Binnenland Leraren gaan sneller meer verdienen Verbod op 'Mein Kampf blijft Opel bouwt aan een schonere toekomst. 03 □3 OPEL en betaal bij Opel slechts de helft.. pzc Donderdag 13 september 2007 I 5 Salarisverhoging moet vak van docent aantrekkelijker maken. door Carine Neefjes den haag - Nog deze kabinetsperi ode komt er ruim één miljard eu ro extra op tafel voor verbetering van de lerarensalarissen. Dat heeft minister Ronald Plasterk van On derwijs gisteren toegezegd, nadat hij een advies van de commis- sie-Rinnooy Kan over bestrijding van het lerarentekort in ontvangst nam. „Die 1,1 miljard euro komt er. Daarvoor wordt ruimte gebo den door minister Bos van Financi ën", aldus Plasterk. De commissie-Rinnnooy Kan stelt dat docenten die extra geschoold zijn, meer moeten kunnen verdie nen. Zo zou een leraar met een universitaire opleiding per maand ïooo euro bruto meer moeten krij gen dan nu het geval is. De salaris verhoging is bedoeld om het vak van leraar aantrekkelijker te ma ken. Want het aankomende lera rentekort is dramatisch, conclu deert de commissie. In oktober komt Plasterk met een actieplan waarin staat welke veran deringen er precies worden doorge voerd. De bewindsman gaf aan enorm geschrokken te zijn van het rapport. „Alle alarmbellen zijn bij mij gaan rinkelen." De komende tijd verlaat 75 procent van de do centen het voortgezet onderwijs. Het tekort loopt op tot vijfduizend leraren per jaar. Uiteindelijk zullen er in 2015 47.000 nieuwe docenten nodig zijn. Vooral in Almere en de vier grote steden ontstaan er lege plekken voor de klas. De tekorten gelden met name voor de vakken Duits, wiskunde, techniek, econo mie, natuurkunde, scheikunde en Nederlands. Volgens commissievoorzitter Rin- nooy Kan moeten op korte ter- Minister Plasterk trekt ruim een miljard euro uit om lerarensalaris sen te verhogen. Het is de bedoe ling zo het tekort aan leraren terug te dringen. mijn crisismaatregelen worden ge nomen, omdat massale lesuitval anders onvermijdelijk is. Om het tij te keren, moeten er promoven di en mensen uit het bedrijfsleven voor de klas worden gezet. Op de langere termijn kan vooral een betere beloning het vak van le raar weer populair maken. Er moe ten vijf nieuwe salarisschalen ko men. De verschillen tussen de schalen zijn zodanig, dat het voor leraren interessant wordt een extra opleiding te gaan volgen. Dat geldt voor alle docenten. Ook een acade micus die les geeft op een basis school, krijgt beter betaald. Verder moet er een extra beloning komen voor leraren die werken op achter- standsscholen en voor docenten die een vak geven waar nu een groot lerarentekort voor is, zoals bijvoorbeeld Duits of één van de exacte vakken. De Algemene Onderwijsbond laat in een eerste reactie weten zeer te vreden te zijn met het rapport van Rinnooy Kan. „Een overwinning voor het onderwijs." Justitie blijft optreden tegen de verspreiding van Adolf Hitiers boek. door Martijn van Beek den haag - Justitie blijft optreden tegen de verspreiding van 'Mein Kampf, de autobiografie van nazi dictator Adolf Hitler. Ook nu het boek makkelijk via internet te krij gen is en de volledige tekst online staat. Voor het verspreiden van de Nederlandse vertaling 'Mijn Kamp' uit 1939 geldt hetzelfde. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren verklaard. „Een politie agent die ziet dat een winkel exem plaren te koop aanbiedt, wordt ge acht proces-verbaal op te maken", aldus een woordvoerster. „Rech ters hebben vaak genoeg bepaald dat het boek een discriminerende tekst bevat, daar bestaat geen mis verstand meer over." Minister Ro nald Plasterk van Onderwijs zei eerder deze week dat hij het vreemd vindt dat het boek, waarin Hitier zijn nazistische gedachten uiteenzet, is verboden. Inmiddels heeft Plasterk die uitspraak overi gens alweer genuanceerd: het is een mening, geen plan. Mein Kampfis in Duitsland en Ne derland verboden, maar in bijvoor beeld België, Engeland en de Vere nigde Staten wel legaal. Op inter netsites worden tal van nieuwe en tweedehandse exemplaren aange boden. Ook is online de volledige tekst te lezen. Het Nederlandse verbod geldt ove rigens alleen het verspreiden van de tekst of het hebben van een handelsvoorraad. Het boek in be zit hebben of kopen is niet straf baar. Veel grote bibliotheken heb ben dan ook een exemplaar in huis. Zij het meestal alleen om in te zien, niet voor de uitleen. Op het verspreiden ervan staat een cel straf van maximaal zes maanden of een boete van 6700 euro. Pleidooi van minister Plasterk van Onderwijs om verbod op ver spreiding van 'Mein Kampf op