Het is voor iedere Advocaat vindt tbs voor bedreiging veel te zware eis 36 Vrijdag 14 september 2007 PZC De gang van zaken rond het Nederlands voetbalelftal bewijst het: niet iedere top-voetballer blijkt een topcoach. Twaalf jaar lang is Marten Wiersma veruit het beste Statenlid geweest: inventief, ijverig en gevat. Sinds eind april heeft hij als lid van het dagelijks provinciebestuur zo'n beetje de leiding over de Zeeuwse economie. Een andere rol, een andere verantwoordelijkheid. Gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks), indien nodig in driedelig pak, is zich bewust van het Marco van Basten-syndroom. VIJF VRAGEN AAN Het comité Tunneltolvrij heeft 20.000 hand tekeningen verzameld voor afschaffing van de tol in de Westerscheldetunnel. Op 25 sep tember gaan ze naar de Tweede Kamer. Naam: Janco Dees Leeftijd: 49 Woonplaats: Westdorpe Beroep: Docent wiskunde door Joeri Wisse Waarom moet de Westerscheldetunnel tolvrij worden? „Het is gewoon heel onrechtvaardig dat wij meebetalen aan alle tunnels, viaducten en snelwegen in de Randstad en ook nog hoge tol moeten be talen voor de tunnel. Bovendien pakt de tolheffing heel negatief uit voor de economie in Zeeuws-Vlaanderen. Neem alleen al de transportbedrijven die veel moeten betalen. Maar ook de mensen hier zijn de dupe, ik weet van meerdere personen dat ze een baan aan de overkant konden krijgen, maar dat hun werkgever de kos ten niet wilde vergoeden." Maar voor de boot moest toch ook tol betaald worden? „Ja, maar dat kostte veel minder. Met een PSD-abonnement ging je ei genlijk gratis over, omdat je op het traject van de boot niet met de auto hoefde te rijden. De kilometerkosten van de auto over de lengte van de oversteek waren vroeger ongeveer even hoog als het veertarief. In de tunnel komt de tol er bovenop." Kostte het veel moeite om ruim 20.000 handtekeningen op te halen? „Nee, iedereen tekende graag. De acties zijn opgezet door plaatselijke po litieke partijen: in Sluis de WD, in Terneuzen GroenLinks en in Hulst Algemeen Belang. De SP is in heel Zeeuws-Vlaanderen de straat opge gaan. Maar ook van andere politieke partijen als het CDA heeft het comi té steun gekregen in verschillende gemeenten." Heeft deze actie enigszins kans van slagen? „Dat weet ik niet. In Zeeuws-Vlaanderen wordt het initiatief breed ge dragen. Om ons doel te bereiken willen we zoveel mogelijk landelijke aandacht. Daarom roepen we iedereen op om met de bus mee te gaan naar Den Haag. Ook hebben we aantal ludieke grappen bedacht, zodat heel Neder land straks weet dat het onterecht is dat wij tol moeten betalen. Verder hebben we als comité Karla Peijs uitgenodigd om mee te gaan naar Den Haag, maar ik heb nog geen reactie van haar gehad. Wanneer bent u tevreden? Het liefste willen we dat het gratis wordt, maar met een fikse verlaging van de tarieven zijn we ook heel tevreden. Officier van justitie vreest dat Terneuzenaar door het lint gaat. door Emile Calon MIDDELBURG - Het verschil tussen de eis van de officier van justitie en de wens van de verdediging was gisteren wel erg groot. Officier R. Rammeloo eiste een celstraf van negen maanden en tbs-maatregel tegen een 50-jarige Terneuzenaar. Raadsman E. Maessen rekende voor dat de man, als alleen naar de kale feiten wordt gekeken, een boe te van 600 euro hoort te krijgen. De man verscheen voor de Middel burgse rechtbank omdat hij zijn ex eind vorig en begin dit jaar meerde re malen mondeling bedreigd zou hebben. De raadsman voerde aan dat op z'n hoogst een bedreiging bewezen kon worden. Daarnaast stelde hij dat de man nog nimmer iemand echt kwaad heeft gedaan. Tegen een Terneuzenaar is negen ce! en tbs geëist wegens bedrei ging van zijn ex. Justitie vindt dat de man voor zijn agressie be handeld moet worden. Volgens hem blijft het steeds bij be dreigen met woorden. Rammeloo vindt echter dat de man nu behandeld moet worden voor zijn agressief gedrag. Hij vreest dat de man anders echt eens door het lint gaat en dat er dan op z'n minst bloed vloeit. De officier van justitie zette de man neer als iemand die van geen compromis sen wilt weten. Als voorbeeld wees hij naar de schuld van 130 euro die de ex bij de man zou hebben. „Al kost het duizend euro aan rechts hulp, dat geld moet terug." De reclassering vindt dat de man opgenomen moet worden in een beschermd-wonen programma en daar ook intensief moet worden be handeld. De officier nam dat ad vies over. Aangezien pas over twee maanden daar ruimte is voor opna me van de man stelde hij voor de Terneuzaar te veroordelen tot ne gen maanden cel en hem via die tbs-maatregel vervolgens in dat pro gramma te