Filmbeelden geprojecteerd op zeilen Mooi begin jazzseizoen Twee extra premieres voor Film by the Sea 34 Vrijdag 14 september2007 pzc Zeeuwse kunstenaars maken bijdragen voor Beelden aan Water. door Rolf Bosboom goes - Het moet een hoogtepunt worden van Beelden aan Water, het festival dat morgen in en rond de Goese stadshaven wordt gehou den. Op de zeilen van drie platbo dem worden zo'n vijftien films ver toond, rond het thema 'Water en wonen'. Een aantal films komt uit de collecties van de provincie (met beelden van onder meer de Zee- landbrug en de Oosterschelde) en Noordhoek Diving. Diverse, merendeel Zeeuwse kun stenaars hebben speciaal voor de gelegenheid een korte film ge maakt. Een van hen is Bianca Run- ge uit 's-Heer Hendrikskinderen. Haar vijf minuten durende bijdra ge is een reeks bijna hypnotiseren de beelden van weerspiegelingen van de Goese stad in het water, be geleid door muziek van Denz de Kroon. Runge is vooral bekend door haar kunstcollages, waarbij ze het feite lijke onderwerp weghaalt, zodat er een ongrijpbaar beeld ontstaat dat allerlei associaties kan oproepen. Het maken van films en visuals is voor haar een belangrijke nevenac tiviteit. Het uitgangspunt blijft ge Jean Beining, Barentszzee Ballet. lijk, ook in haar bijdrage aan Beel den aan Water. „Ik wilde vermij den dat er een duidelijk onder werp, een duidelijk verhaal in kwam. )e creëert een nieuwe wer kelijkheid. Daarbij herken je waar schijnlijk elementen uit de 'echte' werkelijkheid, maar toch is het een andere werkelijkheid." De vertoning op zeildoek levert wellicht nog een extra dimensie op. „Als het mooi, windstil weer is, zie je de weerspiegeling van de projectie weer in het water." Ook de Biezelingse videokunste naar Jean Beining levert een bijdra ge aan het festival. Hij heeft vijf films van elk één minuut gemaakt. „Het zijn beelden die ik recent heb gefilmd tijdens een reis van twee weken naar Spitsbergen. Ze zijn ei genlijk gemaakt in het kader van een groter project, een onderzoek naar Darwin, maar ik heb er ook deze korte filmpjes uitgehaald. Je ziet vooral het langsglijden van het landschap, waarvan je een soort melancholisch gevoel krijgt. 'Als het mooi, windstil weer is, zie je de projectie weer in het water weerspiegelen' Dat heb ik geprobeerd vast te leg gen. Bij elkaar vertellen de film pjes een soort verhaal over water en over wonen aan het water. Je ziet bijvoorbeeld een huis op de Lofoten, een van de mooiste ei Beelden uit de film van het collectief Apvis. 'StilF uit de film van Bianca Runge. landgroepen die ik ooit heb ge zien. Als het water daar stijgt, waar moeten die mensen dan naar toe?" Beining is benieuwd hoe de projectie op zeilen uitvalt. „In een van de films zie je bijvoorbeeld kleine ijsschotsjes drijven. Als het zeil beweegt, kan dat wel een extra dimensie geven." Jenny van den Broeke is het enige van oorsprong Zeeuwse lid van het Brabantse filmrhakerscollectief Apvis. Met zijn vijven hebben ze een bijdrage voor het Goese festi val gemaakt. „We zijn naar de Bies- bosch gegaan en hebben twee da gen de postbode daar in zijn boot gevolgd. Hij heeft maar een paar adressen, maar is daar de hele dag mee bezig", zegt Van den Broeke. „De beelden hebben we gecombi neerd met animaties. Zelf heb ik vissen getekend en geanimeerd." De jonge filmmakers Ruud Ter haag en Marleine van der Werf ko men niet uit Zeeland, maar heb ben wel een film gemaakt die me de over de provincie gaat. Silhouet ten in de nacht spelen er een be langrijke rol in, met Vlissingen en het Botlek-gebied als decor. Net als bij Apvis worden de opnamen ver mengd met animatietechnieken. De films worden morgen tussen 21.00 en 22.30 uur vertoond in de stadshaven van Goes. Beelden aan Water Het cultureel festival Beelden aan Water wordt morgen, voor de eerste keer, gehouden in en rond de stadshaven van Goes. Het festival is gratis toeganke lijk. In de haven liggen drie histori sche zeilschepen: de tjalken Scaldis, Twee Gezusters en Nooit Volmaakt. Het programma ziet er als volgt uit: 11.00-17.00 uur: Kunstmarkt, Ongeveer dertig kunstenaars stellen werk tentoon langs de Grote Kade en de J.A. van der Goeskade. 12.30 uur: Opening, door ge deputeerde Harry van Waveren en wethouder Rinus Dieleman. 13.30-15.30: Sleepwedstrijd, vier Zeeuwse trekpaarden moe ten zo snel mogelijk een schip in de haven verslepen. 15.30-16.00 uur: Klanken op het water, Reinier Sipkens brengt serenade op en aan het water. 16.00-17.15 uur: Kano, de monstratie met kano's en ka yaks en wedstrijd kanopolo, met medewerking van Kano club Zeeland. 