Iran waarschuwt het Westen Cartoonist zwaar beveiligd Taal uit Parijs nekt toenadering tot Teheran Meteoriet slaat krater in Peru 10 Dinsdag 18 september 2007 PZC CUSCO - Belangstellenden bekijken een gigantische krater in de Peruaanse op aarde insloeg. Getuigen zeiden dat de inslag van het rotsblok uit de grensregio Puno, vlakbij Bolivia. De krater met een doorsnede van dertig ruimte gepaard ging met een felle lichtflits en een explosie. meter en zes meter diep werd eergisteren geslagen door een meteoriet die foto EPA STOCKHOLM - De Zweedse car toonist Lars Vilks, die door Al-Qai- da in Irak met de dood is bedreigd vanwege een omstreden tekening van de profeet Mohammed, mag van de politie niet meer in zijn ei gen huis wonen. Dat zei hij giste ren in een telefonisch interview. Hij moet op een geheime locatie verblijven omdat de politie de be dreigingen zeer serieus neemt. Al-Qaida in Irak zette een prijs op het hoofd van Vilks, die Moham med afbeeldde met het lijf van een hond. In geluidsopnamen die za terdag op websites zijn geplaatst zegt Abu Omar al-Baghdadi dat de gene die 'de misdadiger' Vilks ver moordt ïoo.ooo dollar krijgt. Als de cartoonist 'wordt afgeslacht als een lam' krijgt de dader 150.000 dollar. Op het hoofd van de hoofd redacteur van de krant Nerikes Al- lehanda zette Al-Baghdadi 50.000 dollar. De cartoon verscheen op 19 augustus in die krant. Vilks zei dat de affaire is opgebla zen. „We kunnen alleen maar ho pen dat moslims in Europa en de westerse wereld besluiten zich hiervan te distantiëren." paginal2/13: Vizier op de cartoonist Reactie op harde 'oorlogstaal' van Franse minister Kouchner. WENEN - Iran heeft gisteren wester se landen gewaarschuwd voor het kiezen van de confrontatie in plaats van 'hartelijke verhoudin gen'. De waarschuwing kwam van de Iraanse vice-president Rezu Ag- hazadeh tijdens de algemene jaar vergadering in Wenen van het In ternationale Atoomenergie Agent schap (IAEA), de nucleaire waak hond van de VN. „Westerse landen hebben altijd voor confrontatie gekozen in plaats van begrip als het om Iran gaat", aldus Aghazadeh. De vi ce-president reageerde hiermee op de uitspraken van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Ber nard Kouchner zondagavond. Deze waarschuwde voor oorlog met Iran over zijn nucleaire pro gramma. „We moeten ons voorbe reiden op het ergste, en het ergste is oorlog." Parijs zet de onderhan delingen met Teheran voort, maar een reeks van grote Franse bedrij ven is al gevraagd geen zaken meer te doen met Iran. Iraanse me dia veroordeelden de uitspraken van de Franse minister en stelden Frankrijk op één lijn met Ameri ka. Ook de woordvoerder van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken liet zich negatief uit over Kouchner: „De geloofwaardigheid van Frankrijk in het Midden-Oos ten is beschadigd met deze onech- ÏTi De Iraanse vice-president Rezu Aghazadeh waarschuwt westerse landen. Die moeten niet de confrontatie zoeken. De EU denkt intussen aan sancties. te oorlogswaarschuwing." De VN-Veiligheidsraad heeft Iran al twee keer sancties opgelegd omdat het land niet wil stoppen met ura niumverrijking. Vooral het Westen vreest dat Teheran werkt aan een kernwapen. Iran zegt slechts nucle aire energie op te wekken om elek triciteit te genereren. Kouchner overlegt maandag in Moskou over nieuwe sancties te gen Iran. Het is lang niet zeker dat Rusland en China hiermee instem men. Beide landen hebben grote belangen in Iran en hebben veto recht in de Veiligheidsraad. De kans is groot dat de VS en moge lijk ook de EU daarop besluiten Iran eenzijdig nieuwe sancties op te leggen. Zowel Frankrijk als Duitsland steunt dit idee, aldus Kouchner. Ook Nederland is voorstander van nieuwe EU-sancties tegen Iran als het onmogelijk blijkt om die in VN-verband op te leggen. Minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) heeft dat gisteren laten weten aan zijn Franse ambtgenoot Kouchner. Verhagen had in Parijs een kennismakingsgesprek met hem. 