Barclays geeft nog niet op Energiewinkel opent in Sint-Annaland Euroministers niet bezorgd over dollarkoers 1 6 Zaterdag 15 september 2007 PZC PORTO - Het laagterecord van de dollar leidt niet tot zorgen bi] de ministers van Financiën van de dertien landen met de euro. De Amerikaanse munt is deze week gezakt tot ruim 1,39 dollar voor een euro. „Toen de koers van de euro zeer laag was had ik meer zorgen dan nu", zei de voorzitter van de mi nisters van Financiën van de eurolanden, de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker (mid den), gisteren bij aanvang van Ecofin, het halfjaar lijks informeel overleg. De huidige dollarkoers maakt EU-export naar de VS moeilijker. Maar in de praktijk blijkt dat mee te vallen. Het optreden van de Europese Centrale Bank (ECB) bij de kredietcrisis deze zomer krijgt lof van de ministers van de eurozone. „De centrale bank heeft alles gedaan om te voorkomen dat de markt zich in een gevaarlijke richting zou ontwik kelen", zei Juncker gisteren na het beraad. De ECB leende banken vele miljarden euro's voor kortlopende kredieten, toen de banken elkaar niet meer wilden lenen uit vrees voor risico's van bepaalde Amerikaanse hypotheken. „Stel je voor dat er dertien regeringen en nationa le banken ieder zelf iets hadden gedaan. Dan wa ren ze vast niet alle in dezelfde richting gegaan", zei Juncker. foto Estela Silva/EPA Aandeelhouders steunen bod op ABN Amro. LONDEN - Aandeelhouders van de Britse bank Barclays staan massaal achter het bod dat is uitgebracht op ABN Amro. Dat bleek gisteren tijdens een buitengewone aandeel houdersvergadering in Londen. Eerder op de dag liet Barclays we ten de strijd om ABN Amro niet op te geven. Tijdens de vergade ring liet bestuursvoorzitter J. Var- ley van Barclays wel weten bereid te zijn het bod in te trekken als duidelijk wordt dat de beoogde overname niet op de juiste voor waarden kan worden voltooid. De huidige waarde van het bod van Barclays, dat grotendeels uit aandelen bestaat, bedraagt 59,6 miljard euro. Dat is bijna 12 mil jard euro onder het rivaliserend bod van het consortium Royal Bank of Scotland, Fortis en Banco Santander. Het trio biedt 71,5 mil- ]ard euro. Die bieding bestaat voor bijna 95 procent uit contanten. Varley zei dat het bod van Royal Bank of Scotland, Fortis en Banco Santander nog op veel onzekerhe den kan stuiten in de komende pe riode. Het is volgens de Bar- clays-topman een 'moeilijke tijd' voor het consortium om de over name te financieren. Hij zei verder dat de recente koersontwikkeling van ABN Amro aantoont dat ook onder beleggers twijfel heerst over het bod van het bankentrio. De internationale kredietmarkten staan de laatste weken onder druk door de problemen op de Ameri kaanse subprime-markt, waar we gens de stijgende rente en dalende huizenprijzen mensen met een laag inkomen hun hypotheeklas- ten niet meer kunnen opbrengen. Financiële instellingen zijn hier door voorzichtiger geworden met het verstrekken van krediet, ook voor bedrijfsovernames. Volgens Varley is het bod van Bar clays een goede afspiegeling van de werkelijke waarde van ABN Amro na het tumult van de afgelo pen twee maanden. Hij benadruk te dat de bank de economische rea liteit niet uit het oog zal verliezen en liet de mogelijkheid open dat Barclays de overnamestrijd staakt als de voorwaarden niet juist zijn. Bcon energy systems richt zich volledig op energiebesparing. door Jeffrey Kutterink SINT-ANNALAND - Spaarlampen, zonnepanelen, kleine windmolens en infrarood verwarming. Op veel manieren is energie te besparen. Maar wat is het beste in welke si tuatie? Bcon energy systems in Sint-Annaland opent vandaag een winkel die zich speciaal richt op energiebesparing. Halogeen-spaarlampen zijn nog niet op iedere hoek te koop, maar wel bij de broers Dick en Rien Bruynzeel in Sint-Annaland. Ze hebben ook te dimmen spaarlam pen (in allerlei soorten en maten) in het assortiment, net als led-ver lichting. „Er wordt veel gepraat over energiebesparing", zegt Rien, „maar het probleem is dat veel mensen nog onbekend zijn met de huidige ontwikkelingen." Dat geldt zeker als het gaat om zonnecellen (om elektriciteit op te wekken) en zonneboilers (voor warm tapwater). Het gebruik van zonnecellen kan binnenkort inte ressant worden omdat het Rijk de installatie ervan weer gaat subsidië ren. „We installeren ze niet, maar geven mensen en bedrijven wel een koopadvies. Onze partner Del ta techniek verzorgt de installatie", zegt Rien. Het idee om een energiewinkel te openen ontstond vorig jaar. Dick, verkoper van laboratoriumappara- tuur, was bij een klant die een uit vinding liet zien. Dick: „Hij heeft infrarood verwarmingspanelen ontwikkeld. Twintig jaar is hij daar al mee