afr 12 Vrijdag 14 september 2007 PZC Drie miljoen kinderen zijn blijven leven Goed nieuws: de wereldwijde kindersterfte heeft een laagterecord bereikt en is onder de tien miljoen per jaar gedoken. Maar zijn de cijfers die Unicef gisteren presenteerde werkelijk een feestje waard? „Er overlijden bijna tien miljoen kinderen en dat is nog altijd veel te veel." door Chris Halkes en Joost Bosman foto Dieter Telemans/Hollandse Hoogte De strijd tegen kinder sterfte wordt op veel fronten gevoerd. Hij bestaat onder meer uit vaccinatiepro gramma's tegen mazelen, het ver beteren van hygiëne, het verstrek ken van met insecticide behandel de muskietennetten (tegen mala ria) en het stimuleren van borst voeding. Gisteren meldde de VN-kinderorganisatie Unicef trots dat sinds in i960 kindersterfte voor het eerst wereldwijd werd ge registreerd, het aantal kinderen dat voor het vijfde jaar overlijdt, onder de 10 miljoen is gedaald. Vooral in Azië en Latijns Amerika sterven nu jaarlijks beduidend minder kinderen dan in 1990. In dat jaar spraken de meeste landen in de wereld af het kindersterftecij fer binnen 25 jaar terug te brengen 4,5 miljoen per jaar, als een van de zogenoemde Millenniumdoelen. Ook in grote delen van Afrika over leven nu veel meer kinderen dan 17 jaar geleden, al drukt de aids-epi- demie het resultaat op dat conti nent. „De boodschap die we willen uit stralen is dat dit geen druppel op een gloeiende plaats is, maar een hele plens", zegt woordvoerder Sé- bastien Kraaijeveld van Unicef Ne derland over de enigszins ronken de taal van Unicef Dat spreekt van een 'historische vooruitgang voor de overlevingskansen van kinde ren'. „Het is wel degelijk een histo rische resultaat, vooral als je beziet dat die daling van 13 miljoen naar 9,7 miljoen heeft plaatsgevonden in een periode dat de wereldbevol king steeg van 4 naar 6 miljard. Het is een belangrijke stap in de goede richting, waaraan we jaren hebben gewerkt. Om kindersterfte omlaag te brengen moet je, naast het verbeteren van de basale ge zondheidszorg en het geven van voorlichting, ervoor zorgen dat de welvaart stijgt. Het kost tijd voor dat je daarvan de vruchten kunt plukken. Met dit resultaat, en als we op dezelfde manier kunnen doorgaan, is het millenniumdoel haalbaar." Bij hulporganisatie Save the Child ren, dat zich vooral richt op het Oorzaken kindersterfte Top tien van boosdoeners: L- Mazelen: 5,5 miljoen (leidt on der meer tot longontsteking en diarree) Ondervoeding: 5 miljoen Diarree: 2,5 miljoen Longontsteking: 2 miljoen Sterven op dag bevalling we gens algehele slechte conditie, vooral door ondervoeding: 2 miljoen Gebrek schoon water en sani tair: 1,5 miljoen Malaria: 1 miljoen TBC: 1,2 miljoen Aids: 400.000 Oorlog: niet bekend, aanzien lijk In de meeste gevallen van kinder sterfte zijn er meerdere oorzaken. Daardoor is de optelsom van on derstaande lijst hoger dan 10 mil joen doden. redden van kinderen in conflictge bieden, zijn ze blij en niet blij. „Na tuurlijk zijn we er gelukkig mee dat het aantal sterfgevallen onder kinderen wereldwijd afneemt", zegt woordvoerster Marinke Ros. „Maar er overlijden nog bijna tien miljoen kinderen en dat is nog al tijd veel te veel." Save the Children presenteerde in mei van dit jaar een relaas over kin dersterfte dat een somberder sfeer lijkt te ademen dan de Unicef-rap- portage. De organisatie stelt dat met relatief goedkope middelen maar liefst 6 miljoen van de 10 mil joen kinderen te redden zouden zijn. Dat getal zet het laagterecord van Unicef in een ander licht, maar Ros relativeert: „Wij presen teren ieder jaar een dergelijk rap port, waardoor de afname van kin dersterfte minder spectaculair lijkt. Unicef vergelijkt het huidige aantal met 1990, toen er nog maar liefst 13 miljoen kinderen onder de vijfjaar stierven." De verslaglegging van Save the Children concludeerde overigens nog iets anders opmerkelijks: Poli