Bevrijders slikken Sloelijn Skatebaan reist rond in Veere Molen De Verwachting in Tholen wordt in oude glorie hersteld Roos (14) is genezen van blauwtong makelaar M2Makelaars.nl HERFSTACTIE 2007 GARAGEDEUREN pzc Zaterdag 15 september 2007 3 3 Oorlogsmonumenten Sloedam krijgen nieuwe plaats en opknapbeurt. door Maurits Sep arnemuiden - Hun strijd is gestre den. De Stichting Steun Bevrijders Walcheren legt zich erbij neer dat de oorlogsmonumenten op de Sloedam blijven staan. De stichting buigt zich nu over een ontwerp dat de gemeente Mid delburg heeft gemaakt voor een herinrichting van de gedenkplaats. Het Franse monument blijft staan waar het staat, die voor de Britse en Canadese gevallenen schuiven op en komen naast het Franse te staan. Voor de drie gedenktekens komt een rond plein met enkele bankjes. Achter het Franse monu ment wordt in een rechte lijn een langzaam stijgende trap aangelegd naar een rond uitkijkpunt, dat twee meter hoger komt te liggen dan de gedenkplaats, op 5,5 meter boven NAP. Zo kunnen bezoekers uitkijken over het voormalige slag veld en met enige moeite ook over de nieuwe goederenspoorlijn naar het Sloegebied. Die spoorlijn is ook de aanleiding voor de herinrichting. De Stich ting Steun Bevrijders Walcheren schrok toen duidelijk werd hoe dicht de treinen langs de monu menten gaan rijden. De rust en waardigheid van de herdenkingen gaan verloren, waarschuwde de stichting en zij zette zich in voor verplaatsing van de monumenten richting Arnemuiden. Te duur, oor deelden gemeente Middelburg, provincie Zeeland en Prorail, dat de Sloelijn aanlegt. Samen wilden zij wel 75.000 euro betalen voor aanpassing van de gedenkplaats. Voorzitter L. DeWitte verwacht dat het voorstel door de Stichting Steun Bevrijders Walcheren wordt aangenomen. „Het blijft jammer dat de stilte verloren gaat. Maar we moeten realistisch zijn: er is ge- De Stichting Steun Bevrijders Walcheren legt zich erbij neer dat de oorlogsmonumenten op de Sloedam tussen Nieuwdorp en Lewedorp blijven staan. woon geen draagvlak voor ons plan. Maar goed, als wij helemaal niks hadden gedaan, dan was de gedenkplaats ook niet opgeknapt." Gedeputeerde T. Poppelaars is blij met de steun van de stichting. Ook heeft de stichting nu de hoop gevestigd op de bouw van een nieuw monument voor de slag om de Schelde in het najaar van 1944. Daarbij zijn in amper twee maan den 27.600 geallieerde soldaten ge sneuveld. Provinciale Staten heb ben besloten dat zo'n monument er moet komen. DeWitte hoopt op een rustige plek ergens in het Sloegebied. „Als later blijkt dat het toch te lawaaiig is op de Sloedam, kunnen we de monumenten als nog daarheen verplaatsen." MIDDELBURG - De koe Roos en vijf schapen van kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg zijn genezen van blauwtong. „Ze zijn er heel ziek van geweest", zegt beheerster A. Koppelaar. Met veel geduld en liefde zijn de dieren er weer bo venop geholpen. „Van blauwtong krijgen ze zwe ren in de mond. We hebben hooi geweekt, zodat het een papje werd." Medewerkers van de kinder boerderij hebben de afgelopen weken extra uren gedraaid om de beesten te verzorgen. Nu is nog één schaap ziek, maar ook dat dier komt er wel weer bovenop, denkt Koppelaar, foto Ruben Oreel Jeugd in dorpen krijgt ook verplaatsbare hangplek en pannakooi. domburg - De gemeente Veere koopt binnenkort een verplaatsba re hangplek, pannakooi en skate baan. De drie mobiele speelvoor- zieningen gaan rouleren langs alle dertien kernen van de gemeente. Koudekerke en Zoutelande krijgen de primeur. „Die wachten al zo lang", zegt welzijnswethouder J. Melse. Het project mobiele voorzie ningen is volgens Veere zo vernieu wend dat een provinciale subsidie wordt aangevraagd in het kader van Leefbaar Platteland. Tot duide lijk is of dat geld er komt, mag de gemeente nog niets aanschaffen. De Veerse gemeenteraad stelt zelf vijftigduizend euro beschikbaar voor het project. Daarmee kunnen de pannakooi, een skatebaan en een meetingpoint worden aange schaft. „Een mooie start", vindt Melse, die het project in drie jaar tijd wil uitbouwen. De mobiele meetingpoints zijn bedacht voor rondhangende jeugd. Ze lijken op bushokjes of overdekte picknickta fels en kunnen tegen een stootje. „Ie hebt een dak boven je hoofd als het regent en je kunt óp de ta fel zitten in plaats van eraan." De wethouder noemt het project in Veere uniek. Andere plattelands gemeenten kijken mee, vertelt hij. „We kampen allemaal met dit pro bleem. Je hebt geen geld om der tien skatebanen aan te schaffen. Maar ook voor een kleine kern als Gapinge wil je toch iets doen." Een heftruck pakt de spullen na een paar maanden op om ze in een ander dorp te zetten. VAN 15 SEPTEMBER TOT '5 DECEMBER 200? Ambiance Zonwering Teba Nationaal Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel.:0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl Eigenaar Jan van Gorsel heeft nog 120.000 euro nodig voor herstelplan. door Rob Paardekam tholen - De kans is groot dat mo len De Verwachting in Tholen bin nenkort in oude glorie wordt her steld. Eigenaar Jan van Gorsel zegt nog 120.000 euro nodig te hebben. „Het moet gewoon lukken." Van de molen, die stamt uit 1848, staat sinds 1930 alleen de romp er nog. Daar moet volgens Van Gor sel verandering in komen. Hij wil De Verwachting - die aan de Vlas- markt staat - weer maalvaardig ma ken. Van het Rijk kreeg de Thole- naar 291.000 euro en ook andere subsidiegevers steunen het project. „Toch viel het wat tegen", zegt de eigenaar. „Ik heb wel vijfhonderd brieven en duizend e-mails ver stuurd aan instanties en grote be drijven, maar amper tien van hen hebben positief gereageerd." Daar onder bevinden zich onder meer de gemeente Tholen, de provincie, de Hollandsche Molen en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Samen met het geld dat Van Gor- Jan van Gorsel wil molen De Ver- wachting in Tholen-stad weer maalvaardig maken. Hij heeft daar al 505.000 euro voor, maar komt nog ruim een ton tekort. sel zelf aan de molenrestauratie wil besteden, zit hij nu op een be drag van 505.000 euro, en dat ter wijl de kosten zijn geschat op 625.000. Er is dus werk aan de win kel. „Nou moet de aanbesteding van het metselwerk nog plaatsvin den, dus ik hoop dat dat een beet je meevalt." De Tholenaar heeft zijn hoop ver der gevestigd op de lokale midden standers. Tijdens hun ledenverga dering krijgt hij donderdag een kwartier de tijd om zijn plannen toe te lichten. Hij hoopt dat ze er warm voor lopen. „Het zou toch prachtig zijn als Tholen over een tijdje, naast De Hoop, nog een vol waardige molen heeft?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41