Ook Zeeuwse Schouwse burger hoeft niet langer voor alles naar het gemeentehuis Kinderen in Scharendijke gaan als eersten naar Koos Rommelmarkt in 't Opper Eetgelegenheden massaal in de race voor titel 'leukste restaurant' 30 Zaterdag 15 september 2007 PZC S Documenten aanvragen kan voortaan thuis via de computer. door Piet Kleemans zierikzee - Hij is er 'gröös' op, wethouder A. Verseput van Schou- wen-Duiveland. Als vierde ge meente in Zeeland biedt de ge meente haar inwoners de mogelijk heid om thuis via de computer ge meentelijke documenten -zoals een Bewijs van Nederlanderschap- aan te vragen. De digitale dienst verlening gaat oktober van start. De gemeente maakt daarmee in de visie van Verseput een flinke stap voorwaarts voor wat betreft de klantvriendelijkheid. Wie nu een uittreksel uit de gemeentelijke basisadministratie - onder meer nodig voor inschrijving voor school of woonruimte - nodig heeft, moet ervoor naar het ge meentehuis en vaak kost dat een vrije dag. Vanaf oktober kan het document op Schouwen-Duive- land vanuit de luie stoel en wel op elk willekeurig tijdstip worden aan gevraagd. De aanvraag wordt ver volgens in behandeling genomen en na betaling - via creditcard of het iDEAL-betalingssysteem wordt het gevraagde document op gestuurd. Het aantal documenten dat per computer kan worden aan gevraagd is nu nog beperkt, maar het is de bedoeling dat de digitale dienstverlening in de toekomst steeds verder uitgebreid wordt. Wethouder Verseput: „denk bij voorbeeld aan bouwvergunnin gen en dergelijke. Maar we doen het pas als we zeker weten dat er geen kinderziektes meer zijn en het systeem werkt." Om ziekteleed te voorkomen wordt momenteel druk getest, zegt H. Heuvelink, hoofd van de af deling burgerzaken. „En dan kij ken we niet alleen of de software goed werkt, maar ook of de uitleg begrijpelijk is. Is het taaltechnisch in orde, werkt de electronische kas sa naar behoren. Dat moet alle maal op orde zijn als we met deze digitale dienstverlening begin nen." Wie digitaal wil bestellen heeft een DigiD-registratie nodig. Deze kan via www.DigiD.nl worden pri De gemeente Schouwen-Duive- land wordt na Goes, Tholen en Veere de vierde Zeeuwse ge meente die digitaal diensten gaat verlenen aan haar burger. Wethouder A. Verseput aangevraagd. Op de vraag of het werk voor de afdeling lichter of zwaarder wordt, antwoordt Heu velink met een diplomatiek 'an ders'. „De grote winst van dit sys teem is voor de burger." Wethouder Verseput geeft maan dag oktober met het digitaal aan vragen van een document het startschot voor de dienstverlening. „Dat is meteen een goede test. Als ik het kan, kan iedereen het." BRUINISSE - Zorgcentrum 't Opper in Bruinisse houdt woensdag een rommelmarkt. Die begint om 10 uur. Vanaf 13 uur zijn er allerlei ac tiviteiten voor jong en oud, zoals schilderen, meerijden in een leger auto, kinderspelletjes en het onder gaan van een massage of schoon heidsbehandeling. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Bijna alle restau rants en eetcafés op het eiland doen de komende maanden mee aan de verkiezing 'leukste restau rant van Schouwen-Duiveland'. De jury: iedereen die er gaat eten. Het idee komt van internetinitia- tief allesvanschouwen-duive- land.nl. Dat prestenteert zich als re gionaal ontmoetingspunt voor on dernemers en consumenten. Van de zeventig eetgelegenheden die op het eiland de komende maanden open zijn, doen er vol gens initiatiefnemer Marco Jans sen meer dan zestig mee. „Bij hen komen kaartjes op tafel te staan waarin gasten worden opgeroepen op onze website hun mening te ge ven. Verder krijgen ze bij het afre kenen een soort kassabon met de zelfde vraag." De positieve reacties komen op de internetsite te staan. De negatieve niet ('om te voorkomen dat onder nemers elkaar het leven zuur gaan maken'), maar die tellen wel mee in de eindbeoordeling. Elke eetgelegenheid krijgt verder een korte bedrijfspresentatie op de site. Het aantal clicks daarheen telt ook mee in het puntenklassement. De verkiezing begint binnen een paar weken. De winnaar wordt op 21 november bekend gemaakt. Die ondergaat in een later stadium een huldiging. Ook wint één van de 'juryleden' een bon voor een eten tje in het winnende restaurant. Volgens Janssen is dit de eerste van een serie acties die de website lanceert. Daarmee zoekt hij uit wat de consument bezighoudt. De plaatselijke ondernemers, die de website sponsoren, kunnen daar hun voordeel mee doen. www.allesvanschouwen-duiveland.nl Goesenaar laat mensen Hawaiiaans sjamanisme ervaren op Schouwen. door Lilian Dominicus GOES - De Schouwse bossen en stranden en Hawaiiaans sjamanis me. Het lijkt een aparte combina tie. Maar voor Goesenaar Marco Nieuwenhuize is die lang zo gek nog niet. De natuur is voor hem een plek waar mensen in hun ei gen kracht kunnen komen. „Dat is ook waar de naam krachtplaats vandaan komt", verklaart hij op het terras van café 't Loze Visser tje, in het Goese Sas. De oudere volkeren beschouwden sommige plekken op aarde als krachtplaatsen, zoals de stenencir kel van Stonehenge in Engeland en de Klippen van Moher in Ier land. Volgens het Hawaiiaans sja manisme (leer der kahuna's) zit de natuur, waar