te heffen, kan niet rekenen op steun van Openbaar Ministerie. Zeker 17 spookleden in raden en Staten den haag - Zij zijn gekozen tot de gemeenteraad of Provinciale Sta ten, maar zij komen nooit opda gen op vergaderingen. Het aantal spookraads- en Statenleden in Ne derland ligt tussen de 17 en 58. Dat blijkt uit cijfers van de Vereniging van Griffiers. Een spooklid is ie mand die zonder logische reden, zoals ziekte, langere tijd niet op zijn werk verschijnt. Menzis dagvaardt wanbetaler zorgpremie zwolle - Zorgverzekeraar Menzis heeft 2200 wanbetalers gedag vaard. Zij moeten de komende maanden voor de kantonrechter verschijnen. Deze week vonden de eerste zittingen plaats. De wanbetalers hebben langer dan zes maanden geen premie voor hun aanvullende verzekeringen be taald. De vorderingen variëren van enkele honderden tot enkele dui zenden euro's per verzekerde. Tbs'er steekt medepatiënt neer poortugaal - Een tbs'er heeft af gelopen vrijdag een medepatiënt neergestoken in kliniek De Kijve- landen. Het slachtoffer moest wor den overgebracht naar het zieken huis en is een dag later terugge keerd naar de tbs-kliniek in Poor- tugaal. De politie onderzoekt het steekincident. De tbs'er zou zijn slachtoffer diverse malen hebben gestoken met een schaar. Pronk wil referendum over EU-verdrag den haag - Kandidaat-voorzitter )an Pronk van de PvdA vindt dat er een referendum moet komen over het nieuwe Europees verdrag. Twee jaar terug wees de Neder landse bevolking een voorstel voor een Europese 'grondwet' massaal af Pronk is niet bang dat dat met het nieuwe verdrag opnieuw ge beurt. Hij sluit met zijn standpunt aan bij de PvdA-fractie in de TWee- de Kamer. 'Helft alle kanker door ongezond leven' amsterdam - Minstens de helft van alle gevallen van kanker wordt veroorzaakt door ongezond leven. KWF Kankerbestrijding stelt dit in een onderzoek dat gisteren is ge presenteerd. Nederlanders weten dit vaak niet. Zij denken dat mi lieu of erfelijkheid een grote rol spelen, terwijl zaken als roken, al cohol, overgewicht en weinig be weging grotere boosdoeners zijn. Leerstraf voor potenrammers den haag - Rechters krijgen vanaf het voorjaar de mogelijkheid om daders van homofoob geweld een leerstraf op te leggen. De reclasse ring zet een cursus op die poten rammers inzicht moet geven in de gevolgen van hun daad. Dat is het resultaat van overleg tussen het college van procureurs-generaal en het COC, de belangenorganisatie voor homo's. Vooral in Amster dam neemt het potenrammen toe. BETAAL 50% NU 50% OVER 2 JAAR RENTEVRIJ Bij Opel werken we al jaren aan manieren om het milieu te sparen. Maar we vinden het ook belangrijk dat u betaalbaar kunt blijven rijden. Daarom hebben we het unieke 50/50 aan bod. En dat betekent dat u nü voor de helft van de prijs in een nieuwe, schonere auto stapt. Want de andere helft rekent u pas af over twee jaar, rentevrij. Zo is het zowel voordelig voor u als voor het milieu. Ga dus snel naar de Opel dealer of kijk op www.opel.nl voor meer informatie. Zafira Temptation vanaf 50% van de verkoopprijs Sfel: inruil huidige aufo U betaalt nu Te betalen over twee jaar 26.245,- 13.122,50 11.000,- 2.122,50 13.122,50 Model contante verkoopprijs aanbeta- ling/inruil krediet bedrog looptijd in maanden krediet- vergoe ding effectieve rente op jaarbasis slottermijn over 2 jaar prijs bij ver koop op afbetaling Meriva Temptotion €19.195,- €9.597,50 €9.597,50 24 €0.- 0% €9,597,50 19.195,- Zofiro Temptation 26.245,- €13.122,50 €13.122,50 24 €0,- 0% €13,122,50 €26.245,- De 50/50 deal is van toepassing op nieuwe orders t/m 30 november 2007 en geldt voor alle Opel personen auto's (m.u.v. nieuwe Corso. GT en Antora) met een uiterlijke kentekenregistratie t/m 29 februori 2008. Maximaal 1 financiering pet klant. Minimale aanbetaling van 50%. De financiering wordt aangeboden via GMAC Financial Services geregistreerd bij de K.v.K. te Breda onder nr. 24107861 en bij de AFM onder nr 12013025. Prospectus verkrijgbaar via www.gmacfs.nl. Vraag de Opel dealer naar de exacte voorwaar den. Prijzen incl. BTW en BPM en energielabel verrekening, excl. kosten rijklaar maken en verwijderings bijdrage Afgebeelde uitvoeringen kunnen in detail verschillen van de werkelijke uitvoeringen. Gemiddeld brandstofverbruik en COj-ultstoot volgens Richtlijn 1999/100/EU of 2004/3/EU. Benzinemotoren km/liter: van 8,6 tot 17,9. Liter/100 km: van 11,6 tot 5,6, CO? gr/km van 278 tot 134. Dieselmotoren km/liter: van 11,0 tot 21,7. Liter/IOOkm. van 9,1 tot 4,6. CO? gr/km: van 240 tot 124.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5