Het fs me toch Project met verkeersvrijwilligers in Zoutelande blijkt een succes jonge mantelzorgers zijn vergeten groep Kanaaltunnel Sluiskil komt stuk dichterbij 1 4 j Maandag 17 september 2007 PZC Grijze motorscooter gestolen in Vlissingen vlissingen - In Vlissingen is zater dagmiddag een motorscooter ge stolen. De tweewieler stond gepar keerd op de Hellingbaan en is tus sen 13.45 en 14.15 uur weggehaald. Het gaat om grijze motorscooter van het merk Piaggio. Het is een type Skipper. De scooter heeft een paars spatbord aan de voorkant. De waarde wordt door de politie geschat op enkele honderden eu ro's. Het kenteken van de scooter is MX-37-BK. Frank Bordui mooiste vijftig-plus man noordwijk - De 55-jarige Frank Bordui uit 's Heer-Hendrikskinde ren, directeur van zorginstelling 't Gasthuis in Middelburg, heeft de modellenwedstrijd voor mannen van Plus Magazine (blad voor vijf tigplussers) gewonnen. 'Frank is zo buitengewoon lekker zichzelf oordeelde jurylid ludith Bosch gis teren in Noordwijk. Paraglider klapt op caravan in Valkenisse biggekerke - Een 67-jarige Duitser die aan het paragliden was op het strand bij Biggekerke, is gisteroch tend gewond geraakt. De man werd door de wind de duinen over geblazen en kwam neer op camping Valkenisse. Hij landde eerst op een caravan en werd ver volgens verder geblazen naar een caravan daar tegenover. Daar bleef zijn chute hangen. De man is, ver moedelijk met een hersenschud ding, naar het ziekenhuis gebracht. Strandjutten op het strand van Oostkapelle oostkapelle - Biologisch mu seum Terra Maris in Oostkapelle houdt woensdag een strandjut- tocht. De jutter neemt mensen mee naar het strand tussen Dom burg en Oostkapelle. De tocht be gint om 14.00 uur en duurt ander half uur. Kosten twee euro per per soon. Aanmelden bij Terra Maris: 0118-582620. Nieuwe routes voor nordic-walking in Zwin knokke-heist - De toeristische diensten van Sluis, Knokke-Heist en Damme hebben nieuwe nor- die-walking-routes uitgestippeld in de Zwinstreek. Twee routes (drie en negen kilometer) vertrekken vanuit Aardenburg, één route van zes kilometer vertrekt uit Sluis. In Knokke-Heist en Damme zijn nog zes trajecten beschikbaar, varië rend van drie tot tien kilometer. Het VW-kantoor in Sluis heeft fol ders met informatie. Man slaat vrouw in gezicht in Renesse renesse - In een horecagelegen heid aan de Hogezoom in Renesse is een 20-jarige vrouw uit Monster in haar gezicht geslagen, toen ze een man zei niet gediend te zijn van diens avances. De man, een 35-jarige inwoner van Woerden, is aangehouden. Het incident gebeur de in de nacht van zaterdag op zondag. Initiatief om bezoekers naar parkeerplaats te leiden krijgt vervolg. door Carla van de Merbel zoutelande - Het project met de verkeersvrijwilligers in Zoutelande wordt als een succes beschouwd en voortgezet. Sinds half juli zor gen vrijwilligers er bij drukte voor dat bezoekers snel naar een par keerplaats worden geleid. Het initiatief voor de verkeersvrij willigers kwam van de Zouteland- se ondernemers. Ze willen zo de toeristen van dienst zijn en voorko men dat de gemeente in hun dorp betaald parkeren invoert om over last tegen te gaan. De verkeersvrijwilligers zijn nu twee maanden aan het werk. Als er drukte verwacht wordt (bijvoor beeld op een dag met strandweer of op dinsdag als het markt is) zijn de regelaars paraat. Met borden en folders wijzen ze bezoekers waar nog parkeerplaatsen vrij zijn. Nu de herfst nadert, is de grootste drukte voorbij. Alleen tijdens de kustmarathon op 6 en 7 oktober worden nog veel bezoekers ver wacht en zullen de verkeersvrijwil ligers hun werk doen. Daarna wordt het rustiger. Maar volgende zomer gaan de vrij willigers door, zegt één van de ini tiatiefnemers, S. Koets. „We heb ben voor volgend jaar al een sche ma gemaakt. En ook gekeken naar wat beter kan. De bewegwijzering moet beter en de