De klachten worden ongegrond verklaard, vooral omdat de raad vindt dat de prenten een dubbele bodem bevatten en duidelijk ironisch bedoeld zijn. want dan weet je dat je het onheil over jezelf kan afroepen." „Cartoonisten hebben het recht om kritiek te leveren op uitwassen van godsdiensten. Daar kun je niet genoeg over tekenen. Maar daarbij hoefje zo'n goddelijk figuur niet per se op zon manier af te beelden. Doe je dat wel, dan bereik je misschien een averechts effect. Of we ons als cartoonist dan laten intimideren? Mis schien een beetje, maar er zijn ook genoeg an- 'Regelmatig krijg ik mailtjes vol scheldwoorden; ook vol taalfouten overigens' dere manieren om als cartoonist je doel te be reiken." Jos Collignon (de Volkskrant) is ook fervent aanhanger van de subtiele school. „De uitda ging voor ons is om te zeggen wat je eigenlijk niet mag zeggen. ]e weet wat de gevoeligheden zijn maar óók dat je je werk moet doen. Ik zal niet nalaten over dit onderwerp te tekenen. Als je het te lomp aanpakt, kun je het voor je kiezen krijgen. Ik hou van de subtiele wijze waarbij de boodschap bij de goede verstaander echt wel overkomt Ik heb bijvoorbeeld Mo hammed al twee keer afgebeeld." Collega Oppenheimer zegt nog nooit bedrei gende reacties van moslims gekregen te heb ben. „Ik heb meer last van Verdonk- en Wil- ders-aanhangers. Regelmatig krijg ik mailtjes vol scheldwoorden; ook vol taalfouten overi gens. Maar daar blijft het bij." Oppenheimer heeft een dikke huid. „Het viel me op dat tijdens de Deense rellen de meeste collega's het belangrijker vonden om eigen huis en haard te redden. De meesten hielden hun mond. Maar goed, als ik kinderen had zou ik daar misschien anders over denken. Ie moet je dan wel afvragen of je je nog car toonist kan noemen." Op een tentoonstelling kreeg ook Pers Prent ooit te maken met een bedreigende si tuatie. Een geëxposeerde spotprent over de Ko ran werd door een bezoeker bespuwd en daar na van de expositie verwijderd. Mede door protest van de stichting werd de tekening te ruggehangen. „Inclusief spuug". „Wij gaan door met het opkomen voor het recht op vrijheid van meningsuiting voor car toonisten", aldus Ariane de Ranitz. „In 2006 waren we initiatiefnemers met een steunbetui ging. Nu dus opnieuw." Maar helemaal zonder vrees is ook de stich ting niet. Op de site wordt het adres van de stichting niet vermeld. „Je weet maar nooit." 'Willem' De Nederlandse cartoonist Willem (tekening hiernaast) veroorzaakt in 1966 al een cartoonrel door een prent te maken waarop Koningin Juliana zich prostitueerde. De tekenaar krijgt een boete van 200 gulden wegens bele diging van het staatshoofd. Willem verhuist hierop naar Parijs, waar hij vervolgens fu rore maakt als politiek teke naar. Ook tegenwoordig zijn spot prenten in Nederland nog aanleiding voor de nodige dis cussie. Zo wordt in juli 2004 in Sluis een naast het VW-kantoor opgehangen spotprent van de paus verwij derd nadat katholieken er aanstoot aan namen. LJLJLJlJL3JlJlILi-j In Bergen op Zoom loopt nog tot 22 oktober de expo sitie Ongelooflijk!, met car toons over 'mens en religie'. In de jury van de wedstrijd die aan de expositie verbonden was, zaten een imam en een dominee. Prenten van Mohammed zijn taboe. De imam in de jury had moeite met een afbeelding van Jezus aan het kruis die op het strand ligt te zonnebaden. De prent is wél tentoonge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13