18.00-21.00 uur: Zilt Culinair, aanbod zilte producten op Gro te Kade en Bierkade, opvoering eenakter 'Kniertje, de musical' (een eigen versie van 'Op hoop van zegen') door Theatergroep Als 'n Dijk en optredens van de Zeeuwse bands The Night Boat en No Frontiers. 21.00-22.30 uur: Buitenbio scoop, vijftien korte films rond thema 'Water en/of wonen' worden vertoond op de zeilen van drie historische zeilsche pen. 22.30-23.45 uur: VJ-show band, grote show van vierkop pig VJ-collectief De Kijkbuiskin- deren met videobeelden en licht op de zeilen van histori sche zeilschepen, in combina tie met optreden van de vijf koppige Cubaanse band En-Tal- la op ponton in de haven. Festival voegt Live! en King of California toe aan programma. door Rolf Bosboom vlissingen - Het festival Film by the Sea, dat vandaag begint, heeft op het laatste moment nog twee premières aan zijn programma toe gevoegd, Live! en King of Califor nia. Deze films zijn deze week voor het eerst vertoond op de film festivals van Deauville en Toronto. Live! is de nieuwe film van regis seur Bill Guttentag, die al Oscars won met You don't have to die (1989) en de documentaire Twin Towers. Live! biedt een kijkje ach ter de schermen van de televi sie-industrie, waar de concurren tie moordend is en kijkcijfers hei lig zijn. De film, met Eva Mendes, is morgen om 16.00 uur te zien in zaal 2 van Cine City. King- of Cali fornia, vrijdag 21 september om 21.00 uur in zaal 3, is het regiede buut van Michael Cahill. Michael Douglas speelt een instabiele va der die, nadat hij een tijdje in een inrichting heeft gezeten, zijn doch ter opzoekt. De opening van het Film 8c Literatuurprogramma, maandag om 19.00 uur met Atone ment, krijgt als extraatje de korte film Niks tegen Kees zeggen van Ari Deelder. Het is de verfilming van een verhaal van haar vader Jules Deelder. In het kader van de verto ning van Atonement worden ook beelden vertoond van de hoofdrol speelsters Keira Knightley en Van essa Redgrave, met een persoonlij ke groet aan het festivalpubliek. 1^ Film by the Sea in Cine City in Vlissingen begint vandaag, maar heeft toch nog twee extra films aan het programma kunnen toe- voegen. Trompettist Bert Joris en pianist Dado Moroni in Porgy en Bess. door Rolf Bosboom terneuzen - Het jazzseizoen in Porgy en Bess in Terneuzen wordt zondag op aansprekende wijze ge opend met een concert van het Bert Joris/Dado Moroni Quartet. Het optreden begint om 16.00 uur. Het gezelschap bestaat naast Bert Joris (trompet en bugel) en Dado Moroni op piano uit Ira Coleman op bas en Dré Pallemaerts op drums. De tournee die het viertal momenteel maakt, staat in het te ken van de nieuwe cd van Joris: Magone. De Vlaamse trompettist Bert Joris is de afgelopen jaren regelmatig te gast geweest in Porgy en Bess. De trompettist wordt tot de absolute top gerekend. Daarnaast is hij als componist en arrangeur op hoog niveau actief) zoals onder meer blijkt uit zijn werk voor het Brus sels Jazz Orchestra. De Italiaan Dado Moroni geldt als een grootheid op de piano. Zijn ei genzinnige stijl wordt omschreven als 'stevig geworteld in de jazztradi tie en tegelijk een smaakvolle com binatie van hedendaagse New Yorkse energie en verfijnde Itali aanse grandeur'. Moroni en Joris werken al langere tijd samen. Hun album Magone is uitgebracht op het bekende Dreyfus-label. Op de cd speelt Philippe Aerts de baspartijen. Op het podium neemt Ira Coleman die voor zijn rekening. Hij toerde afgelopen zo mer nog met zangeres Dee Dee Bridgewater door Europa en was ook te zien op het North Sea Jazz Festival. |TJ Bert Joris en Dado Moroni, grote namen in de jazzwereld, treden zondag samen met bassist Ira Coleman en drummer Dré Pallemaert op in Terneuzen. Drummer Dré Pallemaerts speelt al sinds zijn jonge jaren met Joris en is uitgegroeid tot een Europese topper. Tegenwoordig leidt hij de slagwerkafdeling van het conserva torium in Parijs. Pallemaerts en Aerts werkten al twintig jaar geleden samen met Bert Joris, toen hij het album Sweet Seventina opnam. Nu staan ze samen op een nieuwe cd, deze keer niet met Michel Herr als pia nist, maar met Moroni. Stichting Porgy Jazz heeft ver der de komende maanden optre dens in petto van: Roberta Gamba- rini Quartet (6 oktober), Paulien van Schaik met Hein van de Geyn (21 oktober), Frank Morgan met trio Rein de GraafF (4 november), Lewinsky (presentatie nieuwe cd, 30 november) en Bert van de Brink (9 december). Het laatste concert is in het kader van Van den Brinks tournee van wege het winnen van de Boy Ed- gar-prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54