Sumatra ontsnapt aan ramp Japanse premier weg na reeks schandalen Topcrimineel Servië betrekt villa Milosevic IpSf 'Ik ben toch niet gek!' PZC Donderdag 13 september 2007 9 Aantal slachtoffers en schade van aardbeving lijken mee te vallen. jakarta - De schade door de zwa re aardbeving die gisteren het Indo nesische eiland Sumatra trof, lijkt mee te vallen. De precieze omvang staat nog niet vast, omdat kort na de beving de nacht inviel. Zeker tien mensen zijn volgens de autoriteiten omgekomen bij de be ving die een kracht had van 8,4 op de schaal van Richter. Na de zware beving in de zee voor de kust van Sumatra volgden meerdere na schokken. Een man verloor het le ven toen hij geraakt werd door een omvallende boom. Een 25-jari ge vrouw werd dood gevonden in haar ingestorte huis in Bengkulu. Tientallen mensen raakten ge wond door schade in gebouwen. Patiënten in het ziekenhuis van Ar- gamakmur werden geëvacueerd om plaats te maken voor slachtof fers van de aardbeving. Diverse wo ningen, winkelcentra en moskee ën zijn volledig verwoest, maar de precieze omvang van de schade was gisteravond nog onduidelijk. Na de zeebeving werd een tsuna- mi-waarschuwing afgegeven voor de regio, tot aan de Afrikaanse kust toe. Daarop sloegen vele dui zenden mensen op de vlucht naar hoger gelegen gebieden. Uiteinde lijk bereikte een kleine vloedgolf de Indonesische kuststad Padang. De beving was voelbaar in grote ge bouwen in vier landen in de regio, waaronder in de Indonesische hoofdstad Jakarta. De beving ont stond op tien kilometer diepte on der de zeebodem, 105 kilometer ten zuidwesten van Bengkulu op Sumatra. Indonesië werd eind 2004 getrof fen door een enorme tsunami die meer dan 160.000 levens eiste. PW Zeker tien mensen zijn gisteren omgekomen na een zware aard beving bij het Indonesische ei land Sumatra. De schokgolf ver oorzaakte een kleine tsunami. Aardbeving Jakarta Geen Europees rookverbod in horeca brussel - Er komt geen Europees rookverbod in openbare gebou wen en horeca. Het Europees Par lement voelt daar, net als eerder de meeste EU-landen, niet voor. Zij vinden dat Brussel zich niet hoeft te bemoeien met het natio nale rookbeleid. De Europese Com missie, dagelijks bestuur van de EU, pleitte in januari nog voor een totaal rookverbod in publieke ruimtes als cafés en restaurants. Justitie Portugal zoekt sporen Maddie in kerk Barcelona - Justitie in Portugal die de verdwijning van de Britse Madeleine McCann onderzoekt, heeft toestemming gevraagd om onderzoek te doen in de kerk van Praya da Luz. De ouders van Made leine hadden na haar verdwijning de sleutel van de kerk om zich er te kunnen bidden. Speurhonden van de Britse politie zouden een lijkengeur hebben ontdekt in de buurt van de kerk. tokio - De Japanse premier Shin- zo Abe (52) heeft gisteren aange kondigd af te treden. Wanneer hij precies vertrekt, is nog onduide lijk. De regeringsleider kwam in zwaar weer terecht door tal van schandalen rond ministers in zijn nieuw samengestelde regerings ploeg en een verkiezingsnederlaag. Abe werd vorig jaar premier. De stap volgt na een peiling van het afgelopen weekeinde waaruit bleek dat nog geen 30 procent van de kiezer nog instemt met het op treden van de premier. Volgens Abe, die deze zomer in de hogerhuisverkiezingen de zwaar ste nederlaag leed in de geschiede nis van zijn Liberaal-Democrati sche Partij, is het nastreven van hervormingen moeilijk in een tijd van publiek wantrouwen. Hij hoopt dat de strijd tegen het terro risme blijft doorgaan. belgrado - De Servische topcrimi neel Sreten locic, in Servië beter bekend als 'Joca Amsterdam', heeft de villa van wijlen president Slobodan Milosevic betrokken. lo cic werd in Nederland