Zijn controversiële Met abrikozen kan het ook 24 j Zaterdag 15 september 2007 PZC KOOP door Wouter Klootwijk 'Dat kan helemaal niet', zeiden kenners van fruitteelt Laatste keer perziken. Overdonderend veel reacties kwa men op het stukje, eerder op deze plek, over de wonder baarlijke vermenigvuldiging van perzikbomen. Het was de klacht dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is om rijpe te ko pen. Supermarkten maken er een potje van. Veel lezers waren het er mee eens. Ik had een actiegroep kunnen oprichten: 'Wij eisen rijpe perziken.' Dames en heren supermarktmana gers, het leeft! Een dame in Brabant liet na het eerste boze stuk over de meel- peren weten dat ze haar eigen perziken teelt. Ze stopt een pit in de grond en er komt een boom uit. Dat kan helemaal niet, zeiden aanvankelijk nogal wat kenners van fruitteelt. Wagenin- gen was met stomheid geslagen. Voorheen de Landbouw Uni versiteit Wageningen onderzoekt tegenwoordig hoe je vieze soep uit een pakje lekker kan maken. Maar een. perzikpit zaaien, zei u, nee toch? Inmiddels heeft de dame uit Brabant een pit en een twijgje naar Wageningen gestuurd. Voor nader onderzoek door de afdeling Prak tijkonderzoek Plant en Omge ving, 'advies- en onderzoeksbu reau op het raakgebied tussen wetenschap en praktijk in de groene omgeving'. We wachten geduldig op de wetenschappelij ke bevindingen. Sneller dan Wageningen was een gepensioneerde fruitgeleerde uit Zeeland. Hij schreef (let op, fruitexperts spreken niet van een perzikpit maar van een steen, het is een steenvrucht): 'Na ons telefoongesprek over zaadvaste perziken, herinnerde ik me iets dergelijks uit de vooroorlogse buitenteelt van perziken in ons land. Wat snuffelen in de bibliotheek van het Fruitteelt museum te Kapelle bracht mij in een Fruitrassenlijst van 1962 op het onderstaande lemma: Wassenberger. Onder deze naam valt een groot aantal typen perziken, die in de eerste drie we ken van september rijpen. Enkele van deze typen zijn min of meer zaadvast, zodat - voor al in Duitsland - veel bomen uit de steen gewonnen worden. Door voortdurende selectie is de Wassenberger meer aange past aan ons klimaat dan de meeste andere rassen. De groei van de zaailingen is sterk en gezond, de vruchtbaarheid is groot. Het vlees is wit, met rood om de losse pit. De smaak is goed. Mijn conclusie is dat de perzik van uw briefschrijfster van het ras Wassenberger is.' Het kan, ook anderen noemden die naam, maar er wordt ook een ander ras genoemd. Uit Tilburg (mijnheer, ik weet ook veel over oude druivenrassen): 'Ik heb heel Tilburg in het verle den van perzikbomen voorzien, het moet het ras Merceton zijn. Ik moet erbij zeggen, zo'n boompje houdt het maar vijf tien jaar vol.' Uit Nijmegen: 'Die perziken heten Marketons - ik heb zo'n boompje gekocht bij Het Olde Ras in Doesburg (www.tolde- ras.nl), een soort bomen-museum. Echt een inheems perziken ras. Is niet geënt, dat is de clou denk ik. Ik deel nu ook eigen gezaaide boompjes uit.' In veel brieven en e-mails halen lezers herinneringen op aan vroeger toen het geluk van een perzikboom bij huis nog heel gewoon was. Volgens een e-mailschrijver uit Heemskerk wer den perzikbomen vroeger in het Westland als windvangers om tuinderijen gezet. En uit Duizel komt het bericht dat daar alle perziken in 1956 zijn doodgevroren en daarna in de verge telheid zijn geraakt. Veel lezers vragen dringend het adres van de dame in Brabant die haar leven lang al perzikpitten zaait, maar we moeten haar beschermen tegen zoveel belangstelling. Er zijn vast meer ma nieren om aan een geschikte pit of een boompje te komen. Er zou een zaaiperzikpittenbeweging op gang moeten komen. Maar dan een verrassing, een e-mail met een overtuigende fo to er bij van een boom vol mooi fruit. Uit Etten-Leur: 'U heeft helemaal gelijk, uit een pit kan een boom met vruchten groeien. Zelf heb ik de ervaring met een abrikozenpit, waaruit ook een boom met vruchten groeide. Ik heb er wel negen jaar op moeten wachten, maar het resultaat is er niet minder om.' Abrikozenboom uit Etten-Leur. foto GPDPR Te zien was hij wel, te spelen niet. Grand Theft Auto IV had zijn eigen stand op de grootste ga- mebeurs ter wereld in de Duitse stad Leipzig, maar daar was alles mee gezegd. De belofte dat het spel dit najaar uitkomt, werd ter plekke ingetrokken. De vierde versie van het spel is zo ongeveer de heilige graal van de computerspellen. Dit najaar zou het spel uitkomen en meteen de gameverkopen rond de feestdagen naar nieuwe records stuwen. Maar producent Take-Two heeft de lan cering van Grand Theft Auto IV (GTA IV) uitgesteld tot volgend voorjaar. Take-Two voert techni sche problemen aan. „De omvang en de reikwijdte van dit spel zijn bijna zonder weerga in