In Pembrokeshire LeukIKEA Barcelona v30 Zaterdag 15 september 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek Wat doen vroeg-pensionado's? Jawel, ze kopen een huis in Spanje. Ik dacht nog, is dat wel nodig? Hu ren is toch veel goedkoper, maar manlief was niet van de wijs te brengen en ook onze dochters waren wild en thousiast. Wie ben ik dan om dwars te liggen? dacht ik uiteindelijk en zette braaf mijn handtekening bij een notaris in Begur. Nu moet ik toegeven, het huis is prachtig en zeer comfortabel. Het huis zou schoon worden opgeleverd, maar al snel bleek dat het schoonmaakbedrijf er een andere standaard op na hield dan ik. De eerste week heb ik voornamelijk op de knieën doorbracht om de hardnekkige verfvlekken van de leistenen vloer te krabben. Het zweet vermengde zich met ammoniak, bleekwater, Cillit Bang en ander milieuonvriendelijk spul. „Overdrijf niet zo", merkte mijn man vanaf het terras op. „Kom lekker in de zon zitten, dat komt later wel." Komen mannen van Mars? En toen naar IKEA Barcelona! „Hebben we een plan", vroeg de man van Mars. „Ja we hebben een plan én een lijst. Alle nummers, kleuren en maten heb ik aan de hand van de catalo gus geïnventariseerd. Komt goed. Weet jij het adres", vroeg ik toen we halverwege waren, „dan zetten we die in onze nieu we TomTom XL". Die waren we dus vergeten, maar volgens mijn man is het vóór Barcelona en staat het goed aangegeven. „Es indicado muy bien. Maak je geen zorgen." Enfin we hebben geen IKEA-bord gezien en toen we de grote Avinguda de la Meridia- na opreden, begon het feest pas goed. Ik ben tien keer uitgestapt om met mijn beste Spaans te be grijpen hoe we tunnels, eenrichtingverkeer, rotondes, bruggen en stoplichten moesten passeren om uiteindelijk terecht te ko men in de wijk Hospitaiet, aan de zuidkant van de stad. Twee uur later, na zeker drie maal een rondje over de Placa de les Glories en de Placa d'Éspanya, parkeerden we onze auto op de vierde verdieping in de gigantische parkeerkelder van het be kende Zweedse bolwerk. Gefrustreerd, hongerig en uitgeput van de opwinding bezoch ten we als eerste het restaurant, waar zeker honderd mannen en veelal vrouwen met kinderwagens braaf hun beurt afwacht ten om een Zweedse zalmschotel of de Kötbullar-gehaktballen met rijst te bemachtigen. Daar hadden we de puf niet meer voor. „We beginnen bij het magazijn en gaan tegen de stroom in naar binnen", was mijn voorstel. „Dan hoefje die kilometers lange route niet te doen." Leer mij IKEA kennen! Zo manoeuvreerden we met twee grote laadkarren langs drom men mensen en kinderwagens om zo snel mogelijk bij de bed denafdeling te komen waar alles wat we wilden hebben uitver kocht was. Bij de kastenafdeling hetzelfde verhaal. De Pax Stordal was niet op voorraad, maar wel de kompliment. En zo gebeurde het dat ik uitgehongerd om acht uur 's avonds toch nog met twee volgeladen karren wachtte bij het laadpunt in de parkeergarage. Het werd negen uur, en mijn man was in geen velden of we gen te bekennen. Mijn gsm deed het niet ondergronds en ik kreeg het vermoeden dat mijn Marsman op herhaling was op de Placa de les Glories. Zo is het ongeveer ook gegaan. Om ne gen uur kwam hij eindelijk voorrijden nadat hij inderdaad per ongeluk naar de uitgang was gedirigeerd en via allerlei om zwervingen opnieuw Hebben we een plan, vroeg de man van Mars Eindelijk kon Liza aan de slag met haar kast. foto Liza van Sambeek een ingang vond naar de juiste parkeer- laag waar ik min of meer apathisch stond te wachten. Met de achterklep dichtgebonden met een touwtje verlieten we Barcelona. Tien uur thuis, dachten we, niet wetende dat een file bij Palamos de reis aanzienlijk zou vertragen. Om half twaalf parkeer den we onze Turken- bak in de garage. De wet van Murphy. Morgen lekker de ge bruiksaanwijzingen opvolgen. Héérlijk. Strumble Head met zijn blikkerend witte vuurtoren. Abereid) St. Davii RAMSEY So|ya ISLAND Hg» St Bridesbay infographic: F. S.v.D Het is zoals gehoopt, de laatste zon beschijnt de rechterhelling van de diepe kloof, de fel gekleurde boten liggen door het laagtij op één oor en op het terras van de Harbour Inn gaan de pints in kalm tempo rond. door Thom Olink foto's CPD men, gewaterskied, gedoken en ge zeild. Dat alles in een zomerse overvloed, die sommige toeristen wat angstig maakt. De kastelen en natuur met wandel- en fietspaden bieden hun een vluchtroute. Wie echt meer rust wil, moet naar boven, voorbij Pembroke en Mil- ford Haven aan de enorme zeearm, diepe schoot voor de grootste tankers. St.Bridesbay heeft een paar goed gevulde stran den, toch begint hier voor de lief hebber van onbedorven natuur het patroon van try and error. Weggetje in op zoek naar de kust, doodlopend, terug, verderop weer proberen en soms ineens de belo ning. Een zee in veelkleurig blauw en groen, tientallen meters lager, rotsen met smalle wandelpaden en vreemde dromerige bergen in de verte. De eenzaamheid regeert, vol ge schreeuw van meeuwen, alken en papegaaiduikers, een zee waarin robben, tuimelaars en oneindig veel vissoorten zwemmen, een zee die verraderlijk is. In Solva is het na de pint tijd voor eten en The Cambrian bewijst hoe zeer ook in deze streek de pubeige naars en restauranthouders kwali teit hebben omarmd. In een leren fauteuil aan een rond tafeltje smaakt het pubfood - ultraverse vis, mooie pasta en lamskoteletjes om te zuigen - meer dan goed. De zaak zit vol, lokaal accent wordt doorregen met Amerikaans en very British. De Lochmeyler- farm in Landeloy met bed en breakfast is later 's avonds in het Het monument voor de vis sers in Milford Haven. it is Solva in de zuid westhoek van Wales, in Pembrokeshire dus, geliefd bij alle Britten. Sommige plekken daar zijn heel druk in de zomer, andere zo goed verstopt dat de rust geen gevaar loopt. De natuur is uniek en deze schil land aan de zeekant heet dan ook 'Pem brokeshire Coast National Park'. Daar heersen strenge regels en wet ten. Het national park loopt grof weg een eindje ten oosten van Ten by de hoek om tot aan Cardigan, een en al inham en soms rui ge verrassingen. Vooral de zuidkust met zijn gele stranden en groene achterland - hier en daar onderbroken door fikse havenindustrie - is geliefd bij de vakantie gangers. Bij Tenby zelf bij Saunderfoot, Cal- dey Island en west waarts voorbij Cas- telmartin wordt ge surft, gezwom-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 110