ook ter wereld, vol met krachtplekken. Nieuwen huize: „In Zeeland heb je die plaat sen ook. Zo heb je in de Ooster- schelde plaatsen waar het water in - of uitstroomt. Ik ben er liever niet. Het zijn wilde plekken, chao- senergieën. Maar voor sommigen zijn het goede plekken om dingen los te maken." Zijn leermeester in Hawaii, Serge Kahili King, neemt mensen in het eerste stadium van zijn trainingen mee de natuur in. „Daardoor eli mineer je de alledaagse dingetjes, die je uit je kracht halen. En kun je tappen uit je innerlijke batterij. In de natuur harmoniseer je je energievelden, al ga je er zitten om je boterhammen te eten." Mor gen trekt Nieuwenhuize daarom met een groep mensen de natuur van Westenschouwen in. De tocht begint op het strand, 'om de spanning van de mensen weg te halen'. „In feite werk je met de elementen. De wind is lucht, de zee water, de zon vuur en de bossen aarde. De vennetjes zijn ontspanningsbronnen. Ook Verborgen kennis de uitkijktoren gebruiken we. Het staat voor lucht, uitzicht en over zicht." Nieuwenhuize, van beroep organi satie-adviseur, begon zich tien jaar geleden in de kahunaleer te verdie pen. Er zijn verschillende kahuna's, legt Nieuwenhuize uit. De kahu na's van het hoofd houden zich onder meer bezig met astronomie en kruidengeneeskunde. Dan zijn er de kahuna's van het hart. Die doen bijvoorbeeld lomi-lomimas- sage. „Dat begint in Nederland be kender te worden." De instinctieve kahuna's passen het beste bij de stijl van Nieuwen huize. „Zij doen alles vanuit de na vel; die staat voor aarding. Het is een rationele benadering. Je leert een onderscheid te maken tussen emoties en gedachten die van je zelf zijn, een ander én het grotere geheel, dus de cultuur waarin je opgroeit." 'Wie geen vraag heeft, is niet in staat de gevolgen van het antwoord te verwerken' De instinctieve benadering is vol gens Nieuwenhuize een hele krachtige. „Omdat het van binnen uit komt. Het grappige is dat als de geest tot rust komt, mensen zelf met oplossingen voor proble men komen. Ik kom van de tradi tie: geen vragen, geen antwoor den. Wie geen vraag heeft, is niet in staat de gevolgen van het ant woord te verwerken. Als ik als trai ner in het bedrijfsleven zie dat ie mand botst met zijn manager, dan mag ik dat niet benoemen. Daar moet -ie zelf achter komen. Het is dus een hele moeilijke vorm, waar je niet rijk van wordt." Wandeling volgens de principes van de huna, zondag 16 september, 9.30 uur, Westenschouwen. Aanmel den: marconieuwenhuize@planet.nl. Informatie: www.leveninbalans.nl Huna betekent 'verborgen kennis'. Het refereert aan dat wat je met het blote oog niet ziet. Volgens de legendes op de Polynesische eilanden zijn de kahuna's (sjama nen) door een zondvloed lang geleden alle windrichtingen op gegaan. Daardoor zouden de huna-principes overal ter wereld terug te vinden zijn. Hawaiiaanse sjamanen zijn helers van relaties: tussen lichaam en geest, of hemel en aarde. Samenvoeging van dagverblijf en speelzaal is een uniek project. door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Hij keek een beetje wanhopig naar de mensen op de stoep. De driejarige Gijs wilde ge woon door de voordeur het nieu we kindercentrum in Scharendijke binnengaan. Maar die zat op slot! Dat is niet de gewoonte, zo mid den op de dag. Maar de situatie was ook geen alledaagse. Die men sen op de stoep, die kwamen de of ficiële opening van het centrum in het vroegere Rabobankgebouw vie ren. En één van hen, wethouder Gilles Houtekamer, zou dat offici eel doen door... de deur van het slot te draaien. Gelukkig voor Gijs hield de wet houder zijn praatje kort. Samen met de jongen draaide hij daarna aan de sleutel. De peuter ging er een stuk blijer van kijken. Terwijl Gijs en zijn vriendjes wer den beziggehouden met spelletjes, ballonnen, snoep en echte brand weermensen met wie ze water mochten spuiten, vertelde Wel zijnshuisdirecteur Jaap Willem Coumou over de bijzondere opzet van het nieuwe kindercentrum. Daarin vallen kinderopvang en peuterspeelzaal samen. Schou wen-Duiveland loopt met dit nieu we initiatief voorop. In het hele land is er veel interesse voor. De locatie in Scharendijke dient als proef Alle andere kernen vol gen later, te beginnen in de eerste maanden van 2008. Om verwar ring te voorkomen, heten alle cen tra straks Koos, naar Kinderop vang Op Schouwen-Duiveland. „Eigenlijk is deze stap gewoon lo gisch", vindt Coumou. „Het is toch raar dat er een overlap is voor kinderen van twee tot vier jaar. Die kunnen nu zowel naar de kin deropvang als de peuterspeelzaal." De nieuwe opzet geeft ouders dui delijkheid en gemak. Organisato risch zijn er nog wel wat hobbels. Want de wet voorziet nog niet in Samen met wethouder Gilles Houtekamer draait Gijs ongeduldig de deur open. Hij mag eindelijk naar binnen. foto Marijke Folkertsma alle ideeën die het Welzijnshuis heeft. „Leidsters van beide instel lingen vallen onder een andere cao. Terwijl ze bij ons gaan samen werken", geeft Coumou een voor beeld. Hij verwacht die plooien snel glad te strijken. „Het hoort er bij. Bovendien is het juist ook een enorme uitdaging, zoiets nieuws opstarten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50