tieke wil levert meer op dan natio nale rijkdom. Relatief arme landen als Nepal, Bangladesh, Egypte en Indonesië zijn erin geslaagd het aantal gevallen van kindersterfte substantieel te verlagen, doordat de regering haar gewicht in de strijd gooide. Unicef-woordvoerder Kraaijeveld beaamt onmiddellijk dat met rel- tief weinig middelen het kinder sterftecijfer jaarlijks met nog eens 6 miljoen kan afnemen. „Dat roe pen wij ook altijd. Maar het gaat erom wat de wereld erin wil inves teren. Het budget van Unicef is on geveer een miljard dollar. Als dat zou worden verdubbeld, kunnen we die 6 miljoen kinderen redden. Dat is een schijntje als je het verge lijkt met de talloze miljarden die sommige landen uitgeven aan de fensie en militaire operaties." Uni cef krijgt, ook al is het een VN-or- ganisatie, hiervoor geen geld van de VN. Het geld moet komen van donaties van regeringen, bedrijven en particulieren. Ook directeur Nico van Nimwe- gen van het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut ziet het door Unicef gepresenteerde re sultaat als een 'flinke stap' naar het halen van het Millennium- doel. „Dat is een realistisch doel ge worden. Dat zijn jaarlijks drie mil joen kinderen die blijven leven." De registratie van hoeveel kinde ren voor hun vijfde levensjaar over lijden, is niet toevallig. Kinderen die in de derde Wereld het vijfde jaar halen, blijken een grote kans te hebben volwassen te worden. Demograaf Van Nimwegen ziet het verder terugbrengen van het kindersterftecijfer ook niet alleen op het bordje van Unicef liggen. „Landen moeten zelf veel meer gaan investeren in hun gezond heidszorg. Dat is heel goed moge lijk, ook in de Derde Wereld. Uni cef hoeft dat echt niet allemaal te betalen." Niet iedereen kan het op brengen het blijven leven van kinderen alleen posi tief te beschouwen. Op enkele in ternetfora betreurden mensen gis teren al dat op deze manier de groei van de wereldbevolking is be vorderd, hetgeen 'toch schadelijk is voor de aarde en de mensheid'. Demograaf Van Nimwegen doet dit af als 'volstrekt belachelijk'. „De invloed van kindersterfte op de ontwikkeling van de wereldbe volking is nihil. We hebben het over een wereldbevolking van 6,2 miljard en die zal sowieso groeien naar 9 miljard. Een paar miljoen kinderen maakt daarvoor niets uit. Sterker, naarmate meer kinderen in leven blijven, zullen mensen ge neigd zijn minder kinderen te krij Tijdens een vaccinatiecampagne tegen de mazelen op het platteland van Noordc oorzaken van kindersterfte. gen. Afname van de kindersterfte kan de bevolkingsgroei dus zelfs af remmen." Unicef-woordvoerder Kraaijeveld verwerpt verontwaardigd elke sug gestie om het aanpakken van kin dersterfte in verband te brengen met de overbevolking. „We gaan de groei van de wereldbevolking toch niet afremmen over de rug van onschuldige kinderen. Daar zijn andere wegen voor. Mensen in de Derde Wereld moet via voor lichting bijvoorbeeld bijgebracht worden dat ze voor hun toekomst of oudedagvoorziening niet afhan kelijk zijn van het hebben van veel kinderen." Zal de manier waarop Unicef het goede nieuws de wereld heeft inge- trompetterd er niet toe leiden dat we nu met z'n allen achterover leu nen? Woordvoerder Ros van Save the Children denkt van niet: „Het tegenovergestelde zal juist gebeu ren, zeker als mensen ze zich een beetje verdiepen in het onder werp. Ze zien dan dat alle inspan ningen vruchten hebben afgewor pen. En dat het werkt." Kindersterfte in de wereld Vreemde kaart Per jaar sterven w< zien hoe de wereld eruit ziet als kin Het oppervlak van een land laat het dat overlijdt voor hun vijfde levensj 500.000 kinderen Noerd-Amerika 33.000 Verepigde Staten f Haïti in du ras*' Mexico i Guinee-Bissair-* Guinee Guatemal^?IICv'a8ua Colombia ZLJe'a izilië 100.0< n Brazilië A Peru Bolivia Argéntinië Liberia Ivoorkt 4>8 mij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12