Meningen Internet voorziet in behoefte 'Schrijf hier maar eens over' Verdonk moet nu niet in vijver Wilders vissen HÜMeoith ramakers EESZTJn jl PZC Zaterdag 15 september 2007 1 3 wÈamvmmïi De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl ronfaw „Schrijf hier maar eens over!" Voordat ik de kans heb om te vra gen wat hij bedoelt, is hij alweer verdwenen en zie ik alleen maar achterkanten: Acht paar gespierde kuiten, elastische zwarte broeken en kleurige shirtjes. De hardlopers zijn deze zondag ochtend niet in de stemming voor een goed gesprek. Er wordt met be wonderenswaardige inzet hardgelo- pen. 'Schrijf hier maar eens over', dat zinnetje blijft me achtervolgen, ter wijl ik rond de Westkapelse Kreek wandel. Hij wil waarschijnlijk dat de krant vaker over joggen en atle tiek schrijft. Hardlopen is gezond, daar word je sterk van en dat ge voel moet je als krant willen ver spreiden. Een aannemelijke verkla ring? Nee, er is meer aan de hand. Op zondagochtenden kom ik meestal een of twee groepjes hardlopers te gen, maar zoveel groepen als de laatste tijd is ongewoon. De Kust- marathon komt er aan. Het is bijna 6 oktober. Volgens velen het mooiste sportie ve evenement van Zeeland. Mooier dan welke wielerronde, motorcross of triatlon dan ook. Het is ónze Kustmarathon. En als hardlopen van Haamstede naar Zoutelande een te grote belasting is, dan kan een dag later diezelfde afstand wandelend worden afge legd, met of zonder stokken. De gemeente Veere is met 700 deelnemers, dat is 25 procent van het aantal inschrijvingen, sterk ver tegenwoordigd. Het succes van de lange afstandsloop is terug te zien op het Walcherse platteland en langs de kust. Iedere Walchenaar kent wel iemand die meedoet. 'Schrijf hier maar eens over'. Be steed maar eens aandacht aan de Kustmarathon, dat heeft de hardlo per zeker bedoeld. Als het een ver wijt is, dan is het niet aan het adres van de sportredactie. De sportredactie heeft er het laatste halfjaar bijna 30 keer over geschre ven. Een score om jaloers op te zijn. Wat rest is dat de opmerking persoonlijk is bedoeld. Bij deze dan. Internetredactie leest reacties voordat ze op site geplaatst worden. De drempel om te reageren op berichten op internet is laag. Te laag volgens sommigen, alsof de inter netredacties alles maar toestaan. Toch worden alle digitale reacties op artikelen van de PZC gelezen en kritisch bekeken. Zo'n tien pro cent haalt het niet. Die komen in de prullenbak terecht. De PZC-internetredactie krijgt da gelijks gemiddeld 300 reacties bin nen. Spraakmakende verhalen zo als over het drugstoerisme in Ter- neuzen voeren het aantal reacties in snel tempo op en dragen net als de lezersbrieven een steentje bij aan het debat. „Ook over de hond Hellas bleef de teller maar doorlo pen. Totaal hebben we op alle ver halen over Hellas zo'n 300 reacties ontvangen, van steunbetuigingen aan de baasjes, tot kritische kantte keningen over de handelwijze van de politie", zegt Eldridge Pentury van de PZC-internetredactie. Op de website staan de regels waar aan een reactie moet voldoen. Hij mag niet beledigend, discrimine rend of kwetsend zijn. Scheldwoor den of bedreigingen zijn verboden en reacties die de zin van een arti kel of discussie betwisten, worden niet geplaatst. Ook mag de reactie geen privégegevens van derden be vatten. „En als er iemand ondertekent met J. P. Balkenende dan moeten we zeker weten dat er geen mis bruik van de naam wordt ge maakt", zegt Pentury. De voormalige commissaris van de koningin Wim van Gelder mengde zich eens in een discussie op internet naar aanleiding van een artikel over hemzelf „Wij heb ben voor plaatsing contact met hem gezocht. Hij was het echt." De berichtgeving over een groep Oost-Souburgse jongeren die voor overlast zorgde, leverde een stort vloed aan reacties op. „Mensen zijn betrokken en willen hun ver haal of boodschap kwijt. Internet voorziet in die behoefte. Ze schrij- 'Voor plaatsing hebben we contact met W. van Gelder gezocht. Hij was het echt' ven een gevoel van zich af." Soms is de internetredactie dus scherprechter. De jongen die on der een trein was gekomen en ge wond raakte, kon bij een aantal le zers niet op sympathie rekenen. „Reacties als eigen schuld, dikke bult, hebben we weggegooid." De redactie redigeert niet. Vandaar dat berichten soms vol fouten staan. Aantoonbare onwaarheden worden niet geplaatst. Maar het is niet altijd eenvoudig om alle argu menten na te trekken. „En helaas glippen er weieens foutieve berich ten door. Vaak zie je dat iemand die een fabeltje verkondigt, door andere gebruikers gecorrigeerd wordt." De PZC kan eisen dat reacties on dertekend worden met naam en adres, zoals ook voorwaarde is voor plaatsing van de lezersbrie ven in de papieren krant. Een me ning is sterker als je jezelf bekend maakt. Maar de PZC - en het be leid van andere dagbladen wijkt daar amper van af - stelt die voor waarden niet. Het is de charme en kracht van internet dat er snel een reactie geplaatst kan worden. Die vrijheid biedt het wereldwijde web en die pakken de gebruikers. WD-fractieleider Mark Rutte heeft 1\veede Kamerlid en voormalig minister Rita Verdonk uit de fractie gezet. Niet iedereen prijst de daadkracht van Rutte. Enkele reacties via www.pzc.nl „Rutte is geen leider, het is een schande hoe ze met Wilders en Hirsi Ali zijn omgegaan. Verdonk is nog het minste verlies, ze is geen zelfstandig leider met visie zoals Wilders. Ze bewijst dat door meteen 'nee' tegen hem te zeggen. Primadonna Rita - even ja, maar haar egomania zal haar duur komen te staan." Emma „Verdonk overschat zichzelf op het verkeerde tijdstip. Ze had nooit bij de WD moeten blijven en ze moet nu niet in de vijver van Wil ders gaan vissen. Haar one-liners zullen haar niet in het zadel hou den en dat veel vroegere WD-maatjes haar zullen volgen - vergeet het maar. Wat minder Rita-show en wat meer samenwerking met Wilders kan haar, nu toch wankele positie redden. Floris „Misschien wordt het eens tijd dat de minima aan de macht ko men. De mensen met het geld maken er een puinzooi van. Rechts kan dit land niet leiden en maakt er 1 anarchistische puinzooi van." David

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13