Ik had graag met Louis gewerkt ffl- 50 Zaterdag 15 september 2007 PZC Danny Blind vindt dat het Nederlands elftal topverdedigers mist. door Dick Sintenie ROTTERDAM - Danny Blind werd in juni 2006 na anderhalfjaar ontsla gen als trainer van Ajax. Hij liep in die periode net technisch direc teur Louis van Gaal mis, die in no vember 2004 was opgestapt. Blind is nu technisch directeur van Sparta, dat morgen voetbalt tegen het AZ van trainer Van Gaal. Blind: „Ik had graag met Louis sa mengewerkt." Ie bent nog geregeld bij Ajax te vin den, omdat je zoon Daley in de Al speelt. Kun je een beetje objectief naar hem kijken? „Ik ben eerder té objectief Hij kan goed voetballen, maar het is voor hem niet altijd makkelijk om Blind te heten. Mensen zeggen: Je zoon gaat goed hè? Vraag ik: 'Heb je hem zien spelen?' Nee, dat heb ben ze dan gehoord. Laat ik dan maar kritisch en objectief blijven." Jij bent niet alleen vader, maar ook ervaringsdeskundige. Je kent de val kuilen. „Als Daley niet mijn zoon was ge weest, had hij nu waarschijnlijk bij Arsenal gezeten. De belangstel ling was zeer concreet: een kwes tie van tekenen. Veel mensen kij ken alleen naar de naam van de club en het geld. Maar het gaat eerst en vooral om het sportieve perspectief. Welke jeugdspelers zijn bij die club de laatste vijf jaar doorgebroken, hoe is de begelei ding? Ik vraag me af of andere ouders die afweging kunnen ma ken." Arsenal heeft wat dat betreft een goe de naam. „la, dat is een van de clubs die ver standig met talent omgaan. Maar er komt nog een belangrijk facet bij kijken: heeft jouw kind het ka rakter om binnen een paar jaar door te breken op dat hoogste ni veau en in een circus dat veel gro ter is dan in Nederland? In de ere divisie kun je als jonge speler nog vrij gemakkelijk debuteren en je in alle rust ontwikkelen." Is het een serieuze bedreiging voor Nederlandse clubs, dat spelers op steeds jongere leeftijd naar het bui tenland worden gelokt? „]a, voor alle clubs die een goede opleiding hebben. Je kunt uren lang twisten of Ryan Babel en We sley Sneijder te vroeg zijn weg ge gaan, maar ze zullen zich beiden redden. Babel is twintig, Sneijder drieëntwintig. Daar zit het pro bleem al lang niet meer. Er wordt nu ook getrokken aan jongens van vijftien, zestien jaar die nog nooit in het eerste elftal hebben ge speeld. Dat is een probleem." Hoe volg je Sneijder? „Ik vind het prachtig hoe hij zich manifesteert bij Real Madrid. Het is geen toeval wat hij laat zien. Hij zal wel eens wegzakken, maar als je tweebenig bent en zó functio neel kunt voetballen en in zo'n tempo een aanval kan opzetten door je passing, kom je altijd bo vendrijven." Je hebt in de jeugd bij Ajax toch wat 'robbertjes met hem uitgevochten? „Ja, maar het was een gezonde strijd. Ik zei: 'Wes, je bent midden velder, je moet heen én terug over dat veld. Niet alleen heen. Hij had altijd zijn argumenten klaar. Dat was een mooi proces." „Er kleeft nog een grappige anek dote aan. Met de Ai werden we kampioen. We verloren dat sei zoen één keer: van FC Twente. De wedstrijd waarin ik Wesley kort voor de verdediging liet spelen. Hij stond tegenover Ruud ter Heide, nu speler van AGOW. Een stevige knaap die elke aanval over Wesley heen denderde en twee of drie keer scoorde. Maandag in de analyse zei ik tegen Wesley: Hier gaat het nou om: wat doe je wel en wat doe je niet in het veld? Ligt je toekomst bij NEC, dat kun je op één been af, wordt Wat vind je daarvan? „Het is goed dat we initiatief ne men, dat we wedstrijden willen dicteren. We hebben de bal liever wel dan niet, zijn ondernemende mensen en dat heeft ons geen windeieren gelegd. Maar we slaan er wel eens in door. Iedereen moet begrijpen dat elk land tegenwoor dig in staat is goed te organiseren, te ontregelen en tegen te houden." Je zou zeggen: dé reden om het op on ze eigen manier te blijven doen? „Ik kan niet zeggen dat Van Bas ten dat niet wil, maar het is niet eenvoudig. Te meer: als je aanval lend wilt voetballen, zul je verdedi gers moeten hebben die zo den ken en handelen. En ik denk dat we die missen. We hebben geen topverdedigers." Wij