scheve schedels G PZC Maandag 17 september 2007 21 elukkig, wiegendood komt in Nederland bijna niet meer voor. In 1987 stierven nog 220 kinderen tussen nul en twee jaar in hun bedje, zon der aanwijsbare oorzaak. Vorig jaar was dat aantal tot 11 gedaald. Voornaamste reden voor deze ont wikkeling: consultatiebureaus en kraamzorg drukken sinds 1992 kersverse ouders op het hart hun kindje nóóit op buik of zij, waar door het op zijn buikje kan rollen, te laten slapen. Rugligging is het motto, vrijwel meteen na de ge boorte. Heel mooi die afname, vinden de Limburgse kinderfysiotherapeu ten Frans Sleijpen en Harry Crom- bag. „Maar omgekeerd is het aan tal baby's met een afgeplatte of scheefgegroeide schedel epide misch toegenomen. Van alle ba by's ontwikkelt 10 procent een scheef hoofdje." Oorzaak? Veel kleintjes nemen, liggend op de rug, een eenzijdige slaaphouding aan, het hoofdje steeds in één rich ting gedraaid. Door deze voor keurshouding wordt hun schedel aan één kant voortdurend aan de zelfde druk blootgesteld. Op prille leeftijd is dat hoofdje nog zo kneedbaar als klei; de schedelna den zijn nog open en de botstruc- tuur niet uitgehard. Ook al weinig bevorderlijk voor een wisselende hoofdhouding is het gegeven dat veel mama's en pa pa's hun kindje in de wakkere uur tjes in een wipstoeltje zetten. „Die stoeltjes kunnen bijdragen aan de afplatting van het achterhoofd", zegt Frans Sleijpen. Artsen van de consultatiebureaus geven weliswaar consequent ad vies over de noodzaak van een wis selende hoofdhouding, echter 'zon der dat er praktisch geoefend wordt'. „Onderzoek toonde aan dat adviezen niet goed overkomen en dus amper effect hebben." Gevolg van dit alles: posturale pla- giocefalie, ofwel asymmetrie van het hoofdje. Een misvorming, waarbij het ene babyoortje soms tot twee centimeter méér naar vo ren staat ten opzichte van het an dere oortje. Die asymmetrische hoofdjes ontstaan meestal vrij plot seling, in de zesde tot achtste de maagwand wordt geprodu ceerd. Als daar, bijvoorbeeld door een maagkwaal, een tekort aan is, ontstaat ook een tekort aan vitami- ne-Bi2. Daarnaast treedt het tekort vaak op in combinatie met au- to-immuunziektes en een verstoor de stofwisseling, zoals diabetes, reuma of een schildklieraandoe- Door een verkeerde, eenzijdige lig- houding krijgen jaarlijks 20.000 ba by's een scheve schedel. week. Sleijpen: „Het gaat dan om een snelle, dramatische afvlakking die meestal tot 4 a 5 maanden ver ergert. Daarna verandert er weinig meer. Of er is sprake van verbete ring, vooral in het eerste levens jaar. Maar we zien ook correctie tot twee a drie jaar na de geboor te." Er is echter ook een groep kleintjes bij wie geen verbetering optreedt. Niet bekend is hoeveel kinderen dit lot treft. Evenmin we ten medici of zij in hun verdere le ven nadelen ondervinden van de afwijking. „Je valt van je roze wolk af', zegt Iris Habets uit Epen, moeder van Luna (6 maanden) bij wie een scheefVormige schedel is geconsta teerd. „Je ziet het van bovenaf goed. Sneu. Ik vind het zielig voor haar. Het is niet het einde van de wereld, maar je wilt toch ook voor komen dat ze straks wordt gepest. Bovendien wil ik eventuele nade len voor de ontwikkeling van de hersenen voorkomen." Vooralsnog heeft een afgeplat bol letje met name nare gevolgen voor de ouders, meent kinderfysiothera- ning. Een chronisch vitami- ne-Bi2-tekort leidt op termijn tot een specifieke vorm van bloedar moede, pernicieuze anemie gehe ten. Ook kan schade aan het ze nuwstelsel optreden. Volgens De long zien sommige art sen de ziekte als een modever schijnsel en plaatsen die in de alter- Hoe voorkom je een plat bolletje? Voorkom dat de baby zijn hoofd steeds naar één zijde ge draaid houdt. Hoe? Enkele