Zoebkov wil sterk Russisch leger Japan is op weg naar de maan pzc Zaterdag 15 september 2007 9 TANECASHIMA - Japan heeft gisteren een satelliet gestuurd naar de maan om het hemellichaam nauwkeurig te bestude ren. Het is volgens de uitvoerders de omvangrijkste missie naar de maan sinds die van de Verenigde Staten met hun Apol- lo-maanraketten. Technische problemen hebben de Japanse ruimtevaartmissie lange tijd opgehouden. Een woordvoerster van het Japanse ruimte-onderzoeksbureau zei dat de lancering probleemloos is verlopen. Dat was op het eilandje Tanegashima in het zuiden van het land. Het gevaarte dat de maan een jaar lang zal volgen heet Kaguya, naar een prinses uit Japanse vertellingen. Zij verleidde veel mannen voor zij weer naar haar thuis, de maan, vertrok. Het land van de Rijzende Zon wil voor of in 2020 een Japanner naar de maan sturen. foto Hiroko Harima/AP Nieuwe premier is een van de vijf kandidaten om Poetin op te volgen. moskou - De nieuwe Russische premier Viktor Zoebkov wil het le ger versterken. Hij geeft, zo zei hij gisteren tegenover de Doema bij zijn benoeming, prioriteit aan de wederopbouw van het 'militair-in dustrieel complex'. Hij zei verder het beleid van presi dent Vladimir Poetin door te zul len zetten. Ook maakte hij toespelingen op het aanstaande ontslag van een paar impopulaire ministers. Hij kondigde eerder aan dat hij werk zal maken van de bestrijding van de corruptie in de Russische Fede ratie. De Doema, het Russische parle ment, heeft gisteren met overwel digende meerderheid de 65-jarige Zoebkov benoemd tot de nieuwe premier. Van de parlementsleden stemden 381 vóór zijn aanstelling en 47 tegen. Er waren acht onthou dingen. Dat was naar verwachting, omdat de Doema wordt gedomineerd door aanhangers van Poetin. Zoeb kov wordt gezien als een trouwe adjudant van Ruslands sterkste man. Eerder deze week nomineerde de president onverwachts de vrij on bekende Zoebkov. Hij volgt Mi- chail Fradkov op, die eerder deze week door Poetin aan de dijk was gezet. De president zei gisteren dat Zoeb kov een van de kandidaten is om hem om te volgen, volgend jaar. Viktor Zoebkov is gisteren door het Russisch parlement be noemd tot premier. Hij geeft prioriteit aan de wederopbouw van het leger. „Vandaag de dag zijn er ten minste vijf mensen die aanspraak kunnen maken op de post van president en die verkozen kunnen worden", aldus Poetin. Doelend op Zoebkov voegde hij daaraan toe: „Het is goed dat er nog een persoon bij is gekomen en dat de Russische burgers ver schillende mensen zullen hebben om tussen te kiezen." Poetin doet zelden mededelingen over zijn opvolging. De afgelopen twee jaar heeft hij alleen zijn bood schap herhaald dat hij in 2008 te rugtreedt als president. Omdat de president populair is on der de Russen, is de kans groot dat de kandidaat die hij steunt, presi dent wordt. Poetin, die bezig is aan zijn tweede achtereenvolgen de ambtstermijn, mag niet mee doen aan de verkiezingen. Tot nu toe gold het gevecht om zijn opvolging als een tweestrijd tussen Sergej Ivanov en Dmitri Medvedev. Beide mannen komen uit Poetins geboortestad Sint-Pe- tersburg en beiden zijn inmiddels gepromoveerd tot vicepremier. Viktor Zoebkov had eerder deze week gezegd een eventuele gooi naar het presidentschap niet uit te sluiten. Importheffing op spaarlampen verdwijnt brussel - De Europese Unie schaft de importheffingen op spaarlam pen volgend jaar af Een nipte meerderheid van de EU-landen is het eens met een voorstel daartoe van de Europese Commissie. Dat bleek gisteren tijdens overleg van EU-ambassadeurs in Brussel. Het besluit is een tegenvaller voor Nederland, dat de heffingen op goedkope spaarlampen zo snel mo gelijk afgeschaft wilde zien. Maar vooral Duitsland was daar erg op tegen en beschermde daarmee het Duitse bedrijf Osram. President Sarkozy wil niet in Elysée wonen parijs - De Franse president Nico las Sarkozy heeft geen zin om met zijn gezin zijn intrek te nemen in het Elysée, het presidentieel paleis in het hartje van Parijs. Vier maan den na zijn ambtsaanvaarding pen delt het staatshoofd nog steeds da gelijks van zijn woning in de voor stad Neuilly naar het paleis. Een verhuizing is binnenkort ook niet te verwachten. Echtgenote Cécilia Sarkozy zou naar verluidt ook geen zin hebben in het Elysée. Zij zou dan helemaal de rol van first lady moeten spelen. Catalanen verbranden foto Spaanse koning cerona - Catalaanse nationalisten hebben gisteren tijdens een be zoek van koning Juan Carlos aan de regio foto's van de vorst in brand gestoken. Het Hooggerechts hof is een onderzoek begonnen. Enkele honderden jongeren rie pen in Gerona: „Catalanen hebben geen koning. Ga weg uit Gerona, Bourbon." Zij noemden de vorst een 'illegale heerser' In Catalonië, dat al verregaand au tonoom is, is een aanzienlijke min derheid voorstander van onafhan kelijkheid van Spanje. Vrijlating Sison gevierd als overwinning manilla - De vrijlating van José Maria Sison in Nederland heeft on der Filippijnse communisten tot verheugde reacties geleid. „Het is een overwinning voor het Filip pijnse volk", liet de Communisti sche Filippijnse Partij (CPP) we ten. „Het is een goede zaak dat de Nederlandse rechtbank de opgebla zen, politiek gemotiveerde - en zo als blijkt - duidelijke ongegronde beschuldigingen van de Nederland se politie en het door de Amerika nen gesteunde bewind van Arroyo heeft verworpen", aldus de CPP. 'Geen Belgische regering voor oktober' brussel - België heeft de komende drie weken nog geen nieuwe fede rale regering. Dat voorspelt Bart Somers, de lei der van de Vlaamse liberalen, een van de geplande deelnemers aan een nieuwe regering van christen democraten en liberalen uit Vlaan deren en Wallonië. De afgelopen jaren werd het parle mentaire jaar in België traditioneel geopend met een toespraak door de ministerpresident op de twee de dinsdag van oktober, dit jaar op 9 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9