Tussen kennis en géén kennis gaapt een steeds groter gat RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE te voet Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 15 september 2007 en gaat voor een betere baan, een baan die bijna onhaalbare eisen stelt aan haar uithoudingsvermo gen. Ze dreigt nu kopje onder te gaan, belt huilend haar coach... er worden compromissen gezocht zo dat zij toch kan blijven. Een van de grappigste zichtbare blijken van Anne- ke's vermogen zich omhoog te werken uit de put van de achterstand is om te zien hoe haar looks ook beter worden. Wij zien hoe zij ook uiterlijk greep krijgt op zichzelf De pukkels in haar gezicht verdwijnen, het slordige haar verandert in een leuk kapsel. Zo'n film laat meer zien van het geluk dat mensen ervaren, wanneer ze de taal in hun macht krijgen, zich op papier kunnen uitdrukken en de wereld begrijpen omdat ze de krant en de onderschriften op de televisie kunnen lezen! Na afloop werd ik door drie enthousiaste Ambassa deurs Laaggeletterdheid aangesproken. Hun en thousiasme over het succes van hun eigen gevecht om de taal in hun macht te krijgen was roerend. Net als deze film over laaggeletterde Anneke zijn zij de beste pleitbezorgers voor alle mensen, die de stap naar het inhalen van de achterstand nog gaar. maken. Prinses Laurentien zet zich krachtdadig in voor de alfabetisering van de anderhalf mil joen landgenoten die niet kunnen lezen en schrijven. Woensdagmiddag kwamen zes honderd mensen bijeen in Theater Tuschinski, on der wie staatssecretaris van OCW Marja van Bijs- terveldt, die een stevige toespraak hield en de prij zen voor de Nationale Alfabetisering uitreikte aan de mensen die zich buitengewoon verdienstelijk hadden gemaakt om de lees- en schrijfvaardigheid van verschillende groepen uit de bevolking te be vorderen. Ook de prinses weerde zich dapper en maakte indruk met de uitspraak: „Tussen kennis en géén kennis gaapt een steeds groter gat." Er wordt steeds breder beleid ingezet om de groep mensen die tussen de wal en het schip valt er weer bij te betrekken door doeltreffende inhaal- en leerprogramma's. En één prinses als gangmaker van zo'n bewustwordingsproces zet meer zoden aan de dijk dan alle goedbedoelende bobo's bij el kaar! De grootste indruk maakte op ons de NCRV-docu- mentaire: 'Ongeletterd, de beperkte wereld van de laaggeletterde Anneke'. Door de directe manier waarop Chris Westendorp en cameraman Sal Kroonenberg ons het leven van Anneke binnensle pen, raken we werkelijk betrokken bij die dappere meid, die op achterstand is geraakt door schoolver zuim en het feit dat ze moeilijk meekwam. Toch laat ze zich niet kisten door alle tegenslag. Bij het werk in de buurtsuper wordt ze door haar bazin Thea voortdurend geconfronteerd met haar onver mogen. Maar deze Thea is tegelijk de motor van Anneke's motivatie om haar achterstand in te ha len. Met verbeten wilskracht zet ze zich aan het karwei zich alsnog te bekwamen in het lezen en schrijven. Met vallen en opstaan zien we hoe haar zelfvertrouwen toeneemt. Op het thuisfront woedt een tweede strijd. Er zijn schulden gemaakt door een vorig junkievriendje, die moeten worden gesaneerd. Maar boven dit ge ploeter hangt Anneke's droom over een betere toe komst: haar rijbewijs halen, zodat ze als zelfstan dig ondernemer een koeriersdienst kan opzetten. En met haar nieuwe vriend een gezin stichten. Hoog gegrepen, maar Anneke ploetert onverdro ten voort. Ze schrijft zelfstandig een ontslagbrief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85