tips. s- Draai in het bedje het hoofdje regelmatig rustig naar de ande re zijde en laat het zo liggen. Als het niet lukt, probeer het dan in zijn slaap. Maak baby's niet-favoriete zij de aantrekkelijk, zowel in de box als het bedje. Hang aan die kant opvallend speelgoed op. Of zet de box of het wiegje zo danig neer dat het raam zich aan de 'impopulaire' zijde be vindt. Sommige baby's kijken in hun kamertje liever steevast naar de deur waar mama of pa pa binnenkomt. Maak daar ge bruik van. s- Is de baby wakker, leg hem dan op de buik. Blijf er wel bij. Als hij enkele maanden oud is, kun je de armpjes naar voren halen zodat hij op zijn onderarmen kan steunen en het hoofd kan oprichten. peut Harry Crombag. „Voor hen is het vooral vervelend, om esthe tische redenen. Ouders willen dat hun kind aantrekkelijk en mooi is." Toch geldt: smaken verschillen. „Het ene ouderpaar heeft een hou ding van 'het valt best mee' wan neer ikzelf denk 'goh, wat een scheef hoofdje'. Andere ouders rea geren verschrikt, terwijl je nauwe lijks een afwijking ziet." Voor de behandeling van het asymmetrische hoofd je is de kinderfysiothera peut als eerste aan zet. Hij probeert de baby meer verschillen de bewegingen te laten maken. Ook geeft de betrokken therapeut de ouders instructies voor meer 'ligvariatie' van het bolletje. Zo doende zal de baby zijn favoriete slaaphouding vaker aftvisselen. Verder leert hij de ouders hoe ze hun kind in de wakkere fase meer op de buik kunnen laten liggen. Pas sinds kort bestaat er een meet instrument waarmee behandelaars de afwijking van het hoofd precies Veganisten lopen risico Henk de Jong uit Groningen helpt mensen met een vitamine B12- tekort met zijn website. natieve hoek. Een aantal weten schappers, onder wie prof Joost Hoekstra van het AMC in Amster dam heeft in 2005 een artikel ge schreven over vitamine Bi2-tekort in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Daarin adviseren ze artsen eerder een bloedtest te doen en eerder Bi2-injecties voor kunnen meten. Dat is een goed hulpmiddel, onder meer om te be palen of een kind toe is aan thera pie met de zogeheten redressie- helm. Hierbij draagt de baby 23 uur per dag gedurende circa een halfjaar een speciaal helmpje waarin een zachte foamlaag zit die de schedelvorm corrigeert. Niet leuk voor de kleine, 'maar het is in drukwekkend wat kinderen aan kunnen'. Baby Luna krijgt binnenkort deze corrigerende helm die ze maanden lang moet dragen. Mama Iris Ha bets heeft er vertrouwen in. „Niet leuk natuurlijk, maar het komt ze ker goed. We zijn er op tijd bij." Overigens bestaan er op de 'hel menpoli' van het Academisch Zie kenhuis Maastricht plannen voor een onderzoek naar de werkelijke effectiviteit van deze redressie- helm, teneinde tot een landelijke richtlijn te komen. Sleijpen neemt deel aan het overleg. Het effect op korte termijn lijkt goed, maar of er veel verschil bestaat op de lange termijn tussen kinderfysiothera- pie en de redressiehelm is niet be kend, stelt hij. Eigenlijk willen beide kinderfysio therapeuten liever van de helm af, door simpelweg die scheefgroeien de babybolletjes te voorkomen. Je zou iets aan die rugligging tijdens de slaap moeten doen, ook al geldt in Nederland het advies hiertoe als heilig. Sleijpen denkt aan een hulpmid del voor het slapen dat gewoon in de winkel te krijgen is. Het is een soort kussen met een lange steun aan de rugzijde en een korte steun aan de buikzijde. Het kind ligt in een beperkte zijligging (in een hoek van 30 graden) en kan door die kussentjes niet naar achteren of naar voren rollen. „Wij zouden graag in overleg met artsen van de consultatiebureaus naar een veilige methode willen zoeken om dit 'fixatiekussen' toe te passen." Frans Sleijpen: „We hebben op Cu rasao gewerkt. Daar slapen de ba by's in hangmatten, in draagzak- ken op de buik van hun moeder of in de buikligging nabij hun ouders. Ze hebben nergens last van. Het is een typisch westers pro bleem, die asymmetrische sche del." te schrijven. Volgens Hoekstra wordt die aanbeveling tegenwoor dig vrij goed nageleefd. Maar Henk de long bestrijdt dat. IF| Meer informatie: www.stichtingbl2tekort.nl, http://home.henet.nl/ -hindrikdejong. Mobiele telefoons zijn gevaarlijk in ziekenhuis Ook de moderne mobiele tele foons (GRPS of UMTS), geschikt voor e-mail en draadloos internet, kunnen op korte afstand medi sche apparatuur ontregelen. Dit meldt E-J. van Lieshout (AMC Am sterdam) in het vakblad Critical Care op grond van een test bij 61 medische apparaten (van infuus pompen en beademingsmachines tot elektronisch bediende bed den). Veiligheidshalve zouden alle mobieltjes binnen een meter van alle apparatuur moeten worden uitgeschakeld, concludeert Van Lieshout. Roken vergroot de kans op dementie aanzienlijk Roken is niet alleen slecht voor hart en bloedvaten, het tast op ter mijn ook het functioneren van de hersenen aan. Rokers hebben bij het ouder worden ongeveer de helft meer kans op dementie dan niet-rokers. Dit constateert C. Reitz (Erasmus MC, Rotterdam) in het vakblad Neurology op grond van een stu die onder 7.000 55-plussers, die ruim zeven jaar werden gevolgd. Bij aanvang van de studie was geen van de deelnemers aan het onderzoek dement. Kanker kan bestreden worden met bacteriën Bacteriën die overleven onder zuurstofarme omstandigheden kunnen goed tumoren bestrijden. Via gentherapie (het inbrengen van genetisch materiaal) kunnen kankercellen worden vernietigd. Uit dierproeven met genetisch ver anderde Clostridiumbacteriën blijkt dat deze bacteriën zich voor al nestelen in de zuurstofarme tu morcellen en die vervolgens do den. Dit meldde J. Theys (Universi teit Maastricht) tijdens het congres van de Society for General Microbio logy in Edinburgh. Eten met het gezin maakt pubers gezonder Van een regelmatig gezinsleven worden pubers gezonder. Met het gezin dagelijks samen aan tafel gaan, is niet alleen gezellig, het be vordert tevens goede eetgewoon ten bij de kinderen. Dit conclu deert N. Larson (University of Min nesota) in het vakblad Journal of the American Dietetic Association op grond van een onderzoek on der 1.700 tieners. Hoe vaker de tie ners met het hele gezin aten, des te meer fruit, groente en andere ge zonde voedingsmiddelen ze aten. Ook namen ze vaker een ontbijt. Bloeddruk verlagen bij diabetes werkt gunstig Verlaging van de bloeddruk bij mensen met diabetes type 2 met een combinatie van twee medicij nen, vermindert de kans op sterfte aan hart- en vaataandoeningen. Dit blijkt uit een grote internatio nale studie onder 11.000 diabete spatiënten, die vijfjaar duurde. On der deelnemers bij wie naast de diabetes ook de bloeddruk werd behandeld, stierf achttien procent minder mensen dan onder de deel nemers die alleen hun bloedsuiker op peil hielden, schrijft A. Patel in The Lancet. Een mens kan zelf geen vitamine B12 maken, maar is daarvoor volledig af hankelijk van dierlijke producten, dus vlees, eieren en zuivel. Een tekort aan vitamine B12 komt dus niet alleen voor bij mensen met de ziekte van Addison-Biermer, maar ligt ook op de loer bij vegetariërs en vooral vega nisten. Veganisten (die geen enkele dierlijk product eten) moeten daar om vitamine B12-supplementen nemen. Een onderzoeker van de Universi teit Maastricht schatte vijfjaar geleden in het Nederlands tijdschrift voor Geneeskunde dat tien procent van de vrouwen en vijf procent van de mannen te weinig vitamine B12 binnen krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21