Crisis in de VVD Angst voor versnippering WD 1 4 Zaterdag 15 september 2007 PZC Dag van de afreke er, die stapt niet zomaar op. Als de WD-leden zich vandaag te gen Mark Rutte keren, dan keren zij zich daarmee ook tegen het luchtige, sociaal-liberale gezicht dat Rutte de WD wilde aanme ten. De montere, goedlachse Rutte heeft geen enkele binding met de confronterende straatvechterpoli- tiek van rivalen als Verdonk en Wilders. Rutte is de jongeman die het altijd voor de wind gaat, die bij Unilever en als staatssecretaris van Sociale Zaken gold als een groot talent en die bij uitstek ge schikt leek om de WD een mo dern jasje aan te trekken. Rutte sprak veel over internationa le dynamiek, over globalisering en over de economische 'uitdagingen' die hier uit voortkomen. Hij om schreef het toekomstige Nederland als een land 'met kansen voor ie dereen die wat van zijn leven wil maken. Waar lef loont'. Maar slechts een klein deel van de Nederlanders - hoogopgeleid, in ternationaal georiënteerd, indivi- door Ernst Jan Rozendaal Binnen de Zeeuwse WD be staat weinig begrip voor de handelwijze van Rita Ver donk. Het partijkader stelt zich vierkant op achter fractievoorzit ter Mark Rutte, onder leden zijn de meningen verdeeld. „Ondanks het respect dat ik heb voor meneer Rutte, denk ik toch dat hij maar moet wijken", zegt oud-gemeenteraadslid Jan Lust uit Vlissingen. Oud-wethouder Joan van Dijk-Sturm uit Middelburg daaren tegen: „Rutte had dit niet kunnen voorkomen. Het kan natuurlijk niet dat iemand zich per se naar boven wil werken en zich niet houdt aan de fractiediscipline. Ik geloof dan ook niet dat de leden Rutte laten vallen." Zonder uitzondering stellen Zeeuwse WD'ers die op het ogen blik binnen de partij of het open baar bestuur een functie vervullen zich op achter Rutte, zoals eerder al voorzitter Corine den Baars-Al- berts van de Kamercentrale Zee land deed. „Rutte is de gekozen leider van on ze partij", zegt de Goese wethou der Sophie van 't Westeinde. „Zo lang hij zelf niet aftreedt, steun ik hem." Secretaris Willem Ginjaar van de Kamercentrale sluit zich daarbij aan, oud-Kamerlid )an te Veldhuis gebruikt nagenoeg dezelfde be woordingen: „Op dit moment is Rutte mijn man. Zolang hij zegt te willen blijven. Hij heeft enorm veel kwaliteit, maar het vervelen de is hij geen goed alternatief voor het kabinetsbeleid neer kan zetten als er steeds een gevecht ontstaat over de poppetjes. Met alle respect voor Rita Verdonk, zij heeft zich niet opgesteld als een teamspeler, terwijl dat in een Kamerfractie wel moet. Edwin van der Sar gaat toch ook niet tegen alle afspraken in als midvoor voetballen? Als je je daar niet aan kunt houden, moet je inderdaad maar gaan." Andre Bosman uit Middelburg, vi- ce-voorzitter van de Kamercentra le en bij de afgelopen verkiezingen kandidaat-Kamerlid, vindt het een 'verschrikkelijk idee' dat de partij uiteen dreigt te vallen. „Dat was niet nodig als we met zijn allen de afspraken binnen de partij hadden gevolgd. Ie moet je zelf ondergeschikt kunnen ma ken." Volgens voorzitter Izak Vogelaar van de Statenfractie zit Verdonk fout. Hij is bang voor een versnip pering van de partij. „Dat zal ten koste gaan van de liberale politiek in Nederland." Pim Broekhuijzen uit Terneuzen, in de gemeenteraad van Terneu zen afgescheiden maar landelijk nog steeds lid van de VVD, meent wel dat Rutte heeft gefaald. „Hij had