Zeeland Zeeuws licht Te veel steen en te weinig natuur in plannen voor Veerse Dam Jongeren Wemeldinge en Schore onder dak Gapings duo kampioen sjezenrijden 14 1 Maandag 17 september 2007 P2C Automobiliste gewond bij ongeval Kattendijke kattendijke - Een 20-jarige auto mobiliste uit Goes is zaterdag even na zes uur 's avonds gewond ge raakt bij eenzijdig ongeval op de Monnikendijk bij Kattendijke. Ze kwam door onbekende oorzaak in een flauwe bocht aan de linkerzij de van de weg terecht en botste daarop frontaal tegen een boom. De vrouw is met verwondingen in het gezicht en een pijnlijke schou der per ambulance naar het zieken huis in Goes gebracht. Kop-staartbotsing op A58 bij Rilland rilland - Op de A58, ter hoogte van Rilland, vond gistermiddag een kop-staartbotsing plaats. Een 44-jarige Belgische automobiliste reed op een 61-jarige automobilist uit Hoogerheide. De vrouw liep een hoofdwond op, de man nek- klachten. De vier Belgische inzit tenden zijn eveneens naar het zie kenhuis gebracht. Politie zoekt getuigen mishandeling in Tholen tholen - De politie is op zoek naar getuigen van de mishande ling en bedreiging van een vrouw (22) uit Tholen. Het incident deed zich vrijdag tussen 16.45 en 17-00 uur voor aan de Grindweg in Tho len. De vrouw is in haar gezicht ge stompt door een haar bekende man. De aanleiding ligt in de rela tionele sfeer. Diverse mensen zijn tijdens de mishandeling langsgere- den. De politie vraagt hen contact op te nemen, 0900-8844. Frank Bordui mooiste vijftig-plus man NOORDWIJK - De 55-jarige Frank Bordui uit 's Heer-Hendrikskinde ren, directeur van zorginstelling 't Gasthuis in Middelburg, heeft de modellenwedstrijd voor mannen van Plus Magazine (blad voor vijf tigplussers) gewonnen. 'Frank is zo buitengewoon lekker zichzelf oordeelde jurylid Judith Bosch gis teren in Noordwijk. Paraglider klapt op caravan in Valkenisse biccekerke - Een 67-jarige Duitser die aan het paragliden was op het strand bij Biggekerke, is gisteroch tend gewond geraakt. De man werd door de wind de duinen over geblazen en kwam neer op camping Valkenisse. Hij landde eerst op een caravan en werd ver volgens verder geblazen naar een caravan daar tegenover. Daar bleef zijn chute hangen. De man is, ver moedelijk met een hersenschud ding, naar het ziekenhuis gebracht. Diefstal uit bij Rilland geparkeerde camper rilland - Op parkeerplaats De Vliete aan rijksweg A58 bij Rilland is in de nacht van vrijdag op zater dag ingebroken in een kampeerwa gen. Waardepapieren en een mo biele telefoon zijn gestolen. Het slot van de camper was kapot ge maakt. De Duitse eigenaar met zijn vrouw, kind en hond lagen in de wagen te slapen. Gemeente Veere vindt huidige voorstel veel te mager. door Maurits Sep vrouwenpolder - De gemeente Veere heeft stevige kritiek op de plannen voor de Veerse Dam. Er komt te veel steen en te weinig na tuur, er gaan te veel parkeerplaat sen verloren en financieel is het niet haalbaar: er is nog een tekort van 3,9 tot 5,2 miljoen euro. •Volgens Veere is het voorstel dat nu besproken wordt veel vlakker dan waarnaar werd gestreefd. „Het is allemaal erg mager als je het ver gelijkt met de oorspronkelijke uit gangspunten", verklaart wethou der W. van Tatenhove. Het doel was grotere contrasten te maken tussen de diverse zijden van de dam: ruige natuur aan de kant van de Noordzee tegenover een aantrekkelijk watersportge bied aan het Veerse Meer, en voor de toeristen natuur aan de kant van Noord-Beveland en familiever- maak aan de kant van Veere. On derdeel van de plannen is verhui zing van de horeca (Restaurant Vrouwe in de polder en de Lekker bek) naar de zijde van het meer. Vrouwe in de polder heeft plan nen voor een hotel op enkele ei landjes voor de dam. Van Tatenhove geeft toe dat onvol doende toezicht is gehouden op de uitgangspunten. „Dat