en nog een beetje wennen PZC Vrijdag 14 september 2007 I 37 het dagelijks provinciebestuur. Martin Verbrugge, directeur Verbrugge Terminals: „Hij wekt een heel stabiele indruk. Ik heb er begrip voor dat hij nu in een andere rol zit dan als politicus in een oppositiepartij." worden voorbereid en onder bouwd. „Ik ga ervan uit dat dit tot betere besluiten leidt en dat we daardoor meer samenhang kun nen brengen tussen de thema's duurzaamheid, sociaal en econo mie. Dat is razend ingewikkeld, omdat alles met alles samenhangt. En die kleine meerderheid - daar wordt de politiek wel leuker van." De gedeputeerde merkt op dat niet alle zaken in het collegepro gramma zijn opgenomen en afge timmerd. „Er, zijn ook vrije kwes ties." Maar goed ook, stelt hij. „het komt de kwaliteit van de Zeeuwse politiek ten goede door niet de druk erop te zetten van: er moet dit of dat gebeuren." Vanuit de oppositie naar de be stuurstafel. Marten Wiersma moet zich af en toe nog realiseren dat hij onderdeel van een grotere orga nisatie is. „Vroeger bedacht ik wat, deed een voorstel en voerde het uit. Nu kan ik niet altijd het oog houden op wat er met een plan ge beurt. Je stopt iets in de ambtelijke organisatie en het verdwijnt. Het komt er wel weer uit hoor, soms zelfs beter. Maar van de overstap heb ik niet wakker gelegen. Ik heb niet het idee dat ik even van jas ben veranderd." Als Statenlid voor Groenlinks heeft Wiersma altijd geopereerd in het volle besef dat hij zijn idea len en ideeën maximaal kon pre senteren en dat het resultaat vaak gering was. „In het dagelijks pro vinciebestuur heb je minder vrij heid met plannen te komen. Van het beleid ligt 70 procent vast. Maar je heb wel de mogelijkheid om er meer van de idealen en idee ën in te stoppen." Als voorbeeld noemt hij de on langs verschenen kadernota ener gie- en klimaatbeleid. In de stei gers gezet door Jacques Suur- mond, de WD-gedeputeerde die zijn voorganger was op dit onder werp. Wiersma heeft kans gezien er eigen accenten in te plaatsen. „Het is een resultaat geworden dat ik naar mijn achterban goed durf te verdedigen", zegt hij strijdlustig. Het begrip 'duurzaamheid' is er flink in verankerd. Dat was en is zijn stokpaardje. „Ik vind het heel belangrijk om de energieproblema- tiek steviger te verknopen met de economie. Het was veel symbool politiek van kierenjacht en spaar lampen. We willen door technolo gische vernieuwing grote stappen voorwaarts maken." Dat kan vol gens hem ook dankzij het feit dat de Zeeuwse economie een aantal heel grote spelers kent. „Die moe- Tjeu van Mierlo, directeur Zeeuwse Milieu Federatie: „We hopen komende tijd toch wat terug te ziep van de uitgesproken opstelling die hij als Statenlid tentoon spreidde. Hij blinkt uit in ambitie, maar het is lastig dat te verenigen met de opstelling van de coalitiegenoten." foto Lex de Meester ten we verleiden de bocht te ne men." Tijdelijk beheert Wiersma het pak ket natuurherstel Westerschelde, met daarin ontpolderen (in okto ber neemt gedeputeerde Frans Ha melink dat over). Hij wil graag de overeenkomst die de provincie hierover met de minister van Land bouw en Natuur sloot, uitvoeren. En als de Staten nu eens besluiten die overeenkomst op te zeggen, is dat een halszaak voor hem? Op nieuw behoedzaam: „Daar zeg ik geen ja en geen nee op. Het drie luik verdieping, natuurherstel en grotere veiligheid ligt nog op koers. Wij hechten aan de uitvoe ring van de regietaak en ik heb geen enkel signaal uit de Zeeuwse politiek dat het anders moet. Al leen de Partij voor Zeeland en me vrouw Le Roy (voorganger van Wiersma als gedeputeerde econo mie, nu Statenlid PvdA -red) laten een ander geluid horen." Hij be klemtoont dat het niet verstandig is om in moeilijke dossiers als na tuurherstel machtswoorden naar links of rechts te spreken. „Dat is het laatste waaraan je denkt." In het dagelijks provinciebestuur is het pais en vree. De omstandig heid dat een GroenLinkser aan de vergadertafel van het dagelijks pro vincie in de Admiraliteitszaal van het provinciehuis is aangeschoven, heeft niet sfeerbedervend gewerkt. Marten Wiersma burgerlijke staat: gehuwd, drie kinderen. geboren: 9 maart 1949 in Oostdongeradeel (Friesland). opleiding: lager en middelbaar agrarisch onderwijs, mbo inrich tingswerk, hbo cultureel werk. werk: consulent natuur- en mi lieueducatie, coördinator Grens- park de Zoom-Kalmthoutse Heide, Statenlid voor Groen- Links (en daarvoor voor Delta Anders), lid van Gedeputeerde Staten. hobby's: bierbrouwen, studie Russisch, renovatie eigen huis, sleutelen aan oldtimer auto's. In tegendeel: Wiersma geeft hoog op over de samenwerking met de andere gedeputeerden en de ande ren laten zich in lovende termen uit over hem. Feit is in elk geval dat Wiersma zich tot nu toe niet genoodzaakt heeft gevoeld een minderheidsstandpunt in het dage lijks provinciebestuur in te nemen over zaken die in het collegepro gramma staan. Bij onderwerpen buiten dat programma is het een of twee keer voorgekomen dat hij liet aantekenen het niet mee eens te zijn met het besluit. Na zijn verkiezing tot gedeputeer de heeft Wiersma een nieuw pak gekocht, driedelig nog wel. „Je re presenteert tenslotte de provincie. Niemand moet zich voor je hoe ven te schamen." Hij heeft zich nog nimmer thuis met de dienst auto laten ophalen, ook niet voor ritten naar bestemmingen buiten de provincie, wanneer die auto toch zowat langs zijn huis in 's-Heer Hendrikskinderen rijdt. Nee, Wiersma rijdt met eigen ver voer naar Middelburg en stapt daar, als dat nodig is, in de dienst auto. „Dat gedoe met al dan niet fiscaal belast woon-werkverkeer moet ik niet hebben. Ik wil helder heid." Verder heeft de nieuwe gedepu teerde al bedankt voor een paar buitenlandse reizen. Naar New Arno Boomert, lid gebiedscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen: „Hij is onze vijfde gedeputeerde als voorzitter en zeker niet de minste. Hij gaat York, Italië en Noorwegen. „Niet dat ik niet graag reis. In tegendeel. Maar het moet wel functioneel zijn en in wil mijn tijd zo nuttig mogelijk besteden." Verwacht Wiersma volgend jaar ook niet op de deelnemerslijst van Rienkrieë mee de Sterren van Omroep Zee land. Maar een Solexrace voor Pro minenten vindt hij hartstikke leuk. Tenminste als iemand hem als prominent wil beschouwen. Voor Wiersma zelf voelt het voor lopig nog niet zo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57