Meer verdienen aan de Kritiek op inval door politie CDA bezorgd over zuinig Zeeuws imago POLDERDIJK 42 Zaterdag 15 september 2007 PZC ViER VRAGEN AAN Veilig Verkeer Nederland wil kinderen te voet en per fiets naar school sturen. In Zee land is Adrie Leijs projectleider van de scho- len-actiedag op donderdag 20 september. Naam: Adrie Leijs Woonplaats: Terneuzen Beroep: projectleider Op voeten en fietsen voor Veilig Verkeer Nederland district Zeeland door Claudia Sondervan De actie Op voeten en fietsen naar school moet het gemodder tegengaan rond scholen met auto's van ouders die hun kinderen wegbrengen. Ze nemen de auto omdat ze fietsen te onveilig is vanwege de auto's. Hoe doorbreek je dat? „Ik denk dat het kan, als je de kinderen goed duidelijk maakt dat het vei liger, gezonder en beter voor het milieu is. Het is als met de autogordel campagne. Als je kinderen bewust maakt van het nut van een autogor del, zie je dat ze dat thuisbrengen bij de ouders of grootouders „'Opa, moet je de gordel niet om?' hoor je dan. Dat willen we op de zestien scholen die meedoen ook bereiken met fietsen en lopen." Is dat omgekeerd opvoeden? „Daar begint het op te lijken. Ouders laten hun kinderen tegenwoordig pas in de laatste groep alleen naar school gaan of zelfs pas als die over stappen naar het voortgezet onderwijs. Je ziet het aantal verkeersslacht offers verdubbelen als kinderen twaalf jaar worden. Dan staan ze er in eens alleen voor, zonder dat ze de verkeerstechniek hebben kunnen oe fenen." Ouders moeten eerder risico nemen opdat hun kind ervarener wordt? „Ouders willen dat hun kind beschermd naar school gaat. Ze kunnen eerder beginnen met hun kinderen te begeleiden. Fiets ernaast, met het kind aan de stoepzijde. Of erachter, als dat niet gaat." Heeft u zelf een schoolgaand kind? „Een kleindochter in groep zes. Die pik ik tussen de middag op met de fiets. Soms gaat ze alleen. Ik vind het geen succes, maar ik laat het wel toe. Je moet kinderen niet de kans ontnemen om verantwoordelihjk- heid te leren. Maar ik ben blij als ik ze dan weer op het tuinpad zie. Ui teraard." Gemeenten, winkeliers en horeca-exploitanten in Zeeland en Vlaanderen moeten vaker over de grens kijken. Bezoekers uit het aangrenzende buitenland kunnen veel geld opleveren. door Ben Jansen Een onderzoek van - onder andere - de Kamer van Koophandel Zeeland en de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen maakt duidelijk dat ondernemers en ge meenten meer oog moeten heb ben voor de consument die van de andere kant van de grens komt. In het gisteren in Gent gepresenteer de rapport '(Ver)ken uw grens' zijn de resultaten van het onderzoek naar grensoverschrijdende bezoe kersstromen in de Euregio Schelde- mond samengevat. Gemeenten moeten hun plannen op het ge bied van detailhandel en horeca mede baseren op deze categorie be zoekers. Ondernemers moeten er in hun bedrijfsvoering op insprin gen. Bijna de helft van de Zeeuwen doet wel eens inkopen over de grens. Van de West-Vlamingen komt 45 procent wel eens aan de andere kant van de grens winke len. Dit geldt ook voor een derde van de inwoners van Oost-Vlaande ren. Voor Vlaamse bezoekers zijn vooral Sluis, Hulst, Terneuzen, Axel en Aardenburg populair. In woners van Zeeland gaan vooral naar Brugge, Gent, Sint-Niklaas, Zelzate en Knokke-Heist, maar ook naar Antwerpen. Het onderzoek geeft te zien dat nog flink wat knelpunten een ver dere groei van het grensoverschrij dend dagtoerisme en winkelbe zoek in de weg staan. Veel ervan hebben te maken met bekendheid en bereikbaarheid. Volgens de on derzoekers heeft de gemiddelde Vlaming Zeeland nog onvoldoen de op het netvlies staan. Omge keerd weten nog steeds veel Zeeuwen niet wat - letterlijk en fi guurlijk - in Oost- en West-Vlaan deren te koop is. Op enkele uitzonderingen na (Knokke-Heist, Hulst en Sluis) zijn er weinig gemeenten die hun troe ven op het vlak van dagtoerisme, horeca en winkelaanbod volledig uitspelen over de landsgrens. Er moet iets te doen zijn met het feit één op de tien Belgen die naar Goes komen, de duikstekken aan de Oosterschelde op het oog heb ben. Middelburg kan misschien het gegeven uitnutten dat 12 pro cent van de Belgische dagrecrean ten naar Miniatuur Walcheren gaat. De aantrekkingskracht van de Terneuzense coffeeshop behoeft wellicht geen verdere aanbeveling. Nu al strijkt één op de vijf Belgen die naar Terneuzen gaan er neer. De onderzoekers