Verdonk populair bij vastgoedondernemers v VVD-congres kan Mark Rutte niet naar huis sturen 'Vastgoedondernemers zijn niet zo'n intelligent volk' Ferry Hoogendijk, voormalig Kamerlid LPF PZC Zaterdag 15 september 2007 1 5 - De leden van de WD hebben Mark Rutte in 2006 wel iswaar gekozen als lijsttrekker, maar niet als fractie voorzitter. WD-leden die vandaag op het VVD-con gres in Veldhoven door middel van een motie Mark Rutte als fractievoorzitter of partijleider naar huis wil len sturen, kunnen dan ook van een koude kermis thuis komen. „Het staat leden vrij staande de vergadering moties in te dienen", vertelt directeur Herbert Zilverentant van het partijbureau van de VVD, „maar het congres gaat niet over de fractievoorzitter in de Tweede Kamer." Ka merfracties zijn volstrekt autonoom in het kiezen van hun voorzitter. De VVD-fractie koos na de laatste Tweede Kamerverkiezingen Mark Rutte unaniem tot voorzitter en zolang een meerderheid van de WD-ka- merfractie Rutte als voorzitter wenst, kan die dat blij ven. Ook een motie om vandaag iemand tot partijleider te kiezen of als zodanig af te zetten, is een slag in de lucht. De vereniging VVD kent die functie officieel niet. Dus het enige zinnige dat deze leden zouden kunnen doen is door middel van een motie 'laten we ten wat ze van iemand vinden', aldus Zilverentant. Het is dan aan die iemand wal hij daaruit voor conse quenties trekt. Anders ligt het met de positie van partijvoorzitter Jan van Zanen. Een motie om hem of andere bestuursle den af te zettten heeft, als de Algemene Ledenvergade ring van de VVD die op het congres aanneemt, wel consequenties. „|an van Zanen is voorzitter van de vereniging, en die bepaalt, net als elke andere vereni ging, wie haar voorzitter is", aldus Zilverentant. door Dolf Rogmans en James McConigal Haar laatste uitglijder beging Rita Ver donk tijdens een diner betaald door vastgoedadvocaat Dion Bartels, afge lopen dinsdagavond in restaurant Wilhelmi- napark Utrecht. Eerder koos ze de Bouwrai uit om haar politieke ambities toe te lich ten. Wat heeft Rita Verdonk met de vast goedsector, die nog maar een paar jaar gele den de LPF en Pim Fortuyn financierde? „Verdonk is populair onder ondernemers en zeker die uit de vastgoedsector", zegt Dion Bartels. „Die waren ook aanwezig in het restaurant. Als ze voor zichzelf begint, kan ze op hun steun rekenen. En dan be doel ik geld en organisatiekracht." Bartels had die avond helemaal niet door dat Ver donk iets verkeerds zei. „Ik stond de dag daarna op de golfbaan en toen ik 's avonds mijn telefoon aanzette, had ik tot mijn stom me verbazing ineens tientallen sms'sjes en voicemails. Bleek de bom gebarsten." Zeifis de advocaat er nog niet uit wat hij met het conflict aanmoet. „Ik heb destijds op Rutte gestemd, ben dertig jaar lid van de WD en heb acht jaar voor de partij in de Utrechtse raad gezeten. Ik verlaat de partij niet zomaar. Zover ben ik nog lang niet" Andere mensen uit de vastgoedwereld die zich eerder met de LPF of Verdonk inlieten, zijn nu ineens minder spraakzaam als het over Verdonk of de politiek gaat. Onroerend goed-magnaat Chris Thunnes- sen, ooit één van de financiers van wijlen Pim Fortuyn, wil op geen enkele manier rea geren. „Sinds 'Fortuyn' is hem de lust ver gaan ooit nog iets met wat voor politiek dan ook te maken te willen hebben", zegt zijn woordvoerster. Thunnessen is eigenaar van Metterwoon Vastgoed BV, een vanuit Den Haag in heel Nederland opererende verhuurder en verko per van woningen, kamers, winkels en be drijfsruimte. Het bedrijf bezit ook twee ho tels in de omgeving van Den Haag. Henny van der Most, horeca- en vastgoed exploitant, is erkend fan van Verdonk. Tij dens haar campagne voor het lijsttrekker schap van de liberalen leende hij haar wel eens zijn helikopter uit. Vorig jaar organi seerde hij nog 'een warm bad' voor haar, zo als hij het zelf formuleerde: een dagje uit (weer per helikopter) naar een feestelijke bij eenkomst met ondernemers, onder wie toen opvallend veel mensen uit de vastgoed sfeer. Maar ook hij wil nu niets zeggen over de pe rikelen in de WD. „De heer Van der Most parkeert dit onderwerp nu even. Misschien wil hij volgende week wel met journalisten praten", aldus zijn persoonlijk assistent. Van der Most beheert een keten van bedrijven, waaronder hotels, evenementenhallen en het recreatiepark in het Duitse Kalkar, de voormalige kernreactor in aanbouw. Ferry Hoogendijk, ooit WD-lid en tevens korte tijd Kamerlid voor de LPF, meent ech ter dat het niet zo'n vaart loopt met Ver donk en de vastgoedwereld. „Ze wordt heel breed gesteund. Ze kreeg niet voor niets meer dan zeshonderdduizend stemmen. Dat komt heus niet alleen uit de vastgoed wereld." Hoogendijk kent de vastgoedondernemers goed. „In mijn LPF-tijd heb ik er inderdaad middenin gezeten. Ik adviseer Rita daar van weg te blijven. Het geeft alleen maar proble men." Hij verwacht niet dat Verdonk die sector zelf opzoekt. „Ik heb deze week nog met haar geluncht. Ze is daar niet op uit. Het is toeval dat ze nu twee keer via bijeen komsten met vastgoedmensen in het nieuws komt." Hoogendijk gelooft ook niet dat vastgoedon dernemers via Verdonk uit zijn op politieke invloed. „Dat gaat veel te ver. Het is niet zo'n intelligent volk." Vastgoedadvocaat Bartels spreekt dat niet te gen. „Ik ben al 25 jaar advocaat in deze branche. Dus daar zeg ik maar niet te veel over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15