communicatie tussen de verkeersregelaars zou makkelijker zijn door gebruik van De verkeersregelaars in Zoutelan- de doen goed werk. Eenzelfde plan in Domburg is op niets uit gelopen en ook een fietsenstal ling in Veere kwam er niet. walkie-talkie's. We zijn nu met zes man en willen er nog twee vrij willigers bij." Wethouder J. Melse (verkeer) van de gemeente Veere is blij met het succes in Zoutelande. Hij vindt dat Domburg en Veere het initiatief zouden moeten volgen. Een plan van de Stadsraad Domburg om toeristen de weg te gaan wijzen, is op niets uitgelopen. Ook een be waakte fietsenstalling op het Oran jeplein in Veere is bij een idee ge bleven. Melse zegt het te betreu ren dat ondernemers in Domburg en Veere 'die handschoen nog niet hebben opgepakt'. „Er waren plan nen, maar het is niet gelukt. Dat is jammer. Maar ik laat het er niet bij zitten. Volgend seizoen gaat het lukken." De gemeente wil zorgen voor faciliteiten als hesjes voor de verkeersregelaars en fietsenrekken; de ondernemers moeten zorgen voor vrijwilligers of personeel. Open dag bij vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg. door Maurits Sep middelburg - De buizerd heeft een nacht in het prikkeldraad vast gezeten. De kiekendief heeft zijn vleugel gebroken, waarschijnlijk toen hij tegen een raam is gevlo gen. „We moeten maar afwachten of het goed komt met ze." Coby Louwerse kijkt bezorgd de roofvogelkooien in. Maar ook met liefde. „Ja, ik heb een bekertje drin ken ja. Jij krijgt straks ook wat lek kers te eten hoor." De buizerd kwam zwaargewond binnen. Hij is nog steeds van slag. De prachtige vogel zit vlakbij het gaas wat glazig voor zich uit te kij ken. „Als hij gezond was, gedroeg hij zich wel anders." Het is toch zo'n raar jaar bij De Mikke. Coby Louwerse, al 23 jaar de beheerster van de vogel- en zoogdierenopvang in Middelburg, snapt er niks van. Ruim tweedui zend dieren zijn dit jaar al binnen gebracht. Dat zijn er 150 meer dan vorig jaar. Maar vraag haar niet hoe dat komt. Ze heeft geen idee. „Het was een heel zachte winter. En er waren weinig olievogels. Dus daar ligt het niet aan." De egels misschien, daarvan zijn er zeker vijftig meer binnengeko men dan in 2006. Roofvogels zijn er ook veel, en koolmezen. Maar pimpelmezen, huiszwaluwen en boerenzwaluwen dan weer juist niet. „Die zijn misschien wel te vroeg gaan broeden door de vroe ge lente, zodat er te weinig insec ten waren en ze zijn gestorven door gebrek aan voedsel. Maar ik ben geen insectendeskundige, dus misschien heeft het daar wel niks mee te maken." De Mikke bestaat volgend jaar 25 jaar. Wie weet heeft de toestroom van dieren gewoon te maken met de groeiende bekendheid van de opvang. De mensen weten haar goed te vinden. Sommigen zelfs te goed. „Ik heb allang geleerd dat ik niet de ellende van de wereld op me kan nemen. Maar ze willen het wel in mijnschoenen schui ven." Pas nog, belde een mijnheer over een egeltje in Domburg. Hij wilde het niet komen brengen, zij moest het maar komen halen. Kon absoluut niet, geen tijd. 'Dan gaat het maar dood hoor', kreeg ze te horen. Louwerse werkt zeven dagen per week, 24 uur per dag voor De Mik ke. „Het is een klein beetje anders gelopen dan de bedoeling was." Eigenlijk wilde ze niet eens be heerster worden. Maar haar voor ganger stopte er plots mee. Zij was bestuurslid en een dag per week vrijwilliger. Ze nam het even over. „Daarna was het niet meer te stop pen. Niemand wil het nu nog over nemen. Dat snap ik ook wel. We zijn bezig met mijn opvolging, maar we zoeken eigenlijk geen be heerder, we zoeken een idioot." Toen Louwerse in 1984 bij De Mik ke kwam, was de ziekenafdeling net in aanbouw. Die is nu dus drin gend aan vervanging toe. De tegel tjes zijn kapot, komen los van de 'We zoeken eigenlijk geen beheerder, we zoeken een idioot' muur. Dat is onhygiënisch voor de dieren én de mensen. Met zieke