Lofzang op loze leiding Bouwmarkt ontdekt a Citroengeur v42 Pn?ma Zaterdag 15 september 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Waar hebben we de reguliere dokter nog voor nodig? Citroengeur vind je niet alleen in citroenen, maar dezelf de geur komt in allerlei plantenfamilies voor. Er zijn zelfs planten die sterker naar citroenen ruiken dan de ci troen zelf. Veel van die planten, zoals de citroengeranium, ci troengras en de Lemon tea tree uit Australië zijn in onze tui nen niet winterhard. Toch zijn er ook aardig wat naar citroen geurende gewassen die onze winters in de tuin overleven. Artemisia abrotanum wordt ook wel citroenkruid genoemd. Het is een aardig struikje met zilverachtig, diep ingesneden blad. De bloemen stellen weinig voor: citroenkruid wordt meer als bladplant toegepast. Ieder jaar kunnen de oude tak ken tot aan de grond toe worden teruggesnoeid. Die afgesnoei de takken kun je weggooien, maar je kunt ze ook in de grond steken. Dan zullen ze wortelen en heb je weer een nieuwe plant. De geur van het blad doet inderdaad aan citroen den ken, maar meer aan een muffe citroen die al weken ligt te ver drogen, dan aan een verse. Hij houdt het midden tussen knol len en citroenen. Een heel andere, veel frissere citroengeur vind je bij citroenme lisse, Melissa officinalis. Citroenmelisse is een vaste plant die aan een dovenetel doet denken en die in juli en augustus bloeit met wittige lipbloemen. Citroenmelisse houdt van vochthoudende grond en verdraagt wat schaduw. In de volle zon heeft het blad de neiging geel te worden. Citroenmelisse wordt al eeuwenlang als geneeskrachtige plant gekweekt en wordt, zoals zoveel kruiden, in de volksgeneeskun de tegen zo ongeveer alle be staande kwalen aangewend. Volgens kruidendokters helpt een aftreksel van het blad van ci troenmelisse tegen allergieën, astma, bronchitis, chronische hoest, gebrek aan eetlust, depres sie, migraine, misselijkheid, ingewandstoornissen, postnatale problemen, hartkloppingen, onregelmatige menstruatie, opge blazen gevoel, slapeloosheid, angst, spanning, shock en stress. Waar hebben we de reguliere dokter nog voor nodig? In ieder geval trekt citroenmelisse in de tuin veel hommels en bijen. Dat kan ik bevestigen. Citroentijm is een laag, houtig struikje, dat je meestal in zijn bontbladige vorm tegenkomt. Dan heet de plant 'Silver Queen', 'Silver Posie', of simpelweg 'Variegata'. Deze bontbla dige citroentijm is sprekender dan de gewone keukentijm, maar de geur en de smaak liggen tussen die van tijm en ci troen. Vlees noch vis. Toch kan het kruid weinig kwaad in de keuken. De 'citroenigste' van alle citroenplanten is Lippia citriodora, een heester uit Zuid-Amerika die in onze tuinen net wél, of net niet winterhard is. Dit is een van die planten die nog inten ser naar citroen ruiken dan de citroen zelf. Lippia wordt ook wel citroenverbena genoemd, omdat de plant vroeger Verbena citriodora heette. Daarna veranderde de naam in Aloysia citrio dora, maar ook die naam beklijfde niet en tegenwoordig moet het dan Lippia citriodora zijn. In het Frans wordt het struikje verveine genoemd, een verbas tering van verbena, en als verveine kom je de plant ook wei eens tegen op de kaart van restaurants die zo chic zijn dat de menukaart in het Frans is gesteld. Citroenverbena is inderdaad een plant die aan gerechten een heel geraffineerde smaak kan toevoegen. Gebruik verveine wel met mate in de keuken, want de smaak gaat snel overheersen. Naast een keukenkruid is citroenverbena ook een probaat mid del tegen de muggen. Wie zich voor het slapengaan insmeert met wat fijngewre ven blad, zal van muggen weinig last hebben. Lippia citriodora is een heester die 3 me ter hoog kan worden, maar zo groot zie je de plant bijna nooit. De meeste struiken zijn niet hoger dan 1 meter. Het struikje bloeit in juni en juli met piepkleine lila bloemen in grote pluimen. Spectacu lair kun je die bloei niet noemen, maar het is toch net iets meer dan een aardige bijkomstigheid. Citroenverbena. foto CPD Computers, flatscreens en andere elektronische apparaten komen met karrenvrachten de woning binnen. Maar het elektrisch circuit is daarop niet afgestemd. De stichting Elux pleit daarom voor een nieuwe aanpak: meer loze leidingen leggen. door Paul Geerts Illustratie Saskia van der Linden Handig zo'n computer in huis, maar wie een netwerk