Binnenland Autoloze zondag leidt tot niets Nieuw Rechts-voorman Smit vertrekt uit raad CU tegen 'duivelse' Lucifer Prinses Annette zwanger en mag weer autorijden THAMES TRAVEL INTERNATIONAL Voordeligste retourpassages naar Groot Brittannie PZC Zaterdag 15 september 2007 7 Eurotunnel v.a. 140; Seafrance v.a. 88; P&O v.a. €105 Bel 0118 - 47 44 77 of mail naar info@thamestravel.eu APELDOORN - Prinses Annette krijgt haar rijbewijs terug. De kan tonrechter in Apeldoorn heeft haar gisteren veroordeeld tot vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan drie maanden en twee weken voorwaardelijk. Ook moet zij een boete van 780 eu ro betalen. Verkeerspsycholoog Gerard Tertoolen kraakt plan Milieudefensie door Jacqueline Steenwijk en Annemieke Kooper DEN HAAG - Een lange slinger au to's manoeuvreert langs de wegaf- zettingen op de Amsterdamse Veerkade in Den Haag. De weg is altijd al druk, maar nu overheerst de geur van teer en uitlaatgassen. Volgens menige buurtbewoner vandaag nog meer dan anders. En dat wil wat zeggen voor deze straat die toch al berucht is om zijn luchtvervuiling. „Vroeger hing hier zelfs een vervuilingsmeter", zegt Dick Zuilhof Op een bord was een gezichtje te zien dat ging lachen als de luchtkwaliteit goed was en pruilen wanneer de kwali teit te vuil was. „Dat ding stond dus de hele tijd op chagrijnig", ver telt Zuilhof die al vijftien jaar in deze straat woont. „Ik kan niet eens mijn ramen openzetten. Dan ligt mijn huis vol met roet." Om de lucht schoner te krijgen, moet het autogebruik omlaag. En om Nederlanders hiervan bewust te maken, organiseert Milieudefen sie ieder jaar een autovrije zondag. „We willen mensen er bewust van maken dat er alternatieven zijn voor de auto, zoals de fiets en het openbaar vervoer", vertelt woord voerder Martijn de Koning Gans. Maar echt succesvol lijkt de cam pagne niet te zijn. Waar in 2000 nog 91 gemeenten een autovrije zondag organiseerden, zijn dat er dit jaar nog maar 25. Daarbij geldt dat het effect op het milieu van zo'n dag nihil is, zo blijkt uit cij fers van de gemeente Rotterdam. Het centrum van die stad was afge lopen zondag het decor voor drie grote evenementen, waardoor evenzoveel verkeersaders de hele dag waren afgesloten. Waar nor De vrouw van prins Bernhard ju nior reed op' 31 augustus in Uddel 155 kilometer per uur waar 80 is toegestaan. Haar rijbewijs werd toen ingenomen. Omdat dat al weer twee weken geleden is ge beurd, zit haar voorwaardelijke straf er al op. „Ik had geen idee dat het zo hard maal auto's in vier banen rijden, waren ze nu niet te zien. Toch was de lucht boven het cen trum niet meetbaar schoner dan op andere zondagen, aldus de mi lieudienst Rijnmond. „Elke wagen die niet rijdt, vermindert het aan tal uitlaatgassen in de lucht", zegt een woordvoerster. „Misschien dat je dat direct langs de weg merkt. Op de grote hoop is er geen meet baar verschil geweest door het af sluiten van die wegen." ging", was de verklaring van de prinses tegenover de agenten die haar staande hielden. De Rijksvoorlichtingsdienst deel de gisteren mee dat prinses Annet te voor de derde keer in verwach ting is. Prins Bernhard en zijn vrouw verwachten de geboorte van hun kind rond 15 maart 2008. Iets dat hoogleraar milieuchemie en toxicologie Jacob de Boer van de Vrije Universiteit in Amster dam beaamt. „Het is maar een dag, een tijdelijk iets. Die dag kun je er wel iets van merken, maar op de lange termijn niet. Niet zolang iedereen de dag erna gewoon zijn auto weer pakt." Bovendien zijn autovrije dagen te vrijblijvend. „Wellicht zouden we weer ver plichte autoloze zondagen moeten invoeren", aldus De Boer. „Vergeet het maar", stelt verkeers psycholoog Gerard Tertoolen van TNO. „Als je dit dwingend gaat op leggen, bereik je slechts het tegen overgestelde", zegt hij. „Dat heb ben ze in Athene geprobeerd. Wis selend mochten de auto's met even of oneven kentekenplaten de weg op. Het gevolg: iedereen schaf te een tweede auto aan." Ook het geven van voorlichting al leen heeft nauwelijks effect, stelt hij. Zo deed hij in 1995 onderzoek 'De auto is bij uitstek het middel om onze primitieve