'Ik hoop dat Marijnissen eens opstaat' 'Een verontrustend gevoel' v14 - Zaterdag 15 september 2007 PZC Hoewel ze gepensioneerd is en door een handicap veel aan huis gekluisterd, is de 71-jarige Wiliy Kalkers in Groningen zeer actief „Con tact met mensen is belangrijk. Daar geniet ik van." De vorige kabinetten Balkenende hebben het leven er voor Kalkers niet eenvoudiger op gemaakt. Ook de komende begroting ziet ze met zorg tegemoet. De grootste angst heeft Kalkers voor de veranderingen in de thuiszorg. „Houd ik volgend jaar mijn vaste verzorgers? Slapeloze nachten heb ik er van." Als kind kreeg ze posttraumatische dystro- fie (verstijving gepaard gaand met pijn) aan haar pols. „Dat betekent dat je na elke traumatische ervaring, zoals een operatie, weer ergere dystrofie krijgt." Ze trouwde, kreeg drie kinderen, terwijl ze ook nog gewoon werkte. „Een maand na dat de laatste het huis uitging, klapte ik in. Ik was 62 en kon niet meer opkrabbelen." De keuringsarts zorgde er voor dat Kalkers volledig werd afgekeurd en in de WAO te rechtkwam. „Dat was de tweede achteruit gang in inkomen. De eerste keer was toen ik een weduwenuitkering kreeg." Door haar aandoening maakt Kalkers veel extra kosten. „Die worden lang niet alle maal vergoed. Vorig jaar heb ik voor 2.200 euro aan kosten gemaakt. Via de speciale aftrek van de belasting kreeg ik maar 500 euro terug." Ook zijn er nog vragen over de hoogte van de ziektekostenpremie volgend jaar, of de energierekening. En kan ze de bijzondere uitgaven voor haar ziekte volgend jaar nog aftrekken van de belasting? „Ik hoop dat Marijnissen eens opstaat in september. Ik heb op hem gestemd. Ik kom uit het CDA, heb er in het Vrouwenberaad gezeten, maar ik ben afgeknapt op Balkenende." Kalkers geniet nu volop van haar rol als grootmoeder. „De kleinkinderen vragen steeds wanneer ze weer mogen komen lo geren bij oma." Haar financiële situatie baart haar zorgen. Maar ze is altijd zuinig geweest. „Zelfs in de bijstand kon ik spa ren. Ook nu kom ik rond, al moet ik wel altijd mijn saldo in de gaten houden." Angst voor wat komen gaat door Erwin Buter en Peet Vogels Foto's CPD De rijksbegroting voor volgend jaar is rond. Het is dinsdag de eerste keer dat Wouter Bos als minister van Financiën in de Twee de Kamer het koffertje met de Miljoenenno ta presenteert Dan zal eindelijk duidelijk worden hoe het nieuwe kabinet het regeerakkoord gaat uitvoeren. De doemscenario's lagen er al: alcohol, tabak en diesel worden duurder. Ook komt er een vliegtaks, een milieube lasting van 25 euro per ticket. In 2009 gaat de BTW om hoog. Rijkere gezinnen krijgen minder kinderbijslag en er komt een extra energiebelasting. Rijken moeten een hoge re eigen bijdrage voor de AWBZ betalen. Vervuilende au to's worden duurder. Ook komt er een belasting op ver pakkingen. Vrijwel iedereen dreigde er door deze maatregelen vol gend jaar op achteruit te gaan. Met een bloeiende econo mie kon de nieuwe coalitie dat niet uitleggen, dus beslo ten de CDA, de PvdA en de Christenunie al in de zomer de koopkracht voor gezinnen met kinderen, ouderen en minima op peil te houden. Alleen tweeverdieners zonder kinderen zien hun koopkrachtpeil in 2008 flink dalen. Veel mensen zijn angstig voor wat komen gaat. Verontrus tend, vindt de familie Disbergen wat zij in de kranten leest over de begroting. Willy Kalkers vreest dat mensen hun vaste hulp van de thuiszorg moeten missen. Henny Klein Hesselink wil dat het ophoudt met alle veranderin gen. De bejaarden willen na alle hervormingen van de af gelopen jaren nu wel eens rust. Peter en Dianca verdienen samen een 'ge middeld inkomen'. „Sinds de kinderen is het uitgavenpatroon flink veranderd", zegt Dianca. „Vroeger ging je vaker op vakan tie. Dat kan nu niet meer." Ze kochten ruim een jaar geleden een nieuwbouwhuis en kozen daarom voor een tweedehandse auto. Peter benadrukt dat vier dagen werken ook voor hem een 'bewuste keuze' was. „Voor mezelf en voor de kinderen." Het echtpaar volgt de politiek vanwege het drukke gezinsleven niet altijd op de voet, maar stemde wel. Dianca PvdA, Peter 'gematigd links'. Ze hebben moeite met de koers van dit huidige kabinet. „Al jaren knopen we de eindjes aardig aan elkaar", zegt Peter, „maar ik heb niet het idee dat het beter gaat. De economie blijft groeien, terwijl wij er niets van merken. We lezen dat de ziektekosten volgend jaar omhoog gaan, de eigen bijdrage stijgt en de kinder bijslag daalt. De nieuwe begroting geeft me een verontrustend gevoel. Wil Kalkers. Elke werkdag is het weer een he le klus de kinderen op tijd naar school te krijgen, lacht Dianca Disbergen (36). Zij en haar man Peter (41) hebben een parttime baan. Peter werkt vier dagen per week als elektromonteur bij een ijzergieterij vlakbij hun woonplaats Ulft. Dianca is er 2,5 dag per week receptioniste. Voor het echtpaar is kinderopvang een be langrijk onderwerp. Dianca ging bewust minder werken toen het eerste kind eraan kwam en zette ook in functie een stap te rug. Ze werd receptioniste, terwijl ze daar voor managementassistente was. „Om daarmee carrière te maken, moet je mini maal vier dagen werken." Ze had 'geluk' dat haar werkgever wilde meebetalen aan de kinderopvang, ook al was dat toen nog niet verplicht. Sinds twee jaar moeten werkgever, staat en werk nemer de kosten voor kinderopvang de len. Toch blijft er voor het gezin op dat vlak nog veel te wensen over. „Per 1 augustus zouden wij onze kinderen al vanaf half acht naar de opvang moeten kunnen brengen, maar in de praktijk werkt dat niet", zegt Dianca. „Al anderhalf jaar probeer ik het te regelen met school en kinderopvang. Ik zou graag willen dat het kabinet meer doet aan de afstemming tussen werken en kinderen." De familie Disbergen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92