Spotprent OOK NEDERLANDSE CARTOONIST SOL 12 Dinsdag 18 september 2007 PZC Het vizier op de cartoonist Al Qaida looft een bonus uit aan degene die Lars Vilks 'afslacht als een lam'. Reden voor de doodsbedreiging is een tekening waarin de Zweed de profeet Mohammed afbeeldde op een hondenlijf. „Als je het te lomp aanpakt, kun je het voor je kiezen krijgen." door Niek Opten en Joost de Poel illustratie Ruben L. Oppenheimer Ariane de Ranitz van de stichting Pers Prent ontving gister ochtend een mailt je van een col lega. De centrale vraag: is het niet de hoogste tijd om Neder landse cartoonisten te vragen een steunbetui ging te ondertekenen nu een Zweedse teke naar door Al Qaida met de dood wordt be dreigd? „Begin 2006 hebben we dat ook gedaan, ten tij de van die Deense cartoonrellen. Dit lijkt ons een goed moment om opnieuw met zo'n ini tiatief te komen." Destijds, toen de Deense ambassades door woedende menigtes werden bestookt, vond de stichting - onder meer initiator van de Inkt- spotprijs voor de beste politieke prent - dat het tijd was voor een solidariteitsactie. Dertien cartoonisten ondertekenden de verkla ring. „We hadden er iets meer verwacht. Som migen ondertekenden direct, sommigen heb ben niet gereageerd en anderen wilden ge woon niet. Dat heeft ons toen wel een beetje verbaasd. Wat je in die tijd zag, was dat er veel cartoonisten een tekening maakten over de kwestie, maar niemand leek het aan te durven dat op een echt directe manier te doen. Dan zag je bijvoorbeeld een cartoon waarop een spotprenttekenaar achter een ezel zit met daar op een geheel wit doek. Of iemand tekende de lange tenen van Mohammed." Een reden van die 'terughoudendheid' laat zich volgens De Ranitz illustreren door een te kening uit die periode waarin Fokke en Sukke zeggen: 'We willen gebruik maken van het fun damenteel recht op zelfcensuur'. „Ik kan me voorstellen dat er cartoonisten wa ren die toen uit angst behoudend waren. Maar cartoonisten zijn vaak ook mensen die thuis achter hun tekentafel zitten en niet graag in de 'Ik zie geen aanleiding om Mohammed op een hondenlijf te tekenen' belangstelling staan. Mogelijk waren ze ook ge woon terughoudend uit respect voor de islam, of omdat ze zich liever op Nederlandse onder werpen wilden richten." Cartoonist Ruben L. Oppenheimer, onder an dere werkzaam voor deze krant, is niet voor zichtiger geworden. „Ik doe wat ik doe. De aan leiding en wat ik mooi vind zijn bepalend. Ik zie geen aanleiding om Mohammed op een hondenlijf te tekenen. Ik teken bijvoorbeeld ook geen Jezus aan het kruis met een dildo in zijn achterwerk; niet omdat ik bang ben voor de reacties maar omdat ik dat niet mooi vind." Oppenheimer doet niet aan zelfcensuur. Hij zegt wat dat betreft meer last te hebben van hoofdredacties van kranten, die tekeningen van hem weigeren. „Sinds de moord op For- tuyn zijn kranten heel voorzichtig geworden. Grappen over Wilders en Verdonk liggen moeilijk. Ik denk dat ze bang zijn lezers te ver liezen." Van toenemende terughoudendheid of angst zegt ook cartoonist Lap (onder meer Spits) geen last te hebben. „Maar ik ben wel geschrokken van zo'n op roep van Al Qaida en ik word er heel chagrij nig van. Ik heb nog geen tekeningen gemaakt waarbij ik me inhield, maar merk wel dat ik alerter word. En dat is toch al een vorm van ca pitulatie. Vroeger kreeg je soms kritiek op een cartoon maar nu willen ze een tekenaar blijk baar in bloed laten verdrinken. Dat is middel eeuws. Tot voor kort dacht ik: dit alles is ver van bed, maar ik heb het gevoel dat het dichter bij komt." Cartoonist Tom Janssen vermoedt dat er colle ga's zijn die door dit soort bedreigingen 'voor zichtiger zijn geworden'. „Voor mij zelf geldt dat niet, want ik zou nooit zo'n tekening van Mohammed op een hondenlijf hebben ge maakt. Het verbaast me enigszins dat iemand nog de profeet op zo'n manier wil afbeelden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12