Vervolg Op Een kilometer Aatjes met ontwikkeling Kanaaleiland Gentsestraat half oktober op de schop Terneuzen draait subsidiekraan dicht voor vrouwenverenigingen Werving c. •er;' Themaochtend over erfrecht 30 Zaterdag 15 september 2007 pzc Z Tentoonstelling over familiegeschiedenis in Hulster 's Landshuis. Terneuzen komt toch met nieuwe plannen voor stadsdeel Sas. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemeester en wethouders van de gemeente Ter- neuzen willen op korte termijn verder met de herinrichting van het Sasse Kanaaleiland. Momen teel wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw bestemmingsplan. In het plan is ruimte voorzien voor nieuwe bouwactiviteiten. De ontwikkeling van het Sasse Ka naaleiland verloopt met horten en stoten. Een en ander heeft direct te maken met de ligging van het gebied, aansluitend op het cen trum van het kanaalstadje, maar ook op steenworp afstand van de industrie. Dat laatste leverde in het recente verleden problemen op. Rond de eeuwwisseling had het bestuur van de toenmalige zelf standige gemeente Sas van Gent grootse plannen voor een herin richting van het gebied. De oude sluis en de zuidelijke punt van het eiland zouden een bestemming als watersportcentrum krijgen, met nieuwe ligplaatsen voor de plezier ig De gemeente Terneuzen vindt het tijd voor bebouwing van het Kanaaleiland. Ze is in gesprek met Zuidchemie, dat bezwaar maakte tegen een eerder plan. vaart, een hotel, een recreatiecen trum en enkele appartementen complexen met zicht op het histo rische sluizencomplex en het ka naal. Van dat plan kwam weinig te recht, omdat het kunstmestbedrijf Zuidchemie bezwaar maakte te gen bouwactiviteiten. Het bedrijf vreesde dat de bedrijfsvoering door woningen vlakbij in het ge ding zou komen. Bouwbedrijf Van der Poel, dat de bouwplannen had ingediend, kwam op het initiatief terug. De gemeente Terneuzen (rechtsop volger van Sas van Gent na de her indeling) besloot met steun van de Europese Unie wel om het oude sluisje en directe omgeving op te knappen en opnieuw in te rich ten. Bij het sluisje ligt nu een pas santensteiger en een stadspark. Langs de oostkant van het kanaal eiland ligt een uitgestrekt wandel gebied, dat evenwel weinig bezoe kers trekt. Ook de passantensteiger is niet in trek, de pleziervaart gaat er letterlijk aan voorbij. Volgens wethouder J. van Schaik wordt het tijd dat de ontwikkeling van het eilandje weer wordt opge pakt. „Met Zuidchemie zijn ge sprekken geweest over de geur- emissies en de geluidscontouren. Het bedrijf wil zijn belangen na tuurlijk veiligstellen en heeft alle recht daartoe. Toch bieden de on derhandelingsresultaten ruimte om straks verder te gaan met de bouwplannen", aldus Van Schaik. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- sen draait met ingang van volgend jaar de subsidiekraan dicht voor de Vrouwenvereniging Philippine en de Katholieke Vrouwenvereni ging Westdorpe. De voormalige gemeente Sas van Gent schoof beide clubs jaarlijks 132 euro toe. Dat werd na de ge meentelijke herindeling gehand haafd, totdat de nieuwe gemeente Terneuzen op dit terrein een be leid zou hebben geformuleerd. In de gemeente Terneuzen zijn nog zo'n twintig vrouwenvereni gingen gevestigd. Hoewel die tot nu toe nooit om subsidie hebben gevraagd, vinden burgemeester en wethouders dat de gemeente één lijn moet trekken: of alle vrouwen- clubs komen in aanmerking voor subsidie, of niemand. Volgens het dagelijks gemeentebe stuur zijn de activiteiten van de twee