moeten alle overheden zich aanrekenen, ik ook. Kennelijk hebben we te veel naar de waan van de dag gehan deld. Gaandeweg zijn we wel gaan De Veerse Dam moet een ingrij- pende herinrichting ondergaan. De gemeente Veere eist aanpas singen in het plan dat er nu ligt. Het moet ook goedkoper. corrigeren, maar het had allemaal beter gekund." Om die reden stelt Veere nu een reeks voorwaarden aan herinrichting van de Veerse Dam. Er mogen geen nieuw fiets pad en oeversteiger langs het meer komen. Het fietspad onderlangs en over de duinen, moet eën fiets pad blijven, en geen parallelweg worden. Er moet meer natuur ko men en omdat parkeerplaatsen ver dwijnen, moeten er genoeg nieu we terugkomen. Veere eist dat de opmerkingen worden overgenomen. Gebeurt dat niet, dan werkt de gemeente niet mee. De Veerse wensen ma ken het project trouwens ook goed koper, stelt Van Tatenhove. „Om dat wij een aantal dingen niet wil len uitvoeren." Veere heeft boven dien geen tonnen euro's over voor herinrichting van de Veerse Dam. „Wij hebben ons geld nodig voor andere projecten." Eerste expositie Krabbendijkenaar in eigen dorp. door Harmen van der Werf krabbendijke - Autorijden kan hij niet, landschapsschilder Dick Bak ker. Hij moet het van de fiets heb ben en dat beperkt zijn wereld in kilometers. Voor Bakker is dat ech ter geen probleem. De geboren As senaar woont alweer een kwart eeuw in Krabbendijke. Hij is in de directe omgeving verre van uitge keken. „Elk jaargetijde is anders. Landschappen veranderen. En het felle Zeeuwse licht, dat maakt alles zoveel sprankelender." Bakker mag vooral in Krabbendij ke en omstreken met zijn schets boek erop uittrekken. In zijn eigen dorp had hij gek genoeg zijn werk nog nooit geëxposeerd, tot afgelo pen vrijdag en zaterdag. „De men sen weten dat ik schilder. Ze zien me vaak bezig, maar een expositie zat er niet in. Ik maak vrij grote schilderijen. Om die goed tot hun recht te laten komen, heb je ook een redelijk grote expositieruimte nodig." Met dank aan plaatsgenoot Martin Allewijn heeft Bakker die dan toch kunnen vinden: een loods van de oude fruitveiling in Krabbendijke. Een mooiere ruimte voor Bakkers landschapsschilderingen is nauwe lijks denkbaar. Tegen veilingkisten en kale betonnen wanden komen de vaak felle kleuren in zijn wer ken goed tot hun recht. Bakker is een echte landschaps schilder. „Landschappen zijn mijn ding", zegt hij zonder enige aarze ling. Op de kunstacademie in Gro ningen kreeg hij er geregeld scham pere opmerkingen over. 'Waar ben je mee bezig? Moet je niet vernieu wen?' Bakker heeft het zich niet aangetrokken en hij was in Gronin gen op zijn plaats. „Minerva was de enige academie waar je ook les kon krijgen op basis van waarne ming. De andere waren gericht op figuratieve, abstracte kunst." Hij haalt daar overigens zijn neus niet voor op, integendeel. „Ook in de natuur zie je veel abstracts. Kijk al leen maar naar de vleugels van vlinders." Vijfentwintig jaar gele den kwam Bakker dus naar Zee land, eerst een jaar Middelburg en vervolgens Krabbendijke. Hij volg de zijn vrouw die werk vond in Middelburg. Krabbendijke is zijn leefomgeving, zijn biotoop, gewor den. „De kust is lieflijker, maar dit deel van Zeeland, Krabbendijke en omgeving, is Zeeuwser. Met de schorren en slikken van de Ooster en Westerschelde. Met de oude kreekresten. En met de hoge wol ken boven de weidse akkers." Bakker schetst landschappen, ziet 'Ook in de natuur zie je veel abstracts. Kijk maar naar de vleugels van vlinders' veranderingen en geeft - de exposi tie overlopend - ook commentaar. Dat het zonde is dat schorren en slikken langs de Oosterschelde tus sen Krabbendijke en Rilland over woekerd zijn met dikke pakken sla- wier. „Alles verstikkend." Over na- tuurbouw bij Bath, waar kreekres ten in ere zijn hersteld: „Het is ge lukt om met enorm veel geld iets kitscherigs te maken." Zo gaat het Bakker ook aan het hart dat zijn tij delijke expositieruimte, de veiling, volledig wordt gesloopt voor een woonwijk. „Iets ervan zou toch be waard kunnen blijven, als herinne ring." Dick Bakker Dick Bakker, landschapsschilder uit Krabbendijke, geboren in 1954 in Assen. Opleiding gevolgd aan de kunstacademie Minerva in Gro ningen. - De Duitser Emilde Nolde (1867-1956) en de Belg Con stant Permeke (1886-1952), al lebei expressionistische kunst schilders, zijn Bakkers grote voorbeelden. Favoriete landschappen in de omgeving van Krabbendijke: slikken en schorren Ooster- en Westerschelde en de Vinkenis- se-kreel< richting Rilland. B en W van Kapelle willen nieuwe onderkomens plaatsen. door Harmen van der Werf SCHORE - Jongeren in Schore en Wemeldinge krijgen nog voor de winterperiode een nieuw onderko men. Het Kapelse college van B en W wil daarvoor 25.000 euro uit trekken. In Schore zitten jongeren al jaren in een tweedehands caravan aan de Boomweidelaan. Ze hebben dat zelf geregeld. Op kosten van de ge meente Kapelle is er later elektrici teit aangelegd en is er een mobiele toiletvoorziening geplaatst. Ideaal is het onderkomen niet, vindt zo wel de groep jongeren als de ge meente Kapelle. Het kantoortje van de vertrokken jongerenwerker in Kapelle komt vrij. Dat wil het college van B en W naar Schore verplaatsen, weer naar de Boomweidelaan, iets ver der van de bebouwing. „Stemt de gemeenteraad in oktober met dit voorstel in", zegt wethouder L. Kosten (SGP, welzijn), „dan moet het mogelijk zijn die voorziening voor de herfstvakantie over te brengen." Inclusief nutsvoorzienin gen zijn de kosten op 10.000 euro geraamd. M. Meesen woont vlakbij de jonge- renontmoetingsplek (jop) in Scho re. Zij had de nieuwe jop liever op een andere locatie gezien, bijvoor beeld bij het Kanaal door Zuid-Be veland. De jongeren zien dat vol gens haar ook meer zitten. „Al ik moet zeggen", meldt Meesen, „dat de huidige groep bezoekers weinig overlast geeft." „Jongeren moeten zich aan de afge sproken regels houden", reageert wethouder Kosten, „en wij vinden dat een jop niet buiten een dorps Aan de Boomweidelaan in Schore doet een oude tweedehands caravan nog dienst als jongerenontmoetingsplek. foto Ronald den Dekker kern hoort, omdat er dan minder toezicht is." Over de gebruikers van de jop in Wemeldinge bestond alom tevre denheid. Hun onderkomen, een soort barak, brandde begin augus tus af Al snel was daarna te horen: die gasten verdienen nu iets fat soenlijkers. Kosten: „Wij willen daar ook voor zorgen." Het college van B en W gaat in Wemeldinge niet meer voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, zoals bij de aanschaf van de eerste jop ruim an derhalf jaar geleden. Het voorstel is 15.000 euro uit te trekken voor een beter onderkomen, inclusief plaatsing en nutsvoorzieningen. De jop in Wemeldinge komt terug op de oude locatie, op het pleintje op de hoek Prinses Beatrixweg en Spoorlaan. zoutelande - In een spannende kamp hebben Moniek Corbijn en Dennis Willeboordse uit Gapinge op superieure wijze het Zeeuws Kampioenschap Sjezenrijden 2007 binnengehaald. In Zoutelande verschenen zater dag 42 sjezen aan de start voor de slotwedstrijd van het Zeeuwse ringrij- en sjezenseizoen. Het sje- zenduo Diny Krijger en Krijn Faas- se uit Westkapelle werd tweede, Natasja Eckhardt en Adrie Verha- ge, ook uit Gapinge, eindigden als derde. Digna de Visser en Martin Brou wer uit Ritthem - de Zeeuws Kam pioenen van vorig jaar - moesten zich na een gemiste ring in de voorlaatste beurt tevreden stellen met de vijfde plaats. Zij verloren de kamp van Marja Goedhart en Henk van de Guchte die de vierde beker mee naar Zuid-Beveland na men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28