Buitenland Sudan bereid tot bestand in Darfur Bouwwoede verpest Bulgarije f Bush: Irak heeft aan helft criteria voldaan 'Zwaarste beving Indonesië komt nog' Dun model nog niet verbannen PZC Zaterdag 15 september 2007 1 1 Staakt-het-vuren moet positieve sfeer geven op komend vredesoverleg. ROME - Sudan is bereid tot een staakt-het-vuren voordat het vre desoverleg met rebellengroepen in de provincie Darfur op 27 oktober begint. Dat heeft de Sudanese president Omar al-Beshir gisteren gezegd tij dens een ontmoeting met de Itali aanse premier Romano Prodi. Al-Beshir zei hiermee een positie ve sfeer te scheppen voordat de vredesbesprekingen volgende maand in Libië beginnen. Vorige week voerden de Verenigde Naties de druk op Sudan op om vredesbesprekingen te beginnen met de opstandelingen in Darfur. Volgend jaar moet een vredes macht van de VN en de Afrikaan se Unie van 26.000 militairen ac tief zijn in Darfur om de vrede te handhaven. Donderdag presenteerden de VN een rapport waaruit blijkt dat kin deren in Darfur nog steeds wor den gerekruteerd als soldaat. Bo vendien zijn zij vaak slachtoffer van mishandeling, seksueel mis bruik en ontvoering. Het aantal misdaden tegen kinderen in heel Sudan blijft hoog, hoewel er teke nen zijn dat de situatie verbetert, zei secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Ban Ki-moon. In Sudan opereren meer dan der tig gewapende groeperingen, die geregeld uiteenvallen en wisselen- Sudan is bereid tot een staakt-het-vuren in Darfur tij dens het vredesoverleg. Kinde ren zijn vooral slachtoffer van de ze strijd, aldus een VN-rapport. de allianties sluiten. Daarom is het volgens Ban lastig om een duide lijk beeld te krijgen van wie verant woordelijk is voor welke misdaden tegen kinderen. Het rapport noemt onder meer het Sudanese leger en de politie en meer dan twaalf groeperingen die de rech ten van kinderen schenden. In het zuiden van Sudan, waar een vredesakkoord in 2005 na 2r jaar een einde maakte aan een burger oorlog, heeft het Sudanese Volks bevrijdingsleger (SPLA) een aantal kinderen vrijgelaten die tijdens de oorlog werden gerekruteerd. Maar het SPLA heeft volgens het rap port nog steeds kinderen in zijn ge lederen. De jongste is negen jaar en hun gemiddelde leeftijd is zes tien. In het jaar waarover het rap port handelt, van juni 2006 tot juni 2007, kwamen in Darfur zeker 62 kinderen om het leven door ge weld. Bovendien is het aanneme lijk dat nog eens rio kinderen wer den vermoord. Verkrachting is wijdverbreid in Darfur en wordt als oorlogswapen gebruikt, zei Ban. Volgens de rap portage zijn steeds jongere meisjes het slachtoffer. Investeerders krijgen alle kans om te bouwen in natuurgebieden. door onze correspondent Marloes de Koning SAPAREVA BANYA - De wandelaars bij de berghut kijken vies. Een tocht door het Bulgaarse Rila- gebergte met de hoogste piek van de Balkan is schitterend. Maar niet A I TURKIJE GRIEKENLAND Egeïsche zee mfographic: JvK bron: ANP als die, zoals hier, langs bulldozers en opstuivend gruis voert. Een lan ge rij bomen is gekapt. De grond wordt geëgaliseerd voor een ski piste en een weg. „Ze maken er een McDonaldsberg van", zegt een Bulgaar. Zijn angst wordt gedeeld door een groeiende groep actievoerders. De zomer stond in het teken van de monstraties tegen ongecontroleerd bouwen, gebrekkige milieubescher ming en het verpesten van de Zwarte Zeekust. Bulgarije had op r januari dit jaar, bij toetreding tot de Europese Unie (EU), moeten aangeven welke natuurgebieden volgens EU-criteria worden be schermd. De concept Natura- 2000-lijst was al in 2006 klaar, maar tot woede van de Europese Commissie studeert de regering er nog steeds op. Om investeerders de kans te geven verder te bouwen in natuurgebieden, zegt de milieu beweging. Milieudeskundigen wezen een der de van het land aan als 'groen' en beschermd. De regering erkende daarvan slechts de helft en schrap te onder meer de kuststrook. „We zoeken een balans tussen de nood zaak de natuur te beschermen en Wm ba --Zïte&iï/. Werkverkeer in het Bulgaarse Rilagebergte, een schitterend natuurgebied. een verantwoorde snelle economi sche ontwikkeling van de regio", verklaarde premier Sergei Stani- shev. Bulgarije wordt niet mooier van alle snel gebouwde toeristen voorzieningen, vindt een groeiend aantal Bulgaren. Jongeren met goe de banen ontvluchten de slechte lucht in Sofia. Zij hekelen de wijze waarop hun land wordt verkwan seld. „Wij hebben echt de buik vol van louche investeerders die de lo kale samenleving vernietigen", zegt Milena Bokova, directeur van Bluelink, een stichting die milieu organisaties ondersteunt. In Bansko (Piringebergte) waren ze te laat, erkent Bokova. De bevol king was blij toen investeerders er een megawintersportoord bouw den. Hun grond