consument van over de grens 'Belgen komen hier vanzelf naartoe' na anonieme tip Vlissingse psychiaters tegen RGC Xr> PZC Zaterdag 15 september 2007 43 Sluis heeft nooit te klagen gehad over Vlaams winkelpubliek. door Joeri Wisse De dagschotel is pladijs met frites, achterin in de win kel is het 'zomersolden' en een vette hap haal je bij Frituurke 't Zwin. Welkom in Sluis. Het West-Zeeuws-Vlaamse winkelstad je ligt weliswaar op Nederlands grondgebied, maar de plaatselijk middenstand moet het van de con sumerende zuiderburen hebben. Waren het vroeger de goedkope pakjes boter, erotische speeltjes en de zondagopenstelling die Belgen de grens over lokten, nu moeten de winkeliers het van andere za ken hebben. Verschillen in wetge ving tussen Nederland en België zorgen, ondanks de Europese Unie nog altijd voor grensverkeer, „Want pijnstillers in Holland, die zijn nagenoeg gratis hé", zegt Ca- trien van den Steen uit Zelzate, Met een volgepropt tasje komt de de Kruidvat uitgelopen. „Normaal haal ik die medicijnen in Sas van Gent. Vandaag ben ik met mijn man naar Sluis gekomen, om wat boodschappen te doen. Het is hier toch wel wat gezelliger, er zijn hier veel gezellige winkels en eetgele- genheden", zegt Van den Steen. Dat Belgen verzot zijn op goedko pe medicijnen en haarproducten is wel te zien aan de vijftien drogis terijen die het centrum van Sluis telt. „Ja, dat is eigenlijk absurd", geeft verkoopster Maaike Calon aan. De Bressiaanse werkt al vijf tien jaar bij Viane aan de Kaai. „Ik denk dat 99 procent van onze klan ten uit België komt. Toen ik net kwam werken was dat moeilijk. Toen klanten het voor de eerste keer over een sacoche (handtas) had, had ik geen idee wat ze be doelden." Judith en Manuel Fourneau uit Ooigem, een plaatsje vlakbij Kort- rijk, zijn met de fietsen achterop de auto naar Sluis gereden. „Als het mooi weer is, maken we er echt een dagje van. In Sluis kun je 'Met suikervrij snoep en drop hoefje bij de Belgen niet aan te komen.' heerlijk lunchen, ze hebben trou wens ook lekkere wafels een eind je verderop." Na de lunch gaat het echtpaar de fiets op. „Dat is ook een voordeel van Sluis. De streek is heel mooi om op de fiets te ver kennen." Verder vindt Judith Fourneau dat er in Sluis, meer dan in de Bel gische steden, bijzondere winkels te vinden zijn. „Met van die leuke accessoires voor in huis en andere hebbedingetjes." Cindy de Vriend is eigenaar van snoepwinkel Olleke Bolleke. Van Nederlanders moet zij het niet hebben. „Die vormen maar tien procent van mijn klanten, schat ik in. Vijftig procent is Duitser, de rest komt uit België." De Vriend heeft haar assortiment op haar Vlaamse klanten aange past. Op de toonbank staan ouder wetse lolly's. „Lekstokken of stam pers, noemen ze'die in België. Die lopen altijd goed." In de schepbak- ken aan de wand opvallend weinig drop. „We hebben maar een paar soorten drop, meest zoete." Voor suikervrij snoep haalt de doorsnee Belg z'n neus op. „Ze hebben lie ver zoet snoep als cuberdons met zachte anijs- of framboosvulling en nonnenbellen, een soort spek." Niettemin zijn Belgen de favoriete klanten van De Vriend. „Ze ma ken tenminste nog eens een praat je met je. Bovendien kopen ze veel meer dan Nederlanders." Lezing Ko Colijn over Navo en Afghanistan MIDDELBURG - Ko Colijn, deskundi ge op het gebied van defensie en terrorisme, verbonden aan de Eras-" mus Universiteit in Rotterdam, geeft woensdag 10 oktober een le zing voor de Roosevelt Academy over de rol van de Navo in Afgha nistan. De lezing is in de Engelse taal en begint om 16 uur in de filmzaal van het Abdijcomplex in Middel- burg. Open Universiteit houdt open huis vlissingen - Het steunpunt Zee-, land van de Open Universiteit houdt van 22 tot en met 29 septem ber Open Week. Belangstellenden kunnen terecht aan de Edisonweg 4 in Vlissingen terecht op: maan