bezig. Zo'n paneel ver warmt niet de lucht, maar de mas sa, zoals de vloer of een mens. Daardoor voelt het al snel behaag lijk. Het gebruik is simpel: je hangt een paneel op en stopt de stekker in het stopcontact." De voordelen zijn legio, vertelt Rien die zijn baan opzegde om sa men met zijn broer de winkel op te zetten. „De panelen zijn energie zuinig; je gebruikt 30 procent min der energie dan met een andere verwarmingsbron. Ook ontstaat er Wl| Dick en Rien Bruynzeel openen in Sint-Annaland een winkel die zich richt op energiebesparing. Er zijn zonnecellen, led-verlich ting en windmolens te koop. geen luchtstroming en dus geen stofverplaatsing. Inmiddels is het paneel in de handel gebracht en zijn we dealer geworden." De broers verwachten vooral veel van de infrarood warmtepanelen. In de showroom in het Thoolse dorp staat ook een mini-windmo len. „Die is zo klein van omvang dat die makkelijk op een dak van een huis of bedrijf kan worden ge zet." Ook van zonnepanelen en zonne boilers verwachten ze veel. „Al wachten we nu op het kabinet voor de verdere uitwerking van de nieuwe subsidieregeling. Want nu duurt het nog lang voordat je zon nepanelen hebt terugverdiend. Maar dat zal naar alle verwachting compleet anders worden als er weer subsidie op wordt gegeven." Automakers moeten technische info geven BRUSSEL - Vier grote autofabrikan ten zullen technische informatie over hun auto's vrijgeven zodat ook onafhankelijke garages in de EU die gegevens kunnen gebrui ken voor reparaties. Dat heeft euro commissaris Neelie Kroes (mede dinging) afgesproken met Daimler- Chrysler, Toyota, General Motors en Fiat. De bedrijven ging overstag toen uit een onderzoek van Kroes bleek dat het niet delen van de gegevens onafhankelijke garages de kop kan kosten. Als alleen de officiële dealers be schikken over de informatie, kan dat leiden tot minder keus en ho gere prijzen voor autobezitters, vreest Kroes. Personeel krijgt meer info bij overnamebod DEN HAAG - Bedrijven die een beursgenoteerde onderneming wil len overnemen, moeten meer in formatie aan de werknemers van die onderneming geven. Dat staat in de nieuwe biedingsregels die mi nister Bos van Financiën gisteren bekendmaakte. In het officiële bod moet onder an dere meer informatie worden op genomen over de gevolgen die de eventuele overname heeft voor de werknemers en vestigingen waar zij werken. Rechten voor werkne mers, zoals de medezeggenschap, blijven onaangetast, schrijft Bos. Verder moeten bedrijven na hun aankondiging van een bod binnen een maximale termijn met een of ficieel bod komen. Huiseigenaar verbouwt het liefst de badkamer ROTTERDAM - Als Nederlandse hui zenbezitters iets mogen verande ren aan hun woning, kiezen de meesten (30 procent) voor een nieuwe badkamer. Ook vernieu wing van de tuin (22 procent) en de keuken (17 procent) staan hoog op het verlanglijstje. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1200 men sen waarvan adviesbureau USP de resultaten gisteren bekendmaakte. Waar huizenbezitters kiezen voor investeringen die de waarde van hun woning verhogen, besteden huurders hun geld liever aan de in richting. Zij geven de voorkeur aan nieuwe meubelen (21 procent) of nieuwe vloerbedekking (18 pro cent). Maar ook de tuin scoort bij deze groep hoog (20 procent). DSM maakt kunststof voor gewrichtsprothese HEERLEN - DSM steekt de komende jaren geld in de ontwikkeling van kunststoffen voor gewrichtsprothe ses. Het chemieconcern ziet door de vergrijzing en toenemend over gewicht volop kansen in de markt voor orthopedische hulpmidde len. Het materiaal dat DSM ont wikkelt, kan gebruikt worden in protheses voor onder meer de heu pen, knieën, schouders en enkels. De kunststof is buigzamer en slijt- vaster dan de huidige materialen die worden toegepast, aldus een woordvoerster. DSM wil op het ge bied van hoogwaardige materialen en innovaties in voedings- en ge zondheidsproducten 1 miljard eu ro meer omzet genereren in 2010 in vergelijking met 2005. Unilever werkt meer samen met PepsiCo ROTTERDAM - Unilever breidt met ingang van januari 2008 zijn sa menwerking met het Amerikaanse drankenconcern PepsiCo uit. Het gaat om een joint venture voor de distributie van kant-en-klare thee van het merk Lipton. De overeen komst moet leiden tot een verdub beling van de gezamenlijke omzet gemeten naar volume. Unilever en PepsiCo werken sinds 1991 samen in de Verenigde Sta ten. In 2003 kwamen er 40 landen bij en nu 11. Het gaat in Europa om Nederland, Duitsland, Frank rijk, Italië, Zwitserland, Oosten rijk, België, Portugal. Daarbuiten om Zuid-Afrika, Zuid-Korea en Taiwan. Beide concerns bezitten 50 procent van de joint venture.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16