choonheid schuilt ook in een versleten bank KSS 11 m hbm èW v47 PZC Zaterdag 15 september 2007 TV&. jgggjjfcggj Een plek in de tuin met planten, stenen of beelden die een speciale betekenis hebben, is ideaal om even te onsnappen aan je zorgen. Een huis is meer dan zomaar een verzameling muren, vloeren en plafonds. Door het op een bepaalde manier in te richten zullen de bewoners er zich prettiger voelen. Auteur Simon G. Brown beschrijft in het boek Natuurlijk Leven Met Wabi Sabi hoe dat kan. door Paul Geerts foto's GPD De Olympische Spelen, volgend jaar in Pe king, zouden wel eens het breekijzer kunnen zijn. Ooster se invloeden dienen zich nu al schoorvoetend aan, maar als de ogen volgend jaar zomer massaal op China zijn gericht, komen ze wellicht als een stortvloed over ons heen. Dat is in ieder geval wat trendwatchers voorspellen. Daarop vooruitlopend verschijnt bij uitgeverij Forte Natuurlijk Le ven Met Wabi Sabi (Eenvoudig Wo nen - Stijlvol Leven), een boek van Simon G. Brown, die zich al sinds begin jaren tachtig bezighoudt met onder andere macrobiotiek, Shiatsu en feng shui. Laatstgenoemde wint sinds eind ja ren negentig in de woonwereld nog steeds aan populariteit. Uit gangspunt van de oude oosterse fi losofie is dat de omgeving van in vloed is op ons geluk. Sleutelwoor den zijn orde, balans en eenvoud, maar ook 'minder is meer'. Wabi Sabi ligt in het verlengde daarvan. Volgens Brown is het de kunstzinnige uiting van zen, een Japanse vorm van boeddhisme, waarbij de nadruk ligt op medita- SIMON G. BROWN NATUURLIJK. LEVEN MET WABI SABI Eenvoudig wetten - Stijlvol leven 'lv v Omslag van het boek Natuurlijk Le ven Met Wabi Sabi. tie. Dankzij Wabi Sabi kan ieder een zen beter leren begrijpen, zo beween de auteur. „Het is het idea le gereedschap om je huis te veran deren in een toevluchtsoord, waar in je de stress van het dagelijks le ven kunt ontvluchten." Vooral in die uitspraak zal menig een zich herkennen. Want sinds de terroristische aanslagen van sep tember 2001 doet de woning steeds dienst als rustgevende uit valsbasis, een plek waar we de zor gen van alledag vergeten. Vreemd is wel dat we ons bij de in richting ervan nog altijd beroepen op 'kenners', op meubelproducen ten, ontwerpers en stylisten. Want als we bij de inrichting van de wo ning rekening houden met onze omgeving, conformeren we ons aan anderen. En dat is volgens Brown nou juist niet de bedoeling van Wabi Sabi. Integendeel. Ter wijl we er meestal naar streven dat het interieur er spie en span uit ziet, bij Wabi Sabi staan juist ver gankelijkheid en bescheidenheid centraal. Maar waarom Wabi Sabi? Volgens de auteur is het dé manier om te kunnen genieten van kleine din gen. Daarvan word je gelukkiger. „Wabi Sabi gaat over het vermo gen gelukkig te zijn met wat je hebt en niet over hoeveel je nodig hebt om je gelukkig te voelen. Ge luk komt uit jezelf Imperfectie Volgens Wabi Sabi kom je met natuurlijke materialen dicht bij de bron van het leven. accepteren en in alles schoonheid zien, zorgen ervoor dat je ook in je zelf prettige dingen ontdekt, zowel in je lichaam als je karakter." Dat klinkt nogal zweverig, zo lijkt ook Brown zelf te beseffen. Hij om schrijft dan ook welk effect Wabi Sabi kan hebben voor wie ervoor openstaat. Dat doet de auteur in ie der geval op een leesbare, aller minst zweverige manier. De toon is die van 'wie de schoen past, trekt hem aan'. Niet dwingend, ge forceerd of veroordelend. Voor wie zich niet wil laten overtuigen, bevat het boek nog altijd genoeg handige tips, onder andere over het opruimen van de woning. Met één ding rekent Brown in ie der geval af: meubilair en accessoi res in de woning hoeven er niet nieuw uit te zien. „In Wabi Sabi mogen beschadigingen en repara ties gerust zichtbaar zijn. Deze ma ken het voorwerp interessanter." Brown is eveneens meester in rela tiveren. Wat spreekt uit zijn intro ductie: 'Lees dit boek en, in de geest van zen, vergeet het weer of gooi het weg en kijk vervolgens of je het leven anders waarneemt.' Natuurlijk Leven Met Wabi Sabi is ge- schreven door Simon G. Brown en verschenen bij Forte Uitgevers. Prijs: 17,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127