Ook Zeeuwse Bouw twee gymzalen kan nood voortgezet onderwijs lenigen Een strubbeling van tijd tot tijd, maar dat heeft iedereen wel eens 3 0 Zaterdag 15 september 2007 pzc B Cabaretvoorstelling voor Borselse ouderen heinkenszand - De Seniorenraad Borsele houdt zaterdag 22 septem ber een onmoetingsmiddag voor ouderen in de Stenge in Heinkens- zand. Het Brabants Cabaret geeft een middagvullende voorstelling met het programma Balkenbrij. De voorstelling heeft een hoog nostal gisch gehalte. De bijeenkomst is bedoeld voor al le ouderen in de gemeente Borsele en begint om 14.00 uur. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle Kinderkledingbeurs in Heinkenszand heinkenszand - In het gebouw van Scouting aan 't Dijkje in Hein kenszand wordt van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 september de halfjaarlijkse kinderkleding beurs gehouden. Op woensdag is de beurs open van 9.30 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Op donderdag en vrijdag zijn de openingstijden 9.00 tot 11.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 11.30 uur. Rozet op Peperbus voor beste binnenstad bergen op zoom - De Peperbus, zoals de toren van de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom in de volksmond wordt genoemd, is gis teren voorzien van een grote rozet. Daarmee viert Bergen op Zoom de verkiezing tot beste binnenstad van Nederland. De rozet heeft een doorsnee van 2,5 meter met in het groot het cijfert 1 erop. Bethelkerk Stalland in gebruik genomen sint-annaland - Met een bijzon dere dienst onder leiding van do minee P. Hoek is de Bethelkerk in Sint-Annaland gisteren officieel in gebruik genomen. De kerk aan de F.M. Boogaardweg is gebouwd om de leden van de hersteld hervorm de gemeente weer een eigen gods huis te geven. Ze scheidden zich af van de hervormde gemeente toen die opging in de PKN. De nieuwe Bethelkerk biedt plaats aan zo'n 325 mensen. Bibliotheek doet oude inventaris van de hand tholen - Een groot deel van de in ventaris van de voormalige biblio theek aan de Dalemsestraat in Tho- len wordt zaterdag 22 september tussen 10.00 en 12.00 uur geveild. Het gaat om onder meer boeken kasten, magazijnrekken, tafels en stoelen. Er zijn geen boeken te koop. De veiling vindt plaats aan de Dalemsestraat 23. Goese sportnota rept van bouw bij Sportpunt en Ostrea Lyceum. door Frank Balkenende goes - Goes moet minimaal twee gymzalen bijbouwen om de nood in het voortgezet onderwijs te leni gen. De gemeente is dat ook van plan, staat in de sportnota 2007- 2010. Het chronisch tekort aan gymza len speelt al jaren. Er is gewoon weg te weinig capaciteit. Boven dien zijn de leerlingenaantallen van de scholen voor voortgezet on derwijs de afgelopen vier jaar fors gestegen, waardoor het probleem steeds nijpender is geworden. Overigens heeft dat niet geleid tot uitval van lessen. De gemeente heeft oplossingen bedacht, bijvoor beeld door gymzalen die eigenlijk bedoeld zijn voor basisscholen ook beschikbaar te stellen voor het voortgezet onderwijs. Ook is (pri vate) sportaccommodatie gehuurd. De situatie is echter verre van ide aal. Leerlingen van middelbare scholen moeten steeds verder fiet sen om te gymmen. Vooral het Ostrea Lyceum (voorheen Sint Willibrord College) in Goes-Zuid kampt ermee. Daar komt bij dat leerlingen vaker op weg naar de sportzaal en terug over gevaarlijke kruispunten rijden, waardoor de kans op ongelukken toeneemt. Een ander nadeel is dat de gymza len zo volgeboekt zijn dat het ten koste gaat van sport- en bewegings activiteiten voor ouderen. Het voortgezet onderwijs beschikt momenteel over dertien binnen sportaccommodaties. Dat is zo'n duizend vierkante meter te