'Hier zit een verklaard tegenstander van inspraak' 'Als je macht wilt, moetje bij een adviesbureau gaan werken' v4 Zaterdag 15 september 2007 PZC door Mieke van der Jagt foto Mechteid Jansen Of het vak van ambtenaar indertijd een bewuste keuze was? Misschien; de kleine gemeente is dat zeker. „Toen ik van de ULO kwam, was er weinig werk. Mijn broer was ambtenaar en zat op de bestuursacademie en zo'n opleiding leek mij ook wel wat. Dus óp naar de gemeentesecretaris van 's-Heer Arends- kerke, Gerard de Schipper, die toeval lig ook directeur van de academie was. Je moest wel een plaats hebben bij een gemeente en De Schipper vond die meteen voor mij als volontair in Arne- muiden. Ik had het er buitengewoon naar mijn zin. We zaten er met zijn tie nen op het gemeentehuis en elke vrij dag sloten we de week af met een krat je bier. Eens in de maand gingen we met z'n allen stappen in Vlissingen, maar wat belangrijker was: je leerde de gemeentelijke organisatie in al zijn fa cetten kennen. In de vijfjaar dat ik er gezeten heb, heb ik alles gedaan wat je er kon doen." Tussendoor moest Jos in dienst: drie maanden opleiding in Arnhem en ver volgens als plotter naar Duitsland. „Een losgeslagen clubje van een man of honderd, was het, bij een Ameri kaanse basis waar kernkoppen be waakt moesten worden. In het leger Twee weken terug vierde Jos van de Velde, raadsgriffier in de gemeente Noord-Beveland, zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar. Nou ja, vierde...Hij ging schielijk met vakantie. „Ik ben helemaal geen mens voor recepties en partijen. Het is al erg genoeg dat ik eens per jaar 55 mensen aan mijn bureau de hand moet schudden omdat ik jarig ben. Aan de andere kant: het zijn er maar 55 en ik ken ze allemaal goed. Het is ook deel van de charme van een kleine gemeente dat er 55 keer per jaar geschud wordt." naar Kortgene. Daar kwam mijn moe der vandaan en wij logeerden altijd bij mijn opa. Het paradijs was dat voor mij. Het Veerse Gat was toen nog niet dicht en je had er die schorren nog: zwemmen in het warme water van de kreken, een beetje rommelen in de pol der. Guus van Wilgenburg, eerste amb tenaar in Kortgene, had dat gehoord en raadde me aan te solliciteren want hij ging weg. Ik weet niet hoeveel kan didaten er waren, maar er waren er ze ker drie van de school, die ook sollici teerden. Ik ben op een hele vreemde manier aangenomen want alles ging toen nog op z'n jan-boerenfluitjes. Ik kwam voor een gesprek bij secretaris Goossen en wethouder Welleman. Adriaan Welleman, die eigenlijk nog het vaandel van de SDAP droeg, had maar één vraag: „Ben jij een kleinzoon van Joost Lieven van Hakken?" Dat was ik en ik was aangenomen ook. Mijn opa, zo vernam ik, had met Welleman tonnen peeën geladen over zwie pende loopplanken in de haven van Kortgene. Tegen een hon gerloon, natuurlijk. Maar het belang rijkste was: hij was nooit een minuut te laat gekomen. De kleinzoon zou dan ook wel op tijd zijn." Een mooie tijd benoemen: Jos van de Velde. „Ik heb er mijn baan aan te danken - en een buitengewoon leuke baan ook nog - maar dat is dan ook het enige positieve wat ik van dat dualisme kan zeggen. Een cosmetische ingreep, meer is het niet. Een cultuuromslag kun je niet wettelijk regelen en het hele circus is zijn doel voorbij geschoten. De wet houders zijn geen lid meer van de raad. Dat was om de macht beter te verdelen. Nu hebben de partijen die in het college zitten alleen maar meer macht. In feite hebben ze er een man bij." Dat de burgers meer en beter bij het bestuur worden betrokken, is volgens Jos grote onzin. „Dat hoeft ook hele maal niet Hier zit een verklaard tegen stander van inspraak. Niet het spreek recht - da's kleurrijke folklore - maar burgers hebben eens in de vier jaar in spraak. De rest is uitgevonden door be stuurders met zwakke ruggen. Het is sowieso de zwakheid van bestuurders en ambtenaren die gekoesterd wordt. Als je macht wilt, moet je bij een ad viesbureau gaan werken, want die be palen tegenwoordig wat er gebeurt. Da's fout. Het bestuur bepaalt het be leid en als het niet weet wat er moet gebeuren, wordt het ten onrechte be taald en had het niet moeten worden maken ze een man van je, zeggen ze altijd. Nou dat is gelukt. We kwamen er allemaal als alcoholisten vandaan. Dinsdags zwaaide ik af en 's woens dags zat ik om twaalf uur in Arnemui- den achter mijn bureau te trillen. Pure ontwenningsverschijnselen. Da's niet goed, dacht ik bij mezelf Toch vind ik het jammer dat ze bij de Luchtmacht niet aan herhalingsoefeningen doen, want het was een mooi leven." Dat hij na verloop van tijd in Middel burg solliciteerde, was een vergissing die hij achteraf wel kan beredeneren. „Je haalde je diploma's op de Bestuurs academie en je moest 'vooruit'. De op vatting was dat je dan naar een grotere gemeente moest Daar zat ik dan: op de hele dag maar een halve dag werk. Die grappen over suffende ambtena ren zijn in dat soort gemeenten ont staan. Want al