een coryfee als Verdonk in het nest moeten houden. Hij heeft zijn langste tijd gehad. Laat Henk Kamp de boel maar overnemen. Die heeft veel meer leiderskwalitei ten." Ook oud-gemeemteraadslid Lust gelooft dat de voormalig minister van Defensie weer 'rust in de tent' kan brengen. „Misschien kan Kamp nog een bemiddelingspo ging wagen bij Verdonk. In ieder geval kan hij een complete split sing voorkomen. Want dat zou he lemaal te betreuren zijn." Met het wegsturen van Rita Verdonk zal VVD-leider Mark Rutte mogelijk de geschiedenis ingaan als de man die zijn partij in tweeën spleet. Vandaag zal een deel van zijn achterban hem erop afrekenen. door Wierd Duk foto Robin Utrecht/ANP Hij zal proberen een frisse, strijdlustige in druk te maken. Maar in werkelijkheid stapt WD-leider Mark Rutte (40) vandaag gebutst en gehavend een nieuwe politieke arena binnen. Die bevindt zich in een congrescentrum in Veldho ven, in de Nederlandse provincie dus, waar de opstand van de WD-kiezers gaande is. Die kiezers willen in meerderheid bloed zien, nu Rutte zijn rivale Ri ta Verdonk aan de kant heeft ge schoven. 'Rita het Stemmenka- non' uit de fractie drijven - voor zo'n krachtdaad waarmee hij zijn partij in een diepe crisis stortte, heeft Rutte nooit de statuur ge had. Van een Hans Wiegel of een Frits Bolkestein kunnen de WD'ers een dergelijk optreden accepteren. Maar Rutte wint voor hen geen verkiezingen. En hij bepaalt in Den Haag niet de toon en de inzet van het debat. Dat deden Wiegel en Bolkestein ooit wel. Net als te genwoordig een ex-WD'er, Geert Wilders, dit doet. En Rita Ver donk, zo blijkt uit peilingen, die kan het ook: ze zou inmiddels 27 zetels waard zijn. De Kamerfractie vond ook dat Ver donk in haar gestook tegen partij leider Rutte te ver ging. Maar dat betekent niet dat Rutte door zijn li berale collega's als een winnaar wordt gezien. De parlementariërs Fred Teeven en Charlie Aptroot be raden zich zelfs op hun politieke toekomst. „Er is te snel een besluit genomen, waar niet goed genoeg over nagedacht is", schrijft Teeven op zijn weblog. „Ik ben het met dit besluit niet eens", zei Aptroot ronduit. Een ander markant Ka merlid, Hans van Baaien, uitte eveneens zijn bedenkingen. Maar Van Baaien is een volbloed WD' dualistisch ingesteld - ziet die kan sen en weet ze te benutten. Veel meer mensen, zo blijkt uit onder zoek, worden door die voortrazen de globaliseringstrein geïntimi deerd. Die kiezers voelen zich thuis bij populistische politici als Wilders en Verdonk, die de indruk wekken dat het mogelijk is rond Neder land een muur op te trekken om zo buitenlanders en als schadelijk ervaren invloeden buiten de deur te houden. Tot nog toe zorgde de aanwezig heid van Rita Verdonk in de WD behalve voor veel onrust ook voor balans. Ver donk en Rutte vertegenwoordi gen de conserva tieve en sociaal- liberale vleu gels, die traditio neel onderdak vinden in deze brede volkspar tij. Door zich van Verdonk en haar ruim .620.000 voor keursstemmen te ontdoen, dreigt Rutte de geschiedenis in te gaan als de man die de WD heeft ge spleten en - mogelijk - gemarginali seerd. Ironisch genoeg past dit beeld helemaal niet bij Ruttes rede lijke en gematigde imago. Hij zegt zelf dat er geen andere mogelijkheid was. Maar het is dit besluit waarop Mark Rutte van daag door de leden zal worden af gerekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14