weinig ofwel twee gymzalen. Het college van burgemeester en wethouders wil dat tekort wegwerken door twee binnensportaccommodaties bij te bouwen. Eentje moet in elk geval verrijzen bij het Ostrea Lyceum. Het wordt een extra grote sportaccommoda tie, omdat op termijn sportzaal De W* De gemeente Goes wil twee gym- zalen bouwen om het chronisch tekort aan ruimte voor binnen sport op te tossen. Dat staat in de sportnota 2007-2010. Poel in Stationspark moet wijken voor nieuwbouw van bedrijven. Daarnaast is het de bedoeling een extra gymzaal te bouwen bij Sport punt Zeeland, speciaal voor de scholen in het voortgezet onder wijs. In de (private) drie gymzalen van Sportpunt kunnen de middel bare scholen nu nauwelijks te recht, omdat sportopleiding Cios er continu gebruik van maakt. De gemeente wil de bouw koppe len aan de uitbreidingsplannen die ROC Zeeland (Cios) voor Sport punt heeft. De ruimte is in eerste instantie bestemd voor het Goese Lyceum en het Ostrea Lyceum. De gemeente heeft in de begroting voor 2008 rekening gehouden met de noodzakelijke investeringen en zet er structureel anderhalve ton voor in. De gemeenteraad behan delt de begroting dit najaar. De raad heeft eerder gevraagd de tarieven voor de sportaccommoda ties te verhogen om zo 30.000 eu ro extra inkomsten binnen te ha len. Uit de sportnota blijkt dat de huidige tarieven normaal zijn, waardoor huurverhoging moeilijk te verdedigen valt. Goesenaar laat mensen Hawaiiaans sjamanisme ervaren op Schouwen. door Lilian Dominicus goes - De Schouwse bossen en stranden en Hawaiiaans sjamanis me, het lijkt een aparte combina tie. Maar voor Goesenaar Marco Nieuwenhuize is die lang zo gek nog niet. De natuur is voor hem een plek waar mensen in hun ei gen kracht kunnen komen. „Dat is ook waar de naam krachtplaats vandaan komt", verklaart hij, op het terras van café Het Loze Visser tje, in het Goese Sas. De oudere volketen beschouwden sommige plekken op aarde als krachtplaatsen, zoals de stenencir kel van Stonehenge in Engeland en de Klippen van Moher in Ier land. Volgens het Hawaiiaans sja manisme (leer der kahuna's) zit de natuur, waar ook ter wereld, vol met krachtplekken. Nieuwen huize: „In Zeeland heb je die plaat sen ook. Zo heb je in de Ooster- schelde plaatsen waar het water in - of uitstroomt. Ik ben er liever niet. Het zijn wilde plekken, chaos- energieën. Maar voor sommigen zijn het goede plekken om dingen los te maken." Zijn leermeester in Hawaii, Serge Kahili King, neemt mensen in het eerste stadium van zijn trainingen altijd mee de natuur in. „Daardoor elimineer je de alledaagse dinge tjes, die je uit je kracht halen. En kun je tappen uit je innerlijke bat terij. in de natuur harmoniseer je je energievelden, al ga je er zitten om je boterhammen te eten." Morgen trekt Nieuwenhuize daar om met een groep mensen de na tuur van Westenschouwen in. De tocht begint op het strand, 'om de spanning van de mensen weg te halen'. „In feite werk je met de ele menten. De wind is lucht, de zee water, de zon vuur en de bossen aarde. De vennetjes zijn ontspan ningsbronnen. Ook de uitkijkto ren gebruiken we. Het staat voor lucht, uitzicht en overzicht." Nieuwenhuize, van beroep organi satie-adviseur, begon zich tien jaar geleden in de kahuna-leer te ver diepen. „Ik volgde de reiki mas- ter-opleiding. Tijdens een onder deel moesten we een boek uitzoe ken. Dat werd er een over huna. Zo kwam ik in aanraking met de opleiding van Serge Kahili King." Er zijn verschillende kahuna's, legt Nieuwenhuize uit. De kahuna's van het hoofd houden zich onder meer bezig met astronomie en kruidengeneeskunde. Dan zijn er de kahuna's van het hart. Die doen bijvoorbeeld