Vals geld: Geld en were blote oog ziet meer dan apparaat 1 3» EURO PZC Vrijdag 14 september 2007 19 Betalen met vals geld is strafbaar. Maar lang niet iedereen weet wanneer een biljet nagemaakt is of niet. Er zijn meerdere manieren om daar achter te komen. door Johan Bosveld illustratie Ronald Visser Het was maar een piep klein berichtje, en het stond niet eens in alle kranten: de Hongaar se politie arresteerde deze week zes personen die bezig waren met het inladen van veilig heidspapier. De ruim 8.000 kilo pa pier was bestemd voor de produc tie van 50-eurobiljetten. De hoe veelheid zou volgens Europol, het samenwerkingsverband van Euro pese politiediensten, genoeg zijn geweest voor het drukken van 140 miljoen euro aan vals geld. Zolang er geld bestaat, is er valse munterij. Maar vandaag de dag is de strijd tussen overheden en ver valsers er een op hoog technisch niveau. De echtheidskenmerken en beveiliging op bijvoorbeeld de eurobiljetten zijn inmiddels zo uit gebreid en complex dat de crimi neel wel van heel goede huize moet komen voor een goede ver valsing. Desondanks komen er re gelmatig valse briefjes in omloop. Om een idee te geven: er zijn 11 miljard eurobiljetten in omloop. Vorig jaar werden er in Nederland 265.000 vervalste exemplaren ont dekt. Hoewel het volgens De Nederland- sche Bank (DNB) om een forse stij ging (60 procent) gaat ten opzich te van het jaar daarvoor, blijft het risico klein dat iemand valse euro biljetten in handen krijgt. Als het gebeurt, is de kans groot dat het om een 20- of 50-eurobiljet gaat, want die zijn volgens de Europese Centrale Bank onder valsemunters het meest populair. De beide biljet ten zijn samen goed voor zo'n 70 procent van alle ontdekte verval singen in Nederland. Toch blijft het zaak voor particulie ren en bedrijven om alert te zijn op vals geld. Al is het alleen maar omdat geen enkele bank een ver- ALLE MENSEN Vrouw Pavarotti was alleen op zijn geld uit De vorige week overleden Lucia no Pavarotti had een slecht hu welijk. De 37-jarige vrouw van de Italiaanse operazanger, Nico- letta Mantovani, was geobse deerd door zijn fortuin. Dat ont hullen twee van zijn beste vrien den deze week in een Italiaanse krant. Volgens Leone Magiera en zijn vrouw Lidia La Marca, die dertig jaar bevriend waren met valst biljet accepteert of vergoedt. Met andere woorden: wie een vals biljet ontvangt, heeft pech gehad. „Als de banken het nagemaakte geld wel zouden vergoeden, zou ie dereen vals geld kunnen maken en vervolgens een vergoeding vra gen", aldus DNB. Bedrijven, vooral winkeliers, die willen voorkomen dat ze de dupe worden van vals geld kunnen daar tegen een verzekering afsluiten via een bedrijfspolis of kasgeldpolis. Maar aan die verzekeringen hangt meestal wel een maximumvergoe ding. Bovendien kan de verzeke raar tal van voorwaarden stellen om in aanmerking te komen voor een vergoeding. Om vals geld te herkennen zijn tientallen apparaten en instrumen ten in de handel. Menig winkelier heeft een 'MoneyChecker', 'Euro- Scanner', 'SafeScan' of vergelijkba re elektronische apparatuur op de toonbank staan. Er zijn twee soor ten van deze tafeldetectoren: hulp middelen en zelfbeslissende appa- Pavarotti, dacht Mantovani al leen aan geld. „Op zijn sterfbed vertelde Pavarotti dat zijn gelief de geobsedeerd was door de vraag hoe zijn fortuin na zijn dood verdeeld werd. Ze had hem al meerdere keren gedwon gen documenten te tekenen", zo vertellen de vrienden van de operazanger. Bold-ster met slok op achter het stuur Soapster Sean Kanan, bekend als Deacon uit The bold and the beau tiful, is opgepakt op verdenking van rijden onder invloed van al cohol. Hij kan een celstraf krij gen. De 40-jarige Kanan is na be taling van een borgsom van 30.000 dollar op vrije voeten ge ratuur. De hulpmiddelen zijn bij voorbeeld infrarooddetectoren en uv-lampen die helpen om bepaal de echtheidskenmerken van een