Rond de toren van Mechelen Prism? j v35 PZC Zaterdag 15 september 2007 j NEDER LAND Mechelen T.UXEM- t BURG In het historische hart van het Belgische Mechelen piekt de Sint-Romboutstoren overal bovenuit. Tijdens een beklimming over 514 treden tekst en foto onthult de toren langzaam zijn geheimen. Boris Peters Tatatataa!, klinkt het kort over het cen trum van Mechelen. De korte roffel op de beiaard van de Sint-Romboutstoren, geeft het 'Mechels Halfke' aan. „Deze typi sche Mechelse tijdsaanduiding weer klinkt op de helft van elke kwartier", vertelt stads- gids en conservator van het Speelgoedmuseum, Mare Wellens. De legende wil dat het invoeren van het 'halfke' te maken had met het gigantische uurwerk dat vroe ger de Sint-Romboutstoren sierde. Het uurwerk werd in de zestiende eeuw in de Sint-Romboutsto ren gemonteerd, omdat de Mechelaars de gewoonte hadden om altijd en overal een kwartier te laat te ar riveren. De klok had wijzerplaten van ruim dertien meter hoog, groter zelfs dan die van de Big Ben in Londen. De klok had echter slechts een wijzer en daarom moest een beiaardier uitkomst bieden door op de hele, halve en kwart uren een melodie te spe len. Om nog nauwkeuriger te zijn werd daar al snel ook het 'halfke' aan toegevoegd. Bij Duitse beschietingen tijdens Eerste Wereldoor log werden de wijzerplaten zwaar beschadigd en uiteindelijk werden ze in 1963 zelfs verwijderd. On danks enkele pogingen de wijzerplaten te vervan gen, moet de Sint-Romboutstoren het sindsdien zonder doen. Maar ook zonder wijzerplaten is de belforttoren, waarin de klokken aanvankelijk diende om bij ge vaar de bewoners van de stad te waarschuwen, het baken van Mechelen. Met zijn 97 meter torent hij ook overal bovenuit. Bezoekers die de toren willen beklimmen wachten 514 treden. Helemaal bovenin de toren biedt een deur toegang tot een balkon dat geheel om de toren leidt, een wandeling van ruim 100 meter. Er is een prachtig uitzicht op de gehele historische binnen stad met de acht kerken, de Begijnhoven, de Grote Markt en de Vismarkt. In de compacte binnenstad - Mechelen telt minder dan 80.000 inwoners - is een enorme schat aan his torische gebouwen te ontdekken. De stad telt ruim driehonderd historische monumenten. Het stad huis aan de Grote Markt bijvoorbeeld, is onderge bracht in een samenvoeging van twee oude gebou wen. Het eerste is de oude Lakenhal waar vroeger het kostbare textiel verhandeld werd. Het tweede was voorheen het gebouw van de 'Grote Raad', in de 15e eeuw het hoogste rechtscollege in de Neder landen. In een hoek van de Grote Markt prijkt een beeld van een gedrongen mannetje dat met behulp van een grote doek in de lucht wordt Op-Sinjoorke. Het beeld is gebaseerd op een pop, die aanvankelijk als Sotscop of Vuilen Bruide gom door het leven ging. „Mannen die een scheve schaats reden, werden vroeger door hun buren op gehaald en met een grote doek in de lucht gegooid. Later werd de overspelige echtgenoot symbolisch vervangen door een pop", zegt gids Mare Wellens. De pop wordt tijdens praalstoeten en ommegangen omhoog gegooid. Op 4 juli 1775, bij de viering van duizend jaar Sint-Romboutsverering, viel de pop daarbij op een Antwerpenaar. De Maneblussers ech ter dachten dat de Antwerpenaar ofwel Sinjoor, trachtte de pop te stelen en tuigden hem af Sinds dit voorval heet de pop Op-Sinjoorke. In 1949 sta len Antwerpse studenten hem uit het museum maar het Op-Sinjoorke kwam voor een paar vaten bier weer terug naar Mechelen en is sindsdien weer te bewonderen in het Stadsmuseum Hof van Bus- leyden. Je helemaal inleven in vroegere tijden kan ook pri ma in het Leuvense Speelgoedmuseum, dat op loopafstand van het centrum ligt. Verspreid over ruim 10.000 vierkante meter in een voormalige meubeltoonzaal zijn hier alle mogelijke soorten speelgoed te bewonderen. Stap bijvoorbeeld eens het schilderij 'De Kinderspelen' van Pieter Bruegel uit 1560 in en speel in een aangepaste omgeving met het speelgoed uit die tijd. Of droom weg bij speelgoed uit de eigen jeugdjaren. Terwijl de volwas sen wegdommelen, zijn er voldoende drukknop pen en spelletjes om ook kinderen geboeid te hou den. FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115