hadden alle benodigde kwali teiten in de selectie. Het is de kunst als trainer om dat te optima liseren." Speelden die verwachtingen een rol toen jij in zoos Ajax-trainer werd? „Dat weet ik niet. Maar de mensen die mij hebben aangesteld, wilden Ajax op een bepaalde manier laten voetballen. Een manier die corres pondeerde met hoe er in de jeugd bij Ajax wordt gewerkt. Men wist dat daar tijd voor nodig was." Wie hebben jou aangesteld? „Arie van Eijden en Louis van Gaal. Van Gaal was als technisch directeur al weg toen ik begon, maar er waren afspraken ge maakt." Ook Van Eijden vertrok niet lang Het is nu eenmaal zo dat mensen die je niet hebben aangesteld minder geduld met je hebben. Danny Blind het Ajax of wordt het Real Ma drid? We hebben zijn antwoord gekregen." Volg je het Nederlands elftal? „Niet goed genoeg. De wedstrijd tegen Bulgarije heb ik ook gemist. Ik had een bruiloft. Ik heb wat kunnen zien toen ik even aan de aandacht van mijn vrouw was ont snapt, maar ze vond het dusdanig onbeschoft dat ik weer als enige een televisietoestel had ontdekt, dat het van korte duur was. Ik heb geen diepgravend oordeel over Oranje. Als je kijkt naar het rende ment, dat is gigantisch. En daar gaat het toch om. Alleen niet in Nederland." Ik hoor het al: we worden geen Euro pees kampioen. „Nee, om de doodeenvoudige re den dat we op bepaalde posities niet genoeg kwaliteit hebben. Dat heeft niet alleen te maken met voor je verdediging durven spelen, maar het is te kinderlijk voor woorden hoe wij ons in de luren laten leggen door Berbatov, de spits van Bulgarije. 'Ja, maar ik werd vastgepakt', hoor je dan. Ja, dat begrijp ik, dat gebeurt wel va ker." Het zag er midden jaren negentig bij Ajax allemaal zo simpel uit. „Het was ook simpel. Als iedereen begrijpt wat hij moet doen en dat ook kan uitvoeren, is het simpel. daarna. Hebben hun opvolgers Mar tin van Geel en Maarten Fontein an dere criteria gebruikt om jou als trai ner te beoordelen? „Ik denk het wel, het is nu een maal zo dat mensen die je niet hebben aangesteld minder geduld met je hebben. En minder oog hebben voor negatieve invloeden zoals het aflopen van zeker tien spelerscontracten. Daardoor wa ren spelers niet met hun hoofd bij Ajax. Ik had me na mijn eerste maan den meer als een gelouterde mana ger moeten opstellen tegenover die spelers. Aan de andere kant: er was op dat moment geen tech nisch directeur, er was geen alge meen directeur en ik kon moeilijk mijn halve selectie op de tribune zetten. Dat waren verzachtende omstandigheden maar ik denk niet dat die naderhand zijn meege wogen." Vind je het jammer dat je niet met Van Gaal hebt samengewerkt? „Ia, heel jammer. Over heel veel fa cetten van het voetbal denken we hetzelfde. Dat helpt om een lijn in te zetten." Je bent analyticus bij de NOS. In die rol moet je straks ook Ajax-Dinamo Zagreb beschouwen. Kun je dan zeg gen wat je vindt? „Ik analyseer nuchter en afstande lijk, want ik werk bij Sparta en ik heb niks tegen en niks met Ajax, qua dienstverband. Toen ik net weg was bij Ajax werd ik door de NOS ook gevraagd voor een analy se, maar dat heb ik niet gedaan. Niet omdat ik die analyse niet hel der kan doen, want dat kan ik kraakhelder, denk ik, maar als ik langs het veld sta, wil ik niet dat mensen mijn naam roepen als Ajax met 3-0 achter staat. Of an dersom: dat ze mij uitschelden als Ajax met 3-0 voor staat." Is Ajax al tien jaar in de war? „Dat zijn jouw woorden." En jij spreekt ze niet tegen? „Ik heb anders in 1998 een prach tig jaar gehad met Morten Olsen." Oké, maar als we de eerste periode onder Ronald Koeman dan ook even buiten beschouwing laten, blijven er nog zeven magere jaren over. „Ik heb er wel een mening over, maar die houd ik voor me." - 'ïM^VvlvV'V,i.v.vjV'- Danny Blind: „De wedstrijd tegen Bulgarije heb ik ook gemist. Ik had een bruiloft. Ik heb wat kunnen zien toen ik even aan de aandacht van mijn vrouw was ontsnapt, maar ze vond het dusdanig onbeschoft dat ik weer als enige een televisietoestel had ontdekt, dat het van korte duur was." foto Peter Elenbaas/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70