dag van 18.00-21.30 uur, dinsdag en donderdag van 14.00 tot 22.00 uur en woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Inschrijven aan de OU is simpel. Studenten moeten alleen ouder zijn dan achttien jaar. Bijeenkomst kinderen uit Japanse bezetting MIDDELBURG - De Vereniging van' kinderen uit de Japanse bezetting en de Bersiap houdt zaterdag 6 ok tober een regionale ontmoetings dag in ontmoetingscentrum Dau- wendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Het programma ver meldt onder meer lezingen over troostmeisjes tijdens de Tweede Wereldoorlog in Zuid-oost Azië. Opgeven moet bij J. L. van Leeu- wen-Walkate, 0111-401492. Politie zoekt getuigen mishandeling vrouw MIDDELBURG - De politie zoekt ge tuigen van een mishandeling van een vrouw door een man op zater dag 8 september tussen 7.00 uur en 9.30 uur bij de parkeerplaats bij een camping in Valkenisse. De po litie is vooral op zoek naar een vrouw die langsliep met twee gro te honden. Het slachtoffer had naar haar om hulp geroepen. Lezing over nieuwe vredestrategie middelburg - A. de Kraker, univer sitair docent aan de Vrije Universi teit en H. Noordegraaf van de Uni versiteit Leiden spreken 26 septem ber over het spanningsveld tussen pacifisme en werkgelegenheid. De organisatie is handen van het VU podium. De lezing is in de Zeeuw se Bibliotheek om 19.30 uur. stelde dat het niet een echt anonie me tip betrof. Iemand was immers naar het bureau gekomen, had de tip gegeven en daarbij gezegd dat zijn naam niet vermeld mocht worden. Op basis van die tip was er volgens haar een redelijk ver moeden van schuld. Om die reden was een nader onderzoek dus niet nodig, aldus de officier. Ze eiste een werkstraf van 240 uur tegen de Axelaar waarvan tachtig voorwaardelijk. Daarnaast moet de man volgens haar ook nog eens 18.288 euro terugbetalen aan de staat. Dat bedrag zou hij met de plantage verdiend hebben. Volgens Suijkerbuijk moet hij ech ter niets terugbetalen omdat justi tie op basis van onterecht verkre gen bewijs hem probeert te veroor delen. Normaal gesproken doen politie rechters direct uitspraak. Van Un- nik doet dat echter pas over veer tien dagen omdat hij tijd nodig heeft de ins- en outs van deze zaak te bestuderen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De drie psychiaters van Ziekenhuis Walcheren zijn te gen de vorming van een nieuwe in stelling met Emergis. Zij willen dat hun psychiatrische afdeling PAAZ deel van het ziekenhuis blijft. Zij voelen zich als vrijgevestigde art sen onvoldoende gekend in het plan. Volgens psychiater en be stuurslid van de Vereniging Me disch Specialisten A. Kunst was het personeel van de afdeling niet bekend met het plan om de psy chiatrie met delen van Emergis in een nieuw Regionaal Geestelijk ge zondheidszorgcentrum te bunde len. Hij en zijn collega's B. Diele- man en A. van Haaften zijn altijd uitgesproken tegenstanders van het plan geweest, verklaren zij ge drieën. Zij vrezen op te grote af stand van de overige specialismen te raken. Juist die samenwerking in lichamelijke en psychische zorg zorgt ervoor dat landelijk de zie ken hu ispsychiatrie hernieuwde waardering krijgt, schetst Kunst. Volgens sectorhoofd H. van de Voorde van Ziekenhuis Walcheren worden alle betrokkenen nog ge hoord. „De notitie is net een week oud." De afdeling met alle functies blijft in of, na de verbouwing, bij het ziekenhuis in Vlissingen. Van de Voorde: „Wij worden gedwon gen door de toekomstige financie ring van de zorg en de grote na druk op kortdurende psychiatrie om anders te gaan werken. Boven- dien wil de inspectie voor de ge zondheidszorg dat wij de zieken- huispsychiatrie verder ontwikke len. Dat alles kunnen we alleen' met meerdere partners. Auto's met Belgische kentekens zijn een bekende verschijning in Sluis. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63