Smullen van paling en leeland Visvangst 'Ik heb altijd eens koningin Beatrix Sluimerbeer en voor 15 euro! PZC 2 I Maandag 17 september 2007 PZC WIM HOFMAN Schreef ik een tijdje terug over wat men zoal verzint als ie mand doodgaat, ook het beginnende leven wordt met de nodige zorg en poespas omgeven. Neem nu de hoeveelheid hulpmiddelen die worden aangebo den om het prille leven van het jonge kind te vergemakkelij ken en te veraangenamen. Zo zijn er tegenwoordig computer gestuurde wiegen, die gaan schommelen als de baby huilt en die dan ook een voorgeprogrammeerd slaapliedjes tingelt. Als dat niet helpt, is er ook nog een zogenaamde sluimerbeer. Die brengt, op het moment dat de baby schreit, de geluiden die het kind als foetus hoorde (het ademen en de hartklop van de moeder) voort. Het is de bedoeling dat het kind met een daarop weer inslaapt. Deze sluimerbeer, die op batterij werkt, stopt na vijf minuten met het geven van zijn geruis. Verder zijn er hand- en voetpop petjes waardoor het kind dat ze draagt meteen leert dat het meerdere ledematen heeft. De sokken moedigen oefening aan en zijn goed voor hand-, voet- en oog- coördinatie, zo staat op het label. Er zijn etensbordjes voor jongetjes in de vorm van een auto en zo gauw de lepel de bodem raakt, gaat het bord ronken als een auto. Voor meisjes hebben ze de vorm van een koe. Het bord gaat loeien als de bodem wordt bereikt. Bepaalde eetlepeltjes worden fel van kleur als de pap of de puree te heet is. Andere lepels en vorken kun je met behulp van een spiraal en een zuignap aan het tafelblad vastmaken. De spiraal voorkomt dat de lepel steeds weer op de grond valt. Er zijn slaapkamerlamp jes die verschillende kleuren licht kunnen geven. Als ze geel licht geven is de temperatuur goed, is het licht rood dan is het te warm. Blauw licht betekent dat de kamer te koud is. Kinderen zijn nog nooit zo gelukkig geweest als nu. Zo gauw de lepel de bodem raakt, ronkt het bord als een auto COLOFON Buiten bij de visveiling: een bakje kibbeling en boten kijken. DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De Zeeuwse visserij doet zijn best om zich als verantwoorde, moderne en schrandere branche te profileren. Het gaat de consument vooral om het resultaat: lekkere vis! door Claudia Sondervan Broodjes garnaal en pa ling, oesters, kreeften soep, roergebakken mosselen, tarbot van duurzame kweek en tussendoor wat frites; de passan ten van de kramen in de Vlissing- JÓ Prinsjesdag door Ernst Jan Rozendaal De Kamerleden van de SP nemen morgen niet hun partners mee naar Prinsjesdag, maar 'gewone' mensen die iets te maken hebben met hun portefeuille. Onder hen zijn twee Zeeuwen. Fons Luijben uit Walsoorden, woordvoerder ouderenzorg, neemt weduwe Tilly Goossen-jonkheim uit Klooster- zande mee. Natuurwoordvoerder Hugo Polderman uit Roosendaal wordt vergezeld door zijn tante uit Burgh-Haamstede aie ama- teurgids is voor Natuurmonumen ten. se visveiling hadden zaterdag zel den de mond leeg. Toch is het niet in de eerste plaats een eetfeest, de derde Dag van de Zeeuwse Visse rij, houdt Cees van Liere, voorzit ter van de organiserende werk groep, vol aan tafel in het gelegen heidsrestaurant. „We hebben dit jaar met een ander programma toch het publiek gekregen dat ken nis wil nemen van wat de visserij sector investeert in vernieuwende, verantwoorde bedrijfsvoering. Het is niet als vorig jaar, toen mensen met geopende tassen op de kra men afliepen als was het Yerseke." Van Liere is opgetogen over de kin deren die hij overal zegt te zien, maar het publiek blijkt overwe gend nazomers: grijs, getweeën, meer of minder