Gezondheid Twintigduizend 'Vitamine B12-tekort onderschat' Zondagmiddagarmpje 20 Maandag 17 september 2007 PZC t HUISARTS door Paul van Dijk Het imago van het ziekenhuis is voor mij nu wel verbeterd Het was zondagmiddag. Ik stond vier meter hoog te klus sen toen de ladder onderuitschoot. Met een enorme vaart denderde ik naar beneden, op de tegels. Mijn zoon kwam toegesneld en vroeg wat hij kon doen. „Laat me maar even", zei ik, terwijl ik stil bleef liggen. Voorzichtig probeerde ik te bewegen en tastte mijn lichaam af naar mankementen. Geen bloed, mijn benen bewogen en mijn rug was ook geen probleem. Maar met mijn linkerarm was iets aan de hand. Mijn schouder deed pijn en voelde heel raar. „Knip mijn T-shirt maar open", zei ik tegen mijn zoon. „En bel de huisarts, want dit voelt niet goed." Ik kreunde van de pijn en de ontblote schouder zag er mis vormd uit, alsof er een grote deuk in zat. Alle kinderen ston den inmiddels om mij heen. De één met een glaasje water, de ander veegde de druppels zweet van mijn voorhoofd en de derde hield een wit pilletje in zijn hand. De huisarts was er binnen een paar minuten. Bij de aanblik van mijn schouder voelde ik zijn bezorgdheid. Je collega behandelen vereist doortastendheid. Hij zei: „Ik denk dat je schouder uit de kom is en we gaan via de methode van Hippocrates het probleem oplossen." Hij gaf me een tablet je valium en ik werd voorzichtig in buikligging op mijn eigen onderzoeksbank neergelegd, met mijn geblesseerde arm lood recht naar beneden afhangend. Soms zakt op deze manier de schouderkop weer keurig terug in de kom. Maar op deze zondagmiddag niet. „Je moet naar het ziekenhuis", zei mijn collega gedecideerd. „Een schouder fractuur lijkt me niet onwaarschijnlijk." 'Hoe moet het mor gen met mijn praktijk', was de meest prominente gedachte in mijn hoofd. Met het zweet op mijn rug en de pijn verbijtend, werd ik op de voorbank van de auto geplaatst. Een alleraardigste poort arts heette mij welkom op de EHBO. Er werden foto's ge maakt. Ik mocht meekijken naar het resultaat, maar alles ging als een film aan mij voorbij. In de verte hoorde ik: „We gaan hem op zijn plek trekken." TVvee verplegers begonnen onge looflijk hard aan mijn arm te sjorren, terwijl twee andere wit te jassen een laken onder mijn oksel door hadden gehaald en daar tegelijkertijd uit alle macht aan trokken. Het lukte niet. De anesthesist en de chirurg werden ontboden. Ik kreeg een korte narcose en van mijn vriendin hoorde ik ach teraf: „Het was een fluitje van een cent." Door de ontspanning van de narcose kon de schouder met een klein zetje op zijn plek worden geduwd. Op de foto na afloop bleek dat de val behalve een ontwrich ting ook een fractuurtje van de schouderkop had veroorzaakt. Met mijn arm in een brace, aan alle kanten met klittenband ge fixeerd, vertrokken we twee uur later weer naar huis. Ik voelde me prima. Wat een luxe, zo'n behandeling, dacht ik. Je moet je toch niet voorstellen dat je in Botswana van vier meter hoog uit een boom valt. Nergens een dokter en geen roesjes in de aanbieding. De volgende ochtend kon ik om acht uur gewoon starten met mijn spreekuur. Het had ook wel wat dat de patiënten aan mij vroegen: „Hoe gaat het met je, doet het pijn?" en „Wat is er ge beurd?" Het was opvallend dat je als huisarts met één hand een heel eind komt. Natuurlijk lukt het niet een wond te hechten, een uitstrijkje te maken of iemand te reanimeren. Hiervoor waren mijn collega's stand-by. Voor visites werd ik deftig rondgere den. De schouderblessure is een leerzaam incident. Het maakt dui delijk dat een ongeluk in een klein hoekje schuilt. Juist bij de klusjes die je even tussendoor doet, moet je goed opletten. Mijn ladder stond op een natte ondergrond en waarschijnlijk niet steil genoeg. Leerzaam vond ik ook de behandeling op de EHBO. De snelheid waarmee ik werd geholpen, de goede commu nicatie en de adequate behandeling verbeteren voor mij het imago van het ziekenhuis. Zou het altijd zo zijn? Hadden ze misschien niks te doen of was er sprake van een voorkeursbehandeling? Ik ga voor het eerste. Tot slot: door dit ongeluk is me ook duide lijk geworden hoe moeilijk het is het ad vies van de dokter op te volgen. Na drie dagen had ik nauwelijks nog pijn. Dus de brace verdween steeds langer in de kast. Je lijf geeft zelf het beste aan wat goed voor je is, fluisterde ik mezelf in het Jaarlijks krijgen in Nederland 20.000 baby's een scheef groeiend schedeltje. De oorzaak: ouders leggen hun baby op de rug te slapen, om wiegendood te voorkomen. Kinderfysiotherapeuten broeden op een oplossing. Ne», door Will Gerritsen foto's Harry Heuts Last van vermoeidheid en tintelingen? Misschien ligt het wel aan een vitamine B12-tekort. door Arend van Wijngaarden foto GPD Honderden patiënten zijn naar zijn zeggen door de informatie op zijn websi te weer op de been gehol pen. Henk de Jong uit Groningen steekt een groot deel van zijn tijd in een website over vitamine Bi2-tekort. Een onbegrepen ziekte die door artsen vaak te laat wordt herkend, vindt hij. Zijn echtgeno te leed aan onverklaarde klachten zoals vermoeidheid, spierpijn en tintelingen, naar later bleek door een tekort aan vitamine B12. Zo raakte de gepensioneerde De Jong geïntrigeerd. Hoe kon het toch dat zo weinig mensen op de hoogte waren van de ziekte van Ad- dison-Biermer, oftewel een tekort aan vitamine B12? De Jong zocht overal naar informatie en begon in 2001 een website over de ziekte. Langzamerhand kreeg die website steeds meer bezoekers en een drukbezocht forum. Patiënten die ook al jarenlang last hadden van onverklaarde klachten. En die via de website tips kregen. Hoe een arts hun bloed zou moeten testen. Hoe een tekort aan vitamine B12 goed aan te tonen is. En wat er ver volgens aan te doen is. Zo kwamen via de website steeds meer patiënten met elkaar in con tact. Dat leidde eind vorig jaar tot de oprichting van de Stichting Bi2-tekort. Een soort patiëntenver eniging die aan de weg timmert om erkenning te krijgen voor de ziekte. „Dagelijks maken dokters fouten bij de inschatting van de klachten van patiënten", beweert De Jong. „Mensen krijgen niet de juiste behandeling en worden niet serieus genomen. De medische op leiding loopt op dit gebied enkele decennia achter." Dat patiënten regelmatig op onbe grip stuiten met klachten die kun nen duiden op een vitamine Bi2-tekort, komt ook doordat het een vrij ingewikkelde aandoening is. Voor de opname in het lichaam van vitamine B12 is een stofje no dig, intrinsic factor geheten, dat in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20