beschouwd als baas van de beruchte 'Joego's' in de Amsterdamse onderwereld. Hij is in Nederland vaak genoemd als het brein achter onder meer de onopgeloste moord op drugsbaas Sam Klepper en een aanslag op aanklager Koos Plooy. Het is ech ter nooit gelukt hem te veroorde len voor meer dan drugshandel en het schieten op een arrestatieteam, locic is uitgeleverd aan Servië van wege een moord. Ondanks protest van de aanklagers kwam hij in Ser vië vrij in ruil voor een borgsom van 300.000 euro. De rechtzaak moet nog beginnen. De villa zou locic zijn bevallen van wege het beveiligingssysteem. 'Cuba redde leven van president Reagan' havana - De Cubaanse regering heeft in 1984 het leven van de Amerikaanse president Ronald Reagan gered, door de autoriteiten in te lichten over een ophanden zijnde aanslag. Dat schrijft de Cu baanse leider Fidel Castro in een essay dat gisteren verscheen in de krant van de Communistische Par tij. Een Cubaanse veiligheidsfunc tionaris verschafte onder meer de dag en tijd van de aanslag. Al Qaida-verdachten opgepakt in Wenen wenen - De Oostenrijkse politie heeft in de hoofdstad Wenen drie mannen gearresteerd die mogelijk banden hebben met het terreurnet werk Al Qaida. De drie zouden be trokken zijn geweest bij de ver spreiding van beeldmateriaal op het internet in maart waarbij Oos tenrijk en Duitsland werden be dreigd met terreuraanslagen we gens hun militaire aanwezigheid in Afghanistan. Europees Parlement eist schonere auto brussel - Tegen 2012 mag de kool stofdioxide-uitstoot van auto's niet meer zijn dan 120 gram per ki lometer. De milieucommissie van het Europees Parlement stemde gisteren voor dit voorstel, dat de uitstoot van broeikasgassen moet tegengaan. Nu ligt de uitstoot vaak rond de 160 gram. Als het hele Eu roparlement het voorstel goed keurt, zijn de ministers van Milieu van de EU-lidstaten nog aan zet. Duitsland blijft tot Taliban zijn verslagen berlijn - De drieduizend Duitse militairen in Afghanistan zullen het land niet verlaten voordat de radicaalislamitische Taliban- en Al Qaida-rebellen zijn verslagen. Dat heeft bondskanselier Angela Mer kel gisteren gezegd. De Bondsdag moet deze herfst besluiten over verlenging van de missie. Politiek gezien heeft Merkel voldoende steun voor haar koers. berlijn - De opening van de grootste Media- Markt ter wereld is in de nacht van dinsdag op woensdag in Berlijn uitgelopen op een totale chaos. De politie moest met honderd agenten de duizenden bezoekers naar buiten drijven, omdat in de winkel roltrappen en glasplaten kapot wer den gedrukt. Meerdere klanten liepen lichte ver wondingen op. Er waren ook vechtpartijtjes. De winkel moest noodgedwongen enkele uren de deuren sluiten. Het bleef er gisteren de hele dag onrustig. De grootste MediaMarkt ter wereld is onderdeel van een nieuw winkelcentrum bij de Alexanderplatz, in het centrum van Oost-Berlijn. Het centrum 'Alexa' ging gisterochtend om acht uur open, maar de MediaMarkt al om midder nacht. Volgens de politie stonden op dat moment ruim vijfduizend mensen voor de deur. Het elek tronicaconcern lokte consumenten met gehal veerde prijzen voor laptops en televisies, maar in plaats van een koopjesjacht werd het een koop- jesslacht. De politievakbond maakte meteen be zwaar tegen de inzet, omdat het serieuze politie werk hierdoor in het gedrang kwam. In de rest van Duitsland vermaakten de media zich met de constatering dat de hoofdstedelin gen kennelijk toch niet zoveel gewend zijn als zij soms willen doen voorkomen. De Frankfurter All- gemeine Zeitung herhaalde de reclameslogan van het elektronicaconcern zelf: 'Ik ben toch niet gek!' foto David Heerde/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9