gezet en etend. KLOOSTERZANDE - Haar droom komt morgen uit. Tilly Goos sen-jonkheim (68) uit Klooster- zande schreef ooit een brief aan ko ningin Beatrix. Ze kreeg een 'heel mooi antwoord' terug, dat ingelijst aan de muur hangt. En nu kwam ineens SP-Kamerlid Fons Luijben vragen of ze mee wilde naar de ko ningin, op Prinsjesdag in de Haag se Ridderzaal. „Dat meen je niet, zei ik. Maar jawel. Hij meende het echt. Dat heb ik altijd gewild, de koningin een keer zien." Ze kent Luijben al een jaar of tien, eerst van het parochiekoor waarin hij zong totdat hij de politiek inging. Toen Goossens man vijf jaar ge leden overleed, kwam Luijbens vrouw op bezoek voor de rouw verwerking. „Toen zei ik dat ze Fons eens mee moest nemen. Dus Twintigduizend mensen vermaak ten zich zaterdag rond de visvei ling, schatten organisatoren, de Zeeuwse visserijsector en de Pro vincie Zeeland. Vijfduizend meer dan vorig jaar en vooral Vlaams, Duits en 'algemeen Nederlands'. De mijnzaal boven, waar de lezin gen 'Alles over de kreeft', 'De Zeeuwse Tong' en een zeedieren- quiz te beleven waren, trokken be duidend minder bezoekers dan de lange mosseltafels. Populair was wel het bioscoopje met films van vissersheroïek met zware zeegang en volle netten, ,,'t Is wel speciaal zo", genoot een Blankenbergse bo ven haar bakje kibbeling. De paar gezinnen hielden zich vooral op bij de stoere visserssche pen aan de zonnige kade en de kra men met de weinige levende zee bewoners: bakken met jonge tar bot, babykreeftjes en kronkelende zagers. De traditionele trekker was de meterslange, glanzendgeschub- de expositie van het mooiste uit de vangst van de afgelopen dagen. Er werd noest van verkocht, getui ge de witte plastic tasjes waarmee het gros van de kijkers zich uitein delijk van het visvertoon afwend de. Absolute hit van de ongewoon windstille zaterdag was de paling rokerij, die de entree van de vis mijn in witte walmen gevangen hield. Tranend en hoestend hield een gegadigde voor een pondje pa ling stand aan een kraam naast de lustig rokende ovens. Uit Delft, kuchte de vijftiger welgemoed, ,,'t Is gezond eten, hoor!" Schipper Jan Marijs krijgt Zeeuwse Visserijaward 2007. door Harmen van der Werf De bemanning van de Arne- muiden 22 heeft eraan moeten wennen. Na elke vistrek van zo'n anderhalf uur zijn ze een kwartier tot twintig minu ten extra kwijt om de vangst te ver werken. Maar het loont de moeite. De vis van de Arm 22 brengt meer geld op. Schipper Jan Marijs mocht zaterdag in Vlissingen als extraatje ook nog de Zeeuwse Vis serijaward 2007 in ontvangst ne- kwam hij af en toe koffiedrinken." Tot dertig jaar geleden runde het echtpaar Goossen een slagerij in Vogelwaarde. Na het overlijden van haar man zat Tilly Goossen niet bij de pakken neer. Ze heeft het druk zat. Met het koor, met zwemmen, met het uurtje handen arbeid dat ze verzorgt in het bejaar dentehuis. Ze woont alleen, maar heeft inmiddels wel weer een vriend. „Voor de gezelligheid." Ze vermoedt dat Luijben haar heeft uitgekozen, omdat ze een goed voorbeeld is van een vitale oudere. Met de SP heeft ze niet zo veel, maar wel met Luijben, 'een aardige man die staat voor zijn zaak'. Dus heeft ze op hem ge stemd. En nu mag ze mee naar Den Haag. Heeft ze ook een hoed? „Natuurlijk. Dat hoort er wel bij." i Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES, Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hei colofon treft u nadere informatie Winnaars van de Zeeuwse Visserijaward 2007: Blaas Marijs en zijn zoon Jan Marijs, schipper van de viskotter Arnemuiden 22. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2