Lange keten stuwt Emergis en Ziekenhuis Zeeland voegen psychiatriebedden samen Cordaid De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 14 september 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Enkele maanden geleden kwam Elsje op een feestje naast me zitten. Elsje is 17 jaar en zeer begaan met het lot van het ondergeschoven kind. Ze is van de afdeling jeugdig idealisme. Elsje had inschrijfformulieren bij zich van Cordaid Kinderstem, de organisatie die zich inzet voor kinderen in sloppenwijken. Ik kon het aanstekelijk elan van Elsje niet weer staan. Natuurlijk werd ik donateur van Cordaid Kinderstem. Sinds woensdag kijk ik echter ook een beetje anders aan tegen Cordaid. Laat in de middag ontving ik een e-mail van Cordaid. De organisatie bleek samen te werken met de ASN Bank. Mij werd dringend verzocht www.goedgeldspel.nl aan te klikken. Dan kon ik een ASN-spaarrekening met wel 450 euro verdie nen! Hè?! GoedGeldSpel? Na die eerste mail begon de el- 1 lende pas goed. In een mum van Mi) werd verzocht tijd 0I£st0snd een diarree van www.goedgeldspel.nl maar liefst 67 mails van Cordaid. Dat wil zeggen, niet van Cor- aan te klikken. He?! daid, maar van mensen die zo juist dezelfde mail als ik hadden ontvangen. Alle elektronische post, te beginnen met een was lijst aan 'Out of Office Auto Reply', kwam zo maar bij mij bin nenvallen. Hoezo privacy? Ineens kon ik van 67 mensen de mail-gegevens zien. Wilde ik zelf eigenlijk wel dat alle Cor- daid-donateurs van Nederland ineens van mij wisten dat ik ook donateur was? Dacht het niet. De volgende ochtend met een Cordaid Kinderstem gebeld. Paniek, mag ik wel zeggen. „Ach meneer, we schamen ons zo verschrikkelijk. Dit is een ramp. Het blijkt dat onze provider een ontzettende fout heeft gemaakt." Ik liet de arme mevrouw van Cordaid maar achter - ze leek me in tranen. Later ga ik toch nog eens vragen of een bank in deze nu wel zo'n verstandige partner is. Ik bedoel: mensen worden naar mijn gevoel geen donateur van Cordaid Kinderstem om indirect een bank te spekken. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het geklaag is niet van de lucht bij groentekraam en in de supermarkt. Ja, ze zijn duur dit jaar: tomaten, sla, wortelen en de boontjes. De consument voelt zich getild. Maar de producent ook. door Ben Jansen De teler deze gezonde groenten krijgt zoda nig lage prijzen voor zijn gewassen dat hij nauwelijks uit de kosten komt. En vaak zelfs hele maal niet. Producenten en consu menten zijn flink ontevreden over de prijzen van groente. De slot som ligt voor de hand: ergens tus sen hen in moet iemand er flink aan verdienen. Peter Scherpenisse, tuinder in Sint-Annaland, is de wanhoop na bij. Dit jaar haalt hij 750.000 krop pen sla uit zijn kassen. Prachtige grote kroppen gewone sla, maar Nieuwe instelling met 166 bedden en 220 banen voor psychozorg. door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Zeeland en in stelling voor psychologische psy chiatrische zorg, Emergis, voegen hun afdelingen volwassenenpsy- chiatrie in Goes, Middelburg en Vlissingen samen in het Regionaal Geestelijk Gezondheidscentrum (RGC) Noord- en Midden-Zee land. In Ziekenhuis Zeeland wer ken Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis samen. Van Ziekenhuis Walcheren gaat de psychiatrische afdeling (PAAZ) naar de nieuwe organisatie. De af deling heeft vierentwintig bedden, zestien stoelen in de dagbehande ling en een polikliniek. De PAAZ heeft veertig arbeidsplaatsen. Vanuit de volwassenenzorg en ver- ook rood eikenblad, lollo bionda en lollo rosso. De prijs die hij er voor krijgt op de veiling ligt echter ver beneden de prijs die hij zou moeten ontvangen om uit de kos ten te komen en een redelijk inko men over te houden. Zeven, acht, negen cent per krop met uitschie ters naar beneden en naar boven. Maar die laatste reiken zelden tot de 25 tot 30 cent per krop die Scherpenisse zou moeten ontvan gen om de slateelt enigszins renda bel te maken. Tot zijn grote erger nis ziet hij hoe op de markt en in supermarkten minder grote krop pen sla zijn geprijsd: 1,49 euro is niet ongewoon. De slateier levert ook rechtstreeks aan een supermarkt. Veel