werd ineens veel geld waard en met de toeristen 'Wij hebben echt de buik vol van louche investeerders' kwamen banen. Niemand luister de naar de milieubeschermers. „Inmiddels is het enthousiasme be koeld", weet Bokova. Behalve hor den toeristen trekt de nieuwe eco- '-w foto Nadezhda Chipeva/GPD nomische activiteit criminaliteit aan. En als de sneeuw is gesmol ten zijn de ooit bosrijke hellingen kale, erosiegevoelige vlakten. Bansko is voor veel Bulgaren een schrikbeeld geworden. „Een weg- werppakket", stelt een woordvoer der van de Groene Partij. „Snel ge bouwd, gebruikt en afgeleefd." De actievoerders richten hun pij len nu op het skicomplex in het Rilagebergte. De toppen van het gebergte komen op de ingekorte Natura2000-lijst voor. Volgens de activisten moeten ze daarmee 'su per beschermd' zijn, maar de bouwactiviteiten gaan rustig door. Amerika trekt ruim twintigduizend manschappen terug. WASHINGTON - De Iraakse regering heeft aan negen van de achttien Amerikaanse criteria op het ge bied van politiek, economie en vei ligheid voldaan. Dat maakte het Witte Huis gisteren in een tussen tijds rapport bekend. President George Bush gaf toe dat het niet is gelukt politieke verzoe ning en veiligheid tot stand te brengen in Irak, maar de verant woordelijkheid daarvoor schoof hij in de schoenen van de Iraakse leiders. De criteria moesten het sturen van dertigduizend extra militairen naar Irak rechtvaardigen. De rege- ring-Bush stelde de criteria op na aandringen door het Congres. Bush kondigde zoals verwacht aan dat de Verenigde Staten dankzij 'de geboekte vooruitgang' in Irak troepen zullen terugtrekken. Het gaat om ruim twintigduizend man schappen, van wie 5700 militairen nog voor de kerstdagen van dit jaar. Er zijn naar schatting 168.000 Amerikaanse militairen in Irak. „Hoe meer succes we hebben, des te meer Amerikaanse militairen kunnen terugkeren naar huis", zei Bush, die oproepen om de oorlog te beëindigen fel verwierp. Hij voerde daarbij aan dat de opstande lingen die de toekomst van Irak be dreigen ook een gevaar vormen voor de Amerikaanse veiligheid. Bij de Democraten viel Bush' toe spraak zoals verwacht slecht. Zij beschikken echter over te weinig zetels om de plannen te kunnen torpederen. Bush richtte zich ook tot de buurlanden van Irak. „De pogingen van Iran en Syrië om de Iraakse regering te ondermijnen moeten stoppen." LONDEN - Superdunne modellen mogen gewoon meedoen aan de London Fashion Week die van daag begint. Dat zei gisteren de or ganisator, de Britse Raad voor Mo de. Vanaf volgend jaar moeten mannequins die aan de Fashion Week meedoen een door een spe cialist op het vlak van eetstoornis sen afgegeven medisch certificaat overleggen waaruit blijkt dat zij niet aan een eetstoornis lijden. Daarnaast adviseert de moderaad de organisatoren van de mode- week om modellen onder de zes tien geen shows te laten lopen. In 2006 besloten organisatoren van internationale mode-evene menten in Spanje en Italië dat mo dellen om deel te nemen een 'bo dy mass index' (BMI) van ten min ste 18,5 moesten hebben. Het BMI is het gewicht gedeeld door de lengte in het kwadraat. De organi satie van de modeweek in Londen is echter van mening dat dit sys teem niet accuraat is. Vijf zware bevingen en tientallen naschokken in drie dagen tijd. PADANG - Voor de westkust van In donesië heeft zich gisteren voor de derde achtereenvolgende dag een aardbeving voorgedaan. Net als de voorgaande dagen ging er een tsunamiwaarschuwing uit, maar die werd na enige tijd ingetrokken. Deskundigen houden er rekening mee dat de zwaarste aardbeving nog moet komen. Het epicentrum van de aardbeving van gisteren, met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter, be vond zich ten noordwesten van Bengkulu onder de zeebodem. Woensdag en donderdag deden zich voor de Indonesische west kust reeds vier zware aardbevin gen voor, plus tientallen naschok ken. Daarbij vielen tien doden. „Wat er is gebeurd kan heel goed een opeenvolging van kleinere aardbevingen zijn geweest die uit monden in de grotere", zegt aard- bevingsdeskundige Kerry Sieh van het Technologisch Instituut Cali fornia Sieh is een van de deskundi gen die denken dat zich, wanneer dan ook, opnieuw een enorme aardbeving zal voordoen zoals de beving die de tsunami van decem ber 2004 veroorzaakte. Danny Hillman, aardbevingsex pert bij het Indonesisch Weten schappelijk Instituut, zegt: „We zijn het er allemaal over eens dat het wachten is op een aardbeving met een kracht van 8,5 of meer." De zwaarste aardbeving tot nu toe deed zich woensdag voor en had een kracht van 8,4. Na de beving van woensdag werd in vissersdor pen aan de kust van Sumatra een tiental huizen weggespoeld door een kleine tsunami.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11