was er geen werk, je moest achter je bureau blijven zitten. Je zou anders de indruk kunnen wek ken dat je niks te doen had, wat volko men terecht was. Bovendien hield je je maar bezig met een heel klein stukje van de gemeentelijke administratie." Jos van de Velde wist niet hoe snel hij naar een ander baantje moest omkij ken. „Het gekke is, ik wilde altijd graag had hij in Kortgene. „Als er in het sei zoen niet duizenden toeristen waren geweest, hadden we het met twee man aangekund. Het was lekker door werken en eigenlijk liep het als een trein. Het project Havenfront was voor de herindeling in 1995 eigenlijk in kan nen en kruiken en nog wel zo, dat de gemeente er geld aan kon verdien. Hoe het uiteindelijk jarenlang aan kwam te slepen, daar heb ik wel een antwoord op: de samenvoeging van Kortgene en Wissenkerke, twee ver schillende bestuursculturen, verliep ui terst moeizaam. Waarom? Het is om te beginnen al niet makkelijk, maar ik denk dat we het met een andere burge meester, een type als Cees van Liere, wel hadden gered. Maar we hadden een foute burgemeester. Bovendien was het college niet sterk genoeg om hem te corrigeren." De ijstijd van Noord-Beveland duurde tot het ver trek van Everaers in 2001. Daarna zette de dooi in. Ongeveer gelijktijdig omarmde Noord- Beveland het dualisme, de bestuurlijke vernieuwing die van regeringswege werd opgelegd. Een griffier moest voortaan de raad bijstaan, en Noord- Beveland was de eerste om er eentje te gekozen. Als adviesbureaus het werk van ambtenaren moeten gaan doen, deugen de ambtenaren niet. Maar hele besturen en hele apparaten verschuilen zich achter dure rappor ten, gemaakt door lui die als eerste doel hebben: omzet maken. Het is ook verbazingwekkend dat er zoveel 'be leidsambtenaren' bestaan. Ambtena ren moeten van het beleid afblijven. Ze zijn niet gekozen en moeten doen wat de bestuurder hen opdraagt" Hoewel de droom om in Kort gene te wonen in vervul ling ging en hij er zelfs zijn levenspartner Ingrid op deed, verhuisde het echtpaar Van de Velde een jaar of tien geleden naar Vrouwenpolder. „Ingrid vond het niet meer gezellig in Kortgene: de mavo was weg, het politiebureau en het be jaardenhuis verdwenen, en ik fietste vaak na een rondje Vlaanderen over Walcheren terug. Telkens een biertje bij de Boekanier en het was net of je in Frankrijk was. Het werd dus Vrouwen polder, waar het nog harder tekeer kan gaan dan in Kortgene. Want ik hou van slecht weer. Storm, hagel, slagre gens, dan zit ik op mijn fiets, heerlijk. Bij goed weer fiets ik ook wel, maar dan mag ik graag lezen: Gerard Reve. Ik kan al zijn boeken gerust tien keer lezen, het blijft buitengewoon boeien. Al zijn boeken heb ik tweedehands op de kop kunnen tikken - een soort afwij king - alleen het laatste brievenboek heb ik nieuw gekregen. Naar een stuk of drie titels blijf ik zoeken. Reve is voor mij de enige Nederlandse schrij ver die het lezen waard is: een gewel dig stylist, een symbooldenker die gelo vigen en atheïsten nog een hoop kan leren." De uitverkiezing van één schrij ver ziet hij niet als een beperking. „Bij die overschatte pijproker van een Mu lish kwam ik niet verder dan een blad zij." Ook van muziek heeft Jos van de Velde geen uitgebreide verzameling no dig. „Ik heb wel in de zomer een ande re smaak dan in de winter, 's Zomers Crosby, Stills, Nash en Young, of een van de vier apart, en anders Schubert, Steve Earl of Wagner." Veertig jaar ambtelijke dienst hebben Jos van de Velde, voor zover hij het zelf kan zien, niet veranderd. „Ik hou nog van hetzelfde: fietsen, Vlaanderen, zwaar weer en lezen. Een hekel heb ik nog steeds aan asfaltwegen, betonnen gebouwen en staalconstructies. Daar zijn nog personal coaches en gadgets bijgekomen: het vleesgeworden, nutte loze niets. Maar toch. Vroeger had ik aan driekwart van de mensen een he kel en nu eigenlijk aan bijna niemand meer. Een spirituele vriendin, wier oor deel ik hoog schat, zegt dat ik op de goede weg ben. Kijk eens aan! Overi gens ben ik van mening, niet dat Cart hago verwoest moet worden, maar dat het materiële en het tastbare de mens te gronde richten. De rede regeert. Fei telijk ben ik een rentmeester." Paspoort Naam: Joost Lieven van de Velde Geboren: 27 juli 1951 in 's-Heer Arendskerke Woonplaats: Vrouwenpolder Burgerlijke staat: gehuwd met In grid. - Beroep: Raadsgriffier Noord-Beve land Opleiding: Openbare lagere school 's-Heer Arendskerke, ULO aan de Van Dusseldorpschool in Goes, Be stuursacademie in Goes. - Loopbaan: Vijf jaar ambtenaar bij de gemeente Arnemuiden met tussen door militaire dienst, anderhalf jaar gemeente Middelburg, twintig jaar hoofd aigemene zaken bij de voor malige gemeente Kortgene, vanaf de herindeling in 1995 juridisch con troller bij de gemeente Noord-Beve- land. In 2001 benoemd tot raadsgrif fier, de eerste van Zeeland. - Hobby's: Slecht weer, wielrennen en lezen (vrijwel uitsluitend Reve)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82