laat maffia Republiek Vlaanderen i.o. V1Q SW*--';--- Zaterdag 15 september 2007 PZC COLUMN door Hans de Bruijn BELGIE Hebt u dat ook? Je bent een tijd weg geweest en bij terugkeer kijk je rond met een blik van 'zou er iets veranderd zijn?' Wat natuurlijk nooit het geval is. Van de afgelopen kwart eeuw woonden wij het grootste deel in het buitenland. Zelfs als we eens per jaar in Ne derland waren, stelden we vast dat alles het zelfde gebleven was. Tegelijk geruststellend en verwarrend: wat verandert er weinig! Maar toen we onlangs terugkwamen van va kantie aan de Middellandse Zee, hadden we even het idee dat het nu wel eens anders zou kunnen zijn. „Zou België nog bestaan?" vroe gen we elkaar in het vliegtuig. Als er iets op korte termijn dreigt te veranderen, is het im mers het voortbestaan van dit land. Vlak voor ons vertrek bleek uit een opi niepeiling dat liefst 40 procent van de Vlamingen voor onafhankelijkheid is. Een verdubbeling in vijfjaar tijd. Niet alleen de nationalisten, want die vor men hooguit een vijfde van de Vlaamse bevolking. Het gaat ook om tal van 'ge wone' mensen die niet dagelijks met de Vlaamse Leeuw zwaaien of de allochto ne medelanders het land uit willen gooien. Een steekproef in mijn Vlaamse vrien den- en familiekring leverde hetzelfde op. Het moet maar eens gebeuren, zei een kennis die psychiater is, een ver standig man zou je zeggen, op een feest. „Vertel het je lezers maar: we hebben er genoeg van. We gaan het allemaal zelf doen." Maar het klinkt gewoon niet, sputter de ik tegen. Waar woont u? In de Republiek Vlaanderen. Kan toch niet. Met een presi dent (m/v) zeker die elke vier jaar wordt in gezworen op het bordes van het Antwerpse stadhuis, want Brussel gaat natuurlijk naar de Walen. En daarna gratis bier voor iedereen. Vlaanderen en Wallonië zijn al decennia als twee ouwe vrijsters die noodgedwongen in hetzelfde huis leven omdat het te duur is apart te gaan wonen, maar die elkaar niets meer te zeggen hebben. En na ruzie over wie de boodschappen moet betalen, krijgt er één de kolder in de kop. 'Ik ga weg!' Zoiets. Maar hoe doe je dat, een land verdelen? De krant De Standaard besteedde onlangs een complete bijlage aan een simulatie van de ver deling van België. Wie krijgt Brussel? Wie de nationale musea? Wie de spoorwegen? Van wie is het Atomium? Ze kwamer er niet echt uit. Wat doen we met de koning? Ach, die ar me koning. Is-ie straks alleen nog heer over Brussel en Wallonië. Voordeel voor hem: hoeft hij in elk geval geen Nederlands meer te spreken. 'Sire, er zijn geen Belgen', schreef de Waalse politicus Jules Destrée al in 1912 aan koning Albert I, doe lend op het feit dat het land eigenlijk enkel bestaat uit Vlamingen en Walen. Straks is er misschien ook geen België meer. Opgesplitst zoals Kosovo als het aan Maxime Verhagen ligt. Vlaanderen voor de Vlamingen! Het ver schil is dat in de 'strijd' tussen Vlamingen en Walen nog nooit bloed vloeide. Sommigen pleiten er voor Vlaanderen bij Ne derland te voegen. Willen ze dan nóg meer Nederlanders op zaterdag in Antwerpen? De Vlaamse oud-Kamervoorzitter Herman de Croo, een liberaal met een grote kennis van en gevoel voor ons land, zei ooit dat hij nog liever in Wallonië zou wonen dan Nederlan der worden. Bovendien: dan kom ik weer in Nederland te wonen en ben ik geen buiten lands correspondent meer. En kan ik me niet meer zo verbazen over de bizarre dingen in dit land, dat juist zo leuk is omdat het zo an ders is dan Nederland. Ook al spreken we gro tendeels dezelfde taal. Nee, het is goed zo. Groeten uit de Republiek Vlaanderen i.o. De moord op maffiabestrijders Giovanni Falcone en Paolo Borsellino was voor de Italianen wat de moord op de Kennedy's was voor de Amerikanen. Vijftien jaar na dato wordt er volop herdacht. De vader van een vermoorde agent wijst de staat aan als dader van de delicten. „De waarheid blijven ze verbergen." tekst en foto Eelco van der Linden illustratie Mark Reijntjens Italië IJS»; iiuii I hit* SfcttEiitO'.laMde*.*.!' t, A...'.ytsw Vincenzo Agostino en zijn vrouw Augusta verloren op 5 augustus 1989 hun zoon en schoondochter. Ze werden voor hun woning geëxecuteerd: een typische maffia-afrekening. Zijn voorkomen houdt het midden tussen Jezus Christus en Leonardo da Vinei. Vincen zo Agostino belichaamt de strijd tegen de Italiaanse maf fia, en de daaraan verbonden bitterheid en frustratie. „Ik heb op de kist van mijn zoon gezworen dat ik mijn haar en baard niet meer knip eer ik weet wie hem heeft vermoord. Het is nu achttien jaar later en nog kennen we de waarheid niet. Als het zo doorgaat, wend ik mij tot de maffia", zegt hij met imposante stem, in zijn huis aan de rand van Palermo. Politieagent Nino Agostino en zijn vouw Ida Catellucci, zwanger van hun eerste kind, worden op 5 augustus 1989 aan het begin van de avond voor hun woning geëxecuteerd door twee mannen die er vandoor gaan op een scooter. Een typische maffia-afrekening, zoals er veel plaatsvin den in de jaren tachtig. De oorlog van de Corleonesi onder leiding van Toto Riina zou meer dan duizend slachtoffers eisen. Hij zou de heerschappij vestigen van de dans uit het boerendorp Corleone, maar wat moest er die avond worden afgere kend? Vincenzo Agostino en zijn vrouw Augusta, nog steeds in rouwkleren gesto ken, breken zich er al jaren het hoofd over. „Nino was een gewone agent, zwijgzaam. We weten nu dat hij aan geheime opdrach ten werkte", zegt vader Vincenzo. Hij haalt de portemonnee van zijn zoon uit zijn achterzak en zegt dat er een briefje inzat „Het viel eruit nadat ik de portemon nee in woede tegen de muur had gegooid. Er stond op: 'als er iets met me gebeurt, kijk in de klerenkast in de slaapkamer'." Daarin keek Agostino, maar pas nadat de politierechercheurs dat ook hadden ge daan en met enkele volle plastic zakken waren vertrokken. De vader kookt nog: „Tot nu weten we niet wat er in zat." Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 88