kleinere hoeveelheden dan aan de veiling, maar de prijs is aanzienlijk beter. Scherpenisse ontvangt zo 40 cent per krop en de sla ligt voor 89 cent in de winkel. Iedereen blij: teler, supermarktexploitant en consu ment. „Er worden woekerwinsten gemaakt in de gewone afzetkana len", vindt hij dan ook. Ad Koevoets, gepensioneerd groen te-inkoper voor de lumbo-super- slavingszorg brengt Emergis 142 bedden, veertig dagbehandelings- stoelen, de polikliniek en ambulan te hulp in. In totaal gaan er bij Emergis hon derdtachtig arbeidsplaatsen over naar de nieuwe instelling. Uit Emergis worden de opnameafde lingen, de afdelingen voortgezette behandeling, de afdeling eetstoor nissen de afdeling dagbehandeling en de ambulante afdelingen van de vestigingen Goes, Tholen, Zie rikzee, Vlissingen en Middelburg overgebracht. Ook het hostel Middelburg en de nieuw op te zetten eenheid psy- chomedische faciliteiten horen tot het RGC Noord- en Midden Zee- Net als in Terneuzen met ZorgSaam bundelt Emergis de psychiatrische zorg aan volwasse nen met Ziekenhuis Zeeland in een gezamenlijke instelling. markten, kan niet ontkennen dat de telersprijs flink over de kop gaat voordat aardbeien, tomaten, komkommers, sla, paprika, wortel tjes en dergelijke bij de consument op tafel staan. Hij heeft met bospeen als voorbeeld de ontwik keling van de prijs in kaart ge bracht. Veel groenten gaan een lan ge weg. „Er zijn producten bij die drie dagen ouder, drie keer van ei genaar gewisseld en drie keer zo duur zijn wanneer ze bij de consu ment komen. Er worden kosten toegevoegd, geen waarde. Je kunt niet zeggen dat iemand steelt, maar ik kan me heel goed voorstel len dat producent en consument er weinig van snappen." Verpakking en bestickering kost geld, verpakking kost ruimte, waar door meer kisten en pallets nodig zijn en fusthuur, transport- en op slagkosten toenemen. In de redene ring van Koevoets moeten kosten onvermijdbaar en begrootbaar zijn. „Anders zijn het verspillin gen. Een tuinder zou niet moeten toestaan dat iemand anders iets aan zijn producten verdient dan de supermarkt en de groenteman. Waarom moet een verpakker in de keten zitten. Daar zijn de teler en de consument niet bij gebaat. Zelf verpakken, zelf de afzet ver zorgen. Dat kan best kleinschalig. Gewoon een kwestie van organisa tie efficiency en specialisatie. Een korte keten. Zo beperk je dat een marge op kosten wordt genomen en een marge op marge." De wereld van groenten en fruit wordt beheerst door wat Koevoets 'condoomverkoop' noemt. De nei ging overheerst de eigen belangen optimaal te beschermen en de risi co's bij anderen te leggen. Tuin ders krijgen een gemiddelde prijs van de afzetorganisaties. De werke lijke marktprijs kan daar sterk van afwijken. Supermarkten vergelij ken eikaars prijzen; niet met die van de groenteman en de markt koopman. Prijsopdrijvend is ook het feit dat steeds meer groente en fruit in su permarkten in kleine hoeveelhe den worden verpakt. Koevoets: „Niet omdat de consument daar land. De ondernemingsraden, cliëntenraden en medische staven moeten voor eind oktober advies uitbrengen over het plan. De nieu we organisatie wordt een vennoot schap onder gezamenlijke exploita tie van Emergis en Ziekenhuis Zee land. Het RGC Noord- en Midden-Zee land kan op 1 januari 2008 wer kend zijn. Het krijgt dezelfde op zet als Emergis met ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen heeft in het RGC in Terneuzen. Dat vormde zich in 2004 uit RIAGG en de PAAZ van Ziekenhuis De Honte. De Oostercheldeziekenhuizen, in Goes buur van Emergis, hebben geen eigen psychiatrische afdeling. De bundeling moet de kwaliteit van de zorg zo goed mogelijk ma ken en leiden tot gezonde finan ciële bedrijfsvoering, hoopt voor zitter van de raad van bestuur van Emergis, L. van Leersum. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken vóór 15,-. Na de2e periode stopt de bezorging, vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, RekeningnummerHandtekening 0e PZC gaat zoiqvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Slateler Peter Scherpenisse: „Er worden woekerwinsten gemaakt. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2