bankbiljet te controleren. De zelf denkende apparaten geven via een piepje of lichtsignaal aan of een bil jet echt is of niet. Bij tests door DNB bleek echter dat niet alle val se biljetten worden herkend, en dat soms ook echte biljetten als vals worden aangemerkt. Volgens De Nederlandsche Bank is de beste methode daarom nog altijd 'kijken, voelen en kantelen'. On der het motto 'Het blote oog ziet meer dan een apparaat' verspreidt DNB brochures, folders en cd-roms die de consument en de ondernemer leren hoe hij vals van echt kan onderscheiden. „Appara ten geven nooit honderd procent garantie of een biljet echt of vals is", aldus DNB. Als je weet waar je op moet letten, kan met het blote oog al of niet ondersteund door steld. Komende maandag moet hij voorkomen. In 1998 werd de acteur ook al veroordeeld toen hij met een slok op achter het stuur was gekropen. Broer Cordon Ramsay in Indonesische cel De broer van meesterkok Gor don Ramsay is in Indonesië ver oordeeld tot tien maanden cel wegens heroïnebezit. Ronald Ramsay (39) werd in februari ge arresteerd op Bali. Hem hing tien jaar cel boven het hoofd, maar hij kreeg strafverminde ring omdat hij schuld bekende. Ronald Ramsay kampt al jaren met een drugsverslaving. Zijn oudere broer Gordon zou hem al meerdere malen hebben bijge- hulpmiddelen als infrarooddetecto ren of uv-lampen vrijwel elke ver valsing worden ontdekt. Ook aan consumenten is gedacht. Al sinds de komst van de euro in 2002 zijn er voor een paar euro's Vals geld detector pennen' te koop. De pen reageert op papier soorten die niet zijn bedoeld om geld op te drukken. Met de pen wordt een streepje op het biljet ge maakt en als de markering donker kleurt, is er sprake van een verval sing. Het feest gaat natuurlijk niet op als de valsemunter gebruik maakt van veiligheidspapier, zoals dat voor het officiële papiergeld wordt gebruikt. Wie op reis gaat naar een niet-eu- roland heeft niet zo veel aan de de tectorpen. Overigens is in sommi ge landen de kans groter om verou derde biljetten te ontvangen dan vervalste. Het is daarom verstandig om bijvoorbeeld op internet te kij ken welke bankbiljetten geldig en welke niets meer waard zijn in het land van bestemming. Wat te doen Accepteer nooit biljetten waar van niet zeker is of ze wel echt zijn. Breng een vals biljet naar de politie als de herkomst bekend is. Onthoud informatie over bij voorbeeld degene van wie het biljet afkomstig is. Als niet duidelijk is waar het bil jet vandaan komt, breng het dan naar de eigen bank of stuur het op naar De Neder landsche Bank. Als blijkt dat het biljet wél echt is, stort de bank de tegenwaar de ervan op uw bankrekening. Op de website van DNB staat meer informatie hoe te hande len als u verdacht geld heeft ontvangen: www.dnb.nl Kijken tegen het licht houden O Watermerk Veiligheidsdraad Doorzichtcijfer Kantelen hem en weer bewegen Hologram Goudgeel glanzende band IVoelen si voelbare inkt reliëfdruk Voelbare inkt Papier (van 100% katoen) infographic: RVbron: De Nederlandsche Bank Al Achterkant staan in zijn pogingen om daar van af te komen. Hij betaalde on der meer voor verblijven in ver schillende afkickklinieken. 'Topmodel' Sylvia sluit deal met modemerk Sylvia Geersen, die vorig jaar tweede werd bij Hol lands Next Top Model (achter Sanne Nijhof), heeft een deal geslo ten met het Ameri kaanse modemerk Guess. Een jaar lang zal ze prijken op billboards en in televisiecampag nes van het populaire merk, ver telde de Rotterdamse deze week in RTL Boulevard. Geersen (22) treedt daarmee in de voetsporen van Claudia Schiffer, Drew Bar- rymore, Anna Nicole Smith en Paris Hilton. Naast model is ze ook zangeres. Zo bracht Geersen eerder dit jaar het singletje Give it to me uit. Daarnaast is ze bij het grote pu bliek bekend als 'lekker ding' uit de reclamespotjes van Mora. Sylvia Geersen foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19