plaatsen. Als de recht bank die eis overneemt kan de man over twee maanden daar di rect heen. Uitspraak op 26 september. door Rinus Antonisse en Ben Jansen Marten Wiersma als be stuurder. Het is even wennen. Niet aan het feit dat hij in zijn werkkamer in het provinciehuis met één telefoontje voor elkaar krijgt dat een mevrouw drie kop jes koffie komt brengen, noch aan de omstandigheid dat een afspraak met hem uitsluitend via een secre taresse te regelen is. Nee, Wiersma is behoedzamer geworden. Het gemak waarmee hij als fractie voorzitter van een kleine opposi tiepartij tot voor kort zijn stand punten formuleerde en er schijn baar voor de vuist weg argumen ten onder schoof, is verdwenen. De gedreven politicus met uitge sproken meningen presenteert zich als een bedachtzame bestuur der die voorzichtig langs de klip pen zeilt die hij voorheen triom fantelijk beklom. De verklaarde tegenstander van de Westerschelde Container Termi nal (WCT) is niet te bespeuren. Hij zegt nu dat maatregelen moe- Luit Ezinga, voorzitter Kamer van Koophandel: „Hij heeft nu tijd genoeg gehad om zijn dossiers te bestuderen. We willen eindelijk wel eens wat zien." ten worden getroffen om Vlissin- gen en Terneuzen een rol te laten spelen als industriehavens en dat in Vlissingen voorzieningen moe ten worden gemaakt voor deep- sea-containerschepen. „De tijd dringt. Er lopen trafieken weg, omdat er geen containerfacili teiten in de haven zijn. Het zit al tien jaar bestuurlijk en econo misch op slot. Als iedereen in zijn schuttersputje blijft zitten, komen we geen stap verder." Op de vraag of dit betekent dat hij daarmee een voorkeur uitspreekt voor de WCT boven het container plan van Verbrugge Terminals (de VCT) gaat Wiersma niet in. „De stroom containers is niks nieuws. Die heb je altijd, ook bij een terminal in het havengebied. Kees Bierens, Statenlid VVD: „Waar is uw straatvechtersmentaliteit gebleven, meneer Wiersma?" Het gaat over het aantal en de schaal. Als we niet met een open blik naar de ideeën kijken, dan be wijzen we de Zeeuwse samenle ving als geheel geen dienst. Die boodschap richt ik zowel aan voor- en tegenstanders van de WCT." Even zorgvuldig houdt hij zich op de vlakte over een eventuele twee de kerncentrale. Wiersma - vurig bestrijder van kernenergie - zit in de raad van commissarissen van Delta, een bedrijf dat graag een tweede nucleaire stroomfabriek bij Borssele bouwt. Dat moeten boeiende discussies zijn in die raad van commissaris sen. Wiersma is niet van plan daar inzicht in te verschaffen. Hij geeft aan dat kernenergie een rijkszaak is en verwijst naar het programma van het dagelijks provinciebestuur voor de komende vier jaar. Daarin staat dat de (landelijke) discussie over kernenergie en de komst van een tweede kerncentrale nauwge zet zal worden gevolgd. Wiersma heeft een verklaring voor zijn ongewone terughoudend heid. Het dagelijks provinciebe stuur van CDA, SGP, Christen- Unie en GroenLinks steunt op de kleinst mogelijke meerderheid in Provinciale Staten. „Dat betekent dat we als Gedepu teerde Staten niet zonder meer van uit mogen gaan dat al onze voorstellen voldoende bijval krij gen. Wij kunnen ook tellen. Het komt aan op inhoud en argumen ten. Met dicteren van hoe wij vin den dat de Staten moeten stem men, komen we niet ver. Het lijkt ook weinig reëel erop te vertrou wen dat de fractiediscipline vol doende is om vier jaar lang voor stellen door de Staten te loodsen. We zullen het van overtuigings kracht moeten hebben, niet van grote woorden. En zelfs mijn over tuigingskracht kan tekort schie ten." Daarbij komt, onderstreept Wiers ma, dat het er aanvankelijk niet naar uit zag dat CDA, SGP, Chris tenunie en GroenLinks het dage- Marten Wiersma aan de vergadertafel lijks provinciebestuur zouden vor men. „Het is geen vanzelfspreken de samenstelling. Een buitenstaan der kan het beschouwen als een noodsprong en een waagstuk van de eerste orde. Maar we werken er hard aan dat aan het eind van de ze vier jaar kan worden geconsta teerd dat het wél een logische op lossing was. Er moeten resultaten worden geboekt. In de oppositie doe je dat met gedrevenheid; in het dagelijks provinciebestuur komt er misschien wat meer be hoedzaamheid aan te pas. Tja, het is voor iedereen nog een beetje wennen." Wiersma is ervan overtuigd dat Pieter Hazelager, FNV-Bondgenoten: „Marten houdt zich wel opvallend lang opvallend stil." Zeeland zijn voordeel kan doen met de ietwat ongewone uitkomst van de formatie afgelopen voor jaar. De nieuwe machtsverhoudin gen in de Staten brengen met zich mee dat de zaken beter moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56