vrouwenclubs op de eigen leden gericht en vallen ze onder de noemer 'ontspanningsactivitei ten'. In de door de gemeenteraad vast gestelde Notitie Harmonisatie Flan kerend Ouderenbeleid is aangege ven dat ontspanningsactiviteiten niet meer gesubsidieerd worden. „Dit geldt uiteraard niet alleen voor op ouderen gerichte activitei ten", betogen burgemeester en wethouders van Terneuzen. ZEEUWSE Wat wethouders, burgemeesters en andere notabelen zaten deze week in Terneuzen werkgevers op ver zoek van het CWI te porren om va catures aan te melden voor4S~plus- sers, die moeilijk aan de bak ko men. De verslaggever die de wervingsac tie een plaatsje in de krant moest geven, kreeg een wethouder aan de Tipredactie@pzc.nl lijn die verhaalde over het succes van de dagcampagne. Tientallen vacatures hadden ze bij eengesprokkeld. „Zit er nog iets aardigs bij", vroeg de journalist. „Jazeker", luidde het antwoord, „kijk maar eens op de site van de gemeente." Daarop viel te lezen: „Op dit mo ment zijn er geen vacatures." door Harold de Puysseleijr HULST - In ieder mens is de belang stelling voor het eigen familieverle den wel latent aanwezig. Alleen weten de meesten niet goed hoe ze toegang tot die informatie moe ten krijgen. Bovendien denken veel mensen volkomen onterecht dat stam boomonderzoek zich beperkt tot een dorre opsomming van wie wanneer en waar is geboren, ge trouwd en gestorven. Die onbekendheid met het recon strueren van de familiegeschiede nis is voor archivaris Antoine Prin sen van de gemeente Hulst en zijn vrijwilligersverband Vrienden van het Hulster Archief aanleiding ge weest voor de inrichting van een expositie over de geschiedenis van zes families uit de gemeente Hulst. Je vindt er bijvoorbeeld correspon dentie van de gebroeders Leo en Eduard van Esbroeck, telgen uit de bekende Hengstdijkse bestuurders familie. Uit de briefwisselingen van de twee broers met het gemeentebe stuur blijkt, dat het tweetal rond 1918 onderling heeft uitgemaakt dat Leo maar de volgende burge meester van Hengstdijk moet wor den. Een van de pronkstukken in de tentoonstelling is verder een brief die Judocus Lebbinck in 1808 van uit het leger van Napoleon in Mainz aan zijn ouders in Hulst schreef. „Zo'n document verwacht je na tuurlijk niet terug te vinden in het gemeentearchief', zegt Prinsen. „Vermoedelijk is hij later gebruikt om bij de gemeente aan te tonen dat Judocus al een keer onder de wapenen was geweest." Uit recente verslagen van archief diensten in het hele land blijkt dat familieonderzoek of genealogie een vrijetijdsbesteding is die steeds populairder wordt. Ook in Zeeland is dat het geval, be vestigt Leo Hollestelle van het Zeeuws Archief in Middelburg. „Dankzij het internet is de interes se voor familieonderzoek de laat ste jaren enorm gegroeid. Door het internet hoeven mensen de deur niet meer uit. Ze kunnen op □2 De Vrienden van het Hulster Ar chief maken in hun jaarlijkse ten toonstelling duidelijk dat stam boomonderzoek een schat aan in formatie kan opleveren. r 'y -&£' C ó'.«- tf.