Hofmode: hoe later op de avond, hoe bloter tl- PZC Zaterdag 15 september 2007 23 Hoed of geen hoed. In het lang of juist niet. Met of zonder handschoenen. Is de uitnodiging voor een déjeuner, thé of voor een bal? Elke ontvangst aan het hof kent zijn eigen kledingvoorschriften: een samenspel van gebruiken en etiquette. Een tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum geeft een inkijkje. door Hans Jacobs foto's Cees Zorn Hoe later op de avond, hoe meer bloot. Dat is aan het begin van de twintigste eeuw de stelregel aan het hof Maar ook bij het kledingvoor schrift 'toilette décolleté' luistert het heel nauw. Jonge meisjes moe ten de halslijn niet te laag laten lo pen, de aanzet van hun boezem mag niet worden gezien. Hun moe ders hebben wat meer speelruim te, maar a la Pamela Anderson is absoluut uit den boze. „De uitsnijding mag niet te diep zijn, anders staat het décolleté niet meer damesachtig", staat in 1908 dan ook in een kledingadvies. Honderd jaar later wordt afdoende afdekking van de buste bij ont vangsten ten paleize nog steeds zeer op prijs gesteld. Een te groot décolleté geldt volgens de onge schreven regels bij koningin Bea trix als ongepast, zegt Madelief Ho- hé, conservator van de modecollec tie van het Haags Gemeentemu seum. Op de vooravond van Prinsjesdag, wanneer oude kostuums en unifor men uit de mottenballen worden gehaald en de pracht en praal van weleer herleeft, opent het mu seum een aantrekkelijke tentoon stelling over de mode aan het Haagse hof Hohé en tentoonstellingsvormge ver Maarten Spruyt hebben in zes tien zalen flink kunnen uitpakken. „Ik had nog veel meer, maar er was niet meer ruimte", zegt Made lief Hohé terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de expositie die doet denken aan een tijdmachine - terug naar het einde van de ne gentiende eeuw en het begin van de vorige. Ruisende japonnen, prachtige lange slepen, mannen met gouden tressen en steken, het geklepper van paarden voor de koetsen die de 'beau monde' en adel van bal naar diner brengen. De koning bepaalt de spelregels. Een van de eerste activiteiten die koning Willem I in 1815 onder neemt, is het opstellen van 'Bepa lingen omtrent de Hof-Costumes'. „Op die manier weet iedereen waar hij of zij aan toe is. Dat De japon, vaak gekocht in Parijs en Brussel, mag na- tuurlijk niet mooier en op- vallender zijn dan die van de ko ningin. Over een Amsterdamse be zoekster schrijft graaf Dumonceau in die tijd: 'Zij liep altijd te koop met zeer kostbare toiletten, waar wij aan het Hof niet van houden'. Haagse Hofmode in het Gemeente museum Den Haag van 15 septem ber tot en met 2 december. Geo pend van dinsdag tot en met zon dag van elf tot vijf uur. Op maandag gesloten. Zie ook www.royalblog.nl ALLEMENSEN Koninklijk huwelijk in Stille Zuidzee afgelast De verloving van Papalii Malie- tau uit Samoa en prinses Titilu- pe Fanetupouvav'u Tuita uit Ton ga is van de baan, hun geplande huwelijk ook. De moeder van de bruidegom, Aiono Sia Papalii Laupepa Malietoa, heeft tegen over Radio Nieuw-Zeeland geen reden gegeven voor het einde van de relatie. Het huwelijk had de koningshuizen van de twee ei landstaatjes in de Stille Zuidzee nauwer met elkaar moeten ver binden. De bruid is een klein dochter van de vorig jaar overle den koning Taufa'ahau Tupou, de bruidegom kleinzoon van Sa moa's kort geleden eveneens overleden vorst Malietoa Ta- numafili II. Weer protest tegen komst Zorreguieta Hijos Nederland demonstreert zaterdag 20 oktober bij de Kloos terkerk in Den Haag waar die dag prinses Ariane, de jongste dochter van Willem-Alexander en Maxima, wordt gedoopt. De demonstratie wordt gehouden in verband met de verwachte aanwezigheid van Ariane's groot vader Jorge Zorreguieta, vader van prinses Maxima. „Jorge Zor reguieta was regeringslid van Vi dela's dictatuur in Argentinië. Voor sommigen is hij een opa die op bezoek komt bij zijn klein dochter. Maar hij is meer. Hij is medeverantwoordelijk voor de wreedheid en duizenden slacht offers van de dictatuur", moti veert Hijos de protestoproep. Mond- en klauwzeer treft ook Elizabeth Ook de Britse koninklijke fami lie ontkomt niet aan de maatre gelen die zijn genomen om de spreiding van de besmettelijke vi rusziekte mond- en klauwzeer tegen te gaan. Windsor Castle, de favoriete verblijfplaats van ko- Aan de hand van kledingstukken uit de achttiende tot twintigte eeuw ont vouwt zich in de tentoonstelling Haagse Hofmode een indrukwekkend ver haal over de hofcultuur uit vervlogen tijden. maakt het leven gemakkelijker", vertelt Hohé. Niets is erger dan met de verkeer de kleding aan te kloppen bij het paleis. Vandaar de strakke voor schriften én de bepaling op invita ties welke kleding gewenst is, het geen ook nu nog gebeurt. Drie of vier keer omkleden per dag is aan het hof niet ongebruikelijk, waar door de hofdames, van wie de meeste getoonde kleding afkom stig is, wel vindingrijk worden. Een ander lijfje, een andere rok of andere halssluiting en de japon kan weer een paar keer mee. Het hofleven mag tegenwoordig door een andere mode en andere gebruiken minder uitbundig zijn en minder strak geregeld ogen, zul ke harteloze opmerkingen worden nog steeds gemaakt. Alleen is het niet meer de coterie rond het hof, maar zijn het de 'modenichten' van de roddelbladen die de 'faux pas' veroordelen. En wee de burge meestersvrouw, zoals mevrouw Hommes in Buren in 1991, die de koningin bij het Koninginnedagbe- zoek qua kleding naar de kroon steekt. Die krijgt, opzet of niet, al le media over zich heen. ningin Elizabeth, valt binnen de veiligheidszone van 10 kilometer rond een boerderij in Egham waar deze week mond- en klauwzeer is geconstateerd. Daar door kan koningin Elizabeth paardrijden voorlopig vergeten en is het park rond Windsor Castle gesloten voor het publiek. Belgische koning bezit 12,4 miljoen euro Het persoonlijke fortuin van de Belgische koning Al- bert II bedraagt zo'n 12,4 mil joen euro. Dat meldde het koninklijk paleis deze week in een reac tie op cijfers die in de Belgische pers verschenen. Volgens de Waalse televisiezen der RTBF zou de koning niet minder dan twee miljard euro bezitten. „Onzin", aldus een zegsman van het hof „Paleizen en kastelen worden door de staat ter beschikking gesteld en zijn niet van de vorst zelf." Het persoonlijke fortuin van de ko ning bestaat voornamelijk uit een eigendom in het Franse Chateauneuf de Grasse, een jacht en een kapi taal van ongeveer 12,4 miljoen euro. Koning Albert II van Belgie. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23