de industrie en de productie er van voor de nieuwe spelcompu ters is uitdagend geweest", zegt be stuursvoorzitter Strauss Zelnick. „Een game uitbrengen dat niet aan onze eisen voldoet, is echter geen weg die we willen bewandelen." Een maand geleden verzekerde Zel nick nog dat het spel op koers lag. Het omstreden Grand Theft Auto is een van de populairste spelse- ries aller tijden. In de games moet de speler zich op gewelddadige wij ze opwerken in een misdaadorga nisatie, waarbij niet op een slacht offer meer of minder wordt geke ken, ook niet als het gaat om on schuldige voorbijgangers. Van de vorige versie van GTA, San Andreas, werden in de Benelux 1,9 miljoen stuks verkocht. Van de he le reeks van acht spellen (er ver schenen ook allerlei subgames voor onder meer de PSP) zijn sinds 1998 meer dan 65 miljoen exemplaren afgezet. De eerste Grand Theft Auto heette aanvankelijk Race and Chase. Het spel werd halverwege de jaren ne gentig door een Schotse program meur verkocht aan de toenmalige gamesafdeling van platenmaat schappij BMG. Die stond onder lei ding van twee Britse broers, David en Sam Houser. Als een bom sloeg GTA in. Het spel bezag de wereld nog in vogel- Crand Theft Auto IV had de game van het jaar moeten worden. Maar de lancering is uitgesteld. Is het tijdperk van omstreden games voorbij? door Herman Stil illustratie Marcel Groenen perspectief en het uiterlijk was ta melijk cartoonesk, wat het overda dige geweld (het summum was het overrijden van groepen Jeho va's) enigermate verzachtte. BMG wist niet goed wat het met games aan moest en verkocht de divisie aan het Amerikaanse be drijf Take-Two. Dat gaf de Housers de vrije hand. Zij kregen de lei ding over het bedrijf en gaven het een nieuwe naam: Rockstar Ga mes. De hits stapelden zich snel op: games in het verlengde van GTA met een kenmerkende stijl, sfeer en artistieke omgeving die vooral afgeleid was van misdaad films en gangstarap. Met Max Payne maakten Rockstar een politiethriller, met de eerste Elke politicus die opriep tot een verbod van een spel joeg de verkopen omhoog Manhunt introduceerden ze hun allereerste horrorgame, Red Dead Revolver was een western, Bully (hier Canis Canem Edit genoemd) was bedoeld voor tieners. Rode draad: over elk spel ontstond een controverse. In 2000 eisten na bestaanden van een aantal slacht offers, neergeschoten door een 15-jarige schutter die claimde zich door GTA te hebben laten beïn vloeden, 200 miljoen euro van Ta ke-Two. Die eis werd afgewezen. Moreel was de inhoud van de ga mes altijd op het randje, maar de ophef die steeds ontstond, maakte consequent deel uit van de marke tingstrategie van de Housers: elke politicus die opriep tot een verbod van een spel, joeg de verkopen er van omhoog. Maar allengs raakten Take-Two en Rockstar de regie kwijt. In de vori ge Grand Theft Auto-titel, San Andreas, introduceerden de Hou sers de mogelijkheid de virtuele liefde te bedrijven. De optie werd in de definitieve versie uitgescha keld, maar daar wisten hackers wel raad mee. Het spel werd in een aantal landen verboden en in de VS kreeg het als eerste niet-porno- game het leeftijdslabel 'Adults on ly'. Het zal daarom niet in waren huizen te koop zijn. Het deed de verkoop van San Andreas geen goed, en dat kwam bovenop financiële problemen waarin het bedrijf intussen ver keerde. Ook verzeilde Take-Two in een staaltje creatief boekhouden toen het bedrijf de kosten van een afgezegde bestelling van 230.000 games in de cijfers wegboekte als 'diverse producten', maar de op brengst van de oorspronkelijke or der fier overeind hield. En in 2001 werd een onderzoek ingesteld naar het antedateren van aande- lenopties, een zaak waarvoor top man Ryan Brant vorige maand vijf jaar voorwaardelijke celstraf kreeg. De verkopen gingen langzaamaan in neerwaartse richting. Bully werd vorig jaar geen echte hit, de gamebewerking van de film The Warriors flopte en de meest recen te GTA-spinoff, Vice City Stories, was de minst verkochte uit de hele reeks. Daar kwam dit jaar nog het verzet tegen Manhunt 2 bij, dat in grote delen van Europa werd ver boden. Voor de VS werd het spel aangepast om niet de allerstreng ste beoordeling te krijgen en zo on verkoopbaar te worden. De methode-Rockstar wordt sleets. Gamers gaan massaal over op online rollenspellen, waar geweld geen doel is maar een middel om hogerop te komen. De tijd van de free roaming games, waarin de speler vrij rond kan lo pen en waarin Rockstar excelleer de, lijkt voorbij. Dit najaar pro beert Take-Two het met Mafia II, Bioshock en Top Spin Tennis. Grand Theft Auto IV was in die li- ne-up een meer dan welkome op steker geweest. De stand van Rockstar in Leipzig. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24