Honderd, eigenwijs en V2 Zaterdag 15 september 2007 PZC Wil je de honderd halen, dan is Zeeland dé geschikte omgeving. Hier wonen relatief gezien de meeste hoogbejaarde inwoners van het land. De oudste inwoonster van Nederland, uit Middelburg, vierde deze week haar noe verjaardag. Een lang en gelukkig leven. Dat wil iedereen wel. Maar wat als je op je tachtigste nóg minstens twintig jaar te gaan hebt? Wil je gelukkig blijven, dan is vooral een positieve levensinstelling nodig, zeggen de eeuwelingen zelf. Een levenswijsheid van een 103-jarige: „Je moet de dingen nemen zoals ze zich voordoen. Wat heb je eraan om te gaan zitten treuren?" door Cornelleke Blok foto's Ronald den Dekker Zeeuwen van 95 en ouder _j vrouwen fH mannen 700- 628 622 500 300- 100 606 600 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 PZC Oonja Odijk bron CBS Eigenwijs kijkt Kee de Hond (99) de spelbegeleidster aan. „Krijg ik nu een extra beurt?" Ze kwam zo juist te laat binnen en heeft daar om de eerste ronde 'balletjes gooien' ge mist. Wie dacht dat de bijna-eeuwelinge de kaas van haar brood laat eten, heeft het mooi fout. Kee is nog zo fanatiek als wat. Terwijl haar tafelgenotes wat glazig voor zich uit staren, mikt Kee de ballen gretig in de vakjes. „Twee plus één plus drie plus zes is twaalf', rekent ze haar score razend snel uit. Ze glimlacht tevreden. De spelletjesmiddag, die vrijwilligers van het Rode Kruis eens per twee weken hou den in zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke is één van haar favoriete acti viteiten. „Dat doe ik heel erg graag", vertel de ze even daarvoor vanuit haar fauteuil in haar woonkamer. Ze is een verschijning. Al was het alleen maar om haar kleder dracht. Een blauw-wit kapje, gouden oor ijzers en de traditionele bloedkoralen ket ting. Van jongs af aan draagt Kee de (katho lieke) Zuid-Bevelandse klederdracht. „Ik ben niet anders gewend. En ik doe het nog steeds helemaal zelf aan", zegt ze trots. Tijd om van achter de geraniums naar bui ten te staren, heeft Kee nauwelijks. „Ik ga vaak naar een breiclub. Ik lees kranten. Naar de televisie kijk ik ook vaak. Ik wil al les weten. Als ik me verveel, pak in mijn karretje. Dan ga ik bij mijn buurvrouw op bezoek, of gewoon een eindje rijden." Vol gend jaar mei hoopt ze haar honderdste verjaardag te vieren. „Ik kan me niet voor stellen dat ik zo oud ben. Ik blijf maar doorleven." Haar ogen glinsteren. „Ik zeg wel eens dat ik 66 ben, in plaats van 99." De 103-jarige Adriana Lunstroo-van Zan ten is al net zo min onder de indruk van haar leeftijd. „Ik denk er nooit bij na dat ik zo oud ben", mijmert de oudste inwoon ster van Yerseke, die in zorgcentrum Vre- delust woont. „Dat heb je niet in de hand. Het gaat vanzelf" Veel belangrijker is het plezier dat ze nog heeft in de dingen die ze doet. „Ik vind het voornaamste dat ik nog goed bij de tijd ben. Er is nog zoveel te doen en te lezen. Elke dag begin ik met de krant. Dan blijf je een beetje bij de tijd. Ik wil weten wat er buiten Yerseke gebeurt. Ik doe ook legpuzzels. Ik heb er wel tien." „Het leven is niet altijd makkelijk, blijft en 't mag van Boven, dan is Ze heeft veel meegemaakt in haar lange le ven. Moest in de jaren zestig noodgedwon gen vanuit Amsterdam naar Zeeland ver huizen en verloor haar man al jaren gele den. „Ja, ik mis mijn man en mijn oude huis, maar je leven wordt daarna weer op een andere manier ingevuld. Ik heb nooit in de put gezeten. Ik ben altijd nogal nuch ter geweest. Je moet de dingen nemen zo als ze zich voordoen. Wat heb je eraan om te gaan zitten treuren?" Cornelia Steenhard-de Waard (100), die in het Goese zorgcentrum Ter Weel woont, denkt er al net zo nuchter over. „Ik ben niet meer sterk ge noeg om thuis te wonen. Mijn man is over leden. Ik mis hem altijd, maar als je ouder wordt, moet je proberen er het beste van te maken. Dat ligt aan jezelf Het is niet al tijd makkelijk, maar zolang je een beetje gezond blijft en 't mag van boven, dan is 't leven toch heel erg mooi? Als ik mijn lieve kinderen nog maar heb, is het goed." Ze zegt het met een ernstige stem, maar zodra ze over haar achterkleinkinderen vertelt, straalt haar gezicht. „Die kleine poppetjes zijn zo lief" Familie is voor de drie eeuwelingen heel belangrijk. Het voordeel van zo'n hoge leeftijd is dat je meestal drie generaties onder je hebt. Kee de Hond kan het allemaal niet meer bijhouden. „El ke keer trouwt er weer één, of dan krijgen ze weer kinderen", lacht ze. Haar elf kinde ren, die allemaal in Zeeland wonen, ko men regelmatig langs. „Dat vind ik heel erg fijn." Dochter Lenie Janse (72), die in 's-Heerenhoek woont, is er zelfs elke dag. Ik sla wel eens een dagje over, maar dat ge beurt niet vaak." Zoals Cornelia Steenhard-De Waard niet zonder haar kinderen kan, kunnen haar kinderen ook niet zonder haar. Dochter Sa ri van de Linde (73) uit Kapelle: „Mensen vragen wel eens verbaasd: heb jij nog een moeder? Ik kom elke week bij haar. Over slaan kan ik niet, dan krijg ik heimwee. maar zolang je een beetje gezond 't toch heel erg mooi?" We hebben altijd een goede band gehad. Ik ben de oudste van zes kinderen. We deelden toch samen de zorgen van het ge zin. Mijn moeder is nog steeds heel erg zorgzaam. Tegen mijn broer, die lang bij haar in huis woonde, zegt ze nog steeds vaak dingen als: 'Draai je de gaskraan goed dicht? En doe je de deur op slot?' Gelukkig kan ik bij haar ook nog terecht als ik iets wil vertellen over mijn kinderen, al spaar ik haar nu wel voor sommige dingen. Ik ben heel dankbaar en blij dat ze de laatste tijd van haar leven nog zo goed kan door brengen. Ik kijk ook echt naar de bezoek jes uit. Het is wel druk hoor, want ik ben tegelijkertijd ook nog oma. Toch denk ik elke keer: ah, gezellig, even naar mijn moe der toe." „Als ik m'n lieve kinderen nog maar heb, is het goed" to van Cornelia Steenhard-de Waard (100) uit Goes. is het levensmot- JJECA >1 pRrpffr'fv Adriana Lunstroo-van Zanten (103) uit Yerseke: „Ik vind het voornaamste dat ik nog goed bij de tijd ben. Er is nog zoveel te doen en te lezen. Elke dag begin ik met de krant. Dan blijf je een beetje bij de tijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80