in de wo ning wil aanleggen moet wel in de weer met boor en draden. Want de elek triciteitsvoorziening in de Neder landse huizen is er simpelweg niet op berekend. Dat is ook de ervaring van de stich ting Elux, een organisatie waarin onder meer 23 fabrikanten van elektrotechnisch installatiemateri aal verenigd zijn. „De ontwikke ling van elektrische apparatuur heeft geen gelijke tred gehouden de infrastructuur in de woning", stelt Harrie Hemmer, die als advi seur aan de organisatie verbonden is. Die infrastructuur dateert net als de normen voor de aanleg van de elektrische installatie van vorige eeuw. Een tijd grotendeels zonder computers, waarin het gemiddelde gezin tevreden was met slechts één telefoontoestel en één televisie in huis. Dat is nu wel anders. Het aantal stopcontacten voldoet al lang niet meer, evenmin als de aan sluitingen voor televisie en tele foon. Die constatering was twee jaar ge leden reden voor de oprichting van de onafhankelijke stichting Elux. Het doel van de organisatie is om verandering te brengen in de huidige situatie. Dat dit nog niet eerder is gebeurd, hangt vol gens Hemmer samen met de posi tie van de installateur. „Die hangt helemaal onderaan de bouwko- lom", constateert de adviseur. „Hij houdt zich aan de veiligheidsnor men, maar daarmee is alles ge zegd. De brancheorganisatie Une- to-VNI pleit al jaren voor een ver andering, maar loopt tegen een muur." Met als gevolg dat consu menten die nu extra apparatuur of bijvoorbeeld een beveiligingsinstal latie willen plaatsen, zelf aan de slag moeten. Hetgeen vaak leidt tot fröbelwerk. Dat probleem kan de stichting in bestaande woningen niet verhel pen. Maar op het gebied van nieuwbouw is volgens Hemmer ge noeg te doen. De stichting streeft naar een nieuwe infrastructuur in de woning, eigenlijk niet meer dan een netwerk van loze leidin gen, waarin de bedrading indien nodig getrokken kan worden. De kosten ervan, zo'n 1 procent van de bouwsom, vallen volgens Hem mer mee. „De infrastructuur maakt het mo gelijk om de woning aan te passen aan de bewoners", legt Hemmer het idee achter de zogenaamde le- vensloopbestendige woning uit. Het concept bestaat uit gescheiden structuren voor elektriciteit en 1CT, met diverse aansluitpunten in de woning voor onder andere computer, televisie en telefoon. Niet alleen hinderlijke draden kun nen daardoor achterwege blijven, ook kan iedereen de woning zo flexibel mogelijk indelen. Zelfs met de inrichting van de tuin (ver lichting, kookapparatuur) is reke ning gehouden. Hoewel draadloze systemen in op mars zijn, bieden die volgens Hem mer nog geen oplossing. „Omdat je energie niet draadloos kunt ver sturen en omdat verschillende sys temen niet met elkaar matchen. Bovendien zijn draadloze syste men vooralsnog niet betrouw baar." Het concept van Elux is vastgelegd in de NTA (Nederlandse Techni sche Afspraak) 8044. Deze norm wordt begin oktober tijdens de beurs Elektrotechniek in Utrecht officieel gepresenteerd. Al biedt het nieuwe systeem aanzienlijk meer comfort, Hemmer beseft dat projectontwikkelaars en aanne mers er vooralsnog geen rekening mee hoeven te houden. Elux pleit er dan ook voor dat de NTA 8044 uiteindelijk deel zal gaan uitma ken van het Bouwbesluit. SI www.elux.nl Bouwmarkten zijn niet langer het exclusieve domein van de klussende huisman. Ze richten zich steeds meer op vrouwen en passen daar hun assortiment en marketing op aan. Behalve bouwmaterialen en gereedschap verkopen bouwmarkten steeds meer artikelen voor decoratie van het interieur. door Geert Job Sevink foto's Kees van de Veen Marie-Gon Vos, zelf standig werkend sty liste, signaleert een trend die erop wijst dat bouwmarkten eindelijk de vrouw hebben ontdekt. „Ie ziet steeds meer dat bouwmark ten en tuincentra artikelen voor de inrichting van het interieur ver kopen, zoals kussens en vazen. Hier en daar zie je zelfs compleet ingerichte kamertjes, zoals je die tot nog toe alleen in woonwinkels zag." Vooral bouwmarkt Karwei, na Gamma en Praxis nummer 3 in Nederland, heeft zich op deze markt geworpen. „Karwei heeft in Apeldoorn en Sneek twee vestigin gen geopend, waar je haast een Bijenkorf-gevoel bij krijgt! Je ziet er vazen, kussens, spiegels en aller lei andere interieurartikelen", zegt Vos. Ook Praxis, dat zich van oudsher 1: v :J Y'v'VL;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 122