lomi-lomi- massage. „Dat begint in Nederland bekender te worden." De instinc tieve kahuna's passen het beste bij de stijl van Nieuwenhuize. „Zij doen alles vanuit de navel; die staat voor aarding. Het is een ratio nele benadering. Je leert onder scheid maken tussen emoties en gedachten die van jezelf zijn, een ander én het grotere geheel, dus 'Wie geen vraag heeft, is niet in staat de gevolgen van het antwoord te verwerken' de cultuur waarin je opgroeit." De instinctieve benadering is volgens Nieuwenhuize een hele krachtige. „Omdat het van binnenuit komt. Het grappige is dat als de geest tot rust komt, mensen zelf met oplos singen voor problemen komen. Ik kom van de traditie: geen vragen, geen antwoorden. Wie geen vraag heeft, is niet in staat de gevolgen van het antwoord te verwerken. Als ik als trainer zie dat iemand botst met zijn manager, dan mag ik dat niet benoemen. Daar moet-ie zelf achter komen. Het is dus een moeilijke vorm, waar je niet rijk van wordt." Wandeling volgens de principes van de huna, zondag 16 september, 9.30 uur, Westenschouwen. Aanmel den: marconieuwenhuize@planet.nl. Informatie: www.leveninbalans.nl Verborgen kennis Huna betekent 'verborgen ken nis'. Het betekent niet dat het. verboden is kennis over te dra gen. Het refereert aan wat je met het blote oog niet ziet. Volgens de legendes op de Po lynesische eilanden zijn de ka huna's door een zondvloed lang geleden alle windrichtin gen op gegaan. Daardoor zou den de huna-principes overal ter wereld terug te vinden zijn. Hawaiiaanse sjamanen zijn he lers van relaties: tussen lichaam en geest,of hemel en aarde. Na 65 jaar huwelijk zijn Piet en Maria Bal-Ars nog steeds verliefd. door Susan Docters S-GRAVENPOLDER - Over hun exac te trouwdatum heerst nog enige verwarring. „Maar dat we ge trouwd zijn, weet ik zeker", lacht Piet Bal. „Het maakt me eigenlijk- ook niet uit, het is in ieder geval 65 jaar geleden." Zo lang al delen Piet Bal (87) en Maria Bal-Ars (85) het leven. „We zijn nog even verliefd. Het strub belt van tijd tot tijd, maar dat heeft iedereen wei eens." Het echtpaar woont bijna drie jaar in woonzorgcentrum Vorsvliet in 's-Gravenpolder. „Het is wel even wennen, maar het is hier rustig en we hebben een mooi uitzicht." Hoewel zij liever in hun oude wo ning aan Nazareth waren geble ven, willen de twee hier voorlopig blijven wonen. „We drinken koffie met andere bewoners. Ik biljart hier vaak, dat vind ik heel erg leuk. We zijn aangesloten bij de competitie, dus we spelen tegen al le dorpjes in de buurt." Het tweetal ontmoette elkaar in augustus 1940 op de Molendijk in 's-Heerenhoek. Hij kwam van Kwadendamme en zij van Borsse- le. „Ja, dan zie je een leuk meisje en dan probeer je wel eens wat", zegt meneer Bal. „We gingen in de druivenkas een trosje druiven eten. Toen ben ik aan haar blijven hangen. Of het liefde op het eerste gezicht was weet ik niet meer", grapt hij. De bruidegom verdiende de kost vroeger als bomenrooier. „Het was zwaar werk, maar ik ben overal ge weest in Nederland." Trots Iaat hij de foto zien, die vijf jaar geleden werd gemaakt toen hij in de top van een boom was geklommen. „Ik eet gezond, drink veel, ga op tijd naar bed en kom er weer op tijd uit. Zo blijf ik fit." Mevrouw Bal-Ars is niet meer zo goed ter been, maar nog goed bij de pinken. „Je mag niet praten als Het briljanten paar Bal-Ars. we op de foto moeten", zegt ze te gen haar man. Maandag 17 september is de datum van de kerkelijke inzege ning. foto Ronald den Dekker Zondag viert het echtpaar het bril janten huwelijk. „We gaan met de hele familie zondagmiddag hier in het recreatiecentrum chinees eten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38