Politieke strijd om windmolens Goeree Rieten zithoek mee naar Mönchen-Gladbach Brouwersdam Beach trekt weinig publiek Tunnel bij Sluiskil stap dichterbij 1 4 Maandag 17 september 2007 PZC S Kurby Belari geeft een demonstratie boardsurfen op een nagebootste golf tijdens Brouwersdam Beach. foto Marijke Folkertsma Organisatiebureau Pleasure Group erkent fouten. door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - Te weinig publici teit, artiesten van de tweede garni tuur en een totaal gebrek aan sa menwerking met de lokale onder nemers. Dat noemt John Stubbe van organisatiebureau Pleasure Group, als mogelijke oorzaken van het floppen van het evenement Brouwersdam Beach. Het, door de provincie Zuid-Hol land met 113.000 euro gesubsidieer de, evenement moet het recreatief gebruik van de Brouwersdam sti muleren. Zaterdagmiddag kwa men naar schatting zo'n 1500 men sen af op het gevarieerde aanbod van strand- en watersporten. Zo was de top vier van het Nederland se beachvolleybal en de nummer drie van de wereld in het kite-sur- fen aanwezig. De volleyballers stre den om de titel King of the Beach. Nederlands kampioen Reinder Nummerdor mocht de kroon op zetten. Ad van Tuijl uit Waalwijk had het naar zijn zin op de Brouwersdam: „Ontzettend leuk en veelzijdig. Mijn zoon is fanatiek kite-surfer. Voor hem had er wel wat meer wind mogen staan." Organisator Stubbe ziet 's middags de bui al hangen. „Voor wat ik wil bereiken, is er veel te weinig pu bliek. We zitten nu op twee loka- ties aan de dam, aanvankelijk zou den dat er zelfs drie zijn. Volgend jaar zet ik alles op één plek. Dan heb je alles bij elkaar nog een leuk plaatje. We zijn hier ook een vreemde eend in de bijt. Ik heb ge probeerd samen te werken met de ondernemers van de Brouwers dam, maar dat is niet gelukt." Uwe Jendrusch van het surfcen trum aan de Kabbelaarsbank beves tigt dat. Jendrusch had afgelopen weekeinde zo'n zesduizend man over de vloer bij zijn jaarlijkse surf- festival. „De provinciale plannen met de dam zijn al twee jaar be kend. Dan hoor je een hele tijd niets en in juni is daar ineens een bureau uit Gouda met geld van de provincie. We konden meedoen of niet. Ik wilde wel meedoen, maar voor de personele inzet die dat kost, bleek geen geld te zijn." Tegen 22.00 uur zaterdag werd dui delijk dat Brouwersdam Beach een fiasco zou worden. Een enorm po dium, veel licht en geluid, bewa king, alle hulpdiensten, een wei land vol toiletten en slechts 2500 bezoekers in plukjes voor het po dium. „Tjonge, jonge wat een druk te," sprak zanger/schaatser Erik Huizebosch met gevoel voor iro nie zijn publiek toe. Stubbe erkende zijn fouten, maar zei te blijven geloven in de combi natie van sport en muziek. Een gebrek aan publiciteit, artis- tieke kwaliteit en samenwerking met lokale ondernemers leidt tot mislukken van zaterdag gehou den Brouwersdam Beach. Gemeenteraad voor, college en inwoners tegen plannen Eneco. door Ton van den Nouweland coedereede - Het dagelijks ge meentebestuur van Goeree, onder leiding van burgemeester Ger van de Velde, doet een ultieme poging de gemeenteraad ervan te overtui gen dat het een slecht idee is vijf grote windturbines te plaatsen in de Eendragtpolder. Energiebedrijf Eneco heeft voor zijn windmolenpark het oog laten vallen op een plek aan de N251 tus sen Stellendam en Melissant. Het college van B en W legde het plan in maart vorig jaar voor aan de ge meenteraad en voegde daar een ne gatief advies bij. Alternatieve ener giebronnen zijn prima. Maar vijf turbines in de Eendragtpoler - de 'entree' naar de Kop van Goeree- schaden het landschap en maken recreatief gebruik of woningbouw in dat gebied onmogelijk, vond het college. Maar de gemeenteraad negeerde het advies en gaf aan in principe positief te staan tegen over windmolens in de polder. Het college ontdekte vervolgens dat het toch niet helemaal snor zit met de ruimtelijke onderbouwing van het Eneco-plan, waardoor de zaak terug op de agenda kan. Op een bewonersavond blijkt boven dien dat de bevolking van Stellen dam beslist niet zit te wachten op een windmolenpark. Over en weer worden rapporten opgesteld die ieders gelijk moeten aantonen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie grondgebiedsza ken komen tegenstanders op de proppen met 1258 handtekeningen en als de plannen ter inzage wor- PJJ Het plan van Eneco om vijf grote windturbines te bouwen in de Coereese Eendragtpolder, is on derwerp van strijd tussen colle ge, bevolking en gemeenteraad. den gelegd, raakt de gemeentelijke brievenbus verstopt door 1300 be zwaarschriften. In een groot deel van die bezwa ren kan het college zich vinden. Dat vindt namelijk óók dat wind turbines meer herrie maken dan tot nu toe werd aangenomen, dat ze inderdaad schadelijk zijn voor de vogels, misschien ook wel voor vleermuizen, dat windmolens het landschap aantasten en dat ze niet noodzakelijkerwijs in de Eendragt polder hoeven