Buitengebied Toren richtpunt voor grenzen Mie d'r dikke èrmen en d'r rööie kaeken Nieuwe raadkaart 20 Zaterdag 15 september 2007 PZC Deze week uit de collectie van Hans Lindenbergh de tweede ansicht kaart uit de stedenreeks. Een meer dan honderd jaar oude afbeelding van een van Zeelands oudste steden. De vraag is niet alleen om welke plaats het gaat, maar ook hoe de straatnaam luidt. Bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 20 september wor den gezonden naar: Redactie PZC, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. TERNEUZEN Leeuwe-De Vriend. „Een heel be kend begrip, speciaal voor kinder kleding na de oorlogsjaren 1940- 1945-" Op de hoek met de Nieuwediep- straat was er een kruidenierszaak en daarna kwam er restaurant Mo- nopole van Kees Hamelink. Er te genover was hotel De Arend, dat voor sloop is behoed, aldus Van Leeuwe. D. E. Tollenaar uit Terneu- zen schrijft dat de kerk op de foto in 1849 in gebruik kwam en in 1915 vervangen werd door de Willi- brorduskerk. In de Eerste Wereld oorlog, 1914-1918, was het militair tehuis. De toren is in de Tweede Wereldoorlog vernield. Tollenaar weet dat Monopole (net als andere panden) is gesloopt ten behoeve van stadsvernieuwing. Hans Dekker uit Philippine noemt als aardig detail dat de toren het richtpunt was om de gemeente grens tussen Borsele, Vlissingen en Terneuzen in de Westerschelde te bepalen. „De grens loopt name lijk van de molen in Borssele naar deze toren. Bij de reconstructie van de grens is door het kadaster per abuis de huidige Willibrordus- toren genomen, die op een tiental meters van de toren op de foto is gebouwd. De fout is later her steld." Elian van Damme uit Terneuzen herinnert zich allerlei activiteiten in het patronaatsgebouw, zoals in stuift film, sinterklaasfeest. „In de flower-powertijd traden voor iets oudere jeugd allerlei bands op. He lemaal achteraan links hotel De Arend, waar ik ben geboren. Rechts op de plaats van de huisjes is later café De Ster gebouwd, on langs afgebroken." Later werd het uitgebaat door ene meneer Geen- se, met als bijnaam de Bison, meldt inzender Hamelink-Dooms uit Middelburg. Kees Stevense uit Middelburg noemt ais exploitant D. P. Solleveld-Pauwels. De waardebonnen gaan naar: S. F. Guequierre-Pijpelink, Terneu zen, D. Boomsluiter, Biervliet en C. Boon, Overslag. door Rinus Antonisse Een plattegrond van de Korte Kerkstraat in Terneuzen - gekruist door de Nieuwe- diepstraat en de Dijkstraat - zendt R. de Vries uit Terneuzen. Erop aangegeven de belangrijkste gebouwen. Onder meer de rooms- katholieke kerk, het verenigings- of patronaatsgebouw, het verblijf van de nonnetjes en priesters (la ter kantoor waterschap), de hotels De Appel en De Arend en café Van Dinteren, waarin een draaior gel stond. Ook plaatsgenoot Herman van Leeuwe noemt de meesten ervan. Hij voegt eraan toe dat de kerk is vervangen door de Willibrordus- kerk, die inmiddels ook alweer is gesloopt (1969), omdat er door de zeesluiswerken scheuren waren ontstaan. De toren is, na actie, be houden. Op de hoek met de Dijk straat woonden de dames Galle, modistes. Later werd dit pand de dames- en herenkledingzaak Van door Engel Reinhoudt Toen ik dit voorjaar over het gedicht De Zout- pot schreef en het deels weergaf, meende ik dat de dichter ervan onbekend was. Een voorbeeld van een echt volksgedicht of lied, omdat het in het gehele land bekend is en nergens een dichter wordt genoemd. De heer Smallegange uit Voorst is er echter van overtuigd dat zijn vader, Jacob Smallegange, de maker is van het lied. In het boek waarin alle gedichten van Jacob Smallegan ge zijn verzameld, staat nog zo een soort ge dicht. Jaren geleden kreeg ik het ook al eens, maar dan door een andere (vermeende?) schrij ver. Het betreft de keuring voor militaire dienst, vroeger een bijzondere en spannende dag. M'n moed gieng in m'n stêêsens zienke a 'k toch es wig mot voe soldaat! Ik dost er aest nie over dienke, mè ik 's mie d'n baes gepraat. Jan trekt het laagste nummer dat er is, èèn, en moet dus gekeurd. Die vent mie strepen op z'n mouwe zei; „Trek je schoenen eens uit, Jan!" Ik zegge: „Dat za je berouwe, want ik gin schööne sokken an en 'k de mispit leeg ereeje!" Dat dondert niet, trek uit de boel! Ik heb bij Waterloo gestreeje, 'k heb reuk noch smaak en geen gevoel." Dan moet Jan worden gemeten. 'k Stieng 't aoldermooist van èêl de bende, toch zei 't serzantje: „Sta rechtop!"; en toen viel ter van 't bovenênde 'n plankje, boens, vlak op m'n kop! Ik wier braaf kwaed, 'k zegge „Allemachtug, je zou dóód!", wan 'k oorden 'krak'! „Mond houwe, luizebos! Eén tachtig!" Ik zegge: „Vent 'k niks op zak!" „Dat is je lichaamslengte, vlegel!" Ik zegge: „Zó, dat weet ik nie, wor dan nie dadelijk zö kregel, zeit dat van êêstenofen d'r bie!" Jan moet zich tot zijn verbazing ook nog uitkle den, maar ondergaat dat manmoedig. Hij wordt goedgekeurd. En a'k van 't voorjêr noe in dienst gae, dan krieg 'k 'n griesgroene rok. En dan mö 'k aoltied ekserseere, lienks om, rechts en 'k weet nie wat; En êêle daegen mae marsjeere, mè 's aevens lek ker ni de stad. En as ik 't in dienst kan wenne dan neem ik les voe generaal; En wil ik gin boer mi kenne, dan kan 'k ze misse allemaal. Want dan 'k zelf te commanderen, net as 'n boer of'n menêêr. Oe dat za gae? De tied za 't leere! Saluu, toe op 'n andre kêêr! Het gedicht is gedateerd 15 april 1928. In het boek staat ook een voordracht, een twee spraak, bedoeld om uitgespeeld te worden. Twee buurmannen bespreken de verkiezing van een schoonheidskoningin. De lui die dat hebben ge daan, hebben vast Trui van 't oefje niet gekend. En? Gae ze Trui van 't oefje nie verbie, de knap ste meid van Slikdurp en contreien? Dan die lui gin weet van knappigheid! Ons moste kieze, wulder mie z'n beien, Die Trui, die Trui. Zö'n beeld zeg van 'n meid, mie d'r dikke èrmen en d'r rööie kaeken En aoles even poeselug, mals en vet! Die moste ze koneginne maeke.... Omda jie di bezonder vee op let?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20