'Ouderen bang dat ze hulp moeten missen' j v15 Genieten van het pensioen, gaat zeker op voor Hennie Klein Hesselink (70) en haar man. Samen wonen ze op een flat in Terneuzen, met prachtig uitzicht over de Schelde. „Daar ge niet ik elke keer weer van." Toen Klein Hesselink, moeder van vier kin deren, in de jaren zeventig ging werken, kwam haar dat op veel kritiek te staan. „Dat deed je in die tijd niet als moeder. Maar mijn kinderen zijn nooit iets tekort gekomen. Er kwamen wel eens vriendjes en dan vroeg ik: moet je niet naar huis? Nee, zeiden ze dan, want mijn moeder zit koffie te drinken bij tante Joke, of zoiets." Klein Hesselink ging na haar pensionering niet op haar lauweren rusten. Ze is actief in de ouderenbond ANBO en al jaren lid van de PvdA. „Wat ik merk is dat mensen vooral bang zijn voor de veranderingen in de Wet Maatschappelijke Opvang, die on der andere de thuiszorg regelt. Dat moet vanaf volgend jaar door de gemeenten worden geregeld. Veel ouderen zijn bang dat ze niet meer hun vaste hulp krijgen, of dat ze minder zorg krijgen." De veranderingen van de afgelopen jaren waren vaak verslechteringen. „Kijk alleen al naar de zorg. Eerst betaalden we 61 euro per persoon. Nu is dat 123 euro. Gelukkig hebben we via de ANBO een goede collec tieve verzekering." Er speelt meer. „De hu ren zijn flink gestegen en er wordt veel kri tischer gekeken of je in aanmerking komt voor huurtoeslag. Bij veel ouderen leeft de hoop dat dit kabinet het beter zal doen dan de vorige kabinetten Balkenende. De PvdA zit in de regering en het CDA moet zijn sociale gezicht nu meer laten zien." Klein Hesselink hoopt vooral dat de oude ren een tijd met rust worden gelaten. „Nu is er weer die praat over de eigen bijdrage in de zorg. Daar worden mensen onzeker van. En die onzekerheid over veranderin gen, over de thuiszorg, de eigen bijdrage en de AWBZ, is het ergste. Want ouderen kunnen dat vaak niet meer behappen." jetmk Hennie Klein Hesselink. De logica van bezuinigen Behoud van koopkracht voor minima, oude ren en gezinnen met kinderen, is de belofte die het kabinet op Prinsjesdag doet. Eerder ging het kabinet er vanuit dat volgend jaar iedereen zou moeten inleveren. Minister van Financiën Wouter Bos treedt in de voetsporen van Cerrit Zalm. Net het vori ge kabinet, besloot dit kabinet de lastige maatregelen, het zuur, in de eerste jaren te nemen en de lastenverlichtingen, het zoet, later. Voor 2008 stond er voor 1,7 miljard aan las tenverzwaringen op het programma. In 2009 volgen nog eens 300 miljoen. Alleen is het de bedoeling dat in 2009 ook al 750 mil joen wordt teruggegeven. Daarnaast moet er extra worden bezuinigd om het begrotingstekort van 3,5 miljard eu ro weg te werken. Het vorige kabinet moest bezuinigen toen het slecht ging met de economie. Nu is be sloten de uitgaven te beteugelen terwijl het goed gaat. Bij een (toekomstig) slechter draaiende economie hoeft er dan niet of minder te worden bezuinigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93