doen de aanbeve ling dat gemeenten moeten wer ken aan een grotere bekendheid en een gepast imago aan gene zijde van de grens. Op het gebied van bereikbaarheid vormen het openbaar vervoer en de wegensituatie in sommige ste den het grootste probleem. Om de grensoverschrijdende bezoekers stromen te versterken, moeten Zee land en Vlaanderen wegen verbete ren en beter op elkaar afstemmen. Verder wordt gesuggereerd de on derlinge bekendheid te verbeteren door campagnes op het gebied van communicatie en promotie. Er ligt Europees geld voor klaar. pagina 3: commentaar Klanten van over de grens De meeste Vlamingen die in Zeeland komen, brengen twee tot vier keer per jaar een be zoek. Een vijfde van de Zeeuwse be zoekers aan Zelzate en Knok ke-Heist komt er wekelijks. Als winkelstad scoort Goes voor Vlamingen het hoogst. Ook het aantal horecagelegen heden en het gevoel van veilig heid worden er het hoogst be oordeeld. Wat klantvriendelijkheid be treft gaat Axel aan de kop. De bereikbaarheid van deze stad per openbaar vervoer is slecht. Motieven om de grens over te gaan Van de Belgen die Vlissingen bezoeken, komt 40 procent om te wandelen of fietsen. Hiermee scoort Vlissingen het hoogst van alle onderzochte Zeeuwse kernen. In de kaart een overzicht van de hoogst scorende kern in Zeeland en Vlaanderen per activiteit. Bij aanschaf van een nieuwe zonwering 100 euro retour voor uw oude GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN. ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN. GARAGEDEUREN PZC Donja Odijk bron Rapport (Ver)ken uw grens, AFF door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland moet over stappen op een andere manier van boekhouden als uit de huidige de conclusie kan worden getrokken dat Zeeuwen zuinig zijn. Dat is de strekking van vragen die de CDA-Statenfractie het dagelijks provinciebestuur heeft gesteld. Aanleiding in een artikel in het weekblad Binnenlands Bestuur, waarin de investeringen van de verschillende provincies op een rij tje worden gezet. Uit de vergelij king blijkt dat Zeeland veruit het minste in de samenleving steekt: dit jaar 0,2 procent van de provin ciale begroting in de samenleving steekt, ofwel 0,5 miljoen euro. Ter vergelijking Drenthe komt op 20,9 procent ofwel 40,7 miljoen euro. De kop boven het artikel lag voor de hand: 'Zeeuwen 't zuunigst'. Als de gegevens kloppen, is dat vol gens het CDA een zorgelijk signaal aan het adres van de Zeeuwen, die kennelijk in een provincie wonen waar de overheid onnodig zuinig omspringt met investeringen in de samenleving. Gezien het grote verschil tussen de percentages en bedragen houdt het CDA evenwel ook rekening met de mogelijkheid dat Zeeland op een andere manier boekhoudt dan elders gebruikelijk is. Zo kan het zijn dat wat Zeeland als kosten bestempelt in de andere provin cies als een investering wordt be schouwd. De Statenfractie vindt dat een cor recte vergelijking tussen provin cies moet kunnen worden ge maakt, want met het beeld dat Zee land zuinig zou zijn, is niemand gediend. Advocaat vindt dat politie ook zelf onderzoek moet doen. door Emile Calon MIDDELBURG - Ja, de Axelaar had een hennepplantage. Zelfs een ta melijk grote. De politie trof eind vorig jaar maar liefst 532 planten aan in het pand van de 55-jarige. Desondanks mag hij volgens advo caat W. Suijkerbuijk niet veroor deeld worden. Want de politie viel alleen maar op basis van een ano nieme tip die woning aan de Bachstraat binnen zonder zelf on derzoek te doen. Bijna triomfantelijk haalde de raadsman gisteren een zeer recen te uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag aan. Daaruit blijkt dat alleen een anonieme tip niet voldoende is om zomaar een wo ning binnen te vallen. Suijkerbuijk hield politierechter G. van Unnik voor dat de agenten, na het aanho ren van die tip, zelf een onderzoek hadden moeten instellen. Ze had den zelf moeten zien dat er iets loos was daar in de Bachstraat. Dat is volgens de raadsman in het ge heel niet gebeurd. Om die reden was de inval in de woning dan ook onrechtmatig. „Dus moet mijn cliënt worden vrijgespro ken", betoogde hij. Officier van justitie E. Bethlehem was niet echt onder de indruk van het verweer van de raadsman. Vol gens haar mag de politie, op basis van zo'n tip, tot actie overgaan. Ze MUSEUM Vlissingen Knokke-Heist MUSEUM Damme Maldegem Sint- Niklaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62