een neushoorn vangen v17 PZC Zaterdag 15 september 2007 Een zwarte neushoorn met haar jong. Een verdoofde neushoorn wordt met man en macht een truck ingesleept. Jagen op wild, maar dan zonder geweer. In Afrika is het mogelijk als toerist mee te helpen bij het vangen van olifanten en neushoorns, die vervolgens elders in leeggestroopte wildparken weer worden uitgezet. door Johan Bosveld foto's Sue Downie en Lucky Mavrandonis Zelfs voor de meest doorgewin terde Afrika-ganger moet het een fantastische ervaring zijn: vanuit een helikopter tiental len olifanten volgen die voor bestemd zijn te worden verhuisd naar een nieuw leefgebied. Nadat de olifanten met een pijltjesgeweer zijn verdoofd, landt de helikopter en help je mee de reusachtige dieren op een truck te laden en klaar te ma ken voor het transport. Veertien toeristen maakten het avontuur vorig jaar mee in Zuid-Afrika. Dit jaar kun nen toeristen een vergelijkbare expeditie meemaken, maar dan om zeven neus hoorns te verplaatsen naar het natuurpark Majete Wildlife Reserve in Malawi. Toen ontdekkingsreiziger David Livingsto ne in 1859 zijn tenten opsloeg in datzelfde kleine land in zuidelijk Afrika was hij om geven door massa's wild. Bijna anderhalve eeuw later hebben stropers die plek bijna verwoest. Net op tijd werd het Majete- wildpark dat tegenwoordig de locatie van het historische kampement omsluit, gered. Dankzij Nederlandse inbreng, want de stichting African Parks Foundation van de vorig jaar overleden Paul Fentener van Vlissingen ontfermt zich sinds 2003 over het park en herintroduceert er onder meer olifanten en neushoorns. African Parks Foundation is een stichting die, met geld van particulieren, bedrijven en andere or ganisaties, contracten afsluit met nationale overheden om wildparken in Afrika te be heren. Veel van die parken verkeren in de solate toestand. Het wild is weggestroopt, hout wordt door de lokale bevolking ge roofd, bosbranden hebben grote delen van de parken vernietigd. De contracten moe ten ervoor zorgen dat de parken nieuw le ven wordt ingeblazen. Dat gebeurt niet al leen door het wild terug te brengen, maar ook door de toeristische infrastructuur te verbeteren en afspraken te maken met de lokale bevolking over duurzaam gebruik. Inmiddels heeft African Parks het beheer over zeven parken in vijf landen. Majete is er een van. Het herintroduceren van wild is een van de meest spectaculaire operaties bij het beheer van parken. Vorig jaar ge beurde dat in Majete met zeventig olifan ten die afkomstig waren uit het Liwonde National Park in Malawi. Het unieke aan die operatie was dat toeristen erin konden participeren. Er moest natuurlijk flink wor den betaald (rond de 5.000 euro); de helft van de reissom was bestemd voor het dek ken van de kosten, de andere helft ging rechtstreeks naar het Majete-project. Het was een fantastisch avontuur vertelt Kees Faber, een van de donateurs van Afri can Parks. „Het is volgens de mensen die er bij waren het meest indrukwekkende wat je maar kunt meemaken. Die enorme olifanten die eerst moeten worden ver doofd en dan op transport gaan. Een van de mannetjesolifanten was helemaal wild geworden en ging in de aanval. Bij een van de jeeps waar de toeristen inzaten, ramde hij een slagtand door de voorruit. Het is dus allemaal 'echt' wat er gebeurt." Faber, eigenaar van de Faber Halbertsma Groep in Eek en Wiel, de grootste palletfa brikant in Europa, kwam als groot liefheb ber van Afrika bij toeval in contact met de stichting van Paul Fentener van Vlissin gen. Hij besloot een deel van zijn vergaar de kapitaal in te zetten voor het natuurbe houd in het 'donkere' continent. Zo finan ciert hij onder meer de geplande herintro ductie van zwarte neushoorns in Majete. Samen met zijn 'professionals' in Afrika organiseert African Parks bovendien de reis die toeristen kunnen maken om daarvan getui ge te zijn. „Voor deze reizen is enorm veel belangstelling", vertelt Faber. „Voor Afri can Parks is het belangrijk omdat we extra inkomsten kunnen genereren. Tegelijker tijd wordt onze stichting er wereldwijd be kender door en daar gaat het ook om. Want goed beheer van de wildparken is es sentieel om bedreigde diersoorten voor de toekomst in Afrika te behouden. „Maar met zo maar wat olifanten of neus hoorns verplaatsen, ben je er niet. Je zult ook moeten werken aan de infrastructuur, zoals de wegen en omrastering van het park. Bovendien moet je de lokale gemeen schap meekrijgen in je plannen, want zon der hen lukt het niet. Je moet ze ervan overtuigen dat ook zij baat hebben bij een goed beheer van een park." Deze maand gaan drie groepen toeristen mee tijdens de 'neushoornjacht'. Die rei zen zijn inmiddels volgeboekt. In oktober is er nog een extra vierde trip waarbij twee of drie neushoorns worden gevangen. Voor die laatste reis is nog een aantal plaat sen a 5.400 dollar beschikbaar. Faber erkent dat de olifant- en neushoorn- reizen naar meer smaken. Voor volgend jaar zal African Parks opnieuw toeristen uitnodigen voor de verhuizing van olifan ten in Malawi. En wie weet, worden de rei zen in de toekomst een vast onderdeel van African Parks. Want wie eenmaal een keer de dieren in hun natuurlijke Afrikaanse omgeving heeft gezien, zal altijd proberen terug te komen. Voor sommigen is dat niet genoeg, die willen er nog dichterbij ko men. ■■MM --/.v De neushoorns worden per vliegtuig naar Majete vervoerd. Een neushoorn komt nog in zijn transport container aan in zijn tijdelijke opvangplaats in het Majete natuuurpark. Mee op neushoornjacht De eerstvolgende 'rhino capture' begint op 23 september en eindigt op 6 okto ber. Deze capture bestaat uit een aantal jachtoperaties. Tijdens de laatste jacht van 3 tot 6 okto ber is nog plaats voor 4 personen. Belangstellenden moeten rekening hou den met een bedrag van van 5400 dol lar (3900 euro) per persoon voor deel name. Daarvoor gaan ze mee op jacht, helpen mee bij de vangst en verblijven ze in een luxe lodge in het wildpark. www.africanparks-conservation.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95