'Nieuwe auto's moeten na ongeluk 112 bellen' BRUSSEL - Vanaf 2010 moeten alle nieuwe auto's in de Europese Unie bij een ongeluk zelf automatisch 112 bellen. De Europese Commis sie zal hierover onderhandelen met de auto-industrie, liet zij giste ren weten. Ook wil de commissie onderzoek stimuleren naar techno logie om auto's groener en 'slim mer' te maken. Zo moet op ter mijn het Electronic Stability Con trol verplicht worden. Rijst verboden bij Venetiaans huwelijk VENETIE - Trouwpartijen in Vene tië worden minder romantisch. De burgemeester van de stad heeft een verbod aangekondigd op het gooien van rijst buiten het Palazzo Cavalli, waar burgerlijke huwelij ken worden gesloten. De rijst trekt te veel duiven aan en daar wil Ve netië van af De vogels poepen al les onder, aldus de politiecommis saris van de stad. Eind deze week wordt ge praat over meer sancties te gen Iran. De Fransen voeren de druk op door te spreken over een mogelijke oorlog. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bernard Kouchner, liet afgelopen weekeinde weten dat de internatio nale gemeenschap zich moet in stellen op een mogelijke oorlog te gen Iran, mocht dat land een atoomwapen in handen krijgen. Tevens gaf hij te kennen dat de EU eigen strafmaatregelen tegen Iran moet overwegen nu dat land niet bereid is de uraniumverrijking te staken. De Veiligheidsraad kondig de eind 2006 en begin van dit jaar strafmaatregelen af tegen Iran. Die maakten in Teheran echter weinig indruk, het land ging gewoon door met uraniumverrijking. ANALYSE door Carel Coseling Volgens Kouchner wordt het tijd voor effectievere sancties. De Fransman noemde het 'onaccepta bel' als Iran een atoombom krijgt. Maar, zei hij, 'we moeten ons voor bereiden op het ergste'. De Frans man repte over 'de grootste inter nationale crisis van dit moment'. Op 27 augustus liet de Franse presi dent Nicolas Sarkozy zich in soort gelijke termen uit. De afgelopen drie weken is er overigens wel iets gebeurd. Het Internationaal Atoomagentschap IAEA sloot een akkoord met Iran. Teheran zei toe alle nog openstaande vragen over zijn atoomprogramma nog voor het eind van dit jaar te voorzien van antwoorden. IAEA-baas El Ba- radei meent dat de komende maanden 'van doorslaggevende be tekenis' zijn. Indien Iran zich niet houdt aan de nu gemaakte af spraak, heeft het land zijn laatste kans om tot een vergelijk te ko men met het Westen vergooid, al dus El Baradei. Maar de dialoog met Iran werpt vruchten af, is zijn mening. Een confrontatie met het land daarentegen, zou een einde maken aan die ontwikkeling. El Baradei ziet 'niets' in een mili tair optreden tegen Iran. Wellicht kan een groot deel van de atoomin dustrie vernietigd worden, maar anderzijds zou een aanval het Mid den-Oosten doen ontploffen. In Iran zouden de hardliners die een atoomwapen willen zich ge sterkt weten. Tegelijk zou elke con trole op hun activiteiten wegval len, omdat Iran het Internationaal atoomverdrag zal opzeggen, waar door IAEA-inspecties onmogelijk worden, aldus EI Baradei. Het akkoord tussen het IAEA en Iran is bereikt met de zegen van de VS, Rusland en China. De over eenkomst maakt het extra moei lijk Iran nu met nieuwe strafmaat regelen te treffen. Vetomachten Rusland en China voelen daar dan ook niets voor. Onbeantwoord blijft de vraag of Iran inderdaad stiekem werkt aan een atoombom. Het land zelf ontkent. Het IAEA heeft niets verdachts kunnen ont dekken. Ook niet bij de uranium verrijking. El Baradei: „Wij werken allemaal naar hetzelfde doel: Iran moet geen atoomwapen krijgen. Nu kunnen we op dat gebied voor uitgang boeken, verdachte toestan den uit het verleden kunnen wor den opgehelderd. Wij moeten Iran aanmoedigen een andere richting in te slaan." De uitspraken uit Pa rijs zullen eerder contraproductief werken. Maar president Sarkozy is bezig met een nieuwe toenadering tot de VS. Harde teksten richting Iran komen daarbij prima van pas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10