staan. Het college voegt eraan toe dat uit eerdere stu dies is gebleken dat er eigenlijk he lemaal geen goede plek is op Goe ree om windmolens te plaatsen. Nee, schrijft het college aan de raad, we moesten maar niet mee werken aan de plannen van Ene co. „Wij ontlenen onze legitimiteit aan het democratisch verkregen mandaat van de bevolking. Derge lijke blijken van maatschappelijke onrust kunnen we niet naast ons neerleggen." Terneuzen steunt de aankoop van tunnelaandelen. door Conny van Gremberghe terneuzen - Het bestuur van Ter- neuzen staat achter het plan van gedeputeerde Toine Poppelaars om de aandelen van de Wester- scheldetunnel aan te kopen. Met de aandelenovername van het Rijk denkt Poppelaars de aanleg van de tunnel bij Sluiskil beter te kunnen regelen. Terneuzen is het daarmee eens en zal een overna mebod van de provincie steunen. De provincie bezit momenteel nog geen vijf procent van het aan delenpakket. Liever had de Terneu zen verkeerswethouder Co van Schaik gezien dat Gedeputeerde Staten het gat in de financierings- opzet voor de tunnel bij Sluiskil - er is sprake van een tekort van 50 tot 75 miljoen - volledig zelf zou dichten door het Deltadividend dat Zeeland elk jaar opstrijkt, voor een aantal jaren te gebruiken om de tunnel te financieren. Van Schaik, lid van de projectgroep Tunnel Sluiskil, gaat er echter van uit dat gedeputeerde Poppelaars vasthoudt aan zijn plannetje om al le aandelen van de Westerschelde- tunnel in handen te krijgen. „Hij houdt daaraan vast. In Terneuzen maakt het ons niet uit. Als de ka naaltunnel er maar komt. Nog maals; er zijn meerdere opties. Ik vind dat de provincie meer dan ge noeg geld heeft om het financie ringstekort zelf op te hoesten. Kiest Poppelaars echter voor deze weg, dan zullen wij hem steunen." En Poppelaars kiest voor die weg. Over zes weken hoopt hij minister Bos van Financiën een voorstel te kunnen doen over de aandelenaan- koop. Het bod zal eerst door de Het plan van de provincie om de aandelen van Westerscheldetun- nel te kopen, om zo de tunnel bij Sluiskil beter te kunnen regelen, heeft de zegen van Terneuzen. provinciale (bestuur) gremia be sproken moeten worden. De gede puteerde bevestigde dit. Poppelaars heeft sinds hij in juni voor het eerst met minister Bos de aandelenaankoop besprak, niet stil gezeten. Met voor-en tegenstan ders besprak hij de kwestie. Ook werd gekeken naar andere financie ringsmogelijkheden voor de tun nel bij Sluiskil, zoals het voorfinan cieren door de provincie. „Ik ben ervan overtuigd dat we re delijk voorwaarden hebben gevon den waaronder we deze aandelen- aankoop kunnen doen zonder erg veel risico te lopen. Ik besef dat als we straks de tunnel zouden bezit ten, de roep om een tolvrije zal klinken, maar dat is dan niet aan de orde, omdat uit een deel van de opbrengsten de andere tunnel be taald wordt", aldus Poppelaars. Overigens gaan de voorbereidin gen voor de kanaaltunnel gewoon door. Eind dit jaar komen de over heden met het ontwerptracé-be- sluit naar buiten. Omzet Boerenboeldag in Brouwershaven breekt record. door Ton van den Nouweland BROUWERSHAVEN - Nog nooit was het gedrang om negen uur bij aan vang van de rommelmarkt zo groot. De opbrengst is er dan ook naar: de Boerenboeldag, zaterdag in Brouwershaven, heeft 12.000 eu ro opgeleverd. William Römer heeft 150 euro bij gedragen aan dit resultaat. Hij is bezig met het inladen van zeven rieten stoelen en een tafel - 'die ganze garnitur' - in twee auto's. Nee, de meubels zijn niet voor het vakantiehuisje, ze gaan mee naar huis. Naar Mönchen-Gladbach. „Ik heb een goede zaak gedaan. Al leen de tafel is al 150 euro waard." De jaarlijkse markt met veiling in de loods aan de Oude Schouwse Dijk wordt door een paar duizend mensen bezocht. Vooral de och tend is druk. Daarna zakt de be- 'lk zag een judopakje voor mijn kleinzoon, maar het is te groot.' langstelling een beetje in. De vei ling om half twee moet de koop lust weer aanwakkeren. „TXvaalf euro. Niemand meer dan twaalf euro? Verkocht aan die me neer, links voor het podium." Dorus Jacobs uit het Belgische Hooghalen is verguld met zijn twee geëmailleerde emmers. Hij gaat er bloemen in zetten, zegt hij. Een Vredestein-gasmasker uit 1939 in originele verpakking wordt voor 26 euro eigendom van Leen de Kok uit Kerkwerve. Hij is vast een verzamelaar? „Nee," zegt Leen. „Ik gebruik het op mijn be drijf) want ik werk vaak met gewas beschermingsmiddelen." Corry van der Toren snuffelt tus sen de tweede-handskleding. „Ik zag een judopakje voor mijn klein zoon. Maar het is te groot." Zij en haar man komen elk jaar naar de Boerenboeldag. „Op de fiets van uit Bruinisse." Van de opbrengst gaat 4800 euro naar de School met de Bijbel en 7200 euro naar twee projecten in Latijns-Amerika. Er werd flink gehandeld, zaterdag, op de Boerenboeldag in een Brouwersha- vense botenloods. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32