- X-*. m *<- •-> .v 3 y- - s ÜMBBH -V' V De brief uit 1808 waarin soldaat van Napoleon, Judocus Lebbinck, zijn ouders in Hulst een goed nieuwjaar wenst en tevens om wat geld vraagt. elk gewenst moment thuis achter de pc kruipen om onderzoek naar hun voorouders te doen." Archivaris Prinsen onderschrijft dat internet de drempel om onder zoek te doen veel lager heeft ge maakt. „Maar er schuilt ook een gevaar in. Mensen kunnen op in ternet niet verder terug zoeken dan 1796. Ze moeten niet denken dat ze er dan al zijn, want wij heb ben bijvoorbeeld in ons archief nog een kilometer Aatjes met in formatie uit een nog grijzer verle den liggen." Prinsen verbaast zich erover dat 'zelfs doorgewinterde Hulsten aren' onbekend zijn met de aanwe zigheid van "het archief „Hoewel we toch al een aantal jaren op di verse manieren aandacht vragen. We hebben een open dag, richten elk jaar een tentoonstelling als de ze in en geven ook een boekje uit. Het archief is het geheugen van de stad. Het moet ook wel gebruikt worden, want een geheugen dat je niet gebruikt, gaat achteruit." De groeiende belangstelling voor familieonderzoek is voor Prinsen verder aanleiding om te starten met een cursus genealogie. Meer informatie daarover is te krijgen op de open dag die het gemeen tearchief zaterdag 29 september van 10 tot 17 uur houdt. De expositie 'Families in het Land van Hulst' is vanaf vandaag elke dag te bezichtigen tijdens ope ningsuren van de VW. Familieonderzoek in cijfers De databank Zeeuwen Ge zocht bevat bijna 5,3 persoons vermeldingen. De website zeeuwengezocht.nl is vorig jaar ruim 140.000 keer- bezocht. Dagelijks zijn er ge middeld tussen de 350 en de 600 bezoekers aan deze web stek. - Het gemeentearchief in Hulst noteerde in 2006 een totaal van 1200 bezoekers. Het archief heeft een groep van zo'n 150 'vaste klanten'. Die komen wekelijks langs in 's Landshuis om onderzoek te doen. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle oostburg - In de openbare biblio theek in Oostburg is donderdag 27 september een lezing over het the ma 'Erven en Schenken'. Wie zich verdiept in de regels rondom erven en schenken, kan al snel het spoor bijster raken. Gast spreker notaris mr. G. Hendrikse 'geeft algemene informatie over het thema. Deze thema-ochtend begint om 10.00 uur. door Harold de Puysseleijr HULST - De herinrichting van de Gentsestraat in Hulst heeft ingrij pende gevolgen voor de verkeers- circulatie in het centrum. De Gentsestraat is afgesloten voor al het verkeer, van maandag 15 ok tober tot en met vrijdag 9 novem ber en niet al een week eerder, zo als gisteren abusievelijk is gemeld. De winkels zijn wel bereikbaar voor voetgangers. De drie toegangswegen tot de bin nenstad blijven toegankelijk. Via de zuidzijde is het centrum van Hulst bereikbaar via de Frans van Waesberghestraat. Voor het verla ten van het centrum kan men de ANWB-borden volgen. Tijdens de omleidingsperiode wordt in be paalde straten de rijrichting omge keerd of wordt er tweerichtingsver keer ingesteld. Ook worden er her en der parkeerverboden ingesteld. In het gedeelte van de Frans van Waesberghestraat tot aan de krui sing met het Houtenkwartier is er tijdens de omleiding sprake van tweerichtingsverkeer. In de rest van de straat (tot aan de Steen straat) wordt de rijrichting omge keerd. Ook in de Steenstraat en de Overdamstraat wordt de rijrich ting omgekeerd. In de Dubbele Poortstraat is éénrichtingsverkeer ingesteld. Via deze straat kan al leen het centrum in worden gere den. De poort zelf is langs beide kanten te gebruiken, zodat het via het Godsplein mogelijk is langs die weg de stad te verlaten. Langs het Godsplein is het ook mogelijk het centrum in te rijden. In de Vestdijkstraat en de Kloostergang te Hulst wordt éénrichtingsverkeer ingesteld. De kruising van de Gent sestraat en de Frans van Wae sberghestraat én de kruising van de Gentsestraat met de Gróte Markt worden niet afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44