v12 Zaterdag 15 september 2007 PZC maakt me furieus' Bij het grote publiek werd Arthur Docters van Leeuwen (62) bekend als de man die 'muitte' tegen zijn éigen minister. Van dat beeld van boeman is weinig meer over. Afgelopen week nam hij afscheid als bestuursvoorzitter van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Over een leven lang in dienst van de publieke zaak. door Jan Salden foto David van Dam A Is baby was ik al te /l zwaar. Dat zit in de fami- ZJ* lie. Mijn oma en mijn moeder waren ook ste- -A- JL. vig. Waar ik baat bij heb, is het dieet van Atkins, minder koolhydra ten dus. Dat diëten is soms wel nodig, als ik té zwaar word. Ik heb wel eens van die periodes dat ik veel reisjes en feestjes heb en dan slibt het zo aan. Dan moeten er echt weer een paar kilo af. Dat merk ik ook aan hoe ik me be weeg. Normaal gaat dat me vrij gemakke lijk af, maar als ik te zwaar ben, word ik log. Op mijn 33e heb ik een hartinfarct gehad. Daarvoor had ik al veel last van pijntjes in mijn borst en die zijn daarna verdwenen. Er zat gewoon iets niet goed, denk ik. Ik vroeg de cardioloog of ik mocht hardlo pen. Dat moest ik vooral doen, zei hij, en hij gaf me een pilletje mee voor als ik weer pijn zou krijgen. Sindsdien loop ik een aantal keren per week een rondje tussen Kijkduin en Sche- veningen. Op mijn manier dan, met een kop koffie tussendoor. AI heb ik wel een behoorlijk uithoudingsvermogen. In het begin word ik door iedereen ingehaald, ko men ze één voor één voorbij huppelen, maar op het eind kom ik ze allemaal weer tegen. Vroeger ben ik wel gepest met mijn ge wicht en mijn grote bril. Dan sloeg ik van me af. Ik was niet de sterkste van de klas, maar ik kon de meeste jongens wel aan. Natuurlijk heeft dat pesten me geraakt, maar écht last heb ik er nooit van gehad. Er zijn in de loop der jaren heel wat spot prenten van mij gemaakt. Heb ik allemaal bewaard. Tüürlijk. Waarom niet? Ik was voor tekenaars een dankbaar model. Dat ei-achtige hoofd. In de Financial Times hebben ze me echt een keer als paasei gete kend. Strik eromheen. Een stel dames bij de AFM heeft die tekening op T-shirts la ten drukken. In de loop der jaren ben ik een bekende Nederlander geworden. Daar word je niet beter van, al doen de hartelijke reacties die je krijgt je wel goed. Als een gezin speciaal voor jou de straat oversteekt en je Pietje, Marietje én de baby een hand mag geven, dan is dat best leuk. Soms is het ook vervelend. Ben ik aan het hardlopen op het strand en word ik aange klampt door iemand die een onbegrijpelijk verhaal afsteekt of over huwelijksproble men begint. Daar zit ik dan echt niet op te wachten. Wat mij drijft? Ik heb altijd een sterk ont wikkeld gevoel voor rechtvaardigheid ge had. Van jongs af aan al. Op de lagere school kwam ik regelmatig tussenbeide. Dan gooide ik me er met mijn toen al aan zienlijke gewicht tussen. Bovendien ben ik nogal goed van de tongriem gesneden, dus ik kon scherp uit de hoek komen. Op een gegeven moment ben ik daarmee opgehou den, omdat ik merkte dat mensen bang van mij werden. Als je kijkt naar wat ik allemaal gedaan heb tijdens mijn loopbaan, dan is dat ook niet helemaal toevallig. Onrechtvaardig heid maakt me furieus. Nog steeds. Al uit ik het nu wat minder agressief. Ik herinner me nog een financieel product dat wij onderzochten toen ik net was be gonnen als voorzitter van de Stichting Toe zicht Effectenverkeer (de voorganger van de Autoriteit Financiële Markten, red.). Dat product bleek altijd uit te pakken in het voordeel van degene die het aanbiedt. De bedenker ervan sprak ons van achter uit de keel toe. We begrepen er niets van. Vervolgens ben ik er echt voor gaan zitten en langzaam begon het me te dagen hoe het in elkaar stak. Hoe dat is afgelopen? Nou, het bedrijf in kwestie bestaat niet meer. Ie mag je boosheid natuurlijk geen rol laten spelen, maar in dit soort gevallen maakt zich wel een zekere vastbesloten heid van mij meester. Toen ik aan deze klus begon, wist ik niets van effecten. Toch zei mijn intuïtie dat ik het meteen moest doen. Ik geloof dat het ethisch besef bij ondernemingen is ge groeid sinds de komst van de AFM. Als je vijfjaar geleden tegen banken, verzeke raars en adviseurs begon over een 'zorg plicht' voor de klant, dan keken ze je aan of ze water zagen branden. Nu weet men dat ze door moeten vragen: wat is goed voor de cliënt en wat niet? Er is een financiële bijsluiter gekomen. Daar begint men nu in de rest van Europa over na te denken. Waar ik me over blijf verbazen, is het ge mak waarmee door mensen in financiële producten wordt geïnvesteerd, tot de meest exotische beleggingen in teakhout en wijnen aan toe. Producten waarvan je op je klompen kunt aanvoelen dat je op je hoede moet zijn. Als mensen een huis ko pen, sloven ze zich geweldig uit. Er wordt een taxatierapport opgesteld, een bouw Si; technische keuring. Uit onderzoek is geble ken dat consumenten gemiddeld 25 uur be steden aan de aankoop van een auto tegen een half uur voor een levensverzekering. Terwijl de waarde hetzelfde is. Tegen dom heid en hebzucht doe je niets. Ik was 12 jaar toen mijn vader over leed. Misschien dat ik daar mijn grote verantwoordelijkheidsgevoel aan heb overgehouden. Ik was niet de oudste thuis, maar na de dood van mijn vader werd ik een beetje de 'pater familias' van het gezin. Ik ging over de centen. Later heb ik daar wel last van gehad. Ben er zelfs depressief van geworden. Ik moest beslis singen nemen over het gezin, terwijl ik daar eigenlijk nog niet aan toe was. We hadden het niet breed thuis. Mijn moe der kreeg een kleine uitkering, maar dat was lang niet genoeg om een gezin met vier kinderen te onderhouden. Daarom nam ze kostgangers in huis: één in de ach terkamer en één op zolder. Mijn zusje en ik hielpen mee in het huishouden, ook om dat mijn moeder veel last had van reuma. Ik kan dus alles in het huishouden, behal ve streeploos ramen zemen en het kreuk vrij strijken van overhemdsmouwen. Dat heb ik nooit geleerd. Van al dat meehel pen in het huishouden heb ik er trouwens gloeiend de pest aan gekregen. Ik doe niks meer in huis, behalve als het echt niet an ders kan. Als mijn vrouw de griep heeft bij voorbeeld. Ik ben opgegroeid tussen de rijkeluiszoon tjes in Zeist. Met hen ging ik samen naar het gymnasium, en na school gingen we zeilen. Of ik ging met een klasgenoot toe ren in de Amerikaanse bak die hij van zijn vader mocht lenen. Natuurlijk waren dat twee verschillende werelden. Nou en? Had ik mezelf dan zielig moeten vinden? Daar heb ik het nut nou nooit van ingezien. Mijn ontslag als hoogste baas van het open baar ministerie was een moeilijke tijd (Docters van Leeuwen werd in 1998 aan de kant geschoven na vermeende muiterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90