gevoelens in uit te leven' naar het effect van een landelijke campagne om Nederlanders uit de auto te krijgen. „Wat blijkt, wan neer mensen die dachten milieube wust te leven geconfronteerd wer den met de nadelige gevolgen van autogebruik, veranderden ze niet hun gedrag, maar hun mening over hun autogebruik. Ze begon nen hun rijgedrag goed te praten. Er werd geen kilometer minder om gereden." De oorzaak daarvan ligt volgens hem in de emoties rond het auto rijden. „De auto is bij uitstek het middel om onze primitieve gevoe lens in uit te leven. Ons jachtin stinct, het afbakenen van ons terri torium en het gevoel van status, een interessanter mannetje te zijn met een grote auto, dat maakt dat wij graag auto rijden." Daarnaast geeft autorijden men sen een gevoel van onafhankelijk heid. „Wil je dit alles opgeven, dan moet daar iets heel bijzonders te genover staan, financiële bonussen bijvoorbeeld. Alleen wanneer een campagne gepaard gaat met een sluitend systeem van aantrekkelij ke alternatieven, zal het autoge bruik echt kunnen dalen." Fractie in Flevoland ziet niets in opknapbeurt van kunstwerk. ALMERE - Als het aan de Christen- Unie in de Provinciale Staten van Flevoland ligt, wordt het landschapskunstwerk de 'Tong van Lucifer' op de Knardijk langs de snelweg A6 binnenkort niet ge restaureerd. De kleine christelijke partij heeft principiële bezwaren. „Het gaat om verering van Gods te genstander", heeft Maaike Kolk man gisteren gezegd namens haar partij. Kolkman vindt 'het beeld op zich niet per se aanstootgevend'. Maar wel de betekenis erachter. „Het gaat om de gevallen aartsengel Lucifer, de duivel dus, die zijr. tong uitsteekt naar God. Daarmee vinden we dat de eer van God wordt aangetast." De Christenunie krijgt met zijn mening in elk geval bijval van de eenmansfractie SGP. Kolkman hoopt op steun van de andere Sta tenfracties. Die hebben al aangegeven moeite te hebben met de kosten voor de restauratie, zegt Kolkman. Het provinciebestuur is van plan bijna 200.000 euro uit te trekken om het beeld van kunstenaar Ruud van de Wint op te knappen. Het werk is weggehaald voor een op knapbeurt, nadat het koperdraad van de stalen constructie was ge stolen. De Christenunie in de Provincia- Ie Staten van Flevoland is tegen het restaureren van het kunst werk de Tong van Lucifer 'omdat het Gods tegenstander vereert'. Raadslid wist niet op tijd een woning in de gemeente te vinden. LANSINGERLAND - Nieuw Rechts- voorman Michiel Smit heeft zijn raadslidmaatschap van de gemeen te Lansingerland neergelegd. De ge meente had hem te kennen gege ven dat hij geen recht had op zijn zetel, omdat hij niet in de gemeen te woont. In januari kreeg Smit al te horen dat hij voorlopig zijn raadszetel niet mocht bezetten, omdat hij niet op tijd een woning wist te be machtigen in de fusiegemeente. Smit had bij de gemeentelijke ad ministratie wel een verblijfadres opgegeven. Na onderzoek van de gemeente bleek iemand anders daar te wonen. De Nieuw Rechts-voorman had nog tot donderdag de tijd om het tegendeel te bewijzen. Smit heeft uiteindelijk de eer aan zichzelf ge houden. De beroepsprocedure die hij nog had kunnen voeren, laat hij aan zich voorbijgaan. Lansingerland begint nu de proce dure om de nummer twee van de lijst van Nieuw Rechts te benoe men tot raadslid. Die heeft tien da gen de tijd om te reageren op de uitnodiging van de gemeente om plaats te nemen in de raad. Smit zat eerder in de gemeente raad van Rotterdam. Hij begon als lid van Leefbaar Rotterdam. Hij moest in 2003 deze fractie verlaten wegens contacten die hij zocht met extreemrechtse organisaties. Hij richtte enkele maanden later zijn eigen partij Nieuw Rechts op. Nieuw Rechts-voorman Michiel Smit heeft zijn raadslidmaat schap van Lansingerland neerge legd. Hij had niet op tijd een wo ning gevonden in de gemeente. Den Haag tijdens een van de eerste autoloze zondagen in de jaren zeventig. Al jaren probeert Milieudefensie automobilisten uit de wagen te krijgen door autovrije zondagen te organiseren. foto Cees Zorn/CPD erspannende ïVanVelxen. róète man)-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7