dieren is de kans op infecties door schimmels, bacteriën en virussen groot. „We moeten de ziekenafdeling strippen en opnieuw opbouwen. Dat kost 35.000 euro. We zijn nog op zoek naar geld. Als we niet kun nen verbouwen, zullen meer ziek tes uitbreken. Vergelijk het maar met de ziekenhuisbacterie bij men sen. Dieren komen hier ziek bin nen en als ze dan besmet raken door een bacterie, worden ze nog zieker en gaan dood." Want heus, de dieren die binnen komen zijn écht, écht ziek. „Hart stikke ziek. Ze hebben ook vaak pa rasieten. Dan zijn ze een stuk moeilijker beter te krijgen. Het duurt langer en kost meer." Conclusie? Louwerse glimlacht. „Het gaat goed met De Mikke, maar helemaal niet goed met de dieren." Eerste verwendag voor kinderen uit gezinnen met zieke familieleden. door Maurits Sep veere - Hij stoft, wast af, wast kle ren, maakt de bedden op. En soms helpt hij ook zijn opa en oma. Ma- rijn is een mantelzorger. Van 13 jaar. „Nee hoor, dat is niet zwaar", zegt hij monter. Er blijft best tijd over om buiten te spelen, te compute ren. „Ik kan ook normale dingen doen." Trouwens, Chantal, zijn zusje van 10, helpt soms ook in het huishou den. Hun moeder heeft een herseninfarct gehad en heeft daar om veel hulp nodig. Marijn Vermeulen uit Rilland was zaterdag één van de 33 kinderen die door de Zeeuwse steunpunten Mantelzorg op een gezellig dagje uit werden getrakteerd. Ze kregen zeilles op het Veerse Meer, gingen picknicken op een eilandje en slo ten de dag af met een barbecue. Omdat zij meestal worden verge ten, verklaarde Conny Prins van het Steunpunt Mantelzorg Walche ren. „We willen vaker iets leuks doen voor jonge mantelzorgers van 12 tot 17 jaar. Elk jaar, of mis schien iets in elke regio." In Zeeland wonen veel meer kin deren zoals Marijn. „Statistisch ge zien groeit één op de tien kinde ren op in een gezin met een gezins lid dat ziek is. Dat kan een chroni sche of psychische ziekte zijn, een handicap, een verslaving. De kinde ren moeten dan meehelpen, ofwel met de verzorging ofwel met het huishouden." Marijn vindt dan wel dat het niet zo zwaar is, maar voor de kinde ren is dat echt niet zo gemakkelijk, weet Prins. „Sommigen nemen lie Tim, Marijn en Chantal (vlnr) krijgen op de verwendag voor mantelzorgers. ver geen vriendjes mee naar huis en zijn best vaak alleen. Anderen hebben op school moeite om zich te concentreren omdat ze thuis moeten helpen. Het scoort ook niet om hierover met leeftijdgeno ten te praten. Als puber wil je zo gewoon mogelijk zijn." Marijn doet het wel goed op school. Hij is een brugklasser op het Goese Lyceum. Ook zijn huis zeilles van Marlous (helemaal links) foto Ruben Oreel werk lijdt niet onder de mantel zorg, vertellen zijn ouders. „Het huiswerk wordt op school gedaan, dus hij is eigenlijk al klaar als hij thuis komt." Marijn durft er ook wel over te pra ten. „Ie hebt toch een spreekbeurt gehouden", fluistert zijn vriend Tim, die zaterdag ook mee mocht. Want ja, hij heeft ook gewoon vrienden die bij hem thuis komen. terneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen staat achter het plan van gedeputeerde Toine Pop- pelaars om de aandelen van de Westerscheldetunnel te kopen van het Rijk. Poppelaars denkt zo de aanleg van de tunnel bij Sluiskil beter te kunnen regelen. De provincie bezit momenteel nog geen vijf procent van het aan delenpakket. Over zes weken hoopt Poppelaars minister Bos van Financiën een voorstel te kun nen doen over de aandelenaan- koop. „Ik ben ervan overtuigd dat we redelijke voorwaarden hebben gevonden waaronder we deze aan delen kunnen kopen zonder erg veel risico te lopen. Ik besef dat de roep om een tolvrije tunnel zal klinken als we straks de tunnel zouden bezitten. Maar dat is dan niet aan de orde, omdat uit een deel van de opbrengsten de andere tunnel betaald wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14